Klub malog fudbala Novi Pazar plasirao se u finale Futsal kupa Srbije, pošto je večeras u polufinalnom meču pobedio gostujuću ekipu Studenta sa 8:0.
Ninoslav Aleksić pogađao je mrežu beogradskog trećeligaša u trećem, devetom i 18. minutu, a četvrti gol za domaćina postigao je Andreja Stojčevski u 20. minutu.
Ensar Redžović povisio je na 5:0 u 32. minutu, a isti igrač je minut kasnije izborio kazneni udarac za šest metara, koji je potom i realizovao za vođstvo od 6:0.
Do kraja utakmice, u 34. i 37. minutu, precizan je još dva puta bio Stojčevski.
Pazar će u finalu Futsal kupa Srbije, 21. aprila u Vršcu, igrati protiv FON-a, koji je u drugom polufinalu večeras u Loznici savladao drugoligaša Loznicu grad 2018 sa 4:2.
BEOGDAD – Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici MUP-a danas su uhapsili četiri osumnjičena za preprodaju droge i zaplenili 50 kilograma marihuane.
Osumnjičeni se terete za krivično delo – neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, precizirala je za Tanjug portparol tužilaštva Ivana Rakočević.
Ona je dodala da je osumnjičenima određeno zadržavanje do 48 sati, u kom roku će biti privedeni na saslušanje u Više javno tužilaštvo u Beogradu.
BEOGRAD – U Srbiji je do danas u 15.00 sati dato 2.444.395 doza vakcina protiv korona virusa, objavila je Vlada Srbija.
Navedeno je da je i drugu dozu vakcine primilo 1.015.507 osoba, prenela je RTS.
U Srbiji se koriste ruski “Sputnjik V”, kineska vakcina “Sinofarm”, vakcina koje su razvile američka kompanija “Fajzer” i nemački “Biontek”, i vakcina britansko-švedske kompanije “AstraZeneka” i Univerziteta u Oksfordu.
Uporedo sa asfalterskim radovima, radnici otvaraju nova gradilišta. Pripremni radovi počeli su i u Užičkoj ulici u naselju Postijenje.
Radnici, koji su počeli za asfalt da pripremaju Užičku ulicu u naselju Postijenje, obradovali su žitelje ovog dela grada. Prema njihovim rečima, do kuća su teško dolazili, naročito zimi zbog blata. Makadam će uskoro zameniti asfalt, koji meštani sa nestrpljenjem očekuju.
U Užičkoj ulici u toku su radovi na iskopu puta, a radovi se intezivno odvijaju i u Ulici Nurije Pozderca, gde je u toku postavljanje ivičnjaka. Na zameni podzemnih instalacija intezivno se odvijaju radovi u Dubrovačkoj 420 u Selakovcu.
Ovih počeće radovi na pripremi za asfalt u još jednom kraku Ulice Save Kovačevića, u Ulici Ruđera Boškovića i u Radničkoj, delu koji se spaja sa ulicama Palih boraca i Sutjeskom.
Trener fudbalera Novog Pazara Davor Berber rekao je danas da njegovi igrači moraju da pruže više od makismuma protiv Vojvodine u Novom Sadu, kako bi došli do pozitivnog rezultata u predstojećoj utakmici 29. kola Super lige Srbije.
“Vojvodina je treća na tabeli i stigla je do polufinala Kupa Srbije. Radi se o ozbiljnoj ekipi, gde sve kreće od Nikole Drinčića, ali tu su i ostali vrhunski fudbaleri. Neki moji igrači još uvek se nisu u potpunosti oporavili od povreda, ali verujem da će svi biti spremni”, rekao je Berber.
Trećeplasirana Vojvodina ima 57 bodova, dok Novi Pazar drži 13. poziciju na tabeli sa 33 boda.
“Iako je bilo evidentnih nedostataka na nekim prethodnim utakmicama, drago mi je da moji momci prihvataju novi sistem rada. Nadam se da ćemo biti sve bolji i ofanzivniji, da ćemo uzimati bodove. Videćemo da li će to biti protiv Vojvodine, TSC-a, Rada ili nekog četvrtog, ali protiv svih moramo da igramo”, kazao je Berber.
