Naslovna Blog Stranica 2186

Danas su 22 godine od NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju

0
danas-su-22-godine-od-nato-agresije-na-tadasnju-sr-jugoslaviju

Danas su 22 godine od NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju, u kojoj je tokom neprekidnih 78 dana vazdušnih napada, prema podacima koji zvanično nisu usaglašeni, poginulo između 1.500 i 3.500 ljudi, a povređeno više od 12.000 ljudi.

Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom vazdušne agresije Alijanse ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 dece i 1.031 pripadnik Vojske i policije.

Prema istom izvoru teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od kojih 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vodi kao nestalo.

Za 11 nedelja svakodnevnih vazdušnih napada NATO je izvršio 2.300 udara na tadašnju SR Jugoslaviju i bacio 22.000 tona projektila, među njima i 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i bombi punjenih obogaćenim uranijumom.

Tokom intervencije teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Procene štete kreću se od 30 do 100 milijardi američkih dolara.

Povodom godišnjice NATO agresije predsednik Aleksandar Vučić poručio je juče u Lajkovcu da je obaveza Srbije da oprosti, ali i da nikada ne zaboravi.

Zato ćemo, kazao je, gajiti kulturu sećanja, nećemo se stideti žrtava, već ponositi onim što je Srbija činila da sačuva svoju slobodu, svoja ognjišta i zemlju.

Zbog pandemije korona virusa prošle godine nije bilo centralnog obeležavanja početka NATO agresije, a danas će u Kombak dvorani biti održan prigodni program.

„Sećaćemo se naše poginule dece, civila, vojnika, ali i policajaca koji su bili krivi samo zato što su čuvali zemlju i branili njene granice”, poručio je predsednik prensoi Tanjug.

U Srbiji je centralno obeležavanje ovog datuma počelo 2015. godine, a početak NATO agresije do tada je nazivan „bombardovanjem”, dok su se cveće i venci polagali u organizaciji lokalnih vlasti na spomen obeležjima poginulih širom zemlje.

Srbiju je tog 24. marta napala koalicija 19 najmoćnijih zemalja sveta u nameri da joj otme Kosovo i Metohija, ali taj cilj do danas nije ostvaren.

Agresija NATO na Srbiju je izvedena pod nazivom „milosrdni anđeo”, a neposredna povod za to je bio navodni masakr civila u Račku i odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše Sporazum iz Rambujea.

NATO agresija je okončana 9. juna 1999. potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, koji je predviđao da će se jugoslovenske snage bezbednosti povući sa Kosova, a da će biti uspostavljen UNMIK, civilna misija Ujedinjenih nacija.

NATO je Srbiju napao bez odobrenja SB UN.

Politika

Bez ublažavanja mera, ugostitelji ostaju zatvoreni i tokom narednih sedam dana

0
bez-ublazavanja-mera,-ugostitelji-ostaju-zatvoreni-i-tokom-narednih-sedam-dana

Sve dosadašnje mere ostaju na snazi, odlučeno je danas na sednici Kriznog štaba, saznaje “Blic”. Zasedanje je završeno stavom medicinskog dela Štaba da nema otvaranja tržnih centara i kafića.

Na današnjoj sednici donete su i nove mere: đaci u manjim grupa moći će da dođu u školu, popravljaju ocene i budu ocenjeni, a ulazak u Srbiju biće moguć sa uverenjem o primljene obe doze vakcine.

Krizni štab je usvojio zahtev Ministarstva prosvete da se omogući učenicima da u manjim grupama, uz striktno poštovanje epidemioloških mera, mogu da dođu u školu i budu ocenjeni. U skladu sa odlukama Kriznog štaba, Ministarstvo će definisati jasno uputstvo i proslediti ga školskim upravama.

