Od 1946.godine, kada su počele pripreme za organizovanje izgradnje pruge Brčko – Banovići na prostoru bivše Jugoslavije 1. april se obeležava kao Dan omladinskih radnih akcija.
Procvat preteče današnjeg volonterizma beleži se u posleratnom period, a akcijaštvo u Novom Pazaru ponovo je zaživelo Omladinskom random akcijom ‘’Ribariće 2019’’. Time je najavljen početak realizacije projekta ‘’Pazarska plaža’’, kada je na jezeru Gazivode u Ribariću počelo uređenje obale sa svim pratećim sadržijima za domaće i strane turiste, ali i uređenom stazom za sportske ribolovce.
Svim akcijašima brigade ”Rifat Škrijelj Laki” i veteranima brigada ‘’Ramiz Koca’’ i ‘’Hivzo Zejnelagić’’, današnji praznik čestitao je komandant naselja ‘’Laki i Bane’’ Kasim Zoranić.
NOVI SAD – Pomoćni trener fudbalera Vojvodine Dragan Šarac rekao je danas da očekuje neugodnu utakmicu protiv Novog Pazara u srpskom prvenstvu.
“Ne očekuje nas nimalo laka utakmica, jer igramo protiv ekipe koja se bori za opstanak. Novi Pazar je pokazao svoj kvalitet, naročito kada igra na svom terenu, gde je pobedio i nas u prvom delu sezone i zato su nam dužnici. U toj prvoj utakmici mi smo napadali, a oni su davali golove. Imali smo veliki broj prilika, ali su nas oni dobili iz polukontra i kontranapada i znamo da je to njihovo oružje. Probaćemo da svedemo njihove glavne kvalitete na minimum i da osvojimo važne bodove”, rekao je Šarac na konferenciji za novinare.
Vojvodina će u petak igrati protiv Novog Pazara u 29. kolu Super lige Srbije.
“Imamo i odredjenih kadrovskih problema. Povredjeno je pet igrača, koji su nam veoma bitni, a to su Čović, Djordjević, Bjeković, Vukadinović i Topić i oni će verovatno propustiti ovaj meč. Postoji mogućnost da se neko od njih nadje u sastavu, ako uspe da sanira povredu. Ipak, nadamo se da će igrači koji će dobiti minutažu iskoristiti šansu i da ćemo osvojiti bodove i tako se približiti Evropi”, kazao je Šarac.
Utakmica izmedju Vojvodine i Novog Pazara igraće se sutra od 17.00 na stadionu “Karadjordje” u Novom Sadu.
NOVI PAZAR – Raste broj zaraženih i hospitalizovanih od kovida 19 u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu. Ali, ovaj deo Srbije ima i najmanji broj vakcinisanog stanovništva, među kojima je i veliki deo zdravstvenih radnika. Opravdano se strahuje da se ne ponovi prošlogodišnji junsko-julski scenario, kada je ovaj kraj bio najveće žarište u Srbiji.
U trenutku kada stanovnici iz zemalja u regionu dolaze u Srbiju da se vakcinišu, jer im države nisu obezbedile dovoljno vakcina, u Novom Pazaru, ne mogu da ih potroše, jer nema zainteresovanih. Lokalni zdravstveni zvaničnici to tumače širenjem glasina na internetu koje dovode građane u sumnju u bezbednost i efikasnost vakcine.
Građani Pazara s kojima je reporter N1 razgovarao kažu da se nisu vakcinisali jer „jednostavno nije provereno“, „zbog nesigurnosti“, a i „da nemaju poverenja“.
Statistika je neumoljiva. Broj vakcinisanog stanovništva koji ne prelazi šest odsto, upalio je alarm. Zato je direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša već dva dana u Novom Pazaru. Na tribinima na tri fakulteta, razgovarao je sa studentima i građanima.
„Jako je bitno da smo u ova dva dana dobili podršku i verskih lidera u Novom Pazaru. Pozvali su nas da, kao stručnjaci, pozovemo ljude na vakcinaciju. Mogu da kažem da vakcine koje se koriste ne sadrže životinjske sastojke. To je veoma bitno za vernike, da ih mogu koristiti“, kazao je Ivanuša.
Marko Oljača, iz društva Koraci, koji je predvodio delegaciju stručnjaka koja je obišla ovaj kraj Srbije, kako bi posredovali u procesu imunizacije, kaže za N1 da je najbitnije razgovarati sa ljudima koji imaju funkcije, jer oni treba da budu primer vakcinacije.
„Pretpostavljam, kada bi se recimo hodže u lokalnim zajednicama vakcinisale da bi verovatno celo selo u naredna dva ili tri dana bilo vakcinisano. Moramo ljudima objasniti da ovo nije samo pitanje opšteg dobra, već i lične bezbednosti“, naglašava Oljača.
Lekari kažu da ako se nastavi ovaj trend povećanja broja zaraženih na području Novog Pazara i okolnih gradova – biće ugrožen kovid sistem bolnice.
Ako se uzme u obzir da Novi Pazar ima nešto više od 71.000 stanovnika i da je oko 19 puta manji od Beograda, dobije se da je 101 zaraženi, kao da u glavnom gradu za 24 sata bude 2.000 pozitivno testiranih. Takve brojke već zabrinjavaju, a naročito ako se ima u vidu i da je zdravstveni sistem u ovom delu Srbije mnogo manji nego u Beogradu.
