KRALJEVO – Ženska osoba teže povređena u sudaru na Ibarskoj magistrali preminula je u Opštoj bolnici u “Studenici”, dok je povređeni muškarac životno ugrožen, a lekari se bore za njegov život, potvrđeno je Tanjugu u toj zdravstvenoj ustanovi.
Kako su naveli, ženska osoba je dovezena u teškom stanju, a preminula je uprkos svim naporima lekara.
Iz bolnice navode i da je muškarac prebačen u operacionu salu.
Kako su ranije preneli mediji, dve osobe teško su povređene u udesu kamiona i kamioneta, koji se dogodio na Ibarskoj magistrali u selu Lađevci kod Kraljeva.
Udes se dogodio pod još nerazjašnjenim okolnostima oko 11.00 časova, a kako se sumnja, do sudara je došlo kada je kamion “skanija”, prokupačke registracije, krećući se prema Kraljevu, naleteo na kamionet “fijat” beogradske registracije u kojem se nalazio deo ekipe poznatog televizijskog serijala “Kuća od srca”.
Od siline udarca kamionet je odleteo u kanal kraj desne strane puta i završio uz žičanu ogradu obližnjeg fudbalskog terena.
BEOGRAD – Carinici su 15. aprila 2021. godine na aerodromu ”Nikola Tesla” sprečili pokušaj krijumčarenja luksuznog sata vrednog gotovo 36 hiljada evra.
Ručni sat marke ”FRANCK MULLER” otkriven je u prtljagu 38-godišnjeg Leskovčanina koji se sa porodicom vratio u zemlju letom iz Dubaiјa.
Nakon što je preuzeo prtljag sa karusela, uputio se u zeleni kontrolni prolaz, kroz koji prolaze putnici koji nemaju ništa da prijave za carinjenje.
Nakon rentgenske kontrole, carinik je uočio da se u prtljagu nalazi nešto nalik na kutiju, pa je detaljnim pregledom potvrđeno da je reč o pakovanju za lukuzan sat kog u kutiji nije bilo.
Za razliku od sata, u prtljagu je pronađen originalni račun iz koga se vidi da je kupljen prethodnog dana i plaćen 35.795 evra. Ubrzo je otkriveno da se sam sat nalazi u džepu sakoa koji je putnik nosio na sebi.
Na pitanje carinika zašto ga nije prijavio, putnik je rekao da nije znao da treba da prijavi sat koji je kupio za sebe.
Protiv putnika je pokrenut prekršajni postupak, a sat je privremeno zadržan do njegovog okončanja.
Podsećamo da putnici imaju pravo u zemlju da unesu i vrednije stvari, ali moraju da ih prijave i za njih plate uvozne dažbine. Roba čija vrednost ne prelazi 3.000 evra može biti ocarinjena na samom prelazu uz jedinstvenu stopu carine od 10%, dok se ona čija vrednost prelazi taj iznos carini u redovnom carinskom postupku.
BANJALUKA – U Bosni i Hercegovini u poslednja 24 časa registrovano je 1.279 novih slučajeva korona virusa, od ukupno testiranih 3.479 osoba. Preminulo je 86 osoba, 26 više nego juče.
U Federaciji BiH su testirane 2.682 osobe, a njih 1.004 bilo je pozitivno na koronavirus.
Novi slučajevi registrovani su u svim kantonima u Federaciji BiH, a preminulo je 57 osoba.
Do sada je u tom bh. entitetu testirano ukupno 596.349 uzoraka, a korona virus je potvrdjen kod 124.300 osoba.
Od početka pandemije u Federaciji BiH preminulo je 4.450 osoba, koje su bile pozotivne na kovid-19.
U poslednja 24 časa u Republici Srpskoj testirano je 713 laboratorijskih uzoraka, a korona virus je potvrdjen kod 232 osobe. Preminule su 24 osobe.
Do sada je u Republici Srpskoj potvrdjeno 58.865 slučajeva korona virusa, a preminule su ukupno 3.083 osobe kod kojih je potvrdjen test na kovid-19.
U bolnicama u RS se od korona virusa leči 1.250, a na respiratoru su 103 osobe.
U Brčko distriktu BiH danas su registrovana 43 nova slučaja zaraze korona virusom, od 84 testirana uzorka. ;Preminulo je pet osoba.
KRAGUJEVAC – Beba koja je pre nedelju dana dovezena iz Kraljeva u kragujevački Univerzitetski Klinički centar, gde joj je potvrdjena infekcija korona virusom, priključena je na respirator i njeno stanje nije stabilno, rečeno je agenciji Beta u Centru za neonatologiju.
Zamenica direktora tog Centra Dragana Savić je rekla da se stanje novorodjenčeta teško i da se “komplikuje”.
Ona je navela da je beba rodjena prošlog petka, a nekoliko sati po rodjenju prebačena je u Klinički centar u Kragujevcu gde joj je potvrdjeno prisustvo korona virusa.
