Naslovna Vijesti Svijet Nemački predlog: Odobravati azil koji važi u celoj EU

Nemački predlog: Odobravati azil koji važi u celoj EU

Flags flutter half-mast on top of the Reichstag building, the seat of the German lower house of parliament Bundestag in Berlin, March 25, 2015. An Airbus operated by Lufthansa's Germanwings budget airline crashed in a remote snowy area of the French Alps on Tuesday, killing all 150 on board including 16 schoolchildren. REUTERS/Stefanie Loos

Povodom talasa izbeglica velikih razmera sa kojim se suočava Evropa potrebna je jedinstvena politika koja bi podrazumevala odobravanje azila koji bi važio na teritoriji cele Evropske unije, kao i pravednu raspodela izbeglica, navodi se u nemačkom predlogu za rešavanje izbegličke krize.

U tekstu predloga u deset tačaka koji su potpisali nemački vicekancelar i ministar privrede i energetike Zigmar Gabrijel i nemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer navodi se i da je Evropi potreban jedinstven sistem upravljanja granicama koji se ne odnosi samo na zaštitu granica već i na više odgovornosti prilikom registracije i prihvata pristiglih izbeglica.

Prijem izbeglica širom EU mora da se odvija u uslovima dostojnim čoveka, a potrebni su i jedinstveni standardi unutar EU, koji će se primenjivati u svakoj članici, iznose ministri, prenosi Politika.

U jednoj od tačaka prioriteta predviđeno je da na osnovu jedinstvenog pravilnika za azil, izbeglicama koje traže utočište treba da se odobri azil koji važi na tritoriji cele EU.

Oni navode da je potrebna i pravedna raspodela izbeglica po Evropi, uz obavezujuće i objektivne kriterijume za utvrđivanje prijemnih kvota za sve države članice, u skladu s njihovim kapacitetima.

Ističe se da Mediteran ne sme da bude masovna grobnica za očajne izbeglice, kao i da se radi o zavetu humanosti Evrope, štaviše i o evropskoj ideji o čoveku uopšte.

Izbeglicama koje traže utočište može se dugoročno pomoći jedino ako se oni koji nemaju pravo na azil vrate u svoje države porekla, navodi se i dodaje da stoga tema readmisije treba da zauzme centralno mesto u odnosima sa zemljama porekla izbeglica.

Exit mobile version