NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, po nalogu nadležnog
tužilaštva u Sjenici, podneli su krivičnu prijavu protiv tridesetpetogodišnjeg
muškarca iz Sjenice zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo
izazivanje opšte opasnosti.
On se sumnjiči da je u svom dvorištu u Sjenici, u boksu koji nije bio adekvatno
obezbeđen, držao psa rase „američka akita“, koji je juče napao osmogodišnju devojčicu.
Devojčica je sa teškim povredama po glavi i telu zbrinuta u Medicinskom centru u
Novom Pazaru.
BUDIMPEŠTA – Mađarska je registrovala 302 smrtna slučaja povezana sa korona virusom, što je najveći broj na dnevnom nivou od početka pandemije, saopštila je danas mađarska vlada.
Širom zemlje je registrovano i 6.700 novih slučajeva zaraženih kovidom-19, navodi se u saopštenju, a prenosi agencija Rojters.
Mađarska, sa populacijom od 10 miliona stanovnika, već nekoliko dana beleži najveći dnevni broj smrtnih slučajeva po glavi stanovnika u svetu, prema podacima Univerziteta “DŽons Hopkins”.
Mađarski zdravstveni sistem je pod velikim pritiskom, saopštila je vlada, uprkos programu vakcinacije koji je već obuhvatio petinu stanovništva, što je jedan od najbržih programa imunizacije u Evropi.
Više od 12.000 pacijenata sa korona virusom je juče bilo u bolnicama, od kojih su 1.492 lica na respiratorima, saopštila je mađarska vlada.
NOVI PAZAR – Usled posledica izazvanih korona virusom, u Regionalnom Covid centru Novi Pazar, preminula su tri pacijenta iz tog grada, objavio je lokalni Štab za vanredne situacije.
Protekli dan obeležio je i rekordan broj otpusta hospitalizovanih, pa je tako za 24 sata otpušteno 45 pacijenata, dok je na lečenju zadržno 15 osoba iz Novog Pazara, sedam iz Raške i jedna iz Tutina.
Od 162 hospitalizovana, osam je na respiratorima, a četiri su na kiseoničkoj potpori.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 249, od čega su 103 prva i 146 kontrolnih pregleda.
U Domu zdravlja urađena su 74 brza antigenska testa iz brisa nosa, od čega je 22 pozitivno, a urađeno je i 88 PCR testova.
SARAJEVO – Do jula ove godine u Bosni i Hercegovini od posledica korona virusa moglo bi da umre više od 10.000 ljudi, pokazalo je istraživanje instituta pri Univerzitetu u Vašingtonu.
Institut za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME), nezavisni medicinski istraživački centar na Univerzitetu u Vašingtonu, predstavio je interaktivne grafikone koji prikazuju trenutnu situaciju u vezi s brojem preminulih od posledica korona virusa i procene kako bi stopa smrtnosti mogla da se kreće u budućnosti, odnosno tokom sledećih nekoliko meseci, prenosi portal Avaz.ba.
Prema tim procenama, broj preminulih u BiH, koji trenutno iznosi više od 6.500, do 1. jula bi mogao dostići 10.134.
Podaci ovog instituta pokazuju da će najgora situacija biti sredinom aprila i u prvom delu maja, kada će dnevno biti više od 100 preminulih.
Za sredinu aprila predviđaju se hiljade novih slučajeva na dnevnom nivou, a značajniji pad se očekuje tek u junu.
Predsednik Udruženja imunologa BiH Jasenko Karamehić rekao je za Avaz da misli da su predviđanja IMHE tačna.
“Kanton Sarajevo ima hiljadu zaraženih na 100.000 stanovnika, a Nemačka s 82 miliona stanovnika ima 102 zaražena na 100.000 građana. Ovo ide na dušu vlastima koje nisu nabavile vakcine kao sve normalne države u svetu. Bez vakcinacije ove crne brojke će se multiplikovati”, upozorio je Karamehić.
On je dodao da je količina vakcina koju BiH dobija preko mehanizma Kovaks izuzetno mala, jer zemlji, kako je naveo, treba oko četiri ili četiri i po miliona vakcina.
“Ovo je bezobrazno od vlasti, njih treba krivično procesuirati”, smatra Karamehić.
NOVI PAZAR – Reisu-l-ulema, Sead ef. Nasufović, zajedno sa svojim saradnicima, muftijom sandžačkim, Senadom ef. Halitovićem, i koordinatorom versko-prosvetne službe, Kemalom ef. Hasanovićem, dana 30.3.2021. u svom kabinetu u Novom Pazaru, primio je predstavnike Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji, dr Marijana Ivanušu i Miljana Rančića koordinatora za vanredne situacije pri kancelariji SZO u Srbiji.
Na sastanku je bilo reči o trenutnom stanju prouzrokovano pandemijom Covid 19 i aktuelnoj vakcinaciji.
Reisu-l-ulema je upoznao goste sa aktivnostima koje Islamska zajednica Srbije preduzima u suzbijanju širenja virusa Covid 19, kao i stavu IZS po pitanju vakcinacije, ističući da se i on lično prijavio za vakcinisanje. Takođe, Reisu-l-ulema je pohvalio odnos države po pitanju podjednakog tretiranja svih stanovnika ove zemlje ne gledajući na veličinu grada, veru ili naciju. Predstavnici SZO izrazili su zadovoljstvo i zahvalnost na podršci koju IZS pruža u suzbijanju širenja virusa Covid 19. Nedvosmisleno su izneli stav da je vakcinacija jedino rešenje za nastavljanje normalnog života.
