BEOGRAD: Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je da u bolnicama ima oko 6.180 ljudi, kao i da se očekuje porast brojeva.
“Ljudi se pitaju da li su ove mere dale rezultate, dale su rezultate u smislu da se nije drastično povećao broj zaraženih, iako ovih dana očekujemo još veći broj”, rekao je Đerlek za К1.
Dodaje da će vrlo brzo u kovid bolnicama biti više od 7.000 ljudi i napominje da je širenje britanskog soja virusa neminovno, jer se uglavnom širi preko mladih ljudi.
Đerlek kaže da je teško kontrolisati tu situaciju i ističe da nije bilo vakcinacije i da država, pre svega zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću, nije nabavila veliki broj vakcina, da bi bilo više od 10.000 novozaraženih dnevno.
Državni sekretar je naveo da je organizovan dobar sistem i da je dato 2,2 miliona doza.
“Menjamo malo strategiju, više ne čekamo da nam ljudi dolaze na vakcinalne pultove. Кrećemo ka dubini, ka narodu i pričamo sa ljudima. Želimo što više da ubrzamo imunizaciju”, naglasio je on.
Takođe, naveo je da je Srbija blizu broja od milion građana koji su kompletno vakcinisani.
“Plan je da u narednih 15 dana imamo milion revakcinisanih, a želimo da do kraja juna taj broj bude dva i po miliona. Očekuje nas nabavka 1,8 miliona novih doza vakcina. Britanski soj je nemilosrdan i napraviće velikih problema. Vakcina čuva glavu, vakcina čuva zemlju, vakcina čuva ekonomiju”.
Dodaje da su na stolu dve opcije za treću dozu, da se primi ili ista vakcina ili neka druga.
“Na 2,5 miliona vakcinisanih ćemo moći lakše da dišemo. Pozivam mlade ljude da se odazovu vakcinaciji. Ne smemo dopustiti da ovoliki trud i uspeh građana i države propadne”, rekao je Đerlek.
Napomenuo je da je Srbija ispred Nemačke po broju vakcinisanih na milion stanovnika.
Krizni štab je danas doneo odluku da se sa jednom dozom AstraZeneke može ući u Srbiju bez PCR testa i karantina. Tom prilikom sekretar Zoran Gojković rekao je da je “jedna doza AstraZeneke” izjednačena sa dve doze kineske, ruske i Fajzerove vakcine. Ta odluka, ipak, nije utemeljena u stručnim mišljenjima.
“Moći će bez testa i karantina da uđu u Srbiju ukoliko su vakcinisani vakcinama iz Republike Srbije. Potpuna vakcinacija podrazumeva dve doze ‘Sputnjika’, dve doze ‘Fajzera’, dve doze ‘Sinofarma’. S obzirom da Astra Zeneka za sad ima jednu dozu, podrazumeva se da je jedna doza u ovom trenutku u ravni sa ove tri vakcine koje zahtevaju dvostruku imunizaciju”, rekao je Gojković.
Sa druge strane, dr Radan Stojanović, profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu, u izjavi za Nova.rs, ističe i pojašnjava da jedna doza Astra Zeneke ne znači isti nivo zaštite kao dve doze drugih vakcina.
“Osobe koje u primile Fajzerovu i Sputnjik V smatraju se potpuno zaštićenim dve nedelje posle druge duze. Kineska vakcina svoju efikasnost, takođe, ispoljava u tom perodu. Za AstraZeneku upečatljivo je to da period imeđu dve doze ne iznosi tri nedelje, kao kod drugih vakcina, nego iznosi 12 nedelja. Taj interval se preporučuje zato što se pokazalo da što je duži period između prve i druge doze, to je AstraZeneka efikasnija. Da oni smatraju da je prva doza dovoljna, oni drugu dozu ne bi ni davali. Postoji određen stepen zaštite i posle prve doze Astra Zeneke i to četiri nedelje posle prve doze, ipak, taj stepen zaštite nije merljiv sa efektom zaštite, na primer, Fajzerove vakcine posle druge doze”, objašnjava doktor Stojanović.
