Naslovna Blog Stranica 2117

U Pireju zaplenjeno 4,3 tone kanabisa, droga putovala iz Libana za Slovačku

0
u-pireju-zaplenjeno-4,3-tone-kanabisa,-droga-putovala-iz-libana-za-slovacku

ATINA – Grčke vlasti saopštile su danas da su zaplenile više od četiri tone kanabisa skrivenog u pošiljci industrijskih mašina za izradu kolača koja je putovala iz Libana u Slovačku.

AP prenosi da je policija juče potvrdila da je drogu pronašla u brodskom kontejneru u najvećoj grčkoj luci Pirej nakon informacija koje je dobila od američke Uprave za borbu protiv droge (DEA).

Kontejner, čiji su registrovani sadržaj činile tri industrijske mašine za pravljenje kolača, stigao je u Pirej 14. aprila, a trebalo je da bude prevezen železnicom 20. aprila do Bratislave u Slovačkoj, preko Severne Makedonije, Srbije i Mađarske.

Policija je saopštila da je nakon informacija DEA, pretresla kontejner 16. aprila i u skrivenom odeljku ugrađenom u metalni rezervoar koji je bio među mašinama pronašla više od 4,3 tone prerađenog kanabisa, čija se ulična vrednost procenjuje se na oko 33 miliona evra,a da je dalja istraga u toku.

indeksonline.rs

NOVI PAZAR: Mere zaštite u Dispanzeru za žene na visokom nivou

0
novi-pazar:-mere-zastite-u-dispanzeru-za-zene-na-visokom-nivou

NOVI PAZAR – Mere zaštite od koronavirusa u Dispanzeru za žene Doma zdravlja u Novom Pazaru su na visokom nivou upravo zato što su trudnice kategorija stanovništva koje se maksimalno moraju štiti da se ne zaraze. Zbog trudnoće prinuđene su da češće idu na preglede, da se nađu u gužvi ispred ordinacije sa ostalim trudnicama a sve je to rizik od zaraze korona virusom. Uzimajući sve to u obzir, u Dispanzeru za žene vodi se strogo računa o merama zaštite kao i organizovanju pregleda.

“Mere zaštite u našem dispanzeru su zaista na visokom nivou i strogo ih poštujemo, kako mi zaposleni tako i pacijentkinje koje dolaze a nama su trudnice prioritet i ukoliko i bez zakazanog pregleda, iz bilo kog razloga dođu na pregled biće primljene čak i u slučaju da njen izabrani ginekolog tog dana ne radi”, kazala je načelnica dr Mirsada Ličina.

Ona je zamolila sve trudnice da ukoliko osete bilo kakvu tegobu a da nije vezana za trudnoću u vidu mučnine, učestale dijareje, temperature, povraćanja, urinarnih tegoba, bilo kakav problem sa alergijom, astmom ,vrtoglavicom i nesvesticom da se odmah i neizostavno jave svom ginekologu jer svi ti simptomi mogu da budu sumnja da je u pitanju koronavirus. Prilikom takvog pregleda odmah se radi brzi antigentski test koji će pokazati da li je trudnica pozitivna na ovaj virus i ukoliko jeste preduzimaju se dalje mere zaštite i lečenja pacijentkinje.

Mr. dr Mirsada Ličina je poseban akcenat stavila na trudnice koje su bile u kontaktu sa zaraženom osobom od korona virusa da se obavezno jave svom ginekologu bez obzira da li one osećaju simptome ili ne.

Ona im je takođe uputila apel da se ne izlažu velikim gužvama jer se nikada ne zna da li među njima ima neko pozitivan, da ukoliko i izlaze obavezno nose maske i primenjuju sve mere zaštite kako ne bi sebe dovele u situaciju da se zaraze koronavirusom.

indeksonline.rs

Soj koji bukvalno satire u Indiji stigao u Evropu

0
soj-koji-bukvalno-satire-u-indiji-stigao-u-evropu

Varijanta kovid 19 koja je rasprostranjena u Indiji otkrivena u Belgiji kod grupe indijskih studenata koji su stigli iz Pariza, saopštile su belgijske vlasti.

