Naslovna Blog Stranica 2120

Šampion srpskog automobilizma – kandidat za predsednika SAKSS!

0
sampion-srpskog-automobilizma-–-kandidat-za-predsednika-sakss!

BEOGRAD – Sportski auto i karting savez Srbije (SAKSS) postaće moćna kuća našeg automobilizma, a srpski vozači imaće velike šanse da se takmiče u F1 i WRC nadmetanjima, sve to kada se uvede potpuni red, organizacioni maksimum i potpuna transparentnost trošenja svakog dinara.

Ovo u intervjuu za UCENTAR obećava Dragan Simić, kandidat za predsednika SAKSS-a. Simić je, inače vlasnik 14 titula šampiona države, više zlatnih kaciga i jedne dijamantske, kao najvećeg priznanja u auto sportu.
o Gospodine Simiću, iz pouzdanih izvora smo saznali da ste posle dužeg vremena ponovo kandidat za predsednika SAKSS-a.

– Da to je tačno. Na nagovor mlađih takmičara koji su saznali šta sam sve učinio za SAKSS za vreme mog mandata pre više godina pristao sam da se ponovo kandidujem za tu funkciju.

Da li je tačno da je za vreme tadašnjeg mandata naš savez postao član CEZ-a (takmičenja u okviru centralnoevropske zone):

– Da. Tada je to izazvalo buru među pojedinim funkcionerima jer su nas svi svrstavali u istočnoevropsku zonu gde su bili Turska, Grčka, Rumunija, Moldavija itd. Međutim ja sam video budućnost auto sporta preko CEZ-a, i pokazalo se da sam bio u pravu. Mnogi naši takmičari su preko CEZ takmičenja sticali iskustva takmičeći se sa takmičarima razvijenijih zemalja, da bi kasnije postali Evropski šampioni poput Duce Borkovića i Nikole Miljkovića. Danas na bilo kom takmičenju CEZ-a, naši takmičari su na pobedničkim postoljima. Pored gore navedenih tu su Zoran Kastratović, Mikica Vesnić, Filip Jenić koji je već prešao na formulu 4, kao i mladi šampioni u kartingu Dobrota i Petrović. Na bilo koje takmičenje u okviru CEZ-a gde se pojave, naši takmičari su na pobedničkom postolju u jakoj konkurenciji takmičara iz bogatijih država Mađarske, Italije, Austrije, Slovačke, Češke, Slovenije…

Pričate o međunarodnim takmičenjima. Kako SAKSS ostvaruje kontakt prema FIA?

– Licence i prijava međunarodnih takmičenja idu preko AMSS. I do sada nije bilo problema. Pogotovo što je sada na čelu Dejan Stojić koji je i sam bio takmičar i razume tu problematiku.

Koji je glavni razlog što ste se prihvatili kandidature?

– Glavni razlog je anarhija i nenamensko trošenje sredstava u SAKSS-u.

Kako to mislite?

– Pa na primer samo prošle godine SAKSS je prihodovao skoro 76 miliona dinara, a SAKSS je završio sa gubitkom od skoro 3 miliona dinara, uz samo 2 zaposlena i troškove materijala i energije od skoro 8 miliona dinara, i troškove zarada od takođe blizu 8 miliona dinara, što po zaposlenom iznosi prosečno 328.125 dinara.

Prilično jake plate za obične službenike i savez sa gubicima. Da li ste sigurni u to?

– Da. To su podaci iz završnog računa koji je dostavljen svim članicama SAKSS-a.

Šta planirate da uradite ako budete izabrani?

– Kao prvo da uvedem red i da se putem nameštenih i nepotrebnih javnih nabavki krade novac iz SAKSS-a. Zatim da se posvetim pomoći mladim takmičarima. Želim da brzo dobijemo našeg takmičara u F1 i WRC takmičenjima.Imamo potencijal, potrebno je da se SAKSS i država uključe u taj projekat. Takođe cilj mi je da imamo svoju karting stazu i pistu za kružne trke na kojima se mogu organizovati evropska i svetska takmičenja. Terene za Rally imamo ali podršku i pravi pristup tome nemamo. To mora da promenimo. Hrvati imaju daleko lošije uslove ali dobrom organizacijom i lobiranjem, ovog vikenda organizuju Rally za svetski šampionat.

ucentar.rs/foto: privatna arhiva/printskrin/ilustracija

Turska “pod ključem” od večeras do ponedeljka

0
turska-“pod-kljucem”-od-veceras-do-ponedeljka

ANKARA – Turska je najavila da će predstojeći lokdaun za vikend proširiti i na sutrašnji državni praznik, jer se bori sa sve većim brojem infekcija korona virusa.

U saopštenju turskog Ministarstva unutrašnjih poslova, navodi se da će mera zaključavanja stupiti na snagu večeras i da će trajati do ponedeljka ujutru, prenosi agencija AP.