Gojković je, inače, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije, pa je to, možda, jedan od razloga zbog kojih nije dovoljno precizno pojasnio dejstvo i stepen zaštite AstraZeneka vakcine.
“Možda je mislilo da postoji neki stepen zaštite dovoljan da bi ljudi mogli da pređu granicu, ali mi ne možemo da govorimo o ekvivalentom stepenu zaštite jedne doze Astra Zeneka Vakcine i dve doze, recimo, Fajzerove ili Sputnjik V vakcine”, pojašnjava naš sagovornik.
Jedna doza AstraZeneke će možda biti dovoljna da pređete granicu bez PCR testa i karantina, Ipak, zabrinjava podatak da se studenti u Kragujevcu nisu odazvali na vakcinaciju tim cepavom. Nije se pojavio ama baš nijedan mladi akademac. Pretpostavljamo da je jedan od razloga za to strah od nedavnih vesti koje su ukazivale na vezu te vakcine i pojave trombova, pa su neke zemlje i prekinule imunizaciju tom vakcinom.
Doktor Stojanović objašnjava da nema razloga za takvu vrstu zabrinutosti.
“Istraživači su u toku ispitivanja bezbdnosti vakcine AstraZeneka uočili da kod određenog broja ljudi postoji sklonost ka stvaranju trombova i komplikacija usled toga. Kada su to primetili oni su zaustavili davanje vakcine. Nisu oni rekli ta vakcina je đubre, mi to više nikome nećemo dati, nego su suspendovali davanje vakcine ne bi li pokušali da ispitaju postoji li uzročno-posledična veza između primene vakcine i trombo-embolijskih komplikacija. To je uočno kod veoma malog broja ljudi, kod 50 ljudi na nekih 15 miliona doza. Kako se radi o ozbiljnim ljudima koji ne žele da oštete zdravstveno stanje građana, to je suspendovano, obavljene su analize i regulatorna tela su procenila da uzročno-posledične veze nema”, objašnjava Stojanović i raspršuje svaki strah od AstraZeneka vakcine.
Napominje da istraživanja nakon primene tog cepiva nisu pokazala ništa spektakularno i neočekivano. Primećeno je da se tromboze kao komplikacije nešto češće javljaju kod žana mlađih od 50 godina, pa je kod njih predviđeno nešto podrobnije praćenje stanja nkon vakcinacije AstraZenekom.
Za kraj, doktor Stojanović ima jasnu poruku.
“Ljudi se plaše, ali trenuteno ne možemo da ponudimo neki bolji vid zaštite nego što je vakcina”, zaključuje naš sagovornik.
Novopazarska Opšta bolnica dobila je još jedno novo sanitetsko vozilo i to peto po redu ove godine. Vozilo je donirano podsredstvom EU a preko Ministarstva zdravlja. Vrednost donacije iznosi 45 hiljada dolara.
“Vozilo je opremljeno najsavremenijom opremom za transport najtežih bolesnika što je od velike koristi i pomoći kako za pacijente tako i za lekare”, kazao je načelnik tehničkih službi Dragan Komatina. On je u ime menadžmenta ove zdravstvene ustanove zahvalio donatorima koji sve više prepoznaju trud koji bolnica ulaže kako bi se stvorili što bolji uslovi za lečenje pacijenata a i rad zaposlenih. Komatina je dodao da je sve veći broj onih koji žele da pomognu. Tako je samo pre nekoliko dana, takođe Ministarstvo zdravlja, ovoj bolnici doniralo dva digitalna rendgen aparata čija vrednost iznosi 27 miliona dinara.
Jedan aparat je već stavljen u funkciju a montaža drugog je danas završena i on će moći da se koristi već od sledeće sedmice.
