Uporedo sa asfalterskim radovima, radnici otvaraju nova gradilišta. Pripremni radovi počeli su i u Užičkoj ulici u naselju Postijenje.
Radnici, koji su počeli za asfalt da pripremaju Užičku ulicu u naselju Postijenje, obradovali su žitelje ovog dela grada. Prema njihovim rečima, do kuća su teško dolazili, naročito zimi zbog blata. Makadam će uskoro zameniti asfalt, koji meštani sa nestrpljenjem očekuju.
U Užičkoj ulici u toku su radovi na iskopu puta, a radovi se intezivno odvijaju i u Ulici Nurije Pozderca, gde je u toku postavljanje ivičnjaka. Na zameni podzemnih instalacija intezivno se odvijaju radovi u Dubrovačkoj 420 u Selakovcu.
Ovih počeće radovi na pripremi za asfalt u još jednom kraku Ulice Save Kovačevića, u Ulici Ruđera Boškovića i u Radničkoj, delu koji se spaja sa ulicama Palih boraca i Sutjeskom.
Trener fudbalera Novog Pazara Davor Berber rekao je danas da njegovi igrači moraju da pruže više od makismuma protiv Vojvodine u Novom Sadu, kako bi došli do pozitivnog rezultata u predstojećoj utakmici 29. kola Super lige Srbije.
“Vojvodina je treća na tabeli i stigla je do polufinala Kupa Srbije. Radi se o ozbiljnoj ekipi, gde sve kreće od Nikole Drinčića, ali tu su i ostali vrhunski fudbaleri. Neki moji igrači još uvek se nisu u potpunosti oporavili od povreda, ali verujem da će svi biti spremni”, rekao je Berber.
Trećeplasirana Vojvodina ima 57 bodova, dok Novi Pazar drži 13. poziciju na tabeli sa 33 boda.
“Iako je bilo evidentnih nedostataka na nekim prethodnim utakmicama, drago mi je da moji momci prihvataju novi sistem rada. Nadam se da ćemo biti sve bolji i ofanzivniji, da ćemo uzimati bodove. Videćemo da li će to biti protiv Vojvodine, TSC-a, Rada ili nekog četvrtog, ali protiv svih moramo da igramo”, kazao je Berber.
Golman Pazaraca Marko Drobnjak je početkom oktobra na Gradskom stadionu učestvovao u trijumfu te ekipe nad Vojvodinom od 3:1.
“Sledi možda i najteži meč na strani za nas. Vojvodina je u odličnoj formi. Očekujem da svi pružimo 100 odsto mogućnosti i da pokažemo da nemamo problem na gostovanjima. Bili bismo zadovoljni da ne izgubimo, a da dobar rezultat posle potvrdimo kući protiv TSC-a”, naveo je Drobnjak.
Vojvodina i Novi Pazar igraju u petak od 17 časova na Stadionu Karađorđe u Novom Sadu.
BEOGRAD – U Srbiji je od poslednjeg preseka korona virusa potvrđeno još 5.107 slučajeva, dok je 38 pacijenata izgubilo život od poslednica virusa, objavilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Testirano je 17.801 osoba, od početka pandemije 3.424.443.
Na bolničkom lečenju nalazi se 7.368 pacijenata od kojih je 290 na respiratorima.
Od prošle godine, kada je registrovan prvi pacijent obolelo od korona virusa, registrovano je 600.596 slučajeva, a preminulo je 5.308 pacijenata.
NOVI PAZAR – Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša sastao se, tokom posete našem gradu, sa gradonačelnikom Novog Pazara Nihatom Biševcem, nakon čega je prisustvovao sednici Stručno – operativnog tima Štaba za vanredne situacije. Cilj posete je upoznavanje s ovdašnjim epidemiološkim prilikama i uslovima u zdravstvenom sektoru.
“Apelujem na sugrađane da se vakcinišu, jer nema drugog načina da se zaštitimo. Situacija je sve teža, mesta u bolnici je sve manje. Pomoć lekara iz zemlje i regiona ovoga puta ne možemo da očekujemo, ljude sa teškom kliničkom slikom ne možemo da šaljemo u Beograd i Kragujvac, čiji su kapaciteti popunjeni. Jedino je rešenje da ljudi koji to do sada nisu učinili, prime vakcinu što pre. Na taj način ćemo moći normalno da živimo, da omogućimo svim građanima i privredi normalno funkcionisanje i druženje”, poručio je gradonačelnik Nihat Biševac.
I direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša pozvao je Novopazarce da se vakcinišu.
