Naslovna Blog Stranica 2151

Počinje probni završni ispit za osmake

0
pocinje-probni-zavrsni-ispit-za-osmake

Probni završni ispit za učenike osmog razreda održava se danas i sutra u njihovim osnovnim školama.

Đaci danas u 13 sati polažu test iz matematike, sutra u 9 časova radiće test iz srpskog, a od 11 i 30 kombinovani.

Za rešavanje svakog testa imaće 120 minuta. Iz Ministarstva prosvete su saopštili da će  proba male mature biti organizovana tako da učenici budu podeljeni u grupe, ne veće od 15 đaka, a u

školama će morati da se poštuju epidemiološke mere.

Foto: PRess Serbia

Danas sunčano i toplije

0
danas-suncano-i-toplije

U Sandžaku prepodne hladno sa slabim mrazem, tokom dana sunčano i toplije. Jutarnja temperatura od -4 do 2, najviša dnevna od 11 do 16 stepeni.

U Novom Pazaru sunčano. Jutarnja temperatura -5, najviša dnevna oko 10 stepeni.

Krizni štab prelomio

0
krizni-stab-prelomio

Na današnjem zasedanju Kriznog štaba doneta je odluka o otvaranju tržnih centara, ali i o povratku đaka u škole, saznaje “Blic”.

Od ponedeljka, 12. aprila, tržni centri se otvaraju i radiće do 22 časa. Ugostiteljski delovi unutar tržnog centra još neće biti otvoreni.

Kada je reč o đacima, odluka je uslovljena još jednom proverom epidemiološke situacije, tako da, ukoliko brojke budu padale, deca se vraćaju u škole po modelu od 1. septembra.

To praktično znači nastavu u učionicama, ali i kombinovanu nastavu, kao što su išli srednjoškolci.

Na današnjoj sednici razgovarano je o otvaranju i unutrašnjih delova ugostiteljskih objekata. Prema planu, oni bi trebalo da budu otvoreni 19. aprila, međutim, ta odluka nije danas doneta.

Prema saznanjima “Blica” potpuno otvaranje kafića i restorana biće iznova razmatrano sledeće nedelje.

Izvor: Blic

Foto. N1

Vakcinacija – sigurni put do pobede nad pandemijom korona virusa

0
vakcinacija-–-sigurni-put-do-pobede-nad-pandemijom-korona-virusa

NOVI PAZAR / Da bi se virus Kovid 19 stavio pod kontrolu i obezbedilo normalno funkcionisanje zdravstvenog, ali i svih drugih sistema u društvu, neophodna je brza i masovna imunizacija stanovništva – zaključeno je na tribini za zdravstvene radnike pod nazivom ”Vakcinacija – sigurni put do pobede nad pandemijom”. Tribinu je organizovao Grad Novi Pazar u saradnji sa Društvom za sigurnu budućnost ”Koraci”, Institutom za javno zdravlje Srbije ”Dr Milan Jovanović Batut” i Zavodom za javno zdravlje Novi Pazar.

Uz poštovanje epidemioloških mera tribina je održana u koncertnoj dvorani novopazarskog Kulturnog centra. Novi Pazar je jedan od prvih pet gradova u Srbiji u kojima je započeo proces imunizacije stanovništva protiv korona virusa. Prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje do sada je 15 991 osoba primila vakcinu, od tog broja njih 6 683 primilo je obe doze vakcine. To je prema oceni direktora Zavoda za javno zdravlje, doktora Šefadila Spahića, relativno dobar rezultat.

”Cilj tribine ove tribine je da dođemo do prave istine, a jedini ispravan put je put nauke”, naglasio je Spahić.

Predsednik Društva za održivu budućnost ”Koraci”, Marko Oljača ističe značaj ubrzane imunizacije, jer u suprotnom, upozorava, postojeće vakcine mogu postati neefikasne.

”Osnovna poruka koju mi danas šaljemo je da je imunizacija jedini spas da izađemo iz ove situacije. Tezu da među predstavnicima struke postoje različita mišljenja, ja ne prihvatam. Ne mogu postojati različita mišljenja oko onoga što je naučno dokazano i što je činjenica”.
Na tribini su govorili i imunolog sa Medicinskog fakulteta u Beogradu
docent doktor Emina Milošević, predsednik Udruženja za javno zdravlje Srbije, epidemiolog Dragoslav Popović i član Gradskog veća Fevzija Murić.

indeksonline.rs

Hamza Muratović najbolji predstavnik novopazarskog K1 na PS u Obrenovcu

0
hamza-muratovic-najbolji-predstavnik-novopazarskog-k1-na-ps-u-obrenovcu

Trener Kluba borilačkih sportova Novi Pazar Husein Dupljak rekao je zadovoljan rezultatima na K1 Prvenstvu Srbije u Obrenovcu, na kojem su njegovi borci osvojili zlato i dva srebra u kadetskoj i bronzu u juniorskoj konkurenciji.