Turska ovih dana prijavljuje rekordne nivoe infekcija i smrtnih slučajeva otkako je početkom marta ublažila ograničenja u vezi sa kovidom-19.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je 13. aprila stavio zemlju pod delimičnu blokadu, što podrazumeva produženi večernji policijski čas radnim danima, povratak na onlajn obrazovanje i zabranu nepotrebnih međugradskih putovanja, pored blokada tokom vikenda koje su ponovo uvedene.

Vlada u Ankari je za sve veći broj zaraženih okrivila nove sojeve virusa koji se brze šire.

indeksonline.rs

Tepić tvrdi da ima još jednog svedoka u slučaju “Palma”

0
tepic-tvrdi-da-ima-jos-jednog-svedoka-u-slucaju-“palma”

BEOGRAD – Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić iznela je danas u javnost, kako je navela, iskaz još jednog svedoka, da je predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma navodno podvodio maloletnice i žene u Jagodini.

Tepić je na N1 televiziji kazala da je reč o “funkcioneru koji je tome svedočio godinama, od mandata 2008. do sada”, sa, kako je rekla, brojih političko-privrednih putovanja u Paraliju, Beč, Rim, Pariz.

Tvrdi da su se ti događaji odvijali tokom proslava, a da su žene koje je nazvala “animir damama” putovale sa delegacijom.

Tepić tvrdi da su neke od tih žena bile iz Jagodine, da je među njima bilo i onih koje formalno rade u javnim preduzećima, a sekretarice Dragana Markovića optužila je da su sve koordinisale.

Tepić je kao jednog od učesnika označila gradonačelnika Jagodine Ratka Stevanovića, a kao jedno od mesta navodnih okupljanja navela klub “Tigar” u kojem, kako tvrdi, postoji ljubičasta soba za takve namene.

Ona ističe da ima više svedoka navodne umešanosti lidera JS u podvođenje žena, među kojima je, kako kaže, čovek koji je pričao o takozvanim “telefonima za druženje”.

indeksonline.rs/Tanjug

Porast broja zaraženih u bolnicama Zlatiborskog okruga

0
porast-broja-zarazenih-u-bolnicama-zlatiborskog-okruga

UŽICE – U bolnicama Zlatiborskog okruga hospitalizovano je 340 pacijenata, od kojih je 320 pacijenata obolelo od kovida-19.

Na respiratorima je 14 zaraženih, 10 je u Opštoj bolnici u Užicu i četvoro u pribojskoj bolnici.

Tokom jučerašnjeg dana u bolnicama Zlatiborskog okruga bilo je 25 više hospitalizovanih i 13 manje sa potvrđenim kovidom.

U poslednja 24 sata u tim bolnicama pregledano je 1.069 ljudi, ostvareno 45 prijema i 37 otpusta, navodi se u saopštenju Zdravstvenog centra Užice.

U užičkoj bolnici hospitalizovano je 94 pacijenata, od kojih je kod 83 potvrđen kovid-19, a 92 u privremenoj kovid bolnici u Krčagovu.

U pribojskoj bolnici je 69 kovid pacijenata, u prijepoljskoj bolnici dvoje, a u izdvojenim odeljenjima u Požegi i Novoj Varoši 46 i 19 pozitivnih na kovid-19.

indeksonline.rs

Dan planete Zemlje – povod da se preispita odnos čoveka prema planeti

0
dan-planete-zemlje-–-povod-da-se-preispita-odnos-coveka-prema-planeti

Dan planete Zemlje obeležava se širom sveta na današnji  dan 22. april pod motom “Akcija klime”, sa naglaskom na klimatske promene.

Inicijativa obeležavanja Dana planete, koji je ustanovljen 1970. godine u Sjedinjenim američkim državama, a obeležava se širom sveta od 1992. godine, postala je globalni podsticaj za akcije rešavanja ekoloških problema današnjice.

Zavod za zaštitu prirode Srbije saopštio je da ovaj datum predstavlja povod da se preispita odnos prema planeti i istovremeno je javna kampanja da se zaustave ili ublaže posledice destruktivnog civilizacijskog razvoja.

Direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije Aleksandar Dragišić rekao je da je rad tog Zavoda na očuvanju prirode kroz uspostavljanje sistema zaštićenih područja i mera očuvanja bio i geo diverziteta, od izuzetnog značaja, kako za očuvanje zdrave životne sredine, tako i za borbu protiv posledica klimatskih promena.

„Posebno je značajna briga za očuvanje prirode, budući da od toga kako se ljudi odnose prema prirodi i prirodnim resursima, zavisi stanje životne sredine, privređivanje, način života ljudi, pa i smanjenje siromaštva“, rekao je Dragišić.

Izvor: :Beta

Foto: Tanjug/AP Photo/Tatan Syuflana

NOVI PAZAR: Na respiratorima više nema pacijenata, dva preminula

0
novi-pazar:-na-respiratorima-vise-nema-pacijenata,-dva-preminula

NOVI PAZAR – Prema podacima koje je danas objavio lokalni Štab za vanrednr situacije, dva pacijenta iz Novog Pazara preminula su usled posledica infekcije korona virusom.

