DOBANOVCI – Više od dve tone lekova čija je fakturna vrednost oko 340.000 dinara, zaplenjeno je prilikom vanredne kontrole robe smeštene u magacinu jednog uvoznika u Dobanovcima, saopštila je danas Uprava carina.
Tokom kontrole 22. marta upoređivanjem dokumentacije i fizičkim pregledom robe pristigle iz Indije, ustanovljeno je da se iza prijavljenih „dijetetskih suplemenata“ kriju lekovi.
Foto: Uprava carine U kutijama navodnih suplemenata zapravo se nalazilo gotovo 100.000 pojedinačnih doza različitih lekova, za čiji su uvoz, za razliku od suplemenata, neophodne dozvole nadležnog ministarstva i Agencije za lekove i medicinska sredstva, navodi Carina.
Među zaplenjenim medikamentima najbrojniji su hipnotici, analgetici, antibiotici, sedativi, kao i lekovi za hipertenziju i impotenciju.
“Protiv uvozničke firme iz Beograda je zbog pogrešnog deklarisanja robe pokrenut prekršajni postupak pred nadležnim sudom, do kada će sporni lekovi biti zadržani pod carinskim nadzorom”, navodi se u saopštenju.
NOVI PAZAR – Iz Javnog komunalnog preduzeća “Vodovod i kanalizacija Novi Pazar obaveštavaju građane da će zbog radova na hidrocentrali doći do do smanjenog obima vodosnabdevanja, kao i totalne obustave u drugoj i trećoj visinskoj zoni, u periodu od 11:00 do 20:00 časova.
“Obaveštavamo naše korisnike da će 25.03.2021.godine u periodu od 11:00 do 20:00 časova doći do smanjenog obima vodosnabdevanja, kao i da će II i III visinska zona ostati bez vode zbog zatvaranja glavnih dovodnih cevovoda sirove vode radi neodložnih radova na revitalizaciji MHE RAŠKA (Hidrocentrala na Pazarištu) od strane JP EPS-a – odeljenje MHE Raška” – rekli su iz JKP “Vodovod i kanalizacija Novi Pazar.
Za sve informacije zainteresovani se mogu obratiti na telefone 020 / 311 – 773 i 020 – 383-999 u vremenu od 7:00 do 20:00 časova svakog radnog dana.
Zbog snimanja podzemnih instalacija koje se realizuje kao jedna od aktivnosti u okviru projekta „Geografski informacioni sistem kao sredstvo za konkurentniji razvoj Novog Pazara i Tutina”, saobraćaj u užem centru grada će biti obustavljen prema sledećem planu:
Određene centralne ulice u Novom Pazaru biće u četvrtak i petak zatvorene za saobraćaj zbog snimanja podzemnih instalacija, najavljeno je iz Gradske uprave.
Kako je saopšteno, saobraćaj će u četvrtak u periodu od 9:00 do 11:30h biti obustavljen u delu Ulice Rifata Burdževića od raskrsnice sa Sarajevskom do kružnog toka ispred zgrade Gradske uprave.
U Ulici 28. novembra, saobraćaj će biti zabranjen od kružnog toka do raskrsnice sa Miodraga Jovanovića, u periodu od 11:45 do 14:30.
Sutradan, u petak biće zatvoren dio Ulice Stefana Nemanje od 9:0 do 11:30h i to od raskrsnice sa Omladinskom do kružnog toka u centru, a od 11:45 do 12:15h od kružnog toka do mosta na Raški.
Takođe u petak će saobraćaj biti obustavljen do Višegradske ulice, od mosta na Raški u centru do Sinan begove džamije (početak Gradskog parka), ubintervalu od 12:30 do 14:30h, a u periodu od 15:00 do 17:00 AVNOJ-a i dio Prvomajske od mosta na Raški do rasrksnice sa Ulicom Jugovića.
