NOVI PAZAR – Predstavnici Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji borave u dvodnevnoj poseti Novom Pazaru.
Oni su održali sastanak sa rukovodstvom Zavoda za javno zdravlje, Specijalne bolnice Novopazarska banja i Doma zdravlja, a obišli su i vakcinalni punkt u Medicinskoj školi na kojem se svakodnevno obavlja imunizacija.
Predstavnici Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji podeliće dosadašnja iskustva sa predstavnicima relevantnih institucija u ovom gradu, te ukazati na značaj imunizacije koja je u toku.
NOVI PAZAR – Radovi na rekonstrukciji objekta Osnovne škole “Bratstvo” trebalo bi da budu gotovi do kraja maja. Osim potpune rekonstrukcije škole, u toku su i radovi na izgradnji zatvorenog bazena.
“U toku su radovi na postavljanju podnog grejanja, izolaciji i postavljanju keramike, kao i radovi na uređenju fiskulturne sale. Prostora sada ima dovoljno i deca će raditi u dve smene. U okviru faze 2 ovog projekta škola je dobila deset novih učionica i anfiteatar, a ti radovi će biti realizovani od proleća iduće godine”, rekao je direktor OŠ “Bratstvo Dejan Kulundžić.
Obilazeći objekat, gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac najavio je i izgradnju novog vrtića u naselju Ćukovac.
“Radovi u OŠ “Bratstvo teku planiranom dinamikom. U sklopu objekta će, kada se sve završi biti i školski bazen. Ukupna vrednost radova koje finansira Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije je preko 5 milona eura, a osim što smo investicijom želeli da obezbedimo nove, izvanredne uslove za učenike i nastavnike, biće prošireni i školski kapaciteti. Time trajno rešavamo problem tri smene koji u ovoj školi, zbog sve većeg broja učenika, postoji godinama unazad”, kazao je gradonačelnik Nihat Biševac.
Najavljujući početak radova na izgradnji vrtića u naselju Ćukovac, u centru Novog Pazara, gradonačelnik je podsetio da će projekat finansirati Svetska banka preko Ministarstva prosvete Republike Srbije.
“Umesto šest učionica, Koliko ih ima u postojećem objektu vrtića, novi će imati 14 učionica. To znači značajno povećanje kapaciteta ustanove ali i potpuno nove uslove za boravak najmlađih. Početak radova, ukupne vrednosti preko million eura, očekujemo do kraja ove godine, u dogovoru sa Ministarstvom prosvete”, istakao je gradonačelnik Biševac.
Zbog aktuelne epidemiloške situacije i potrebe roditelja da koriste usluge vrtića, uprava Predškolske ustanove “Mladost” koristiće do septembra i deo prostora OŠ ”Bratstvo”.
“Radne sobe u takozvanim kućicama izmeštamo u učinoce “OŠ Bratstvo”. Reč je o tri grupe dece predškolskog uzrasta, iz programa celodnevnog boravka. Želimo da rasteretimo objekat i omogućimo prijem za još jedan broj dece”, rekla je direkorka PU Mladost Sabina Hoćanin, ističući da će u vreme dok se u Ćukovcu gradi novi objekat, mališani koji pohađaju taj vrtić biti deo vrtića Čarolija”.
ANKARA – Turska će obnoviti blokade tokom vikenda u većini svojih provincija i nametnuće ograničenja u vezi sa muslimanskim svetim mesecom Ramazanom, nakon naglog povećanja slučajeva kovida-19.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je u televizijskom obraćanju, nakon sastanka vlade, rekao da je 58 turskih provincija od ukupno 81, uključujući Istanbul i Ankaru, sada označeno kao “crvena” ili “vrlo rizična” područja i da će u njima važiti blokade i subotom i nedeljom, prenosi agencija AP.
“Noćni policijski čas će se nastaviti tokom vikenda širom zemlje”, rekao je predsednik Turske.
Samo 17 provincija bilo je u “crvenoj” kategoriji 2. marta, kada su škole delimično nastavile sa radom, kafićima i restoranima je dozvoljeno da rade polovičnim kapacitetom, a u nekoliko gradova je ublažen policijski čas za vikend.
“Povećanje broja slučajeva i pacijenata, kao i skok broja umrlih, primorava nas da preispitamo postojeće mere”, rekao je Erdogan u obraćanju naciji.
“Broj naših provincija koje su u crvenoj kategoriji, koja predstavlja kategoriju vrlo visokog rizika, dostigao je 58, što predstavlja 80 odsto stanovništva. Moraćemo da preduzmemo neke žrtve tokom meseca Ramazana”, rekao je predsednik Turske.
Tokom ramazana, širom Turske, restorani, kafići i slični objekti biće otvoreni samo za opciju prodaje za poneti, prenosi turska agencija Anadolija.