“Verujem da ljudi koji žive ovde dobro pamte udar virusa, jer iskustvo treba da nam bude smernica kako da se ponašamo dalje. U poslednjih pet nedelja, situacija se u celom svetu pogoršava, to nije slučaj samo u Srbiji. Vaša bolnica je dobro opremljena, ima izuzezno posvećeno i stručno osoblje. Grad pruža sjajnu podršku u priči koja dugo traje, što je takođe značajno. Početak problema je u svakodnevnom životu i u tome kako svako od nas omogućava virusu da se širi. Ogroman deo posla je uradio i vaš Zavod za javno zdravlje, ali je odgovornost na pojedincima.
Korišćenje maske, distanca, izolacija u slučaju pojave simptoma su ključni za sprečavanje širenja virusa”, kazao je Ivanuša, naglašavajući da je odziv na vakcinaciju jedini način da pobedimo epidemiju.
“Razgovarao sam sa ovdašnjim verskim liderima i svi su tražili da kao lekar pozovem ljude da se vakcinišu. Bez vakcine nema povratka životu koji poznajemo. Jako je bitno da se ljudi vakcinišu što pre jer, najbolja je vakcina koju mogu primiti danas. Jednu do tri nedelje organizam stvara zaštitu od virusa, što znači da se u tom periodu takođe treba maksimalno pridržavati mera”, zaključio je Ivanuša.
Direktor Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, dr Šefadil Spahić ističe da svi parametri koji prate epidemilošku situaciju imaju tendenciju pogoršanja.
“Povećava se broj prvih pregleda, broj hospitalizovanih, procenat pozitivnih u odnosu na uzorak. Pre samo dva meseca, broj obolelih bio je 6, a danas je oko 26 procenata. Zahvaljujem gostima od kojih smo dobili mnogo korisnih informacija i koji će svoje znanje i iskustvo podeliti sa ovdašnjim studentima, na dva univerziteta. Pozivam građane da iskoriste mogućnost imunizacije, zaštite sebe i svoje najmilije. Potreban nam je kolektivni imunitet”, rekao je dr Spahić.
Još jedna ulica u novopazarskom naselju Selakovac je asfaltirana. Ovih dana ubranistički je sređena i Dubrovačka 402.
Poslednjih godina mnogo je urađeno za meštane naselja Selakovac, gde je realizovan veliki broj infrastrukturnih projekata, pa tako meštani imaju mnogo bolje uslove za život.
Sređen je veliki broj ulica u ovom jednom od najvećih novopazarskih naselja.
Asfalt je stigao i do kuća žitelja Dubrovačke 402 koji danas nisu krili sreću i zadovoljstvo što su blato i prašina od danas prošlost za njih.
Direktor JP za uređivanje građevnskog zemljišta Mujo Šaćirović kaže da je veliki broj ulica pripremljenih asfaltiran.
Paralerno sa ovim radovima, radnici JP za uređivanje građevinskog zemljišta rade i na čišćenju snega na seoskom području.
U Kovid bolnici u Batajnici hospitalizovano je 915 pacijenata čime je popunjen kapacitet te bolnice, a direktorka Tatjana Adžić Vukičević danas poručuje da je ovo prelomni trenutak za ceo zdravstveni sistem i poziva na vakcinaciju koja je, kako kaže, jedini spas za izlaz iz jako teške situacije.
Adžić je novinarima ispred kovid bolnice u Batajnici rekla da pre četiri meseca, kada je ta bolnica otvorena, niko nije verovao da će kapaciteti biti popunjeni do maksimuma.
„Smatram da je ovo najteži trenutak u radu kovid bolnice u Batajnici. Došli smo u situaciju da se traži mesto više, strahujemo od svakog telefonskog poziva i molbi kolega da se primi još jedan pacijent”, kazala je Adžić.
Ističe da se zdravstveni radnici u toj bolnici „lavovski bore” da svakoga dana otpuste stare i prime nove pacijente, kako bi mogli da doprinesu očuvanju zdravstvenog sistema Srbije.
Prema njenim rečima, u poslednje tri nedelje otvoreno je 12 jedinica poluintenzivnih nega i peta jedinica intenzivnog lečenja.
Na intenzivnom lečenju nalazi se, kaže, 109 pacijenata od kojih je 90 odsto intubirano.
Dr Adžić upozorava da su sada kliničke slike mnogo drastičnije i da se uglavnom radi o mladim ljudima koji razvijaju ta teška stanja.