Na lečenju je zadržano pet osoba iz Novog Pazara i jedna iz Raške, dok je 17 pacijenata otpušteno kući.

Od 128 hospitalizovanih, četiri su na kiseoničkoj potpiri.

Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 160, od kojih se njih 68 javilo prvi put.

U Domu zdravlja urađeno je 55 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je 5 pozitivno, a urađeno je i 50 PCR testova.

indeksonline.rs

Danas umereno oblačno i toplo

0
danas-umereno-oblacno-i-toplo

U Sandžaku pre podne pretežno vedro, a tokom dana očekuje nas postepeno naoblačenje koje će posle podne i uveče povremeno uslovljavati kišu, na visokim planinama u toku noći kiša i sneg.

Jutarnja temperatura od 1 do 9 C, najviša dnevna od 17 do 21 C.

U Novom Pazaru umereno oblačno i toplo vreme, moguća kratkotrajna kiša. Jutarnja temperatura kretaće se oko 6, najviša dnevna oko 16 stepeni.

“Ono što generacije iza nisu uspele da završe”: Mali najavio investicije u Novom Pazaru i Prijepolju

0
“ono-sto-generacije-iza-nisu-uspele-da-zavrse”:-mali-najavio-investicije-u-novom-pazaru-i-prijepolju

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da ova vlast gradi ono što generacije iza nisu uspele da završe, ukazujući da je reč o kanalizacionim mrežam i fabrikama za prečišćavanje otpadnih voda.

Mali je precizirao da će se u Novom Pazaru iz kineskog kredita finansirati izgradnja kanalizacionih mreža i fabrika za prečišćavanje otpadnih voda, ukupne vrednosti 92,3 miliona evra.

“Imate 110 kilometara kanalizacionih cevi vrednosti 45 miliona evra i postrojenje za preradu otpadnih voda u iznosu od 47,3 miliona evra”, rekao je Mali u parlamentu.

Ukupna ulaganja u Sjenici za kanaliozacionu mrežu i postrojenja za preradu otpadnih voda su oko 19 miliona evra, a kada je reč o Tutinu, vrednost 74 kilometra kanalizacionih cevi je 30,3 miliona evra, dok oko 38 miliona evra košta izgradnja četiri postrojenja za preradu otpadnih voda.

U Prijepolju vrednost 60 kilometra kanalizacoinih cevi je 26 miliona evra, dok se 13,3 miliona evra ulaže za dva postrojenja za preradu otpadnih voda.

“Govorim o preliminarnim vrednostima koje su vezane za projekte čija izrada je već u toku. Kako je predsednok obećao, radovi neće stati dok se sve ovo ne potroši i dok se sve ne izgradi”, poručio je Mali u Skupštini Srbije.

Mali je naveo i da će se u trećem ili četvrtom kvartalu graditi regionalni sistem upravljanja otpadom Nova Varoš koji, kako kaže, podrazumeva I Prijepolje i Sjenicu.

“Regionalni sistem pokriva 107.222 stanovnika koji generišu godišnje 26.000 tona komunalnog otpada”, rekao je Mali.

Izvor: Tanjug/b92

General Karavelić: Dodikova ideja o podjeli BiH, izazvaće erupciju vulkana

0
general-karavelic:-dodikova-ideja-o-podjeli-bih,-izazvace-erupciju-vulkana

U povodu izjava Milorada Dodika o mirnom razlazu u BiH, za RTV NP general Armije RBiH Vahid Karavelić, je izjavio da je ovakva retorika slamka spasa za Milorada Dodika pred izbore najavljene za narednu godinu.  Dodik sa radikalnim zahtjevima i istupima nastupa kako bi ga visoki predstavnik za BiH, Valentin Inzko smijenio ili uklonio. On to, mozda, i priželjkuje jer bi na taj način otišao kao heroj. Imam utisak da to iščekuju Rusija, Amerika, Brisel i Beograd. Vulkan se priprema, a problemi će nastati kad proradi, izjavio je general Armije RBiH, Vahid Karavelić u razgovoru sa urednicom Vijesti RTV NP Lejlom Lipom Gicić. Kompletan razgovor možete poslušati na ovom linku:

Erdogan: Težimo miru, blagostanju, stabilnosti i razvoju Balkana

0
erdogan:-tezimo-miru,-blagostanju,-stabilnosti-i-razvoju-balkana

ANKARA – Predsednik Republike Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je danas da njegova zemlja teži miru, blagostanju, stabilnosti i razvoju celog Balkana.

Erdogan se putem video-konferencije obratio na svečanom otvaranju bolnice bolnice “Tursko-albanskog prijateljstva” koja je sredstvima Turske izgrađena u albanskom gradu Fieru, navodi agencija Anadolija.

“Težimo miru, blagostanju, stabilnosti i razvoju Albanije, ali i celog Balkana. Oni koji Tursku vide kao pretnju ili konkurenciju i deluju samo na temelju vlastitih interesa, padaju u tešku zabludu”, istakao je Erdogan.

indeksonline.rs