NOVI PAZAR – Usled posledica izazvanih korona virusom u Novom Pazaru preminuo je jedan pacijent iz tog grada i jedan iz Tutina, saopštio je lokalni Štab za vanredne situacije.
Proteklog dana na lečenju je zadržano 11 pacijenata iz Novog Pazaram tri iz Raške, dva iz Tutina i jedan iz Sjenice, a kući je otpušteno 19 pacijenata.
Na respiratorima je zbrinusto sedam, a na kiseoničkoj potpori četiri pacijenta.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 233, od čega je 93 prva i 141 kontrolnih pregleda.
U Domu zdravlja urađena su 63 brza antigenskia testa iz brisa nosa, od čega je 18 pozitivno, a urađeno je i 85 PCR testova.
Podsećamo da od danas vozači u Srbiji ne moraju više da koriste zimske gume na svojim automobilima.
Vozači su, prema važećem pravilniku, bili u obavezi da od 1. novembra imaju zimske pneumatike na sva 4 točka, ali samo ukoliko na kolovozu ima snega, leda i poledice.
S obzirom da odredba o korišćenju zimskih guma omogućava vozačima koji ne žele da voze svoj automobil tokom snežnih padavina (ali nameravaju da ga koriste zimi kada je viša temperatura i suv kolovoz) da “prezime” sa letnjim pneumaticima, neki su iskoristili ovu pogodnost.
Ima i onih koje su lepo martovsko vreme, izostanak snega u nižim predelima i relativno visoke temperature za ovaj period godine, podstakli da već pređu na letnje gume.
Vozači koji još uvek na svojim automobilima imaju montirane zimske pneumatike, od 1. aprila mogu da se vrate na letnje gume.
Ipak, u slučaju da planirate da posle tog datum putujete u planinske predele u kojima se još uvek zadržao sneg, najbolje je da zamenu guma odložite dok se ne vratite sa puta.
Ako već posedujete letnje pneumatike, koje ste uskladištili prethodne jeseni, poželjno je da prekontrolišete njihovo stanje, da proverite da li su možda oštećeni i kolika je dubina šare.
Zakonski minimum za letnje gume je 1.6 mm, ali stručnjaci savetuju da dubina treba da bude najmanje 3 milimetra.
Takođe, trebalo bi progledati da li u pneumaticima možda ima stranih tela, a eventualne promene na zidovima gume obavezno proveriti kod vulkanizera.
Upis dece u prvi razred osnovne škole za školsku 2021/22. godinu počinje danas, a roditelji mogu elektronskim putem da zakažu termin za upis i testiranje budućeg prvaka pokretanjem usluge
eZakazivanje na portalu eUprava, koja je dostupna od 22. marta.
Upis učenika traje do 31. maja, ali škole mogu da vrše upis i posle tog datuma, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete. Sva potrebna dokumenta škola pribavlja elektronskim putem.
NOVI PAZAR – Košarkaši Vojvodine pobedili su večeras u Novom Sadu ekipu Novog Pazara sa 93:82 (31:17, 16:25, 27:21, 19:19), u meču 28. kola Košarkaške lige Srbije.
Domaćin su predvodili Dušan Beslać sa 21 i Nikola Gaćeša sa 20 poena, a pratili su ih Stefan Savić sa 18 i Petar Rakićević sa 14 poena.
Bolji od ostalih u poraženom timu bili su Marko Ilić sa 17, Simion Karter sa 16, Patrik Rembert sa 14 i Asmir Numanović sa 11 poena.
Vojvodina sa 25 pobeda i tri poraza ima drugi učinak u ligi, dok je Pazar četvrti sa 16/12.
Novi Pazar u pretposlednjem, 29. kolu, dočekuje ekipu Dunava iz Starih Banovaca, a Vojvodina gostuje aleksinačkom Napretku.
NOVI PAZAR – Na današnjem sastanku radnika Predškolske ustanove “Mladost” u Novom Pazaru, uposletni su velikom većinom glasova pružili podršku dosadašnjem direktoru te ustanove.
Upravni odbor ove Predškolske ustanove raspisao je konkurs za izbor direktora 11.03.2021. godine. Kandidati za izbor direktora PU “Mladost” moraju imati odgovarajuće visoko obrazovanje za vaspitača ili stručnog saradnika, licencu za rad, položen ispit za direktora i najmanje osam ili 10 godina rada u ustanovi na poslovima obrazovanja i vaspitanja, u zavisnosti od stepena obrazovanja.
Na glasanju koje je danas sprovedeno, od ukupno 263 uposlena koji su glasali, 232 su pružili podršku dosadašnjem direktoru Sabini Hoćanin, dok je 22 bilo protiv. Devet je bilo nevažećih glasova.
Sabina Hoćanin je na mesto direktora PU “Mldost” izabrana 2017. godine.
“Od početka svog mandata radila sam na stvaranju boljih uslova za boravak dece, kao i za rad svih zaposlenih. Konstantno se radilo na prezentovanju rada ustanove, kao i na stručnom usavršavanju vaspitno obrazovnog kadra” – rekla je Hoćanin za indeksonline.rs
Ona dodaje da je za vreme njenog mandata Predškolska ustanova “Mldost” prvi put verifikovana.
“Prvog februara 2021. godine PU ,,Mladost” je prvi put verifikovana. Posebna pažnja je usmerena na saradnju sa porodicom i lokalnom zajednicom, a sve sa ciljem što bolje podrške razvoju dece” – zakljućila je Hoćanin.