Naslovna Blog Stranica 2129

Ambasador Egipta posetio Kulturni centar Novi Pazar i muzej “Ras”

0
ambasador-egipta-posetio-kulturni-centar-novi-pazar-i-muzej-“ras”

NOVI PAZAR – Ambasador Egipta Amr Alguvejli posetio je u Novom Pazaru i najvažnije kulturne institucije. I u muzeju “Ras” i u Kulturnom centru pokazao je zadovoljstvo zbog onog što je video i iskazao interesovanje za saradnju ustanova kulture iz ovog kraja sa onim u njegovoj zemlji.

U muzeju “Ras” su ga upoznali sa brojnim detaljima iz bogate istorije ovog kraja.

“Svakako da su posete ovakvih zvaničnika velikih država, velikih civilizacija, velikih zemalja… muzeju kao instituciji, koja čuva istoriju, kulturu i tradiciju Novog Pazara, nama izuzetno značajne i bitne”, kazao je direktor muzeja “Ras” Fuad Baćićanin.

Egipatski diplomata preneo je svoja iskustva iz zemlje koja ima najviše muzeja.

“Sada radimo na jednom od novih nalazišta i jednom novom muzeju, koji će koštati oko milijardu dolara. I on je poseban. Odnosiće se na jedan narod. Prošle godine otvorili smo muzej sa brojnim znamenitostima, koje svedoči od jednog važnog perioda do danas. Ministarstva turizma i muzeja su zajedničkim snagama ostvarila kod nas posebne rezultate“, kazao je Alguvejli.

Ambasador je obiša i Kulturni centar gde je najpre razgovarao sa direktorom Huseinom Memićem i njegovim saradnicima. Potom su zajedno otvorili izložbu reprodukcije umetničkih dela iz oblasti arapske kaligrafije, ali i dela primenjene umetnosti egipatske kulture.

„Mi smo razgovarali pre dolaska u galeriju o nekim budućim projektima, koji bi mogli da se realizuju u skorijoj budućnosti. Siguran sam da ćemo uskoro imati još zanimljivih dešavanja možda u oblasti filma, a možda opet u galeriji. Možda i mi iz Novog Pazara i Sandžaka odemo u Egipat i predstavimo se nekom našom izložbom i nekim našim projektom“, istakao je Memić.

„Nema jasnijeg jezika među ljudima, medju nacijama od jezika kulture. Imao sam čast da vidim vaše bogatstvo koje imate u muzeju. I pre nego sam došao da posetim ovaj Kulturni centar, bio sam ovde sa horom Đulistan i slušao divno izvođenje ilahija. Kod nas u Egiptu ima izreka: slušaj o osobi pre nego je susretneš. Mi smo o direktoru Memiću čuli mnogo toga lepog, i kad smo ga sreli samo smo se uverili u to“, istakao je ambasador.

Izložbi kaligrafskih dela, koja prestavljaju neverovatnu kombinaciju originalnosti i savremenosti, prisustvovao je i gradonačelnik Nihat Biševac, a ovi radovi biće dostupni Novopazarcima u naredne dve nedelje.

indeksonline.rs

BRITANSKI SOJ U NOVOM PAZARU! Spahić: Brže se prenosi i ima težu kliničku sliku

0
britanski-soj-u-novom-pazaru!-spahic:-brze-se-prenosi-i-ima-tezu-klinicku-sliku

NOVI PAZAR – Direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru Šefadil Spahić ocenio je danas da je sa velikom verovatnoćom britanski soj korona virusa prisutan u ovom gradu. On je novopazarskom radiju Sto plus rekao da oni nemaju tehničkih mogućnosti da to laboratorijski dokažu, ali da sve ukazuje na njegovo prisustvo.

“Sagledavajući da u poslednja dva meseca imamo povećan broj zaraženih osoba i da u jednoj porodici imamo po dvoje, troje istovremeno obolelih, sa velikom verovatnoćom možemo konstatovati da je u pitanju britanski soj. Ovaj soj se brže prenosi sa osobe na osobu i ima težu kliničku sliku”, rekao je Spahić.

