Naslovna Blog Stranica 2183

U bolnicama 6.180 pozitivnih pacijenata, očekuje se porast

0
u-bolnicama-6.180-pozitivnih-pacijenata,-ocekuje-se-porast

BEOGRAD – Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Ðerlek izjavio je da u bolnicama ima oko 6.180 ljudi, kao i da se očekuje porast brojeva.

“Ljudi se pitaju da li su ove mere dale rezultate, dale su rezultate u smislu da se nije drastično povećao broj zaraženih, iako ovih dana očekujemo još veći broj”, rekao je Ðerlek za K1.

Dodaje da će vrlo brzo u kovid bolnicama biti više od 7.000 ljudi i napominje da je širenje britanskog soja virusa neminovno, jer se uglavnom širi preko mladih ljudi.

Ðerlek kaže da je teško kontrolisati tu situaciju i ističe da nije bilo vakcinacije i da država, pre svega zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću, nije nabavila veliki broj vakcina, da bi bilo više od 10.000 novozaraženih dnevno.

Državni sekretar je naveo da je organizovan dobar sistem i da je dato 2,2 miliona doza.

“Menjamo malo strategiju, više ne čekamo da nam ljudi dolaze na vakcinalne pultove. Krećemo ka dubini, ka narodu i pričamo sa ljudima. Želimo što više da ubrzamo imunizaciju”, naglasio je on.

Takođe, naveo je da je Srbija blizu broja od milion gradana koji su kompletno vakcinisani.

“Plan je da u narednih 15 dana imamo milion revakcinisanih, a želimo da do kraja juna taj broj bude dva i po miliona. Očekuje nas nabavka 1,8 miliona novih doza vakcina. Britanski soj je nemilosrdan i napraviće velikih problema. Vakcina čuva glavu, vakcina čuva zemlju, vakcina čuva ekonomiju”.

Dodaje da su na stolu dve opcije za treću dozu, da se primi ili ista vakcina ili neka druga.

“Na 2,5 miliona vakcinisanih ćemo moći lakše da dišemo. Pozivam mlade ljude da se odazovu vakcinaciji. Ne smemo dopustiti da ovoliki trud i uspeh građana i države propadne”, rekao je Ðerlek.

Napomenuo je da je Srbija ispred Nemačke po broju vakcnisanih na milion stanovnika.

indeksonline.rs

Zukorlić i Ivanuša: Kako do više vakcinisanih u Sandžaku?

0
zukorlic-i-ivanusa:-kako-do-vise-vakcinisanih-u-sandzaku?

BEOGRAD – Potpredsednik Skupštine Srbije Muaemer Zukorlić i direktor SZO za Srbiju Marijan Ivanuša ocenili su danas da je za povećanje broja vakcinisanih na području Sandžaka potrebno uspostaviti veće poverenje građana.

Zukorlić je naveo da bi u Sandžaku trebalo uključiti i ostale relevantne institucije u cilju promene stava o delotvornosti vakcinacije, kao i da je potrebno vratiti poverenje u zdravstveno osoblje, saopšteno je iz parlamenta.

Ivanuša se interesovao kako povećati broj građana na lokalu koji bi primili vakcinu, jer su istraživanja pokazala da jug ima manji broj vakcinisanih od centralne Srbije.

Zukorlić je izjavio da nauka ima svoj princip rada, ali da brzina širenja pandemije nije dozvoljavala nauci da daje konkretne odgovore na sva pitanja u borbi protiv širenja virusa.

Dodao je da su neki koraci na tom putu preskakani, što je dodatno zbunjivalo građane, pa je bilo relativno lako manipulisati netačnim informacijama, a samim tim došlo je i do rezervisanosti građana po pitanju vakcinacije.

Ivanuša se interesovao kako postići promenu i u relativno kratkom periodu vratiti poverenje građana i navesti ih na vakcinaciju, a Zukorlić je ocenio da brz put ne postoji, ali da on mora biti započet kako bi i same promene mogle nastupiti.