Grupa od 20 studenata smeštena je u karantin na severu Belgije, gde su sredinom aprila došli na kurs, prenosi ”Gardijan”.

Nekoliko stručnjaka sugeriše da su možda bili žrtve “super-zaraznog” člana njihove grupe ili drugog putnika u autobusu, koji ih je iz Pariza doveo u Belgiju.

“Ovi studenti poštuju strogu izolaciju od svog dolaska. Od 43 studenta 20 je zaraženo indijskom varijantom”, tvitovao je mikrobiolog Emanuel Andre sa katoličkog univerziteta u Luvenu.

Grupa je sletela u Pariz 12. aprila.

Nekoliko studenata je počelo da ima simptome virusa pet dana kasnije, rekao je virusolog Mark van Ranst. Varijanta B.1.617 već se pojavila i na drugim mestima, uključujući SAD, Australiju, Izrael i Singapur, navodi ”Gardijan”.

Podsetimo, u Indiji se dnevno beleži preko 300.000 novih slučajeva obolevanja, mrtvi se takođe broj eu hiljadama. Boilnice su pune, nema kiseonika, nema medicinskog osoblja, a krematorijumi rade non stop.

EPA-EFE Raphael Alves

Mere zaštite u novopazarskom Dispanzeru za žene

0
mere-zastite-u-novopazarskom-dispanzeru-za-zene

Mere zaštite od koronavirusa u Dispanzeru za žene  Doma zdravlja u Novom Pazaru su na visokom nivou upravo zato što su trudnice kategorija stanovništva koje se maksimalno moraju štiti da se ne zaraze. Zbog trudnoće prinuđene su da češće idu na preglede, da se nađu u gužvi ispred ordinacije sa ostalim trudnicama a sve je to rizik od zaraze korona virusom. Uzimajući sve to u obzir, u Dispanzeru za žene vodi se strogo računa o merama zaštite kao i organizovanju pregleda.

“Mere zaštite u našem dispanzeru su zaista na visokom nivou i strogo ih poštujemo, kako mi zaposleni tako i pacijentkinje koje dolaze a nama su trudnice prioritet i ukoliko i bez zakazanog pregleda, iz bilo kog razloga dođu na pregled biće primljene čak i u slučaju da njen izabrani ginekolog tog dana ne radi”, kazala je načelnica dr Mirsada Ličina.

Ona je zamolila sve trudnice da ukoliko osete bilo kakvu tegobu a da nije vezana za trudnoću u vidu mučnine, učestale dijareje, temperature, povraćanja, urinarnih tegoba, bilo kakav problem sa alergijom, astmom ,vrtoglavicom i nesvesticom da se odmah i neizostavno jave svom ginekologu jer svi ti simptomi mogu da budu sumnja da je u pitanju koronavirus.  Prilikom takvog pregleda odmah se radi brzi antigentski test koji će pokazati da li je trudnica pozitivna na ovaj virus i ukoliko jeste preduzimaju se dalje mere zaštite i lečenja pacijentkinje.

Mr. dr Mirsada Ličina je poseban akcenat stavila na trudnice koje su bile u kontaktu sa zaraženom osobom od korona virusa da se obavezno jave svom ginekologu bez obzira da li one osećaju simptome ili ne.

Ona im je takođe  uputila apel  da se ne izlažu velikim gužvama jer se nikada ne zna da li među njima ima neko pozitivan, da ukoliko i izlaze obavezno nose maske i primenjuju sve mere zaštite kako ne bi sebe dovele u situaciju da se zaraze koronavirusom.

B.V.