„Najmlađi pacijent je devojka 1989. godište koja je intubirana pre tri dana i za njen život se borimo. Drugi momak, 1999. godište, na sreću uspešno se oporavio i prebačen je u jedinicu poluintezivne nege”, kazala je dr Adžić.
Ostala dominantna godišta pacijenata hospitalizovanih u kovid bolnici u Batajnici su 1979, 1982, 1985…
„To pokazuje da se granica pacijenata koji razvijaju teške kliničke slike pomerila na mlađe. Među pacijentima ima i onih koji se nalaze u sedmoj i osmoj deceniji i mislim da za njih nećemo moći da nađemo spas”, navodi dr Adžić.
Kaže da su medicinski radnici na ivici psihičke i fizičke iscrpljenosti i da im pomažu lekari iz svih krajeva Srbije.
„Ako se sada ne posvetimo imunizaciji i ako se ovako nastavi ni u jednoj bolnici u Srbiji neće biti mesta za nove pacijente”, zaključila je dr Adžić i pozvala građane da se odazovu masovnoj vakcinaciji jer samo nas vakcina iz ove, užasno teške situacije, kako kaže, može izvući, prenosi Tanjug.
NOVI PAZAR – Atletičari Novog Pazara oborili su tokom sezone u dvorani sedam nacionalnih rekorda u kategorijama starijih pionirki i pionira, odnosno mlađih juniorki, a čak četiri najbolja državna rezultata ostvarila je Saima Murić.
Murić je u januaru i februaru na Prvenstvima Srbije za uzrast do 16 i 18 godina u Beogradu vremenima od 2:10,69 i 4:28,82 minuta postavila nacionalne rekorde na 800 i 1.500 metara u obe te kategorije.
Kabir Ziljkić je na tim takmičenjima u dvorani na Banjici dva puta pomerao granicu državnog rekorda za starije pionire na 1.500 metara, najpre istrčavši tu deonicu za 4:16,75, a potom i za 4:16,11 minuta.
Rekord Srbije na 800 metara u uzrastu starijih pionira od 2:05,19 minuta odnedavno je u vlasništvu je Jahje Zukorlića.
BEOGRAD – Beogradska policija uhapsila je V. J. (35) i D. J. (39) zbog sumnje da su prevarili više građana dovodeći ih u zabludu da uplaćuju novac za lečenje obolelog deteta, a kako bi oni stekli protivpravnu imovinsku korist.
Osumnjičeni se terete da su od jula 2020. do kraja marta ove godine u štampanim i elektronskim medijima objavljivali apele za pomoć lažno prikazujući zdravstveno stanje deteta, rođenog 2016. godine, navodi se u saoštenju MUP-a.
Tako su obmanjivali građane da im uplaćuju novac na račune otvorene u više banaka i na taj način su stekli protivpravnu imovinsku korist.
Oni se terete za krivično delo prevara u saizvršilaštvu.
Određeno im je zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu.
Pošto se sumnja da ima više oštećenih, policija je pozvala građane koji su prevareni na ovaj ili sličan način da se jave na brojeve telefona: 011/279-75-17 i 064/892-78-44.
BEOGRAD – Epidemioloska situacija u zemljama regiona i dalje je zabrinjavajuća, broj novozaraženih raste, najviše preminulih od posledica korona virusa ima Mađarska – više od 300, a sledi Bugarska sa 155 umrlih u jednom danu.
U poslednja 24 sata u Hrvatskoj registrovana su 2.623 nova slučaja zaraze korona virusom, od 10.622 testirana uzorka, što je broj aktivnih povećalo na 11.306. Preminulo je 19 pacijenata. Hrvatska je donela nove pooštrone mere na državnom nivou i, posbno na niovu županija. Od sutra u Zagrebu nošecnje maski je obavezno u zatvorenom i otvorenom. Ulazak u Hrvatsku omogućen je uz brzi antigenski test, potvrdu o vakcinaciji ili preleženoj inffekciji i važiće 180 dana.
Slovenija je prijavila sedam smrtnih slučajeva. Testirano je 7.206 uzoraka od kojih je 1.558 ili 21,6 odsto novozaraženih. Sedmodnevni prosek novozaraženih je 996.
U BiH, Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu je testirano 5.650 uzoraka, od kojih su 1.972 pozitivna na korona virus. Preminulo je 79 pacijenata.
Samo u Federaciji BiH u poslednja 24 sata testirano je 4.114 uzoraka, od kojih je 1.286 pozitivno na korona virus.Trenutno je aktivno 18.797 slučajeva, dok je preminulo 47 pacijenata. Sa današnjim danom, broj smrtnih ishoda na području Federacije BiH je 3.709.