Po broju obuhvaćenih imunizacijom protiv korona virusa, Novi Pazar i Tutin nikako da se na republičkoj lestvici, odlepe od začelja.
NOVI PAZAR/TUTIN – Nadležne službe saopštavaju da se „odmiče sa mrtve tačke“, ali je još daleko da se govori o dobrom odzivu.
Istovremeno, svakog dana, iz novopazarske Opšte bolnice stižu informacije o preminulima, po pedesetak novozaraženih i stalnoj popunjenosti bolničkih kapaciteta od 50 i više odsto.
O broju vakcinisanih zdravstvenih radnika u ove dve lokalne samouprave može da se govori samo „oko“.
U tutinskom Domu zdravlja, od 200 zaposlenih, vakcinu je primilo njih 50 a „ostali će u narednom periodu“.
U Novom Pazaru u četiri zdravstvene ustanove, Opšta bolnica, Dom zdravlja, ZZJZ i Specijalna bolnica u Novopazarskoj Banji, tvrde da ima oko 2.000 zaposlenih i da je imunizacijom obuhvaćeno oko 200, dakle oko 10 odsto zaposlenih.
Jedino sređene podatke ima ZZJZ, u kojem je zaposleno 27, a vakcinisano je 18, a među ostalima su oni koji su preboleli koronu i sa autoimunim bolestima.
Iz druge tri ustanove, glavne sestre odeljenja, u telefonskom razgovoru, saopštavaju da imaju vakcinisanih, ali da dokumentacija još nije sređena, pa ne znaju tačan broj.
O značaju vakcinisanja i svim „proizvedenim“ nejasnoćama govorilo se na tribinama na visokoškolskim ustanovama u Novom Pazaru i onima za zdravstvene radnike u ovom gradu Tutinu i Sjenici.
Međutim, odziv zdravstvenih radnika mogao je da bude znatno bolji. Na tribinama namenjenim zdravstvenim radnicima, koje su organizovale lokalne samouprave, Udruženje „Koraci“ i Udruženje za javno zdravlje Srbije, bila je prilika da se otvoreno govori o svim razmimoilaženjima, da se dođe, do nikad potrebnije, istine.
Predsednik Udruženja za javno zdravlje Srbije Dragoslav Popović, ocenjuje da je važno da zdravstveni radnici pokažu svojim primerom da je vakcinacija jedini izlaz iz ove krize, jer su „istraživanja pokazala da ljudi najviše veruju svojim lekarima, a pandemija je nametnula „novu situaciju, kada skoro svi zdravstveni radnici dolaze u dodir sa vakcinom. Lekari svih specijalnosti se sreću sa pitanjem svojih pacijenata“.
Uputstva postoje, ali se situacija menja iz dana u dan.
– Specifičnost za ovaj kraj je što je prošlog leta bio pod strašnim talasom korone, pa me iznenađuje da ljudi još nemaju pravo viđenje koju opasnost ona donosi, da ne shvataju da je ovo podmukla bolest i da su rizici ogromni. Zato svi treba što pre da se vakcinišu. Muslimanski vernici, koji poste Ramazan, svoje vakcinisanje treba da prilagode iftarskom vaktu (vremenu posle prvog dnevnog obroka). Gradonačelniku Novog Pazara sam predložio da tako i organizuju vakcinalne punktove, ističe Popović i dodaje da su zablude da vakcina utiče na reproduktivno zdravlje, pa zbog toga medicinske sestre neće da se vakcinišu, da se ne meri koja je vakcina bolja a koja lošija, već koliko je rizik od nevakcinisanja, ali i naglašava da se potrebna bolja uputstva za vakcinisanje osoba sa autoimunim bolestima, sa alergijama i hroničnih bolesnika.
Ubeđivanje da korona virus može da se zaustavi vakcinisanjem stanovništva je mukotrpniji posao nego što se mislilo.
Šef kancelarije SZO u Srbiji Marijan Ivanuša je, prilikom dvodnevnog boravka u Novom Pazaru, poručio da vakcinu slobodno mogu da prime muslimani, jer u sebi nemaju životinjskih sastojaka.
Pre neki dan, na početku muslimanskog meseca posta Ramazani, verski poglavari, iz Srbije, Crne Gore i BiH, poručili su svojim sledbenicima da je dozvoljeno i u toku ovog meseca „kada je zabranjeno da se jede i pije“, da se primi vakcina, jer u sebi ne sadrži hranljive sastojke.
Direktor novopazarskog Zavoda za javno zdravlje dr Šefadil Spahić najavljuje i za naredni period organizovanje tribina i poziva svoje kolege, koji se nalaze među antivakserima, da dođu i da se suoče istine.
– Pozivam, kolege koji zagovaraju nevakcinisanje, da organizuju tribinu i da svoje tvrdnje naučno dokažu. Možeš da veruješ ili ne, ali nemaš pravo da svoje sumnje namećeš drugom ili da se ponašaš po onoj, ako umrem ja, neka umre ceo svet, poručuje dr Spahić.