Sagovornici su se dogovorili da će obaviti i nekoliko razgovora na lokalu sa gradonačelnikom Novog Pazara, direktorom Opšte bolnice, kao i ljudima iz drugih struktura koji uvažavaju poverenje građana, kako bi mogli da započnu ovaj proces, navodi se u saopštenju.

indeksonline.rs

Pazar preokrenuo, pa pao u produžetku

0
pazar-preokrenuo,-pa-pao-u-produzetku

Košarkaši Dinamika pobedili su večeras posle produžetka domaću ekipu Novog Pazara sa 96:91 (29:17, 24:18, 20:22, 8:24, 15:10), u zaostaloj utakmici 21. kola Košarkaške lige Srbije (KLS).

Novi Pazar je od 18. minuta bio lišen pomoći trenera Darka Kostića, koji je posle prigovora zbog sudijskih odluka kažnjem isključujućom, drugom tehničkom greškom.

Pazar je, ipak, uspeo da “izbriše” minus od 21 poena iz 25. minuta, kada su Beograđani vodili sa 62:41, a domaćin potom u finišu regularnog dela susreta nije sačuvao vođstvo od 81:78.

Goste je predvodio Bojan Tomašević sa 24 poena i 10 skokova, a pratili su ga Božidar Babović sa 19, Miroslav Pašajlić sa 13 i Gregor Glas sa 11 poena.

Bolji od ostalih u poraženom timu bili su Patrik Rembert sa 27 poena i Marko Ilić sa 20 poena i devet skokova, dok je Simion Karter upisao po 10 koševa i skokova, a Nedžad Muratović još 10 poena za Pazar.

Novi Pazar sa 16 pobeda i 10 poraza ima četvrti učinak u KLS, dok je petoplasirani Dinamik na skoru 14/12.

Pazar u subotu u zaostalom meču 26. kola gostuje Metalcu iz Valjeva, a Dinamik u okviru 28. kola dočekuje ekipu kragujevačog Radničkog.

M. Minić

Broj slučajeva korona virusa u svetu premašio 125 miliona

0
broj-slucajeva-korona-virusa-u-svetu-premasio-125-miliona

VAŠINGTON – Od početka pandemije u svetu je zabeleženo više od 125 miliona slučajeva korona virusa, od kojih su trenutno aktivna skoro 22 miliona, pokazuju najnoviji podaci sajta Worldometers.

Prema tim podacima do sada se 125.108.807 ljudi zarazilo korona virusom u svetu, 2.750.349 je preminulo, a 101.032.556 se oporavilo od ove infekcije.

U svetu su trenutno aktivna 21.325.902 slučaja, a 0,4 odsto obolelih, tačnije 91.585 nalazi se u teškom ili kritičnom stanju.

Sjedinjene Američke Države i dalje prednjače po broju obolelih i preminulih sa 30.649.098 zaraženih i 557.053 smrtna slučaja.

Na drugom mestu po broju obolelih je Brazil sa više od 12 miliona zaraženih, a na trećem Indija sa više od 11 miliona obolelih.

Ostale države imaju manje od pet miliona zaraženih.

Što se tiče preminulih, na drugom mestu je Brazil sa 298.843 smrtna slučaja, na trećem je Meksiko sa 199.048, potom Indija sa 160.687 preminulih, Velika Britanija sa 126.284 smrtna slučaja i Italija sa 106.339 preminulih.

Ostale države imaju manje od 100.000 preminulih od posledica korona virusa.

indeksonline.rs

Đerlek: U bolnicama 6.180 ljudi, očekujemo porast brojeva

0
djerlek:-u-bolnicama-6.180-ljudi,-ocekujemo-porast-brojeva

 BEOGRAD: Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je da u bolnicama ima oko 6.180 ljudi, kao i da se očekuje porast brojeva.

“Ljudi se pitaju da li su ove mere dale rezultate, dale su rezultate u smislu da se nije drastično povećao broj zaraženih, iako ovih dana očekujemo još veći broj”, rekao je Đerlek za К1.

Dodaje da će vrlo brzo u kovid bolnicama biti više od 7.000 ljudi i napominje da je širenje britanskog soja virusa neminovno, jer se uglavnom širi preko mladih ljudi.

Đerlek kaže da je teško kontrolisati tu situaciju i ističe da nije bilo vakcinacije i da država, pre svega zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću, nije nabavila veliki broj vakcina, da bi bilo više od 10.000 novozaraženih dnevno.

Državni sekretar je naveo da je organizovan dobar sistem i da je dato 2,2 miliona doza.