NOVI PAZAR – Usled posledica izazvanih korona virusom, u novopazarskim Covid bolnicama leči se 177 pacijenata, gde su proteklog dana primljena 22 pacijenta, 14 iz Novog Pazara, po tri iz Raške i Sjenice i po jedan iz Kraljeva i Beograda, dok je kući otpušteno 35 pacijenata.
Na respiratorima se nalazi šest, na kiseoničkoj potpori tri, a jedan pacijent iz Novog Pazara izgubio je život usled komplikacija izazvanih virusom Covid19.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 214, od čega je 86 prvih i 128 kontrolnih pregleda.
U Domu zdravlja urađeno je 130 laboratorijskih analiza, 108 RTG pluća i 64 brza, antigenskia testa iz brisa nosa, od čega je 8 pozitivnih.
Proteklog dana su urađena 72 PCR testa, a u Zavod za javno zdravlje Novi Pazar pristigli su rezultati 260 testova, od kojih je 66 bilo pozitivno.
NOVI PAZAR – Zbog snimanja podzemnih instalacija koje se realizuje kao jedna od aktivnosti u okviru projekta „Geografski informacioni sistem kao sredstvo za konkurentniji razvoj Novog Pazara i Tutina”, doći će do privremene obustave saobraćaja u užem centru Novog Pazara.
U uluci Rifata Burdževića, od raskrsnice sa Sarajevskom do kružnog toka ispred Gradske uprave Novi Pazar (Stevana Nemanje), do obustave saobraćaja će doći u četvrtak 25.03.2021. u periodu od 9:00 do 11.30 sati.
Od raskrsnice sa Rade Petrović do kružnog toka ispred Gradske uprave Novi Pazar (Stevana Nemanje), u ulici 28. novembra, saobraćaj se neće odvijati u četvrtak, 25.03.2021.
u periodu između 11.45 i 14.30 sati. Takođe, saobraćaj će biti obustavljen od raskrsnice sa Rifata Burdževića do raskrsnice sa Stevana Nemanje, u ulici AVNOJ-a u periodu između 15:00 i 17:00 časova.
U petak, 26.03.2021. u ulici Stevana Nemanje, od raskrsnice sa Omladinskom do kružnog toka ispred Gradske uprave Novi Pazar (Stevana Nemanje), saobraćaj će biti obustavljen u periodu od 9:00 do 11.30 časova. Istog dana između 11:45 i 12:15 saobraćaj će biti obustavljen od kružnog toka ispred Gradske uprave Novi Pazar (Stevana Nemanje) do raskrsnice sa Višegradskom i Gradskom (most – Raška).
Od mosta na reci Raška do Sinan begove džamije, ulica Gradska/Višegradska, do obustave saobraćaja će doći takođe u petak 26.03.2021. između 12.30 i 14.30 sati, dok će zabrana u Prvomajskoj ulici od mosta na reci Raška do Ulice Jugovića trajati od 15.00 do 17.00 časova.
Danas su 22 godine od NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju, u kojoj je tokom neprekidnih 78 dana vazdušnih napada, prema podacima koji zvanično nisu usaglašeni, poginulo između 1.500 i 3.500 ljudi, a povređeno više od 12.000 ljudi.
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom vazdušne agresije Alijanse ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 dece i 1.031 pripadnik Vojske i policije.
Prema istom izvoru teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od kojih 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vodi kao nestalo.
Za 11 nedelja svakodnevnih vazdušnih napada NATO je izvršio 2.300 udara na tadašnju SR Jugoslaviju i bacio 22.000 tona projektila, među njima i 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i bombi punjenih obogaćenim uranijumom.
Tokom intervencije teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Procene štete kreću se od 30 do 100 milijardi američkih dolara.
Povodom godišnjice NATO agresije predsednik Aleksandar Vučić poručio je juče u Lajkovcu da je obaveza Srbije da oprosti, ali i da nikada ne zaboravi.
Zato ćemo, kazao je, gajiti kulturu sećanja, nećemo se stideti žrtava, već ponositi onim što je Srbija činila da sačuva svoju slobodu, svoja ognjišta i zemlju.