Sada su sa jedne strane zdravstvene ekipe, koje su svakodnevno na vakcinalnim punktovima i porukom da je jedini lek protiv korona-pošasti imunizacija, a sa druge strane su antivakseri, među kojima je i znatan broj zdravstvenih radnika.
Među njima najviđeniji je predsednik SDA Sandžaka stomatolog Sulejman Ugljanin, koji je novinarima rekao, da on i njegova stranka podržavaju „prirodnu imunizaciju“, nikako vakcinaciju. Kad doktor kaže, slede ga i ostali saradnici.
Od žute prašine do 5G Inače, kad je počela vakcinacija, i u ovim kraju se govorilo o nedovoljnoj informisanosti o vakcinama i o nepoverenju u priče o efikasnosti ponuđenih vakcina. Posle toga su krenule priče o namernom zaprašivanju iz aviona određenih teritorija, pa iznenadnim upadima žute prašine u unutrašnjost kuća i automobila, o ugrožavanju reproduktivnog zdravlja, pa se premišljalo o sastavu vakcina i došlo se do čipovanja preko mreže G5. indeksonline.rs/Danas.rs
NOVI PAZAR – Gradonačelnik Novog Pazara i njegovi saradnici ugostili su u Gradskoj kući ambasadora Egipta u Srbiji Amra Alguvejlija. Centralne teme susreta gradonačelnika i egipatskog diplomate odnosile su se na unapređenje saradnje u različitim oblastima.
Gradonačelnik Biševac je zahvalio ambasadoru na posjeti i značajnim i važnim donacijama, te na uspješnoj saradnji Grada i Ambasade u oblasti kulture i zdravstva.
Sagovornici su izrazili uvjerenje da predstoje „najbolji dani u odnosima Grada i Ambasade Egipta u Srbiji.
Članovi humanutarnih organizacija Otvorena ruka i Sevap obradovali su korisnike Specijalne bolnice Novopazarska banja koji su na stalnom boravku. Oni su im uručili iftare u kojima su zajedno uživali.
Na ovaj način ove dve humanitarne organizacije su pokazale veliko srce u svetom mesecu Ramazanu.
O uzgoju i brizi o sadnicama malina kao i pravilnoj upotrebi pesticida i vezivanju sadnica danas se govorilo na predavanju organizovanom za malinare novopazarskog kraja.
O svim važnim temama, pravilnoj prihrani i zaštiti malinjaka okupljenim malinarima govorili su eminentni stručnjaci iz Instituta za voćarstvo.
Predavanje je održano u sklopu projekta “Socijalno preduzetništvo u poljoprivredi kao model smanjenja siromaštva”.
Za sutra je planirana i posjeta korisnicima na terenu gde će biti pruženi konkretni saveti za uzgoj i plasman maline.
BEOGRAD – Fudbaler Čukaričkog Milan Savić rekao je da tim neće odustati od borbe za treće mesto u Superligi Srbije.
Brđani su blizu plasmana u Evropu, ali Savić ističe da treba biti oprezan dok se kvalifikacije za Ligu Konferencija i teoretski ne obezbede.
“Zadovoljni smo onim što smo do sada pokazali. Naravno, primarni cilj je bio plasman u Evropu. Četvrto mesto je gotovo izvesno, ali moramo da sačekamo i rezultate u Kupu, nikad se ne zna. Jesmo jednom nogom na međunarodnoj sceni, ali kao što je trener već govorio, ne treba da se zadovoljavamo onim što smo postigli, već da se borimo do kraja za treće mesto. Vojvodina je trenutno ispred nas, ima bod više, sedam kola je do kraja prvenstva, biće neizvesno”, rekao je Savić za klupski sajt.
Čukarički će u nedelju od 13 sati gostovati u Novom Pazaru, ekipi koju su ove sezone već dva puta savladali, u Superligi na Banovom brdu sa 4:0, u Kupu Srbije u gostima sa 3:1.
“Novi Pazar je dobra ekipa, potrebni su im bodovi u borbi za opstanak. Zbog toga smatram da će biti dobra utakmica, mi ćemo takođe ići na pobedu, kao i u svakom meču. Znamo kako igraju kad su domaćini, ali već smo ih tamo savladali jednom ove sezone. Sigurno je da će pritisak biti na njima, s obzirom na situaciju u kojoj se nalaze. Ali, Čukarički je veliki klub, uvek ima blagog pritiska i kod nas, uvek je pobeda imperativ ovog tima”, kazao je Savić.
“Mnogo nam je bitna utakmica u Novom Pazaru i iz tog razloga, eventualnom pobedom bili bismo već u sigurnoj zoni što se tiče Evrope. Uz napominjem, povoljan rasplet po nas u Kupu Srbije, ne želim nikako da potcenim odličnu ekipu Radnika. Ali, zaista, ako pobedimo u Pazaru, načinićemo veliki, možda i ključni korak ka Evropi”, zaključio je Savić.