Kada je reč o granici i uslovima ulaska u Srbiju odlučeno je da naši državljani i stranci mogu pokazati uverenje o primljenoj vakcini.Prema nezvaničnim navodima u odluci je i da vakcinacija treba da bude obavljena na teritoriji Srbije. Putnici moraju da imaju obe doze to jest da su vakcinisani i revakcinisani osim astra zeneke gde je dovoljna jedna doza jer je revakcina nekoliko meseci kasnije.

Sve mere koje su važile do sada ostaju do daljnjeg što uzači da su zatvoreni i ovu nedelju tržni centri i ugostiteljski objekti.

Izvor: Blic

Danas oblačno i hladno vreme uz povremenu kišu i sneg

0
danas-oblacno-i-hladno-vreme-uz-povremenu-kisu-i-sneg

U Sandžaku danas promenljivo oblačno, ujutru mestimično slab sneg, tokom dana u nižim predelima lokalna pojava kratkotrajne kiše, na planinama sneg.

Najniža temepratura od -4 do 3 C, najviša dnevna od 3 do 10 C.

U Novom Pazaru umereno oblačno i hladno vreme uz povremenu kišu i sneg. Minimalna temperatura kretaće se oko -1, maksimalna dnevna oko 3 stepena.

Kolašinac umesto Gurdijeljca na klupi Jošanice

0
kolasinac-umesto-gurdijeljca-na-klupi-josanice

NOVI PAZAR – Doskorašnji trener fudbalera Novog Pazara Kenan Kolašinac zameniće na klupi Jošanice Aldina Gurdijeljca, rečeno je večeras u tom srpskoligašu.

Gurdijeljac je Jošanicu predvodio na devet utakmica, a ekipa je u tom periodu osvojila 16 bodova i ostvarila četiri pobede, četiri nerešena ishoda i poraz.

Kolašinac, koji se vraća u Jošanicu posle 16 meseci, bio je trener Novog Pazara na 14 superligaških mečeva ove sezone, a za to vreme Plavi su uzeli 15 bodova i upisali pobede nad Partizanom, Inđijom, Vojvodinom i Radom.

Posle tri uzastopna remija na startu drugog dela takmičenja u Srpskoj ligi Zapad, Jošanica je u zoni ispadanja i ima 20 bodova, šest manje od trinaestoplasiranog Železničara iz Lajkovca, koji je prvi iznad crte.

Jošanica u nedelju od 15.30 na terenu u Novopazarskog Banji, u okviru 21. kola, dočekuje ekipu Jedinstva iz Uba.

M. Minić

Promena na klupi Jošanice: Kolašinac umesto Gurdijeljca

0
promena-na-klupi-josanice:-kolasinac-umesto-gurdijeljca

Doskorašnji trener fudbalera Novog Pazara Kenan Kolašinac zameniće na klupi Jošanice Aldina Gurdijeljca, rečeno je večeras u tom srpskoligašu.

Gurdijeljac je Jošanicu predvodio na devet utakmica, a ekipa je u tom periodu osvojila 16 bodova i ostvarila četiri pobede, četiri nerešena ishoda i poraz.

Kolašinac, koji se vraća u Jošanicu posle 16 meseci, bio je trener Novog Pazara na 14 superligaških mečeva ove sezone, a za to vreme Plavi su uzeli 15 bodova i upisali pobede nad Partizanom, Inđijom, Vojvodinom i Radom.

Posle tri uzastopna remija na startu drugog dela takmičenja u Srpskoj ligi Zapad, Jošanica je u zoni ispadanja i ima 20 bodova, šest manje od trinaestoplasiranog Železničara iz Lajkovca, koji je prvi iznad crte.

Jošanica u nedelju od 15.30 na terenu u Novopazarskog Banji, u okviru 21. kola, dočekuje ekipu Jedinstva iz Uba.