“Menjamo malo strategiju, više ne čekamo da nam ljudi dolaze na vakcinalne pultove. Кrećemo ka dubini, ka narodu i pričamo sa ljudima. Želimo što više da ubrzamo imunizaciju”, naglasio je on.

Takođe, naveo je da je Srbija blizu broja od milion građana koji su kompletno vakcinisani.

“Plan je da u narednih 15 dana imamo milion revakcinisanih, a želimo da do kraja juna taj broj bude dva i po miliona. Očekuje nas nabavka 1,8 miliona novih doza vakcina. Britanski soj je nemilosrdan i napraviće velikih problema. Vakcina čuva glavu, vakcina čuva zemlju, vakcina čuva ekonomiju”.

Dodaje da su na stolu dve opcije za treću dozu, da se primi ili ista vakcina ili neka druga.

“Na 2,5 miliona vakcinisanih ćemo moći lakše da dišemo. Pozivam mlade ljude da se odazovu vakcinaciji. Ne smemo dopustiti da ovoliki trud i uspeh građana i države propadne”, rekao je Đerlek.

Napomenuo je da je Srbija ispred Nemačke po broju vakcinisanih na milion stanovnika.

Izvor: Tanjug

Foto: Youtube Printscreen

Struka: Jedna doza AstraZeneke, ipak, nije dovoljna

0
struka:-jedna-doza-astrazeneke,-ipak,-nije-dovoljna

Krizni štab je danas doneo odluku da se sa jednom dozom AstraZeneke može ući u Srbiju bez PCR testa i karantina. Tom prilikom sekretar Zoran Gojković rekao je da je “jedna doza AstraZeneke” izjednačena sa dve doze kineske, ruske i Fajzerove vakcine. Ta odluka, ipak, nije utemeljena u stručnim mišljenjima.

“Moći će bez testa i karantina da uđu u Srbiju ukoliko su vakcinisani vakcinama iz Republike Srbije. Potpuna vakcinacija podrazumeva dve doze ‘Sputnjika’, dve doze ‘Fajzera’, dve doze ‘Sinofarma’. S obzirom da Astra Zeneka za sad ima jednu dozu, podrazumeva se da je jedna doza u ovom trenutku u ravni sa ove tri vakcine koje zahtevaju dvostruku imunizaciju”, rekao je Gojković.

Sa druge strane, dr Radan Stojanović, profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu, u izjavi za Nova.rs, ističe i pojašnjava da jedna doza Astra Zeneke ne znači isti nivo zaštite kao dve doze drugih vakcina.

“Osobe koje u primile Fajzerovu i Sputnjik V smatraju se potpuno zaštićenim dve nedelje posle druge duze. Kineska vakcina svoju efikasnost, takođe, ispoljava u tom perodu. Za AstraZeneku upečatljivo je to da period imeđu dve doze ne iznosi tri nedelje, kao kod drugih vakcina, nego iznosi 12 nedelja. Taj interval se preporučuje zato što se pokazalo da što je duži period između prve i druge doze, to je AstraZeneka efikasnija. Da oni smatraju da je prva doza dovoljna, oni drugu dozu ne bi ni davali. Postoji određen stepen zaštite i posle prve doze Astra Zeneke i to četiri nedelje posle prve doze, ipak, taj stepen zaštite nije merljiv sa efektom zaštite, na primer, Fajzerove vakcine posle druge doze”, objašnjava doktor Stojanović.

Gojković je, inače, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije, pa je to, možda, jedan od razloga zbog kojih nije dovoljno precizno pojasnio dejstvo i stepen zaštite AstraZeneka vakcine.

“Možda je mislilo da postoji neki stepen zaštite dovoljan da bi ljudi mogli da pređu granicu, ali mi ne možemo da govorimo o ekvivalentom stepenu zaštite jedne doze Astra Zeneka Vakcine i dve doze, recimo, Fajzerove ili Sputnjik V vakcine”, pojašnjava naš sagovornik.

Jedna doza AstraZeneke će možda biti dovoljna da pređete granicu bez PCR testa i karantina, Ipak, zabrinjava podatak da se studenti u Kragujevcu nisu odazvali na vakcinaciju tim cepavom. Nije se pojavio ama baš nijedan mladi akademac. Pretpostavljamo da je jedan od razloga za to strah od nedavnih vesti koje su ukazivale na vezu te vakcine i pojave trombova, pa su neke zemlje i prekinule imunizaciju tom vakcinom.