Ramazan počinje 13. aprila i traje do 13. maja.
Do danas, u Turskoj je registrovano ukupno 31.230 smrtnih ishoda, dok se skoro tri miliona osoba oporavilo od korona virusa. Zabeleženo je ukupno više od 3,24 miliona slučajeva zaraze korona virusom.
BEOGRAD – Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Ðerlek izjavio je da će danas tokom popodneva Srbija preći brojku od milion građana koji su primili obe doze vakcine.
On je za RTS danas rekao da je britanski soj toliko brutalan da zadaje ozbiljne probleme, i istakao da zdravstveni radnici ulažu poslednje atome snage.
U Srbiji je trenutno 967.000 ljudi primilo obe doze vakcine, a danas je u planu da drugu dozu dobije još 42.000 građana.
“To znači da ćemo do 14 ili 16 časova preći broj od milion revakcinisanih. To je od izuzetne važnosti. Da nije bilo revakcinacije i da nismo dostigli ovoliki broj revakcinisanih, imali bismo preko 100 izgubljenih života na dnevnom nivou”, naglasio je Ðerlek i dodao da je do sada dato preko milion i 412.000 prvih doza.
Poručio je da se mora nastaviti sa ubrzanom imunizacijom, i najavio da će u aprilu Srbija dobiti skoro dva miliona novih doza vakcina.
“To nam daje satisfakciju i moramo nastaviti da do kraja aprila idemo i ka tom drugom milionu, jer jedino na taj način možemo se nadati da pobedimo korona virus”, naveo je Ðerlek.
Naglasio je da Srbija dobija dovoljne količine vakcina i da se nada da do kraja maja može doći do 2,5 miliona ljudi koji će primiti obe doze vakcine.
“To nam daje za pravo da kažemo da možemo da dočekati mirnije leto nego što je bilo prošle godine”, dodao je Ðerlek.
On je istkao da je cilj maksimalno ubrzanje imunizacije, kao i da su mobilni timovi krenuli ka ruralnim područjima, prigradskim naseljima, udaljenim selima.
“To je dalo rezultate. Imali smo vrlo loše rezultate u Žagubici, Merošini, Tutinu i drugim mestima, ali naš cilj je da ka tim i drugim mestima krenemo još žustrije, sa još više kapaciteta, jer zaista postoji u tim udaljenim mestima velika zbunjenost ljudi, ali kada sam bio na terenu, video sam da kada razgovarate sa ljudima i objasnite da su ljudi zainteresovani za vakcinaciju i napravili smo značajan pomak u tim mestima”, rekao je Ðerlek.
Na pitanje može li zdravstveni sistem da izdrži kada se uzme u obzir broj novozaraženih i onih koji zahtevaju hospitalizaciju, Ðerlek kaže da se nada da može.
“Britanski soj je toliko brutalan da nam zadaje ozbiljne probleme. Trenutno imamo preko 7.116 u bolnicama sa tendencijom svakodnevnog povećanja broja ljudi. Moramo širiti kovid kapacitete. Dovoljno je da kažemo da u bolnici u Batajnici već imamo oko 910 pacijenata i svi su s teškom kliničkom slikom”, rekao je Ðerlek.
Nagašava da je siguran da je zdravstveni sistem spreman da odgovori tom zadatku.
“Međutim, moram da istaknem da su naši zdravstveni radnici mnogo umorni i da daju poslednji atom snage da odgovore svim poslu i ne mogu da prospustim priliku da im se još jednom zahvalim”, poručio je Ðerlek.
Na pitanje da li je realno očekivati popuštanje mera, Ðerlek kaže da je njegovo mišljenje da za to nema prostora.
“Gledajući brojke, 41 osoba je juče izgubila borbu s kovidom, pune su nam bolnice. To će doneti Krizni štab da li će mere biti popuštene, ali je moje lično mišljenje da nema prostora za popuštanje mera. I ove koje smo doneli se krše i treba nam mnogo više ozbiljnosti i solidarnosti da bismo pobedili korona virus”, istakao je Ðerlek.
NOVI PAZAR – Jedan pacijent iz Raške preminuo je usled komplikacija izazvanih korona virusom u Novom Pazaru, saopštio je lokalni Štab za vanredne situacije.
U prethodna 24 sata na lečenju je zadržano deset osoba iz Novog Pazara, četiri iz Raške, dve iz Tutina i jedna iz Tratenika, dok je kući otpušteno devet pacijenata.
Devet pacijenata je na respiratorima, a pet na kiseoničkoj potpori.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 252, od čega je 107 prvih i 145 kontrolnih pregleda.
U Domu zdravlja urađeno je 77 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je 23 pozitivno, a urađeno je i 79 PCR testova.
BEOGRAD – Situacija u Srbiji je na granici koju može da izdrži zdravstveni sistem, istakao je danas direktor Infektivne klinike KCS Goran Stevanović.