On je istakao da je epidemiološka situacija u Novom Pazaru i dalje nesigurna i zabrinjavajuća, jer je u prethodnih 17 dana od 2.866 poslatih PCR uzoraka, kod 605 osoba potvrdjeno prisustvo korona virusa.

“To je prosečno oko 40 zaraženih osoba dnevno, a ako tome dodamo rezultate brzih testova i one koji se leče u kućnim uslovima, onda brojka prelazi 50. Na žalost, protivepidemijske mere se retko poštuju, ne nose se maske, ne koriste se dezinfekciona sredstva i ostvaruje se mnogo kontakata”, rekao je Spahić.

On je dodao da ohrabruje podatak da su trenutno vaksinisane 10.932 osobe, dok je broj revakcinisanih oko 8.000, što je ukupno oko 18-19 odsto ukupnog broja stanovnika u Novom Pazaru.

indeksonline.rs/Beta

Hamad bez glavnog žreba na Serbia openu

0
hamad-bez-glavnog-zreba-na-serbia-openu

Teniser Srbije Hamad Međedović nije uspeo da se plasira u glavni žreb ATP turnira Serbia open iz serije 250 u Beogradu, pošto je danas u finalu kvalifikacija u dva seta (4:6, 2:6) izgubio od Argentinca Fakunda Banjisa.

Banjis je kao 102. na ATP listi bio drugi favorit u kvalifikacijama, a do pobede nad 17-godišnjim Novopazarcem i 854. teniserom planete, koji je dobio specijalnu pozivnicu za kvalifikacije, stigao je posle jednog časa i 23 minuta igre.

Ukoliko neko od tenisera prijavljenih za nastup otkaže učešće, Međedović bi, ipak, mogao kao “srećni gubitnik” da zaigra na turniru u Beogradu.

Međedević bi na narednoj listi teniskih profesionalaca prvi put trebalo da se nađe među 800 najboljih na svetu jer mu je pobeda na startu kvalifikacija nad Kolumbijcem Danijelom Elaijem Galanom (7:6, 7:6) donela pet ATP poena.

Turnir u Beogradu ima nagradni fond od 711.800 evra, a prvi nosilac je najbolji teniser sveta Novak Đoković.

M. Minić

Tepić (SSP): U hotel u Jagodini na Palmine žurke dovodjene devojčice od 15, 16, 17 godina

0
tepic-(ssp):-u-hotel-u-jagodini-na-palmine-zurke-dovodjene-devojcice-od-15,-16,-17-godina

BEOGRAD – Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je danas da su u hotel “Alfa” u selu Končarevo kod Jagodine, kao i u klubu i prenoćištu “Tigar” u tom gradu, na žurke kojima su prisustvovali čelnici vlasti “dovodjene iz Beograda devojčice od 15, 16, 17 godina”, kao i da se “znalo da posle takvih žurki te devojčice ostaju sa njima”.

Tepić je na konferenciji za novinare u prostorijama SSP izjavila da je takve žurke organizovao lider Jedinstvene Srbije i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković – Palma, a da su nekim žurkama prisustvovali i funkcioneri Socijalističke partije Srbije (SPS).

“Pripadnici vlasti rade stvari za koje sam verovala da se vezuju samo uz mafiju – podvodjenjem žena, devojaka i devojčica. Radi se o žurkama u hotelu u Končarevu, gde su luksuznim taksijem iz Beograda dovodjene devojčice od 15, 16, 17 godina, a znalo se da posle takvih žurki te devojčice idu sa njim (Draganom Markovićem), ili sa njima”, kazala je Tepić.

Ona je na konferenciji za novinare emitovala video svedočenje muškarca čiji je identitet bio zaštićen, koji je potvrdio da je radio za Dragana Markovića Palmu, i da je lično video maloletne devojčice koje se dovode na žurke u Končarevo i Jagodinu, kao i da mu je njegova prijateljica – hostesa na takvim žurkama, prenela da je jednom prilikom devojčicu od 15-tak godina dovela u sobu iznad prostorija RTV Jagodina “u kojoj je Palma čekao go”, i da je devojčicu ostavila u toj sobi neko vreme, iako je ona plakala.