Zbog pandemije korona virusa prošle godine nije bilo centralnog obeležavanja početka NATO agresije, a danas će u Kombak dvorani biti održan prigodni program.
„Sećaćemo se naše poginule dece, civila, vojnika, ali i policajaca koji su bili krivi samo zato što su čuvali zemlju i branili njene granice”, poručio je predsednik prensoi Tanjug.
U Srbiji je centralno obeležavanje ovog datuma počelo 2015. godine, a početak NATO agresije do tada je nazivan „bombardovanjem”, dok su se cveće i venci polagali u organizaciji lokalnih vlasti na spomen obeležjima poginulih širom zemlje.
Srbiju je tog 24. marta napala koalicija 19 najmoćnijih zemalja sveta u nameri da joj otme Kosovo i Metohija, ali taj cilj do danas nije ostvaren.
Agresija NATO na Srbiju je izvedena pod nazivom „milosrdni anđeo”, a neposredna povod za to je bio navodni masakr civila u Račku i odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše Sporazum iz Rambujea.
NATO agresija je okončana 9. juna 1999. potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, koji je predviđao da će se jugoslovenske snage bezbednosti povući sa Kosova, a da će biti uspostavljen UNMIK, civilna misija Ujedinjenih nacija.
Sve dosadašnje mere ostaju na snazi, odlučeno je danas na sednici Kriznog štaba, saznaje “Blic”. Zasedanje je završeno stavom medicinskog dela Štaba da nema otvaranja tržnih centara i kafića.
Na današnjoj sednici donete su i nove mere: đaci u manjim grupa moći će da dođu u školu, popravljaju ocene i budu ocenjeni, a ulazak u Srbiju biće moguć sa uverenjem o primljene obe doze vakcine.
Krizni štab je usvojio zahtev Ministarstva prosvete da se omogući učenicima da u manjim grupama, uz striktno poštovanje epidemioloških mera, mogu da dođu u školu i budu ocenjeni. U skladu sa odlukama Kriznog štaba, Ministarstvo će definisati jasno uputstvo i proslediti ga školskim upravama.
Kada je reč o granici i uslovima ulaska u Srbiju odlučeno je da naši državljani i stranci mogu pokazati uverenje o primljenoj vakcini.Prema nezvaničnim navodima u odluci je i da vakcinacija treba da bude obavljena na teritoriji Srbije. Putnici moraju da imaju obe doze to jest da su vakcinisani i revakcinisani osim astra zeneke gde je dovoljna jedna doza jer je revakcina nekoliko meseci kasnije.
Sve mere koje su važile do sada ostaju do daljnjeg što uzači da su zatvoreni i ovu nedelju tržni centri i ugostiteljski objekti.
NOVI PAZAR – Doskorašnji trener fudbalera Novog Pazara Kenan Kolašinac zameniće na klupi Jošanice Aldina Gurdijeljca, rečeno je večeras u tom srpskoligašu.
Gurdijeljac je Jošanicu predvodio na devet utakmica, a ekipa je u tom periodu osvojila 16 bodova i ostvarila četiri pobede, četiri nerešena ishoda i poraz.
Kolašinac, koji se vraća u Jošanicu posle 16 meseci, bio je trener Novog Pazara na 14 superligaških mečeva ove sezone, a za to vreme Plavi su uzeli 15 bodova i upisali pobede nad Partizanom, Inđijom, Vojvodinom i Radom.
Posle tri uzastopna remija na startu drugog dela takmičenja u Srpskoj ligi Zapad, Jošanica je u zoni ispadanja i ima 20 bodova, šest manje od trinaestoplasiranog Železničara iz Lajkovca, koji je prvi iznad crte.
Jošanica u nedelju od 15.30 na terenu u Novopazarskog Banji, u okviru 21. kola, dočekuje ekipu Jedinstva iz Uba.