Golman Pazaraca Marko Drobnjak je početkom oktobra na Gradskom stadionu učestvovao u trijumfu te ekipe nad Vojvodinom od 3:1.
“Sledi možda i najteži meč na strani za nas. Vojvodina je u odličnoj formi. Očekujem da svi pružimo 100 odsto mogućnosti i da pokažemo da nemamo problem na gostovanjima. Bili bismo zadovoljni da ne izgubimo, a da dobar rezultat posle potvrdimo kući protiv TSC-a”, naveo je Drobnjak.
Vojvodina i Novi Pazar igraju u petak od 17 časova na Stadionu Karađorđe u Novom Sadu.
BEOGRAD – U Srbiji je od poslednjeg preseka korona virusa potvrđeno još 5.107 slučajeva, dok je 38 pacijenata izgubilo život od poslednica virusa, objavilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Testirano je 17.801 osoba, od početka pandemije 3.424.443.
Na bolničkom lečenju nalazi se 7.368 pacijenata od kojih je 290 na respiratorima.
Od prošle godine, kada je registrovan prvi pacijent obolelo od korona virusa, registrovano je 600.596 slučajeva, a preminulo je 5.308 pacijenata.
NOVI PAZAR – Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša sastao se, tokom posete našem gradu, sa gradonačelnikom Novog Pazara Nihatom Biševcem, nakon čega je prisustvovao sednici Stručno – operativnog tima Štaba za vanredne situacije. Cilj posete je upoznavanje s ovdašnjim epidemiološkim prilikama i uslovima u zdravstvenom sektoru.
“Apelujem na sugrađane da se vakcinišu, jer nema drugog načina da se zaštitimo. Situacija je sve teža, mesta u bolnici je sve manje. Pomoć lekara iz zemlje i regiona ovoga puta ne možemo da očekujemo, ljude sa teškom kliničkom slikom ne možemo da šaljemo u Beograd i Kragujvac, čiji su kapaciteti popunjeni. Jedino je rešenje da ljudi koji to do sada nisu učinili, prime vakcinu što pre. Na taj način ćemo moći normalno da živimo, da omogućimo svim građanima i privredi normalno funkcionisanje i druženje”, poručio je gradonačelnik Nihat Biševac.
I direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša pozvao je Novopazarce da se vakcinišu.
“Verujem da ljudi koji žive ovde dobro pamte udar virusa, jer iskustvo treba da nam bude smernica kako da se ponašamo dalje. U poslednjih pet nedelja, situacija se u celom svetu pogoršava, to nije slučaj samo u Srbiji. Vaša bolnica je dobro opremljena, ima izuzezno posvećeno i stručno osoblje. Grad pruža sjajnu podršku u priči koja dugo traje, što je takođe značajno. Početak problema je u svakodnevnom životu i u tome kako svako od nas omogućava virusu da se širi. Ogroman deo posla je uradio i vaš Zavod za javno zdravlje, ali je odgovornost na pojedincima.
Korišćenje maske, distanca, izolacija u slučaju pojave simptoma su ključni za sprečavanje širenja virusa”, kazao je Ivanuša, naglašavajući da je odziv na vakcinaciju jedini način da pobedimo epidemiju.
“Razgovarao sam sa ovdašnjim verskim liderima i svi su tražili da kao lekar pozovem ljude da se vakcinišu. Bez vakcine nema povratka životu koji poznajemo. Jako je bitno da se ljudi vakcinišu što pre jer, najbolja je vakcina koju mogu primiti danas. Jednu do tri nedelje organizam stvara zaštitu od virusa, što znači da se u tom periodu takođe treba maksimalno pridržavati mera”, zaključio je Ivanuša.
Direktor Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, dr Šefadil Spahić ističe da svi parametri koji prate epidemilošku situaciju imaju tendenciju pogoršanja.