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je juče u Skupštini da će, zahvaljujući kreditu Evropske banke za obnovu i razvoj od 18 miliona evra, oko 80.000 domaćinstava u 500 seoskih naselja do kraja 2023. godine dobiti širokopojasnu komunikacionu infrastrukturu za brzi internet.
”Dobijamo sredstva za realizaciju prve faze projekta izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim predelima, kojim se obezbeđuje ultra brzi širokopojasni pristup za oko 500 naselja, odnosno za oko 80.000 domaćinstava za koja nije postojao komercijalni interes operatera za ulaganje u mrežu”, rekla je Matić obrazlažući Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za taj projekat između Srbije i EBRD.
Govoreći o ovom projektu narodni poslanik SDP-a dr Muamer Bačevac je istakao da ovaj projekat građanima omogućava da osim telefona i televizije mogu da koriste i veliki broj savremenih servisa i usluga, kao što su: e-poslovanje, e-bankarstvo, e-obrazovanje, e-zdravstvo i druge.
”Sutra će zahvaljujući ovom projektu neka baka u novopazarskom selu Muhovu moći da se prijavi za vakcinaciju ili će jedan student iz okoline Brodareva moći preko Kobsona, Narodne biblioteke Srbije da prelista najaktuelniji udžbenik iz blasti koju priprema za ispit”, naglasio je Bačevac.
Ministarstvo je odabralo ruralne oblasti osam opština u Srbiji, a prvi na listi odabranih su Novi Pazar i Prijepolje.
Bačevac je istakao da je vreme koje danas živimo, vreme KOVID pandemije, nažalast najbolje pokazalo, značaj pristupa internetu.
„Danas je to i mesto kupovine i druženja i onlajn škole i onlajn biznisa“, zaključio je on.
NOVI PAZAR – Fudbalski klub Jošanica predstavio je danas novog šefa stručnog štaba Kenana Kolašinca, koji je na klupi zamenio Aldina Gurdijeljca.
“Gurdijeljac je došao u nezavidnom mometu i uspeo je da stabilizuje tim, koji je uhvatio priključak u borbi za opstanak. U tri kola u nastavku prvenstva nedostajalo je i sreće. U dogovoru s njim, želeli smo da angažovanjem iskusnog stručnjaka prodrmamo ekipu. Verujem da ćemo izboriti opstanak”, rekao je predsednik Jošanice Almir Šaćirović.
Gurdijeljac je Jošanicu vodio na devet utakmica, a ekipa je u tom periodu osvojila 16 bodova i ostvarila četiri pobede, četiri nerešena ishoda i poraz.
Doskorašnji trener Novog Pazara, Kolašinac vratio se u Jošanicu posle 16 meseci, a predvodio je Pazarce na 14 superligaških mečeva ove sezone i za to vreme osvojio 15 bodova, upisavši pobede nad Partizanom, Inđijom, Vojvodinom i Radom.
“Povratak je uvek interesantan. Imao sam obavezu prema klubu, s kojim sam tri puta ulazio u viši rang. Situacija je sada drugačija, ali nisam mogao da odbijem poziv prijatelja. Tu mislim na predsednika Šaćirovića i potpredsednika Jakuba Suljovića. Bez obzira što sam radio u superligaškom klubu, Jošanica je stalni izazov”, naveo je Kolašinac.
Novopazarski srpskoligaš trenutno je u zoni ispadanja i ima 20 bodova, šest manje od trinaestoplasiranog Železničara iz Lajkovca, koji je prvi iznad crte.
“Trebaće nam malo više sreće, ali ne bih se prihvatio posla da nisam siguran da možemo do boljih rezultata. Daćemo sve od sebe da izborimo opstanak. Možda je fond igrača manji od potrebnog, ali pamtim i dane kada sam radio sa 15 fudbalera”, kazao je Kolašinac.