Republika Srpska je testirala 1.379 uzoraka, od kojih je na korona virus pozitivan 601. Radi se o 292 muške i 309 ženskih osoba, od kojih je 60 mlađe, 370 srednje i 171 osoba starije životne dobi. Prijavljeno je 29 smrtnih slučajeva, uglavnom starije i srednje životne dobi. Od početka pandemije u Republici Srpskoj su preminule 2.674 osobe. Pod zdravstvenim nadzorom trenutno je 9.298 osoba.
U Brčko distriktu je testirano 157 osoba a pozitivno je 85, dok su tri osobe preminule.
Prema poslednjem 24-časovnom preseku u Crnoj Gori je osam osoba preminulo, a 386 je novozaraženo. Testirano je 1.699 uzoraka. Trenutno je aktivno 6.446 slučajeva infekcije, a najviše novozaraženih je u Podgorici – 118.
Uprkos takvoj epidemiološkoj situaciji Ministarstvo zdravlja je popustilo epidemiološke mere u 10 gradova i opština.
Mađarska je prijavila najviše smrtnih slučajeva u zemljama regiona – 302, a reč je uglavnom o starijim osobama. Registrovano je 6.700 novozaraženih osoba. U toj zemlji je do sada vakcinisano 2.011.029 ljudi, a ukupno je revakcinisano 753.187 osoba. Broj aktivnih infekcija porastao je na 224.761.
Bugarska je testirala 20.455 uzoraka, od kojih je 5.176 novozaraženih ili 25,30 odsto. Aktivnih slučajeva je 69.666. Prijavljeno je 155 smrtnih slučajeva.
Rumunija je testirala više od 41.000 uzoraka, od kojih je 6.156 novozaraženih. Prijavljena su 129 preminulih pacijenata – 70 muškaraca i 59 žena.
Predstavnici SZO Kancelarije u Srbiji i danas su boravili u NP. Posetili su Opštu bolnicu Novi Pazar, sastali se sa gradonačelnikom Nihatom Biševcem i njegovim saradnicima, te sa rukovodstvom i članovima Stručno-operatvnog tima štaba za vanredne situacije. Cilj posete bio je pogoršano stanje epidemiološke situacije u Novom Pazaru, sve veći broj novoobolelih kao i povećan broj smrtnosti zbog koronavirusa. Zaključeno je da je imunizacija jedini i pravi način u borbi protiv pandemije.
Šef Kancelarije SZO u Srbiji dr Marijan Ivanuša, kazao je da se epidemiološka situacija kako u svetu tako i u našem regionu znatno pogoršala i poslao je jasnu poruku da je jedini spas od ove pošasti kolektivna imunizacija. On se sa svojim timom sastao i sa predstavnicima verskih zajednica, kako islamskih tako i pravoslavnih, sa kojima je takođe razgovarao o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji.
“Poseta sa predstavnicima Islamske verske zajednice bila mi je jako važna zato što se približava njihov veliki praznik Ramazan gde smo se u razgovoru složili da vernike treba uputiti na nastavak poštovanja epidemioloških mera, da izbegavaju veća okupljanja kao prethodnih Ramazana, da u velikim grupama ne obavljaju verske službe, već sve to čine u skladu sa datim merama”, kazao je dr Ivanuša.
Gradonačelnik Nihat Biševac, koji je danas sa saradnicima ugostio predstavnike SZO, takođe je iskoristio priliku i još jednom pozvao svoje građane da se vakcinišu. “Samo kolektivnom imunizacijom možemo pobediti ovu pošast i na taj način zaštititi svoje i zdravlje svojih bližnjih”, rekao je Biševac.
“Epidemiološka situacija u Novom Pazaru je nestabilna i jako zabrinjavajuća sa tendencijom pogoršanja”, kazao je direktor novopazarskog ZZJZ dr Šefadil Spahić . On je dodao da se iz dana u dan povećava broj prvih pregleda u covid ambulantama koji premašuje cifru od dve stotine, povećava se broj hospitalizovanih i naglasio da se u periodu koji je pred nama očekuje pogoršanje epidemiološke situacije.
Dr Spahić je dodao da su predstavnici Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji , koji su ova dana boravili u Novom Pazaru, podelili dosadašnja iskustva sa predstavnicima relevantnih institucija u našem gradu i ukazali na značaj imunizacije koja je u toku , što će u velikoj meri pomoći u daljoj borbi protiv koronavirusa.