Doktor Stojanović objašnjava da nema razloga za takvu vrstu zabrinutosti.

“Istraživači su u toku ispitivanja bezbdnosti vakcine AstraZeneka uočili da kod određenog broja ljudi postoji sklonost ka stvaranju trombova i komplikacija usled toga. Kada su to primetili oni su zaustavili davanje vakcine. Nisu oni rekli ta vakcina je đubre, mi to više nikome nećemo dati, nego su suspendovali davanje vakcine ne bi li pokušali da ispitaju postoji li uzročno-posledična veza između primene vakcine i trombo-embolijskih komplikacija. To je uočno kod veoma malog broja ljudi, kod 50 ljudi na nekih 15 miliona doza. Kako se radi o ozbiljnim ljudima koji ne žele da oštete zdravstveno stanje građana, to je suspendovano, obavljene su analize i regulatorna tela su procenila da uzročno-posledične veze nema”, objašnjava Stojanović i raspršuje svaki strah od AstraZeneka vakcine.

Napominje da istraživanja nakon primene tog cepiva nisu pokazala ništa spektakularno i neočekivano. Primećeno je da se tromboze kao komplikacije nešto češće javljaju kod žana mlađih od 50 godina, pa je kod njih predviđeno nešto podrobnije praćenje stanja nkon vakcinacije AstraZenekom.

Za kraj, doktor Stojanović ima jasnu poruku.

“Ljudi se plaše, ali trenuteno ne možemo da ponudimo neki bolji vid zaštite nego što je vakcina”, zaključuje naš sagovornik.

Autor:Bojana Milovanovic

Foto: Shutterstock/vovidzha, Arhiva

Radan Stojanović Foto:Newsmax Adria

Opšta bolnica Novi Pazar dobila još jedno sanitetsko vozilo

0
opsta-bolnica-novi-pazar-dobila-jos-jedno-sanitetsko-vozilo

Novopazarska Opšta bolnica dobila je još jedno novo sanitetsko vozilo i to peto po redu ove godine. Vozilo je donirano podsredstvom EU a preko Ministarstva zdravlja. Vrednost donacije iznosi 45 hiljada dolara.

“Vozilo je opremljeno najsavremenijom opremom za transport najtežih bolesnika što je od velike koristi i pomoći kako za pacijente tako i za lekare”, kazao je načelnik tehničkih službi Dragan Komatina. On je u ime menadžmenta ove zdravstvene ustanove zahvalio donatorima koji sve više prepoznaju trud koji bolnica ulaže kako bi se stvorili što bolji uslovi za lečenje pacijenata a i rad zaposlenih. Komatina je dodao da je sve veći broj onih koji žele da pomognu. Tako je samo pre nekoliko dana, takođe Ministarstvo zdravlja, ovoj bolnici doniralo dva digitalna rendgen aparata čija vrednost iznosi 27 miliona dinara.

Jedan aparat je već stavljen u funkciju a montaža drugog je danas završena i on će moći da se koristi već od sledeće sedmice.

V.B.

Brzi internet u selima, prvi na listi Novi Pazar i Prijepolje! Bačevac: Višestruk značaj

0
brzi-internet-u-selima,-prvi-na-listi-novi-pazar-i-prijepolje!-bacevac:-visestruk-znacaj

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je juče u Skupštini da će, zahvaljujući kreditu Evropske banke za obnovu i razvoj od 18 miliona evra, oko 80.000 domaćinstava u 500 seoskih naselja do kraja 2023. godine dobiti širokopojasnu komunikacionu infrastrukturu za brzi internet.

”Dobijamo sredstva za realizaciju prve faze projekta izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim predelima, kojim se obezbeđuje ultra brzi širokopojasni pristup za oko 500 naselja, odnosno za oko 80.000 domaćinstava za koja nije postojao komercijalni interes operatera za ulaganje u mrežu”, rekla je Matić obrazlažući Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za taj projekat između Srbije i EBRD.

Govoreći o ovom projektu narodni poslanik SDP-a  dr Muamer Bačevac je istakao da ovaj projekat građanima omogućava da osim telefona i televizije mogu da koriste i veliki broj savremenih servisa i usluga, kao što su: e-poslovanje, e-bankarstvo, e-obrazovanje, e-zdravstvo i druge.