Podrška za #KAKOSI! “Pokrenut besplatni broj za pomoć u saradnji sa klinikom ‘Dr Laza Lazarević’ i kompanijom Telekom Srbija”

0
podrska-za-#kakosi!-“pokrenut-besplatni-broj-za-pomoc-u-saradnji-sa-klinikom-‘dr-laza-lazarevic’-i-kompanijom-telekom-srbija”

U doba pandemije kovida-19, u moru “lažnih” vesti, strahu od virusa i neizvesnosti, ali i u vreme kada neposredna opasnost po fizičko i mentalno zdravlje i dalje traje, bilo je važno pružiti ljudima i drugu vrstu informacije – reč stručnjaka, savet, pa čak i dozu optimizma. Upravo zbog toga je sajt B92.net pokrenuo projekat #kakosi koji je za nešto manje od dva mesec prepoznat kao generator korisnih informacija i podrške “običnom” čoveku. O tome kako će se projekat dalje razvijati, kada će početi sa radom nova besplatna linija i kome će ona biti namenjena, otkriva Tamara Velkovski, direktorka portala b92.

Sa kojom idejom je startovao projekat #kakosi i na koji način se realizuje?

– Projekat #kakosi startovao je 1. marta sa idejom da pored osnovnih i bez sumnje najvažnijih informacija o pandemiji kovida 19 koje se mogu pronaći na našim standardnim rubrikama, ponudimo i drugu vrstu informacije, reč stručnjaka i savet, pa čak i dozu optimizma u vreme kada neposredna opasnost po fizičko i mentalno zdravlje i dalje traje. Okidač za ovu ideju bila je procena kanadskih stručnjaka da se za 10 -15 % svetske populacije život nikada neće vratiti na staro, kao i da će borba za očuvanje mentalnog zdravlja trajati mnogo duže od borbe za fizičko zdravlje, nakon što masovna vakcinacija i rekvakcinacija nadamo se učine svoje i dovedu do kolektivnog imuniteta. Projekat je infrastrukturno naslonjen na sajt b92.net ali je na našu veliku radost na samom početku izašao iz svojih okvira i sada ga u saradnji sa našim partnerima razvijamo kao medijski projekat, ali i mnogo šire od toga.

Koje su teme zastupljene, kojim aspektima mentalnog zdravlja se bavite i kako?

– #kakosi je projekat koji je zamišljen da u ovim neizvesnim vremenima, u „novoj normalnosti“ ponudi dozu optimizma, vedrine, savet, podršku, da pokuša da odgovori na neka pitanja koja nas sve u manjoj ili većoj meri muče, na primer kako da prevaziđemo egzistencijalne strahove, usamljenost, kako da se brže i lakše adaptiramo na nove životne okolnosti, da probamo da predvidimo i saznamo kako ćemo u narednom periodu ili možda čak i u budućnosti putovati, učiti, družiti se i kupovati. Zaista smo hteli da pitamo ljude kako su, da im pokažemo da ne moraju sve sami, da im ponudimo sve korisne servisne informacije i važne adrese ukoliko se ne osećaju dobro, i da paralelno sa tim i sami damo ideju šta možemo da uradimo da se osećamo bolje. Naše čitaoce usmeravamo na sport, zdrave navike, kuvanje, druženje sa ljubimcima. Što se sporta tiče, tu ćemo uložiti posebne napore, i već smo se iz tog razloga povezali sa Sportskim savezom Srbije. Cenimo što je Savez sa Davorom Štefanekom na čelu, prepoznao značaj zajedničke borbe za mentalno zdravlje kroz sport, i toj saradnji se posebno radujemo.

Koje su ciljne grupe projekta i na koji način im prilazite?