“S obzirom na epidemiološku situaciju, zadovoljan sam rezultatima. Prošle godine smo slabije i trenirali, a sad smo krenuli nešto jače. U Obrenovcu je bilo skoro 200 takmičara iz oko 60 domaćih klubova, a učestvovali su i borci iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Mađarske. Muratović je ostavio odličan utisak”, rekao je Dupljak.

Od boraca dva novopazarska kolektiva, najuspešniji je bio kadet Kluba borilačkih sportova Novi Pazar Hamza Muratović, koji je nastupio u kategoriji do 57 kilograma i jedini se okitio zlatnom medaljom.

On u polufinalu nije imao protivnika, a finalu je na poene dobio Viktora Milića iz Kik-boks kluba Kule iz Trnova.

“Bilo je neizvesno do samog kraja. Zahvalan sam treneru Dupljaku i mojim klupskim drugovima, koji su me bodrili. K1 je moja omiljena disciplina, a želja mi je da postanem reprezentativac i prvak sveta”, kazao je Muratović.

Članove Kluba borilačkih sportova Novi Pazar je tokom treninga posetio generalni sekretar Sportskog saveza Novi Pazar Nermin Zećirović.

“Borilački sportovi u našem gradu su u ekspanziji, kako bok i kik-boks, tako i karate. Husein Dupljak i njegov tim rade veoma dobro i godinama su u vrhu u Srbiji, a medalje su plod dobrog rada i nadam se da će ih biti i ubuduće. Grad i novopazarski Sportski savez su tu da pruže podršku”, naveo je Zećirović.

M. Minić

”Vakcinacija – sigurni put do pobede nad pandemijom korona virusa”

0
”vakcinacija-–-sigurni-put-do-pobede-nad-pandemijom-korona-virusa”

Da bi se virus stavio pod kontrolu i obezbedilo normalno funkcionisanje zdravstvenog, ali i svih drugih sistema u društvu, neophodna je brza i masovna imunizacija stanovništva – zaključeno je na tribini za zdravstvene radnike pod nazivom ”Vakcinacija – sigurni put do pobede nad pandemijom”. Tribinu je organizovao Grad Novi Pazar u saradnji sa Društvom za sigurnu budućnost ”Koraci”, Institutom za javno zdravlje Srbije ”Dr Milan Jovanović  Batut” i Zavodom za javno zdravlje Novi Pazar.

Novi Pazar je jedan od prvih pet gradova u Srbiji u kojima je započeo proces imunizacije stanovništva protiv korona virusa. Prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje do sada je 15 991 osoba primila vakcinu, od tog broja njih 6 683-oje primilo je obe doze vakcine. To je, prema oceni direktora Zavoda za javno zdravlje doktora Šefadila Spahića, relativno dobar rezultat.

”Cilj tribine ove tribine je da dođemo do prave istine, a jedini ispravan put je put nauke”, naglasio je Spahić.

Predsednik Društva za održivu budućnost ”Koraci”, Marko Oljača ističe značaj ubrzane imunizacije, jer u suprotnom, upozorava, postojeće vakcine mogu postati neefikasne.

”Osnovna poruka koju mi danas šaljemo je da je imunizacija jedini spas da izađemo iz ove situacije”, kazao je Oljača.

Na pitanje kako objašnjava neusaglašenost struke po pitanju vakcinacije, Oljača odgovara: ”Tu tezu da među strukom postoje različita mišljenja, ja ne prihvatam. Ne mogu postojati različita mišljenja oko onoga što je dokazano i što je činjenica”.

Uz poštovanje epidemioloških mera tribina je održana danas u koncertnoj dvorani novopazarskog Kulturnog centra. Na tribini su govorili i imunolog sa Medicinskog fakulteta u Beogradu docent doktor Emina Milošević, predsednik Udruženja za javno zdravlje Srbije, epidemiolog Dragoslav Popović i član Gradskog veća Novi Pazar Fevzija Murić.