Takođe, dr Ivanuša je potvrdio da ni u jednoj odobrenoj vakcini ne postoje sastojci životinjskog porekla, što je jedan od najvažnijih preduslova za upotrebu po šerijatskim propisima za pripadnike islamske veroispovesti. Gosti su takođe izrazili zadovoljstvo zbog činjenice da nepostoji diskriminacija u lečenju pema muslimanima, te spremnost za dalju saradnju i pružanje eventualne pomoći u svom domenu i delokrugu rada.
NOVI PAZAR – Asfaltiranje novopazarskih ulica se nastavlja. Radovi se odvijaju na više lokacija, dok su proteklih dana završeni radovi u ulicama oko škole u Selakovcu 406,407,408 i 411.
Meštani ulica u Selakovcu oko osnovne škole koji su prisustvovali asfaltiranju izrazili su zahvalnost predstavnicima Grada Novog Pazara što je prepoznala njihovu potrebu i što je asfaltiranje urađeno u obećanom roku. Oni su zadovoljni, jer su dobili sređen put ispred svojih kuća i kako kažu ovaj deo grada sada izgleda lepše i funkcionalnije.
Bolje uslove za život dobili su i žitelji kraka Ulice Meše Selimovića.
Poslednjih dana asfaltirane su I ulice Kopaonička, pristupni putevi prema sportskim objektima kod hale sportova I prema sportkim terenima u Bukrešu. Asfaltiran je krak Ulice Save Kovačevića, Rušera Boškovića I Narodnog fronta. Zatvaranjem gradilišta izvođači otvaraju nova, gde su u toku prirpemni radovi za asfalt. I ovogodišnjim planom infratsrukturnog razvoja Novog Pazara obuhvaćen je veliki broj naselja na gradskom, prigradskom, ali I seoskom području.
NOVI PAZAR – Na dnevnom zasedanju Skupštine Srbije danas se našao Zakon o popisu kojim se odlaže popis za oktobar 2022.godine.
Zbog aktuelne pandemije COVID-SARS virusom procenjuje se da bi proces popisivanja stanovnistva, predvidjen ove godine u aprilu, bio loše rešenje. Govoreći o ovom zakonu poslanik SDP-a, dr Muamer Bačevac je podržao odlaganje popisa, navodeći da će popis biti detaljniji i sveobuhvatniji i da ga treba dobro pripremiti uz imperativ očuvanja zdravlja stanovništva.
On je pozvao pipadnike manjinskih naroda da se u najvećoj slobodi odazovu popisu navodeći svoju nacionalnu i versku pripadnost, jezik, pismo i sve druge posebnosti.
On je podsetio da je popis 2011. godine obeležio bojkot nekih političkih i verskih lidera, zbog čega danas, kako je rekao nemamo relevantan broj Bošnjaka i Albanaca koji žive u Srbiji.
Bačevac je kao primer bojkota naveo da po broju prebivališta u Novom Pazaru živi 127. 000 stanovnika dok ih je na popisu 2011. godine bilo 100. 400 stanovnika.
”To je rezultiralo mnogo manjim transferom novca države ka lokalnim vlastima u Sandžaku ali i manjem broju bolničkih krevata u bolnicama, manjim brojem lekara, policajaca, sudija itd. Na šteti su bili i Bošnjaci ali i svi drugi građani koji žive u ovim sredinama.” naglasio je Bačevac.
On je odluku o bojkotu iz 2011. nazvao besmislenom i pogrešnom. Bacevac je pozvao sve gradjane da se vakcinišu i na budućem popisu popišu.
“Na budući popis se trebaju odazvati svi građani, čime ćemo dobiti precizne i aktuelne informacije o našem stanovništu” završio je Bačevac.
NOVI PAZAR – Trener košarkaša Novog Pazara Darko Kostić rekao je danas da njegovi igrači ako imaju dan mogu da pariraju Vojvodini, kojoj gostuju u predstojećoj utakmici 28. kola Košarkaške lige Srbije (KLS).
“Oni su trenutno u najboljoj formi i bore se za prvo mesto u KLS. Potrudićemo se da im pokvarimo planove. Idemo da se nadigravamo i da pokušamo da se suprotstavimo domaćinu koliko god je to moguće”, rekao je Kostić.
Vojvodina je trenutno drugi tim lige sa 24 pobede i tri poraza, dok je Novi Pazar na četvrtom mestu sa skorom 16/11.
Novosađani su sredinom decembra dobili Pazarce u dvorani Pendik sa 83:78.
“Pretpostavljam da (Petar) Rakićević sada neće šutirati kao u našem prvom ovosezonskom duelu, kada smo bili blizu. Naravno, osim Rakićevića, tu je još gomila dobrih pojedinaca. Radi se o snažnoj i iskusnoj ekipi”, ocenio je Kostić.
Vojvodina i Novi Pazar igraju u sredu od 20 časova u Maloj dvorani Sportskog i poslovnog centra Vojvodina.
NOVI PAZAR – Predstavnici Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji , šef kancelarije dr Marijan Ivanuša i koordinatori za vanredne situacije pri Kancelariji Svetske zdravstvene organizacije dr Miljan Rančić, danas su sa rukovodstvom Zavoda za javno zdravlje razmenili mišljenja vezana za aktuelnu epidemiološku situaciju u Novom Pazaru.
Rukovodstvo Zavoda , upoznalo je goste sa svim dosadašnjim aktivnostima koje je preduzeo Zavod od početka pandemije. Bilo je reči i o procesu vakcinacije kao i o poteškoćama vezanim za istu.
U toku sutrašnjeg dana predstavnici Svetske zdravstvene organizacije posetiće gradonačelnika Grada Novog Pazara , Krizni štab a biće i organizovano predavanje na tri fakulteta.