Naslovna Vijesti Počelo suđenje Naseru Oriću

Počelo suđenje Naseru Oriću

Pred Sudom BiH održano je prvo ročište ratnom komandantu Armije Bosne i Hercegovine u Srebrenici. Po izlasku iz zgrade Suda BiH Orić nije želeo da daje izjave. Naser Orić i Sabahudin Muhić sumnjiče se za ubistva ratnih zarobljenika u Bratuncu i Srebrenici 1992. godine.

Suđenju prisustvuje i grupa građana iz Republike Srpske, uglavnom članova porodica nastradalih, za čije ubistvo se tereti Orić.

“Osećamo se razočarano, tužno i žalosno. Došli smo na mesto gde bi trebalo da tražimo istinu o stradanju Srba i gde treba da se donese pravosnažna sudska presuda za bar jednog ubijenog Srbina sa područja Bratunca, Srebrenice, Milića, Šekovića, Vlasenice, Zvornika za zločine koje su činili muslimani iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića. Došli smo danas da dobijemo odgovore na pitanje ko je ubio članove naših porodica, zašto ih je ubio, ko je naredio i zbog čega? Šta su bili krivi? Što su sedeli u svojim kućama i radili na svojim njivama? Ubijeni su u svojim kućama i ispred njih. Nadam se da će proces pokazati da je Orić kriv i da će mu se izreći presuda sa mnogo godina zatvora”, rekla je predstavnica opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Bratunac.

Pre početka suđenja ispred zgrade Suda BiH okupila se grupa građana koji su želeli da izraze podršku Oriću i Muhiću, a posle su ušli u zgradu Suda kako bi pratili suđenje.

“Ne želim da kažem da možda nije bilo nekih zločina, ali to je bilo u odbrani. Zločini nisu bili pripremani kao što je to bio slučaj sa srpske strane”, rekla je Munira Subašić koja je došla pred zgradu Suda BiH u ime organizacije Majke Srebrenice.

Orićeva odbrana zahtevala je od Haškog tribunala da se obustavi postupak protiv njihovog klijenta na Sudu BiH, jer mu je u Hagu suđeno za ista dela, ali je Hag taj zahtev odbio sa obrazloženjem da se Oriću u Hagu sudilo za optužbu komandne odgovornosti, dok mu se sada sudi zbog optužnice koja ga tereti za lično ubistvo zarobljenika.

Orić i Muhić optuženi su da su 1992. u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Orić je uhapšen u švajcarskoj prošle godine po poternici Srbije, ali su švajcarski pravosudni organi odlučili da on bude ipak izručen BiH.

izvor: N1

Exit mobile version