S.Lj.

Bačevac ukazao na potrebu unapređenja uslova života i rada romske zajednice

0
bacevac-ukazao-na-potrebu-unapredjenja-uslova-zivota-i-rada-romske-zajednice

Povodom obeležavanja 8. aprila, Međunarodnog dana Roma, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova dr Muamer Bačevac, ukazao je na potrebu unapređenja uslova života i rada romske zajednice.

”Siromaštvo, nejednakost i predrasude prema Romima još uvek su vidljivi problemi koji postoje, kako u našem društvu, tako i širom sveta. Napori koje država ulaže kroz realizaciju različitih afirmativnih mera, doveli su do pomaka i dali rezultate, naročito u pojedinim oblastima, kao što je obrazovanje. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti biti svedoci stasavanja nove generacije Roma i Romkinja koji će biti svesni svojih mogućnosti, znanja, veština i talenata. Zadatak je države da im pruži podršku i stvori ambijent kako bi imali priliku da svoje sposobnosti i dokažu, da steknu adekvatno obrazovanje, da žive od svog rada i da u svemu budu ravnopravni članovi našeg društva. Svim Romkinjama i Romima čestitam Međunarodni dan Roma“, izjavio je predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova dr Muamer Bačevac.

Senada Kalić

NOVI PAZAR: Podeljeni ugovori udruženjima u oblasti socio – humanitarne delatnosti

0
novi-pazar:-podeljeni-ugovori-udruzenjima-u-oblasti-socio-–-humanitarne-delatnosti

NOVI PAZAR – Predstavnicima udruženja građana iz oblasti socio – humanitarnih delatnosti dodeljeni su ugovori o sufinansiranju projekata u ovoj godini. Grad je u odnosu na prethodnu kalendarsku godinu za ovu oblast izdvojio znatno više novca. Ugovore predstavnicima udruženja uručio je gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.

„Prošle godine je bilo 39 miliona, ove godine smo uz budžeta za socio – humanitarnu delatnost izdvojili 4 miliona dinara više, odnosno 43 miliona. Nastavićemo da povećavamo sredstva iz budžeta i da poboljšavamo usluge prema sugrađanima koji su u stanju socio – humanitarne potrebe. Bila je ovo i prilika da zahvalimo organizacijama koje su pružajući pomoć, ujedinjene u svojoj misiji, stigle do svih naših sugrađana. Nastavićemo da, preko udruženja građana i Centra za socijalni rad pružamo podršku sugrađanima“, rekao je gradonačelnik Biševac ovom prilikom.

Iz udruženja građana poručuju da je Grad Novi Pazar otvoren za sve obilke saradnje, što je za pohvalu.

„Znači nam podrška koja je iz godine u godinu sve bolja. Otvoreni su za svaki vid saradnje a namenska sredstva koja smo dobili ugovorom usmerićemo na rad škole znakovnog jezika, koja broji sve više korisnika, i na tematske radionice. Pandemija je malo poremetila rad udruženja ali uspešno realizujemo sve svoje aktivnosti“, rekla je ispred Saveza gluvih i nagluvih Amela Alivodić.

Udruženju psihologa Novi Pazar dodeljena su sredstava za realizaciju projekta Lični pratilac deteta.
„Usluga je namenjena deci sa smetnjama u razvoju koja pohađaju predškolske ustanove, osnovne i srednje škole i prema planu, uslugom će biti obuhvaćeno 44 dece sa teritorije Novog Pazara. Ceo projekat je vredan 4 miliona donara i od izuzetnog je značaja za korisnike“, istakla je ovom prilikom Marija Tiosavljević.

Po prvi put od osnivanja, sredstva iz gradskog budžeta dobilo je i udruženje „Tragom dobra“.

„Podrška nikad nije izostajala ali smo za budžetska sredstva konkurisali prvi put. Naš projekat podrazumeva rad na terenu i direktnu podršku najugroženijim sugrađanima. Pred nama su i ramazanski dani i želimo da ljudima koji su u stanju socijalne potrebe i ovaj period maksimalno olakšamo“, poručio je Emir Eminović, predstavik udruženja „Tragom dobra”.

indeksonline.rs

Erbaš: Teravih namaz u kućama, vakcina ne kvari započeti post

0
erbas:-teravih-namaz-u-kucama,-vakcina-ne-kvari-zapoceti-post

Na konferenciji posvećenoj predstojećem mesecu Ramazanu, apostrofirano je da je upravo to mesec izlečenja i isceljenja na svim aspektima.  Komentarišući odluku vezanu za obavljanje teravih namaza u domovima predsednik Ureda za verske poslove Republike Turske dr Ali Erbaš je kazao da opasnost od epidemije koju doživljavamo i dalje traje.