– Ciljna grupa su svi ali ćemo poseban akcenat u narednom periodu staviti na mlade, na adolescente. Smatramo da su mladima ovom pandemijom, konkretnije dugotrajnim karantinima, zatvaranjima kao i insistiranju na socijalnoj distanci, pogođeni gotovo svi aspekti života, a da se o tome ne govori dovoljno. Čini mi se da ta tema nije dovoljno prepoznata u javnoj sferi. Mladi se drugačije druže ili možemo reći i ne druže, ne putuju, učionica izgleda drugačije odnosno postaje digitalna, izostaju kulturne i zabavne manifestacije ili ih ima u manjoj meri, socijalizacija koja je u tim godinama najvažnija seli se na društvene mreže, koje opet čine svoje kada je mentalno zdravlje mladih u pitanju. Ovi naši napori su prepoznati, i ja želim da se zahvalim Ministarstvu omladine i sporta i ministru Udovičiću koji su nam dali nesebičnu javnu podršku da sa ovim projektom nastavimo, te se nadamo i zajedničkim aktivnostima na tom planu.

Na koji način se projekat širi?

– Projekat pokriva čitav dijapazon tema, pa odatle ne čudi široka podrška koju smo odmah u startu dobili. Naš glavni partner na projektu je Klinika za psihijatrijske bolesti „ Dr Laza Lazarević“, sa kojom smo dogovorili niz aktivnosti u narednom periodu. Možda najvažnija stvar koju pokrećemo zajedno u saradnji sa kompanijom Telekom Srbija, jeste telefonska linija besplatna za građane koji pozivaju iz svih nacionalnih mobilnih mreža kao i iz svih nacionalnih fiksnih mreža. Očekujemo da linija proradi narednih dana, biće namenjena upravo mladima, i zapravo će biti treća opcija za poziv, pored dve postojeće linije za podršku koje ova Klinika ima. Radujemo se tome, i svakako će o ovom besplatnom telefonskom broju za pomoć biti više reči narednih dana.

Planovi u narednom periodu

– U saradnji sa našim partnerima očekujemo da čim se epidemiološka situacija dodatno poboljša pokrenemo niz aktivnosti i na terenu. Sam naziv projekta #kakosi ukazuje da našim čitaocima prilazimo na veoma ličnom planu, i sada želimo da priđemo i korak bliže. Portal b92 i do sada se trudio da kredibilnim i pravovremenim informacijama, izbegavajući senzacionalizam u izveštavanju, zavredi pažnju svoje publike, te smo iz tog razloga sebi dali za pravo da se bavimo ovako važnom i osetljivom temom. Mislim da je to prepoznato, komentari u kojima se mogu pročitati dileme, molbe, ispovesti čak, pristižu u velikom broju i mi se trudimo da stručnjaci sa kojima sarađujemo odgovore na sve. Dostupni smo putem mejla, Viber zajednice #kakosi, uskoro i preko telefonske linije, chat kao i q&a formata, jer nam je zaista želja da projekat zaviži kao interaktivan.

izvor: prva.rs

Turska uhapsila 62 osobe zbog prevare sa kriptovalutama

0
turska-uhapsila-62-osobe-zbog-prevare-sa-kriptovalutama

ANKARA – Turska policija uhapsila je 62 osobe u okviru istrage o platformi za trgovinu kriptovalutama koja se optužuje za prevaru investitora, javlja turska novinska agencija Anadolija.

Hapšenje je usledilo nakon što je više hiljada građana podnelo krivične prijave zbog prevare.

Platforma za trgovanje kriptovalutama “Todeks”, koja dnevno obavi transakcije kriptovalutama u vrednosti od više stotina miliona dolara, saopštila je na svojoj veb stranici da će biti zatvorena četiri do pet dana zbog “postupka prodaje”.

Međutim, korisnici te platforme koji nisu uspeli da podignu novac ili pristupe svojim nalozima, izrazili su zabrinutost na Tviteru da su možda prevareni, zbog čega je tužilaštvo Istanbula pokrenulo istragu protiv “Todeksa”.

Procenjuje se da je ova prevara pogodila oko 391.000 investitora i da bi ih mogla koštati dve milijarde dolara.

