Naslovna Vijesti Biznis “Za Južni tok dali 30. mil.€, tih para više nema”

“Za Južni tok dali 30. mil.€, tih para više nema”

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da novac koji je Srbija uložila u zajednički projekat “Južni tok” neće biti vraćen.

Bajatović je rekao je da je projekat Južni tok mrtav i da kao takav neće biti građen, ali smatra da će pre ili kasnije u Srbiju stići gas iz Rusije novom rutom.

Bajatović je za N1 rekao da je Rusija otkazala projekat Južni tok, ali da Srbija nema alternativu za ruski gas.

On je naveo i da je Srbija u Južni tok uložila 30 miliona evra, a kakva će biti sudbina tog novca, prema njegovim rečima, videće se kada bude počeo Tesla projekat.

Bajatović smatra i da novac uložen u zajednički projekat, na zajednički rizik Srbiji neće biti vraćen, ali da u svakom slučaju imamo koristi od ugovora sa Rusijom i istovremeno odbacio kritike da energetski sporazum sa Rusijom treba preispitati.

“Takav ugovor nikada ne bismo dobili. Možemo sa gasom da radimo šta hoćemo, što ne možže da radi ni jedna druga zemlja”, ocenio je Bajatović.

On je najavio i da će skladište gasa Banatski Dvor biti prošireno, ali da njegovo proširenje neće finansirati ni držžava, ni Srbijagas, već da će prošširenje Banatskog Dvora finansirati Banatski Dvor sam po sebi, jer kompanija dovoljno dobro radi.

“Biće u pitanju projektno finansiranje iz nekog kredita, a svako će ga za to dati po najpovoljnijim uslovima”, kaže Bajatović.

On je rekao i da gas neće poskupeti, a da li će biti jeftiniji, kako objaššnjava, zavisi od višše faktora i dodaje da je Srbija među zemljama sa najnižžom cenom gasa.

“Ako kažžete da će pojeftiniti, svi pitaju koliko. Cena gasa je utvrđena na 50 dolara u naredne tri godine. Ako cena nafte ostane takva kakva je sada, onda će cena gasa ići dole. Ali, ocenjuje se da će dolar ići gore, a to opredeljuje koliko će košštati gas, jer ga mi plaćamo u dolarima”, naveo je Bajatović.

Bajatovic je takođe demantovao navode da kvalitet gasa nije svuda i uvek isti, kao i da se u njega dodaje vazduh.

“Vazduh ne možže da se doda u gas poššto bi eksplodirao. Na svaka dva sata se uzima uzorak i ispituje u akreditovanoj laboratoriji. Postoje držžavne inspekcije koje mogu u sve da se uvere. Domaći gas u nekim delovima Vojvodine je možda loššiji. Kada god treba da se prodaju gas i drva u određenim delovima Srbije, kažže se da gas nije dobar”, rekao je Bajatović.

izvor: B92

Exit mobile version