Muškarac čije su svedočenje čuli novinari je rekao da je prisustvovao žurkama na kojima je bilo maloletnih devojaka i devojčica, koje bi ostajale kada većina gostiju ode, kao i da su bile “zaklonjene panelima”, da bi pred onima koji su ostali, medju kojima je bio i Dragan Marković – Palma, ustajale jedna po jedna i “govorile odakle su došle, šta vole, šta ne vole”.

“Više je ličilo na stočnu pijacu nego na žurku”, rekao je muškarac i dodao da smatra da se izjave koje su se u ranijem periodu pojavljivale da u Srbiji postoji političar pedofil “odnose na njega”.

Muškarac je rekao da je njegova prijateljica, koja je radila kao hostesa na takvim žurkama, “pobegla iz Jagodine” jer se plašila za svoj život.

Marinika Tepić je nakon video svedočenja pozvala i druge žrtve da se jave SSP i da “pomognu svojim svedočenjima” i dodala da se žene koje su bile na takvim žurkama plaše da svedoče da ne bi “završile u gepeku ili bile bačene niz liticu”.

“Ako je ostalo imalo morala u Srbiji tužilaštvo nakon ovog iskaza ne može da ćuti a Vlada mora da padne. Ovo je razlog za pad bilo koje Vlade, a Palma je deo ove vlasti. Sve ovo traje najmanje deset godina, svi to znaju ali niko nije bio progovorio na ovaj način”, rekla je Tepić.

Tepić je dodala da se sve izjave iznete danas na konferenciji za novinare “mogu smatrati usmenom krivičnom prijavom”, na koju tužilaštvo mora da reaguje po službenoj dužnosti, posebno zato što postoji sumnja da je krivično delo počinio javni funkcioner i nosilac izvršne vlasti.

Ona je na pitanje novinara potvrdila da se svedočenja o “podvodjenju žena, devojaka i devojčica” na Palminim žurkama u Končarevu i Jagodini odnose i na vreme ;kada je ministar policije bio lider SPS-a Ivica Dačić, koji je, kako je navela, takodje prisustvovao takvim žurkama, i čiji je Palma koalicioni partner.

indeksonline.rs/Beta

Zaštitnik gradjana kontroliše MUP zbog navoda o zlostavljanju deteta

0
zastitnik-gradjana-kontrolise-mup-zbog-navoda-o-zlostavljanju-deteta

BEOGRAD – Zaštitnik gradjana je po sopstvenoj inicijativi, posle saznanja iz medija da je dete romske nacionalnosti zlostavljano nakon privodjenja u policijsku stanicu u Brusu usled čega se onesvestilo, pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP).

“Zaštitnik gradjana traži od MUP-a da mu u roku od 15 dana dostavi informacije i relevantnu dokumentaciju o aktivnostima koje su preduzete kako bi se proverili navodi o mogućem prekoračenju ovlašćenja policijskog službenika PS Brus, kao i o merama koje su preduzete ukoliko je utvrdjena njegova odgovornost”, navodi se u saopštenju Zaštitnika gradjana.

Zaštitnik gradjana je zatražio od MUP i da ga izvesti da li su tačni navodi da je dete privedeno bez roditeljske pratnje i da je saslušano bez prisustva osobe obučene za rad sa maloletnicima.

indeksonline.rs/Beta

Ambasador Egipta posetio muzej “Ras” i Kulturni centar

0
ambasador-egipta-posetio-muzej-“ras”-i-kulturni-centar

Ambasador Egipta Amr Alguvejli posetio je u Novom Pazaru i najvažnije kulturne institucije.  I u muzeju “Ras” i u Kulturnom centru pokazao je zadovoljstvo zbog onog što je video i iskazao  interesovanje za saradnju ustanova kulture iz ovog kraja sa onim u njegovoj zemlji.

U muzeju “Ras”  su ga upoznali sa brojnim detaljima iz bogate istorije ovog kraja.

“Svakako da su posete ovakvih zvaničnika velikih država, velikih civilizacija, velikih zemalja… muzeju kao instituciji, koja čuva istoriju, kulturu i tradiciju Novog Pazara, nama izuzetno značajne i bitne”, kazao je direktor muzeja “Ras” Fuad Baćićanin.