“Povećava se broj prvih pregleda, broj hospitalizovanih, procenat pozitivnih u odnosu na uzorak. Pre samo dva meseca, broj obolelih bio je 6, a danas je oko 26 procenata. Zahvaljujem gostima od kojih smo dobili mnogo korisnih informacija i koji će svoje znanje i iskustvo podeliti sa ovdašnjim studentima, na dva univerziteta. Pozivam građane da iskoriste mogućnost imunizacije, zaštite sebe i svoje najmilije. Potreban nam je kolektivni imunitet”, rekao je dr Spahić.
Još jedna ulica u novopazarskom naselju Selakovac je asfaltirana. Ovih dana ubranistički je sređena i Dubrovačka 402.
Poslednjih godina mnogo je urađeno za meštane naselja Selakovac, gde je realizovan veliki broj infrastrukturnih projekata, pa tako meštani imaju mnogo bolje uslove za život.
Sređen je veliki broj ulica u ovom jednom od najvećih novopazarskih naselja.
Asfalt je stigao i do kuća žitelja Dubrovačke 402 koji danas nisu krili sreću i zadovoljstvo što su blato i prašina od danas prošlost za njih.
Direktor JP za uređivanje građevnskog zemljišta Mujo Šaćirović kaže da je veliki broj ulica pripremljenih asfaltiran.
Paralerno sa ovim radovima, radnici JP za uređivanje građevinskog zemljišta rade i na čišćenju snega na seoskom području.
U Kovid bolnici u Batajnici hospitalizovano je 915 pacijenata čime je popunjen kapacitet te bolnice, a direktorka Tatjana Adžić Vukičević danas poručuje da je ovo prelomni trenutak za ceo zdravstveni sistem i poziva na vakcinaciju koja je, kako kaže, jedini spas za izlaz iz jako teške situacije.
Adžić je novinarima ispred kovid bolnice u Batajnici rekla da pre četiri meseca, kada je ta bolnica otvorena, niko nije verovao da će kapaciteti biti popunjeni do maksimuma.
„Smatram da je ovo najteži trenutak u radu kovid bolnice u Batajnici. Došli smo u situaciju da se traži mesto više, strahujemo od svakog telefonskog poziva i molbi kolega da se primi još jedan pacijent”, kazala je Adžić.
Ističe da se zdravstveni radnici u toj bolnici „lavovski bore” da svakoga dana otpuste stare i prime nove pacijente, kako bi mogli da doprinesu očuvanju zdravstvenog sistema Srbije.
Prema njenim rečima, u poslednje tri nedelje otvoreno je 12 jedinica poluintenzivnih nega i peta jedinica intenzivnog lečenja.
Na intenzivnom lečenju nalazi se, kaže, 109 pacijenata od kojih je 90 odsto intubirano.
Dr Adžić upozorava da su sada kliničke slike mnogo drastičnije i da se uglavnom radi o mladim ljudima koji razvijaju ta teška stanja.
„Najmlađi pacijent je devojka 1989. godište koja je intubirana pre tri dana i za njen život se borimo. Drugi momak, 1999. godište, na sreću uspešno se oporavio i prebačen je u jedinicu poluintezivne nege”, kazala je dr Adžić.
Ostala dominantna godišta pacijenata hospitalizovanih u kovid bolnici u Batajnici su 1979, 1982, 1985…
„To pokazuje da se granica pacijenata koji razvijaju teške kliničke slike pomerila na mlađe. Među pacijentima ima i onih koji se nalaze u sedmoj i osmoj deceniji i mislim da za njih nećemo moći da nađemo spas”, navodi dr Adžić.
Kaže da su medicinski radnici na ivici psihičke i fizičke iscrpljenosti i da im pomažu lekari iz svih krajeva Srbije.
„Ako se sada ne posvetimo imunizaciji i ako se ovako nastavi ni u jednoj bolnici u Srbiji neće biti mesta za nove pacijente”, zaključila je dr Adžić i pozvala građane da se odazovu masovnoj vakcinaciji jer samo nas vakcina iz ove, užasno teške situacije, kako kaže, može izvući, prenosi Tanjug.