NaslovnaSandžakNovi PazarTri sandžačke lokalne samouprave traže hitnu intervenciju Vlade zbog otpada

Tri sandžačke lokalne samouprave traže hitnu intervenciju Vlade zbog otpada

Apel predsedniku Vlade zbog krize sa komunalnim otpadom

Grad Novi Pazar i opštine Sjenica i Tutin uputili su zajednički apel predsedniku Vlade Srbije, tražeći hitnu intervenciju države zbog nerešenog sistema upravljanja komunalnim otpadom.

Deponije ugrožavaju zdravlje i zagađuju vodu, zemljište i vazduh

U dopisu, koji je datiran na 19. jun 2026. godine i potpisan od gradonačelnika Novog Pazara Niha­ta Biševca, predsednice opštine Sjenica Mersihe Camović Rebronja i predsednice opštine Tutin Selme Kućević, upozorava se da sve tri lokalne samouprave i dalje koriste nesanitarne deponije.

Potpisnici navode da takve deponije predstavljaju neposrednu opasnost po zdravlje građana, zagađuju vodotokove, zemljište i vazduh, kao i da izazivaju rastuće nezadovoljstvo stanovništva.

Državne obaveze, a ne lokalno rešenje

U dopisu se podseća da su zaštita životne sredine i uspostavljanje sistema upravljanja otpadom obaveza Republike Srbije i nadležnih državnih organa, a ne isključivo lokalnih samouprava.

Posebno se ističe da je u Sjenici situacija dostigla kritičan nivo, gde je već proglašena vanredna situacija, dok se smeće, kako se navodi, gomila i na ulicama.

Rizik za Uvac i produbljivanje krize

Iz Novog Pazara, Sjenice i Tutina upozoravaju i na rizik od zagađenja reke Uvac i njenog sliva, koji je zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja. Tvrde da bi svaki dalji zastoj mogao da dovede do produbljivanja krize i dodatnog nezadovoljstva građana.

Urađeni koraci, ali projekti koče bez jasnog roka

Navodi se da su lokalne samouprave već preduzele mere iz svoje nadležnosti. Novi Pazar je, zajedno sa Raškom i Tutinom, izradio projektno-tehničku dokumentaciju za regionalni centar za upravljanje otpadom „Milatkoviće“, kao i projekat sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije „Golo Brdo“.

Paralelno, u saradnji sa Vladom Srbije planira se izgradnja regionalne sanitarne deponije „Banjica“ i zatvaranje postojećih nesanitarnih deponija. Ipak, predstavnici Novog Pazara i Tutina upozoravaju da je projekat Regionalnog centra „Milatkoviće“ zaustavljen bez jasnih naznaka kada bi mogao da bude nastavljen.

To, kako navode, dovodi komunalna preduzeća u tešku finansijsku situaciju zbog visokih troškova transporta i odlaganja otpada na udaljene sanitarne deponije širom Srbije, što se potom preliva i na građane kroz povećanje cena usluga.

U Sjenici se, prema dopisu, takođe navodi da izgradnja deponije „Banjica“ ne napreduje zadovoljavajućom dinamikom, što je izazvalo nezadovoljstvo meštana i dovelo do blokade nesanitarne deponije „Govedak“.

Na osnovu svega navedenog, Novi Pazar, Sjenica i Tutin traže od Vlade Srbije da hitno obezbedi konkretne korake i rokove za rešavanje krize.

Vlada produžila uredbu o ograničenju cena derivata nafte

Novi Pazar beleži najveći skok u turizmu

Leto zvanično stiglo: prvi dan donosi do 35°C

Najcesca pitanja

Ko je uputio apel Vladi Srbije zbog otpada?

Apel su uputili Grad Novi Pazar i opštine Sjenica i Tutin.

Zašto traže hitnu intervenciju države?

Navode da nerešen sistem upravljanja otpadom prevazilazi lokalne kapacitete i da nesanitarne deponije ugrožavaju zdravlje i životnu sredinu.

Šta je problem i u vezi sa planiranim projektima?

Ističe se da je projekat regionalnog centra „Milatkoviće“ zaustavljen bez jasnih naznaka roka, dok izgradnja „Banjice“ ne napreduje zadovoljavajućom dinamikom.

- Advertisment -