Egipatski diplomata preneo je svoja iskustva iz zemlje koja ima najviše muzeja.

“Sada radimo na jednom od novih nalazišta i jednom novom muzeju, koji će koštati oko milijardu dolara. I on je poseban. Odnosiće se na jedan narod. Prošle godine otvorili smo muzej  sa brojnim znamenitostima, koje svedoči od jednog važnog perioda do danas. Ministarstva turizma i muzeja su zajedničkim snagama ostvarila kod nas posebne rezultate“, kazao je Alguvejli.

Ambasador je obiša i Kulturni centar gde je najpre razgovarao sa direktorom Huseinom Memićem i njegovim saradnicima. Potom su zajedno otvorili  izložbu reprodukcije umetničkih dela iz oblasti arapske kaligrafije, ali i dela primenjene umetnosti egipatske kulture.

„Mi smo razgovarali pre dolaska u galeriju o nekim budućim projektima, koji bi mogli da se realizuju u  skorijoj budućnosti. Siguran sam da ćemo uskoro imati još zanimljivih dešavanja možda u oblasti filma, a možda opet u galeriji.  Možda i mi iz Novog Pazara i Sandžaka odemo u Egipat i predstavimo se nekom našom izložbom i nekim našim projektom“, istakao je Memić.

„Nema jasnijeg jezika među ljudima, medju nacijama od jezika kulture. Imao sam čast da vidim vaše bogatstvo koje imate u muzeju.  I pre nego sam došao da posetim  ovaj Kulturni centar, bio sam ovde sa horom Đulistan i slušao divno izvođenje ilahija.  Kod nas u Egiptu ima izreka: slušaj o osobi pre nego je susretneš. Mi smo o direktoru Memiću čuli mnogo toga lepog, i kad smo ga sreli samo smo se uverili u to“, istakao je ambasador.

Izložbi kaligrafskih dela, koja prestavljaju neverovatnu kombinaciju originalnosti i savremenosti, prisustvovao je i gradonačelnik Nihat Biševac,  a ovi radovi biće dostupni Novopazarcima u naredne dve nedelje.

Asfaltirana Užička ulica

0
asfaltirana-uzicka-ulica

Tokom vikenda asfaltirana je i Užička ulica u naselju Postenje. Narednih dana očekuje se otvaranje novih gradilišta.

Asfalt su dočekali i meštani Užičke ulice u naselju Postenje, koji su dobili bolje uslove za život. Za njih je ovo poseban dan, jer su blato I prašina sa kojima su se godinama borili od danas prošlost.

U toku su prirpemni radovi u Dubrovačkoj ulici 420, a ovih dana počeće da se radi I u Ulici Ruđera Boškovića prkeoputa škole. Sa stabilizacijom vremena očekuje se otvaranje novih gradilišta.

Berlin: Duga robija serijskom silovatelju iz Srbije

0
berlin:-duga-robija-serijskom-silovatelju-iz-srbije

BERLIN – Srpski državljanin Siniša K. (30) osuđen je na 14 godina zatvora zbog brutalnog silovanja šest žena i seksualnog napastvovanja jedne u okolini Berlina, a izrečen mu je i produženi pritvor nakon robije koji je teoretski neograničen, zbog opasnosti da ne ponovi zločin.

Siniša K. je u junu i julu prošle godine serijski prepadao i silovao žene u nekoliko šuma nadomak Berlina, preneo je “Dojče vele”.

Usred bela dana je prilazio ženama koje su šetale, džogirale ili vozile bicikl, a zatim ih odvlačio u žbunje.

Najstarija žrtva imala je 27 godina, najmlađa svega 14 godina.

Već na početku dvomesečnog suđenja pred Zemaljskim sudom u Berlinu, on je priznao nedela.

U izjavi koju je pročitao njegov branilac stajalo je: “Stidim se zbog onoga što sam uradio”.

Detaljnim priznanjem je uštedeo žrtvama još jednu traumu, jer bi bez njegovog priznanja žene morale da svedoče pred sudom.

Opisano je kako je savladao žene, kako ih je davio, pretio im, silovao. Ponekad je imao šrafciger kao oružje, ponekad nož.