Stevanović je, nakon sastanka direktora kovid bolnica sa ministrom zdravlja, rekao da je prvi zaključak tog razgovora da situacija nije uopšte laka, da su mesta na granici popunjenosti za kovid bolesnike.
“Imamo obezbeđena mesta za 24 sata, a iza toga mora da se otavraju novi kapaciteti, jer se priliv bolesnika ne smanuje već danima“, objasnio je on u izjavi novinarima.
Rekao je da broj pacijenata na intenzivnoj nezi neprestano raste, kao i da se koriste velike količine kiseonika.
“Situacija je na granici koju može da izdrži zdravstveni sistem”, podvukao je on.
Stevanović je ukazao i da postoji veliki broj bolesnika koji su sve mlađi, sa sve težim kliničkim slikama, koji dolaze nakon sedam, osam dana lečenja u kućnim uslovima.
Ukazao je da su od početka epidemije jedine mere koje daju rezultate u smanjivanju obolelih distanca, maska i vakcinacija, a da je problem što je dokazano da se te mere ne primenjuju dovoljno.
Takođe, naveo je da je zaključak sastanka da se uputi apel, zahtev ili molba da se pokrene inicijativa da vakcina postane obavezna za zdravstvene radnike.
“Time bismo prvo zaštitili zdravstvene radnike, povećali stepen zaštićenosti pacijenata koji se leče od kovida i onih koji se leče od drugih bolesti, a dali bismo zamah daljoj vakcinaciji stanovništva“, objasnio je on.
Upitan da li se može očekivati da Krizni štab popusti mere, Stevanović je odgovorio:
“Na granici smo popunjenosti kapaciteta intenzivnih nega. Selters se priprema da uđe u kovid režim, i to će biti najkasnije u petak za grad Beograd, a ostale bolnice, kao što su Čacak i Novi Pazar već imaju pripremljene kapacitete ako bude rastao broj prijema. Toliko o mogućnosti da se menjaju mere”.
Ukazao je da svaki regionalni centar ima jedno do dva odeljenja u potpunoj primeni, a da li će biti samo to ili više objekata koji će ući u kovid sistem zavisi samo od prijema pacijenata.
Kada je reč o idućoj sednici Kriznog štaba Stevanović je kazao da nije zakazana, i konstatovao da njih češće zakazuju preko medija.
VAŠINGTON – Od početka pandemije u svetu je zabeleženo više od 128 miliona slučajeva korona virusa, od kojih je trenutno aktivno više od 22 miliona, pokazuju najnoviji podaci sajta “Worldometers”.
Takođe, više od 2,8 miliona ljudi preminulo je posledica ove infekcije u svetu.
Kako se precizira na sajtu, do sada je od korona virusa obolelo 128.116.286 ljudi širom sveta, 2.800.367 je preminulo, a 103.313.426 se oporavilo od ove infekcije.
U svetu je trenutno aktivno 22.002.569 slučajeva, a 0,4 odsto obolelih, tačnije njih 94.505 , nalazi se u teškom ili kritičnom stanju.
Sjedinjene Američke Države i dalje prednjače po broju obolelih i preminulih sa 31.010.237 zaraženih i 562.826 smrtnih slučajeva.
Na drugom mestu po broju obolelih je Brazil sa više od 12 miliona zaraženih i 312.299 preminulih.
Indija je na trećem mestu po broju obolelih pošto je u toj zemlji, takođe, zabeleženo više od 12 miliona slučajeva.
Ostale države imaju manje od pet miliona zaraženih.
Što se tiče preminulih, na trećem mestu, posle SAD i Brazila, nalazi se Meksiko sa više od 200.000 preminulih.
NOVI PAZAR – Bokseri novopazarskih klubova ostvarili su dobar učinak u mečevima Lige Šumadije i Pomoravlja u Čačku.
Uspešni su bili članovi kluba Mladost Sandžak Ahmed Mavrić, koji je debitovao u seniorskoj konkurenciji, zatim Imran Mašović, Kabir Azemović, Emin Muminović i Hakan Dacić.
Od takmičara Dandija slavili su Haris Numanović protiv Darisa Ejupovića iz ekipe Pazara, kao i Nermin Mujdragić, Admir Kamešničanin i Pavle Bešević, dok su poraženi Amar Softić, Ismail Vragić i Luka Simović.
Do trijumfa u Čačku stigao je i bokser Novog Pazara Anes Papić.
Mladost Sandžak je na drugom mestu u Ligi Šumadije i Pomoravlja sa 38 bodova, dva manje od vodećeg Čačka, a Dandi je treći sa 31 bodom.
Među 18 klubova na tabeli, Novi Pazar je na 10. poziciji sa devet, dok je Pazar 15. sa tri osvojena boda.