Tužilaštvo u Istanbulu je izdalo poternice za 78 osoba, a 62 osobe su do sada privedene u sklopu operacije koja je usredsređena na Istanbul, ali se proteže i na još osam provincija.

Istanbulska policija je saopštila da je osnivač i direktor platforme, Faruk Fatih Ozer, odleteo avionom u Tiranu.

indeksonline.rs/Tanjug

U Tutinu i Novom Pazaru i dalje najmanji broj vakcinisanih u Srbiji

0
u-tutinu-i-novom-pazaru-i-dalje-najmanji-broj-vakcinisanih-u-srbiji

TUTIN/NOVI PAZAR – Prema podacima e-Uprave, najmanji odziv građana za vakcinaciju je u Tutinu, Novom Pazaru, Žagubici i Lajkovcu.

Prema istim podacima, najmanje građana koji su primili vakcinu protiv koronavirusa je u Tutinu, gde je vakcinu primilo svega 6,76 odsto punoletnih građana.

U Novom Pazaru vakcinisano je 13,61 odsto građana, u Žagubici 14,74, u Lajkovcu 14,77, u Mionici 15,18, a u Vladimircima 16,31 odsto punoletnih stanovnika.

Sledi Ljig sa 16,57 odsto, Bujanovac i Boljevac sa po 16,80 procenata, Rača sa 16,83, Žitorađa sa 17,10, Krupanj sa 17,24 i Doljevac sa 17,38 odsto.

U Ražnju je cepivo primilo 17,54 procenata građana, u Varvarinu 17,62, u Sjenici 17,70, a u Merošini 17,99 odsto stanovništva.

Vakcinu je u Osečini primilo 18,59 odsto stanovnika, u Ćićevcu 19,66 odsto, dok je u Rekovcu vakcinisano 19,79 odsto punoletnih stanovnika.

U Novom Pazaru vakcinisano je 13,61 odsto građana, u Žagubici 14,74, u Lajkovcu 14,77, u Mionici 15,18, a u Vladimircima 16,31 odsto punoletnih stanovnika.

Sledi Ljig sa 16,57 odsto, Bujanovac i Boljevac sa po 16,80 procenata, Rača sa 16,83, Žitorađa sa 17,10, Krupanj sa 17,24 i Doljevac sa 17,38 odsto.

U Ražnju je cepivo primilo 17,54 procenata građana, u Varvarinu 17,62, u Sjenici 17,70, a u Merošini 17,99 odsto stanovništva.

Vakcinu je u Osečini primilo 18,59 odsto stanovnika, u Ćićevcu 19,66 odsto, dok je u Rekovcu vakcinisano 19,79 odsto punoletnih stanovnika.

indeksonline.rs

Biciklistička trka Beograd – Banjaluka: Nermin Ćatović 73. u prvoj etapi

0
biciklisticka-trka-beograd-–-banjaluka:-nermin-catovic-73.-u-prvoj-etapi

Reprezentativac Srbije u biciklizmu, Novopazarac Nermin Ćatović zauzeo je 73. mesto u prvoj etapi 15. Međunarodne biciklističke trke Beograd – Banjaluka, koja je vožena od Beograda do Šapca u dužini od 96 kilometara.

Osamnaestogodišnji Ćatović najmlađi je član selekcije Srbije, a kroz cilj je prošao u velikoj grupi biciklista plasiranih od drugog do 134. mesta, čiji je zaostatak u odnosu na pobednika Justina Volfa iz Nemačke iznosio 10 sekundi.

Volf je prešao stazu za jedan čas, 52 minuta i 44 sekunde.

Na drugoj i trećoj poziciji završili su Patrik Štos iz poljskog Vostera i član Bardijanija iz Italije Filipo Fjoreli, dok je najbolji od reprezentativaca Srbije bio Dušan Rajović na šestom mestu.