“Prilazio sam joj direktno, uhvatio je za vrat i odvukao u šumu”, rečeno je o jednom od slučajeva u priznanju.

Kako piše berlinski “Tages špigel”, detaljno priznanje i izražavanje kajanja bili su očito jedina moguća strategija da se eventualno ublaži preteća dugogodišnja kazna zatvora.

Dokazi su bili ubedljivi, između ostalog i tragovi DNK počinioca.

Tužilaštvo je tražilo baš kaznu kakva je i izrečena: 14 godina zatvora, kao i produženi pritvor posle toga teoretski neograničen zbog opasnosti da silovatelj ponovi zločin.

Branioci su tražili najviše 10 godina robije.

Siniša K. iz Melenaca nadomak Zrenjanina je do 2018. u Srbiji izdržavao petogodišnju kaznu zbog silovanja i krađe.

Kasnije je sa partnerkom otišao u Berlin gde su mesecima živeli ilegalno.

indeksonline.rs

Godišnje 300.000 vozača kažnjeno zbog brze vožnje

0
godisnje-300.000-vozaca-kaznjeno-zbog-brze-voznje

BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je danas da više od 300.000 vozača godišnje biva kažnjeno zbog prekoračenja brzine i najavio akciju “spid maraton” u kojoj će od srede saobraćajna policija 24 sata dnevno meriti brzinu vožnje.

Istakao je da je teško naći opravdanje za kršenje propisa o ograničnoj brzini, kao i za činjenicu da više od polovine stradalih u saobraćaju pogine upravo zbog ovog prekršaja.

“Sve naše policijske snage će izaći na puteve i merićemo gde god možemo svaku brzinu, kako bismo jasno poručili vozačima da je vreme da uspore i povedu računa o sebi i ostalim ljudima. Vodite računa, jer niko ne može da spreči ono što vi možete. Svaka smrt u saobraćaju je mogla da bude izbegnuta”, poručio je ministar Vulin.

On je apelovao na vozače da budu odgovorni prema sebi i drugima i poštuju ograničenje brzine kretanja, upozorivši da više od polovine stradalih u saobraćajnim nezgodama pogine upravo zbog nepoštovanja ograničenja kretanja na putevima.

“U 30 evropskih zemalja koje su članice organizacije ”Road pol”, među kojima je i Srbija, ove nedelje će posebna pažnja biti posvećena svim prekršajima vezanim za prekoračenje brzine“, rekao je Vulin, koji je na beogradskoj opštini Čukarica sa direktorom Agencije za bezbednost saobraćaja Duškom Pešićem prisustvovao početku kampanje usmerene na zaštitu pešaka u saobraćaju.

Vulin je pozvao vozače da čine sve što mogu u cilju bezbednosti saobraćaja i da uspore!

indeksonline.rs/Tanjug

U Kragujevcu preminula beba rođena sa korona virusom

0
u-kragujevcu-preminula-beba-rodjena-sa-korona-virusom

BEOGRAD – Novorođenče staro devet dana, zaraženo korona virusom, u veoma teškom stanju prebačeno je iz KC Kragujevac u Univerzitetsku dečju kliniku Tiršova u Beogradu, gde je, nažalost, preminulo, saopšteno je iz te beogradske zdravstvene ustanove.

Kako se navodi, tokom lečenja od infekcije kovida 19, koja je kod bebe povtrđena odmah po rođenju, u KC Kragujevac su primenjene sve terapijske procedure, neophodne u lecenju infekcije kovidom u neonatalnom uzarstu.

Tokom lečenja, zbog razvoja multisistemskog popuštanja svih organa, novorođence se uz lekarsku pratnju prebacuje u dečju Univerzitesku kliniku u Tiršovoj, zbog nastavka lečenja, koje podrazumeva i zamenu bubrežne funkcije i lečenje respiratornog distresa i sekundarne plućne hipertenzije u neonatalnoj kovid jedinici intenzivne nege.

“Na primenjenu terapiju tokom lečenja ne dolazi do poboljšanja, pogoršava se multisitemsko popuštanje, što dovodi do smrtnog ishoda bebe”, navedeno je u saopštenju.

indeksonline.rs/Tanjug