“Dosadašni trener je dobro radio, ranije smo dugo sarađivali. Ekipa je sigurno spremna. Neće tu biti nekih velikih promena, u pitanju su finese. Možda se vratimo u pređašnji sistem igre”, dodao je on.
Jošanica u nedelju od 15.30 na terenu u Novopazarskoj Banji, u okviru 21. kola Srpske lige Zapad, dočekuje ekipu Jedinstva iz Uba.
BEOGRAD – U Srbiji je u poslednja 24 sata potvrđeno još 5.297 slučajeva korona virusa, od 17.684 testiranih, dok je 37 osoba preminulo od posledica ove infekcije, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Raste broj pacijenata na respiratorima, na koje je trenutno prikačeno 243 ljudi, što je za pet više nego u utorak.
Na bolničkom lečenju nalazi se 6.349 osoba.
Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 566.669 slučajeva korona virusa, a preminulo je 5.039 ljudi.
Procenat smrtnosti je 0,89.
Do sada je u Srbiji testirano na korona virus ukupno 3.313.232 ljudi.
NOVI PAZAR – Novopazarac Denis Mavrić, rešio je da pomogne i napaćenom narodu u Nigeriji. Voda je tamo ono što nedostaje. On je napravio dva bunara.
“To je najbolji doživljaj kada vidite osmeh na licima svih onih ljudi, ja sam se osećao predivno”, rekao je Mavrić.
Kažu da je voda velika vrednost, posebno tamo gde je nema.
“Ako napojite žednog vode u mestu gde ima vode to znači kao da ste oslobodili roba, a ako napojite čoveka tamo gde nema vode – kao da ste oživeli čoveka”, poručuje Mavrić.
NOVI PAZAR – Epidemiolog dr Safet Ganić kazao je za RTV Novi Pazar da epidemiološka situacija u Novom Pazaru i dalje ima tendenciju nestabilnosti.
Kada je reč o imunizaciji poslednjih dana zabeležena je povećana zainteresovanost građana za vakcinaciju. Do sada je, prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje, u Novom Pazaru vakcinisano 11. 912 lica, u Tutinu 1.418 i ove brojke se odnose na one koji su primili prvu, odnosno drugu dozu vakcine.
Imunizacija, ali prevashodno poštovanje potivepidemijskih mera od presudnog su značaja u borbi protiv aktuelnog virusa
”Ono što je bitno u prevazilaležnju trenutne epidemijske situacije jeste poštovanje protivepidemijskih mera. U situaciji kada je eskalacija prisutna, naročito u poslednjih dvadesetak dana potrebno je da nosimo zaštitne maske i da sprečimo svaki kontakt između obolelih i zdravih. Kada govorimo o proseku obolelih lica poslednjih desetak dana on se kreće oko 60, ali tu cifru treba uzeti sa relativnom rezervom jer je on sigurno i veći. Lica sa blagom kliničkom slikom i asimptomatski bolesnici ne prijavljuju se kao bolesni i ne poštuju osnovnu meru karantina koja se savetuje, a ona podrazumeva da sva lica iz porodice ili kontakti obolelih trebaju biti 14 dana u kućnoj izolaciji. Javna je tajna da veći deo lica šeta slobodno, obavlja kupovinu i na taj način u opasnost dovodi druge osobe. Najveći broj onih koji zaraze druga lica jesu baš iz te grupe asimptomatskih i lica sa blagom kliničkom slikom” objašnjava dr Ganić.
Strogo je neophodan prekid kontakata, okupljanja, te obilaženje obolelih naglašava Ganić, ukazujući na značaj poštovanja mera propisanih od strane nadležnih.
”Nije stvar ovde samo u donošenju mera i ograničenja već u našem poštovanju istih. Ako ih ne budemo poštovali, ni jedna mera neće dati odgovarajuće efekte. Reklo bi se da poslednjih dana građani shvataju ozbiljnost situacije, da se više nose zaštitne maske i da se građani manje okupljaju. Kakav će biti dalji razvoj situacije i njen dalji tok najviše zavisi od našeg ponašanja” zaključuje on.