U karavanu četvoroetapne trke sa 2,1 koeficijentom Svetske biciklističke unije trenutno su 154 vozača iz 24 tima, a danas je na programu druga etapa od Obrenovca do Bijeljine duga 122 kilometara.

M. Minić

IZ SRBIJE PREVOZIO NAMEŠTAJ ZA NEMAČKU! U Austriji mu carinici pronašli 37 kilograma narkotika

0
iz-srbije-prevozio-namestaj-za-nemacku!-u-austriji-mu-carinici-pronasli-37-kilograma-narkotika

BEČ – U jednom odmaralištu na autoputu Vestautovan u salcburškom Berghajm-Kasern carincini su otkrili oko 37 kilograma marihuane u jednom malom kamionu.

Vozač, 35-ogodišnji državljanin Srbije, tvrdi da ništa nije znao o narkoticima.

Uhapšeni je objasnio da vrši prevoz za špeditera iz Srbije i da je trebalo nameštaj iz Mađarske da dopremi fizičkom licu u Nemačkoj. Kartoni sa marihuanom bili su smešteni između starog nameštaja. Carinici su kamion pretresli, kako je saopšteno, u okviru mobilne kontrole.

Vozač je carinicima naveo da prevozi stari nameštaj – jedan nekorišćeni orman, jedan korišćeni frižider i jednu staru stolicu. U kartonima, koji su bili među nameštajem, nalazilo se ukupno 36 pakovanja marihuane po kartonu.

indeksonline.rs

DRI: Centar za socijalni rad u Pazaru ispravio nepravilnosti

0
dri:-centar-za-socijalni-rad-u-pazaru-ispravio-nepravilnosti

NOVI PAZAR – Državna revizorska institucija (DRI), na osnovu dostavljene dokumentacije, ocenila je da je novopazarski Centar za socijalni rad, „na zadovoljavajući način“, ispravio nepravilnosti u svom radu, koje su konstatovane prilikom kontrole poslovanja u 2018. i u 2019. godini.

DRI je utvrdila da je 2018. ova ustanova zaključila ugovore vredne 3,1 milion dinara suprotno Zakonu o javnim nabavkama i isplatila 1,7 miliona jednokratne novčane pomoći bez potpune i ažurne dokumentacije.

Centar je zaključio ugovor o postavljanu ograde oko svog dvorišta sa privatnim preduzećem „Prenča“ vredan 1,8 miliona dinara, koje nije ispunjavalo uslove propisane tenderskom dokumentacijom.

Nisu dostavljeni dokazi o kadrovskim kapacitetima, da pravno lice i zakonski zastupnik nisu kažnjavani.

Nadležna komisija je odbila ponudu firme iz Lazarevca „jer je stigla 26 minuta nakon isteka roka“, zakonske odredbe prekršene su i prilikom nabavke mesa i mesnih prerađevina.

Ugovor vredan milion dinara sklopljen je sa novopazarskom firmom „Ademović“ o nabavci mesa i mesnih prerađevina, koja tada nije imala važeći HACCP sertifikat, niti dokaz za obavljanje delatnosti.

Uslove propisane tenderskom dokumentacijom nije ispunjavalo ni čačansko preduzeće „Ila promet“, od kojeg je za 300 hiljada dinara, kupljena riba.

Revizor je utvrdio da je u 2019. godini nepravilnost bila isplata 1,7 miliona dinara jednokratne novčane pomoći bez potpune i ažurne dokumentacije.

Novac je isplaćivan deci bez roditeljskog staranja, sa smetnjama u razvoju i samohranim roditeljima na osnovu spiskova koji su dolazili iz Gradskog veća i od gradonačelnika, a bez rešenja o dodeljivanju jednokratne novčane pomoći. Kako je medijima iz lokalne samouprave objašnjeno, „zbog nedostatka vremena i obimnosti posla, Centar je, umesto 400 posebnih doneo jedno zajedničko rešenje“.

Danas.rs