’’Kao rezultat višestrukih procjena koje smo napravili i višesmjernih konzultacija s ovlaštenim organima naše države, posebno našim zdravstvom, zaključili smo da je prikladnije u trenutnim uslovima prikladnije klanjati teravih-namaz u našim domovima. Naravno da su naša srca htjela da klanjamo teravije u džamijama. Međutim, zbog opasnosti od epidemijske bolesti, potrebe za dugotrajnim boravkom u zatvorenom prostoru i velikog broja vjernika koji mogu biti potencijalni prenosioci i ove godine ćemo kao i prethodne ostati u svojim domovima.  Ako tok epidemije bude takav da okupljanje u zatvorenom prostoru ne bude predstavljao veći problem za širenje zaraze donijet ćemo novu odluku i podijeliti je sa našim narodom’’

Erbaš je, između ostalog kazao da predstoji period nebrojenih blagodeti i dodao da će vernici u sveti mesec Ramazan ući sa prvim postom u utorak 13. aprila, nakon teravih-namaza koji će klanjati u svojim kućama u ponedjeljak, 12. aprila.

Medije je pozvao da se ponašaju odgovorno i da izbegavaju lažne, slabe i neutemeljene predaje.

’’Posebno ih molim da ne zaokupljaju umove naše nacije nepotrebnim pitanjima i raspravama i da se drže podalje od svih vrsta stavova i ponašanja koje mogu prouzrokovati nesigurnost i zbunjenost. U akšamsko vrijeme ostanimo kod kuća a vodimo računa o epidemiološkim mjerama i tokom dana”

Predsednik Ureda za verske poslove Republike Turske dr Ali Erbaš naglasio je da su od građana intezivno dobijali  pitanja u vezi vakcinacije za vreme posta i Visoki savet za verska pitanja donio je fetvu da nema ničeg spornog da se vakcinacija nastavi i tokom predstojećeg mjeseca Ramazana, te da vakcina ne kvari započeti post.

Senada Kalić

Foto: diyanet.gov.tr

BNV saosjeća sa narodom Bosne i Hercegovine

0
bnv-saosjeca-sa-narodom-bosne-i-hercegovine

Predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Jasmina Curić uputila je danas pismo saosjećanja i podrške članu Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Šefiku Džaferoviću, a povodom teške situacije sa pandemijom koronavirusa u Bosni i Hercegovini. Curić je između ostalog Džaferovića upoznala da je u Sandžaku pokrenuta akcija prikupljanja pomoći zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini, te ponudila pomoć ustanove kojom rukovodi.

“Dijelimo vašu tugu zbog velikog broja umrlih u Bosni i Hercegovini tokom posljednjih mjeseci i ovim putem izražavamo najdublje saosećanje sa porodicama preminulih. Pojedinci i humanitarne organizacije iz Sandžaka su već pokrenule nekoliko humanitarnih akcija putem kojih se prikuplja pomoć za zdravstvo u BiH. Bošnjaci i svi ostali građani Sandžaka pokušavaju da kroz svoje skromne doprinose pomognu svojim sunarodnicima i svim ostalim građanima Bosne i Hercegovine. Poštovani gospodine Džaferović, BNV u svojstvu krovne institucije Bošnjaka vam stoji na raspolaganju ukoliko smatrate da možemo pomoći tokom ovih izazovnih trenutaka za zdravstveni sistem i za sve građane Bosne i Hercegovine. Budite slobodni da nas kontaktirate sa prijedlozima za organizaciju pomoći iz Sandžaka”, navela je Curić u pismu.

Curić je u pismu Džaferoviću podsjetila da Bošnjaci Sandžaka osjećaju naročitu zahvalnost prema Bosni i Hercegovini zbog velikodušne pomoći upućene iz te zemlje tokom ljeta prošle godine, kada je Sandžak bio teško pogođen pandemijom koronavirusa.

“Sandžak neće zaboraviti podršku i pomoć pruženu iz Bosne i Hercegovine tokom najtežih trenutaka za naš narod”, navela je Curić.

Aleksandar Nićiforović