Upravo će poštovanje mera u velikoj meri uticati i na dužinu trajanja perioda aktivnosti i transmisiju virusa. Značajnu ulogu imaće i imunizacija.
”Nadam se da će se situacija stabilizovati u narednih 15 dana. Sve uz poštovanje protivepidemijskih mera i vakcinacije. Nismo jedini koji vrše vakcinaciju već se ona obavlja u celom svetu. Imali smo dovoljno vremena da budemo rezervisani i da proučimo sve, pozitivne i negativne efekte vakcinacije, i kada sve saberemo pozitivni efeti su veći od negativnih koji su minimalni. Vakcina štiti od teških oblika virusa a to je najbitnije, da se smanji broj hospitalizovanih i umrlih” kazao je dr Ganić za RTV Novi Pazar.
Prošle godine su stanari zgrada u Novom Pazaru zajedno sa gradskom upravom pokrenuli akciju za uređenje svih ulaza i akcija odlično teče. Ukupno je okrečeno preko sto ulaza a zamenjeno je 46 ulaznih vrata. Stanari Nove lučne zgrade posebno su srećni jer im sada zgrada lepše izgleda kako im je uređen kompletan pašaž, krov, okrečeni ulazi i postavljena nova sigurnosna vrata.
“Nama ovo puno znači. U jednu ruku izgleda lepše a u drugu sigurnije zato što sada ne može da uđe svako u ulaz kao što je do sada moglo jer je bilo i obijanja vrata, krađe, uništavanja inventara. Sada možemo ući mi stanari i naši gosti koji se najave tako da je ovo za nas rešenje jednog velikog problema”, kazao je stanar Nove lučne zgrade Harun Kurpejović.
“Drago nam je da smo zajedničkim zalaganjem uspeli u nameri koju smo želeli da realizujemo od samog početka i sugurno ćemo sa ovakvim i sličnim akcijama nastaviti i ubuduće a sve zarad stvaranja boljih i lepših uslova za život svih građana”, kazao je gradonačelnik Nihat Biševac koji je danas sa saradnicima obišao radove i popričao sa stanarima.
Ostaje samo zadatak stanarima da još više vode računa o mestu gde žive kako bi se ovaj trud i isplatio.
NOVI PAZAR – Za unapređenje razvoja poljoprivrede iz budžeta grada Novog Pazara i ove godine izdvaja se 15 miliona dinara. Za članove Međuopštinske unije poljoprivrednih udruženja, koja pokriva Novi Pazar i opštine Sjenicu i Tutin, sredstva za te namene biće veća jer je učešće poljoprivrednika, umesto dosadašnjih 20, uvećano na 30 odsto. Osim pospešivanja udruživanja poljoprivrednika, poseban akcent ove godine stavlja se na podsticaj razvoja porodičnih poljoprivrednih gazdinstava i nabavku mehanizacije.
Prema rečima predsednika Međuopštinske unije poljoprivrednih udruženja Ismeta Sajtarića, u skladu sa godišnjim planom i programom rada, od 15 miliona dinara iz gradskog budžeta, izuzimajući milion i po za funkcionisanje unije, 13,5 miliona raspoređuje se za različite podsticaje u poljoprivredi. I ove godine 300 hiljada dinara namenjeno je za isplatu kamate na kredite novopazarskih poljoprivrednika.
Budžetska sredstva uz učešće poljoprivrednih proizvođača ove godine premašuju 18 miliona dinara što, kako ističe Sajtarić, predstavlja najveću godišnju investiciju u oblasti poljoprivrede do sada. Sredstva su raspoređena prema broju članova udruženja, kojih Međuopštinska unija poljoprivrednih udruženja sada ima ukupno 51, od čega 27 sa teritorije Novog Pazara.