”Sutra će zahvaljujući ovom projektu neka baka u novopazarskom selu Muhovu moći da se prijavi za vakcinaciju ili će jedan student iz okoline Brodareva moći preko Kobsona, Narodne biblioteke Srbije da prelista najaktuelniji udžbenik iz blasti koju priprema za ispit”, naglasio je Bačevac.

Ministarstvo je odabralo ruralne oblasti osam opština u Srbiji, a prvi na listi odabranih su Novi Pazar i Prijepolje.

Bačevac je istakao da je  vreme koje danas živimo, vreme KOVID pandemije, nažalast najbolje pokazalo, značaj pristupa internetu.

„Danas je to i mesto kupovine i druženja i onlajn škole i onlajn biznisa“, zaključio je on.

Senada Kalić

Kolašinac sa klupe pazarakog trećeligaša: Povratak je uvek interesantan

0
kolasinac-sa-klupe-pazarakog-treceligasa:-povratak-je-uvek-interesantan

NOVI PAZAR – Fudbalski klub Jošanica predstavio je danas novog šefa stručnog štaba Kenana Kolašinca, koji je na klupi zamenio Aldina Gurdijeljca.

“Gurdijeljac je došao u nezavidnom mometu i uspeo je da stabilizuje tim, koji je uhvatio priključak u borbi za opstanak. U tri kola u nastavku prvenstva nedostajalo je i sreće. U dogovoru s njim, želeli smo da angažovanjem iskusnog stručnjaka prodrmamo ekipu. Verujem da ćemo izboriti opstanak”, rekao je predsednik Jošanice Almir Šaćirović.

Gurdijeljac je Jošanicu vodio na devet utakmica, a ekipa je u tom periodu osvojila 16 bodova i ostvarila četiri pobede, četiri nerešena ishoda i poraz.

Doskorašnji trener Novog Pazara, Kolašinac vratio se u Jošanicu posle 16 meseci, a predvodio je Pazarce na 14 superligaških mečeva ove sezone i za to vreme osvojio 15 bodova, upisavši pobede nad Partizanom, Inđijom, Vojvodinom i Radom.

“Povratak je uvek interesantan. Imao sam obavezu prema klubu, s kojim sam tri puta ulazio u viši rang. Situacija je sada drugačija, ali nisam mogao da odbijem poziv prijatelja. Tu mislim na predsednika Šaćirovića i potpredsednika Jakuba Suljovića. Bez obzira što sam radio u superligaškom klubu, Jošanica je stalni izazov”, naveo je Kolašinac.

Novopazarski srpskoligaš trenutno je u zoni ispadanja i ima 20 bodova, šest manje od trinaestoplasiranog Železničara iz Lajkovca, koji je prvi iznad crte.

“Trebaće nam malo više sreće, ali ne bih se prihvatio posla da nisam siguran da možemo do boljih rezultata. Daćemo sve od sebe da izborimo opstanak. Možda je fond igrača manji od potrebnog, ali pamtim i dane kada sam radio sa 15 fudbalera”, kazao je Kolašinac.

“Dosadašni trener je dobro radio, ranije smo dugo sarađivali. Ekipa je sigurno spremna. Neće tu biti nekih velikih promena, u pitanju su finese. Možda se vratimo u pređašnji sistem igre”, dodao je on.

Jošanica u nedelju od 15.30 na terenu u Novopazarskoj Banji, u okviru 21. kola Srpske lige Zapad, dočekuje ekipu Jedinstva iz Uba.

M. Minić

U Srbiji još 5.297 obolelih, raste broj na respiratorima

0
u-srbiji-jos-5.297-obolelih,-raste-broj-na-respiratorima

BEOGRAD – U Srbiji je u poslednja 24 sata potvrđeno još 5.297 slučajeva korona virusa, od 17.684 testiranih, dok je 37 osoba preminulo od posledica ove infekcije, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.

Raste broj pacijenata na respiratorima, na koje je trenutno prikačeno 243 ljudi, što je za pet više nego u utorak.

Na bolničkom lečenju nalazi se 6.349 osoba.

Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 566.669 slučajeva korona virusa, a preminulo je 5.039 ljudi.

Procenat smrtnosti je 0,89.

Do sada je u Srbiji testirano na korona virus ukupno 3.313.232 ljudi.

indeksonline.rs