Kako bi danas izgledala Srbija da je Ðinđić živ?

Srbija je mnogo propustila posle ubistva premijera Zorana Ðinđića, a da je atentat bio neuspešan, danas bi zemlja bila članica Evropske unije, imala bi jasnu ekonomsku situaciju, reforme bi bile izvršene, a status Kosova definisan, ocenili su njegovi nekadašnji saradnici.

Na tribini “Testament Zorana Ðinđića” koju je organizovala Nova stranka, lider te partije, Zoran Živković je, govoreći o tadašnjim planovima vlade i kako bi Srbija izgledala da premijer nije ubijen, rekao da danas u Srbiji ne bi bilo “političarenja u oblasti ekonomije”, kao i da bi bila završena privatizacija preduzeća.

“Da je Zoran (Ðinđić) živ, Srbija bi ušla u Evropsku uniju 2013.godine zajedno sa Hrvatskom, reforma pravosuđa, obrazovanja, čak i sporta i kulture bi bila završena, Telekom bi bio privatizovan, bila bi završena decentralizacija, kao i restrukturiranje EPS”, rekao je Živković.

On smatra i da u tom slučaju, partizani sigurno ne bi bili izjednačeni sa četnicima.

“Danas ne bi bilo prenemaganja na političkoj sceni, da li možete da zamislite Zorana da kaže kako mnogo radi, da prvi dolazi na posao…”, upitao je Žiković i prokomentarisao da ne bi bilo ni “političara sa dijagnozom” jer je Ðinđić uveo pravilo da funkcioneri moraju imati lekarsko uverenje.

Živković je naveo i da srpska vlada “ne bi bila vlada kursadžija” i da bi Srbija bila normalna zemlja.

Ocenio je i da ne bi bilo lako, da bi bilo problema, ali da bi metodologija rešavanja problema danas bila drugačija.

“Mi moramo da nastavimo da sprovodimo njegove ideje, zbog svih nas, zbog budućih generacija. Mi moramo da završimo taj posao na dobrobit Srbije”, istakao je Živković.

Potpredsednik Ðinđićeve vlade Žarko Korać podsetio je okupljene da je nekadašnji predsednik Demokratske stranke i premijer bio neformlan čovek koji je verovao da “koliko smo mi bolji, toliko će i država biti bolja”.

Podsetio je da, dok je bio živ, nije imao širu podršku, da je bio prilično neshvaćen i da je izazivao otpor.

“Nije se udvarao građanima…smatrao je da Srbija treba korenito da se menja”, rekao je Korać i ukazao da Evropa 2015. i 2001.godine nije ista, te da je i Ðinđić ukazivao tada da je vreme na našoj strani.

“Nama se danas ne otvaraju poglavlja zato što se ne ispunjavaju sve stavke iz Briselskog sporazuma. Još je Ðinđić govorio da će to biti najveća prepreka na putu ka EU”, istakao je on.

On je konstatovao da je “tužna istina da je testament Zorana Ðinđića ostao nepročitan”.

Istoričarka Latinka Perović smatra da je Srbija mnogo izgubila posle njegovog ubistva podsetivši na njegovu rečenicu da Srbija ne sme da ostane zemlja u ostavinskoj raspravi.

“Ðinđić je bio brutalno zaustavljen, a sa njim i promene koje Srbiju i dan danas drže u mestu”, zaključila je ona.

O ubijenom premijeru govorila je i ministarka u Ðinđićevoj vladi Gordana Matković, kao i profesor univerziteta Novica Milić.

Premijer Srbije Zoran Ðinđić ubijen je 12. marta 2003.godine.

Sandžakhaber / izvor: Tanjug

POVEZANE VIJESTI
- Advertisment -

POPULARNO