M. Minić

Sazdanović: Najgore nas možda tek očekuje, u bolnici najteži pacijenti od Aranđelovca do Novog Pazara

0
sazdanovic:-najgore-nas-mozda-tek-ocekuje,-u-bolnici-najtezi-pacijenti-od-arandjelovca-do-novog-pazara

Kragujevac – Vršilac dužnosti direktora Kliničkog centra Kragujevac Predrag Sazdanović izjavio je danas da se u Kragujevcu trenutno leči 257 pacijenata, što je najviše u ovom talasu epidemije korona virusa, kao i da je u tom gradu situacija alarmantna kao i svuda u Srbiji.

On je za RTS rekao da u Kragujevac stižu pacijenti iz cele Šumadije i da u tu bolnicu dolaze najteži pacijenti od Aranđelovca do Novog Pazara, a da se pacijenti iz Jagodine, Ćuprije i Paraćina prebacuju u kovid bolnicu u Kruševcu.

Govoreći o radu kafića i radu ugostiteljskih objekata posle skijanja na skijalištima, on je kazao da su lekari znali da će se virus proširiti.

„Ono što ja pričam o kafanama i kafićima, sasvim je svejedno da li je Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš, Užice, Kopaonik, Zlatibor ili Vrnjačka Banja, sve što se dešavalo u zatvorenom prostoru, mi smo znali da će se virus proširiti, jer je virus zaražavanja u zatvorenoj prostoriji 80 posto. Od 100 prisutnih, 80 će se razboleti“, rekao je Sazdanović.

„Možda nas najgore tek očekuje. Mi to ne znamo. Mi se samo pitamo šta bi bilo da nije bilo vakcinacije. Mi sad imamo 250 pacijenata, imamo dnevno 150 pregleda. Možda bi cela Srbija imala 10.000 novozaraženih da nije bilo vakcinacije. To je moje kontrapitanje na pitanje, a šta se desilo kad smo se vakcinisali? Čekajte, šta bi bilo da se nismo vakcinisali“, rekao je Sazdanović.

indeksonline.rs/Tanjug

Holandija: Produžene restriktivne mere za tri nedelje

0
holandija:-produzene-restriktivne-mere-za-tri-nedelje

AMSTERDAM – Nacionalni policijski čas i druge restriktivne mere uvedene radi sprečavanja širenja korona virusa u Holandiji biće produžene za tri nedelje, izjavio je danas holandski premijer Mark Rute.

Porast broja zaraženih i pacijenata u bolnicama znači da kratkoročno ne može doći do ublažavanja ograničenja, rekao je on na konferenciji za novinare, preneo je Rojters.

Broj pacijenata na intenzivnoj nezi je u porastu, treći talas počinje da bude vidljiv zbog čega je trenutni paket mera produžen, navela je norveška vlada u saopštenju.

Barovi i restorani u Holandiji su zatvoreni pet meseci, mnoge prodavnice imaju vrlo ograničene mogućnosti da primaju kupce, dok su javni skupovi zabranjeni.

indeksonline.rs

U Novom Pazaru odličan odziv u akciji dobrovoljnog davanja krvi

0
u-novom-pazaru-odlican-odziv-u-akciji-dobrovoljnog-davanja-krvi

NOVI PAZAR – Druga martovska akcija dobrovoljnog davanja krvi opravdala je sva očekivanja. Prikupljeno je 76 jedinica krvi. Prema rečima lekara iz Instituta za transfuziju krvi Srbije, u vreme pandemije korona virusa deficitarne su sve krvne grupe i važno je imati dobar odziv u akcijama svakog meseca.

Naredna akcija biće održana za dve nedelje.

Poseban doprinos dali su članovi Udruženja “Put sredine” koji su i na ovaj način pokazali humanost.

indeksonline.rs

Kostić: Dinamik je iskusna ekipa, ali šansu dobijaju i mladi

0
kostic:-dinamik-je-iskusna-ekipa,-ali-sansu-dobijaju-i-mladi

NOVI PAZAR – Trener košarkaša Novog Pazara Darko Kostić rekao je danas da će njegova ekipa na domaćem terenu pokušati da prekine pobednički niz beogradskog Dinamika, u zaostaloj utakmici 21. kola Košarkaške lige Srbije.

“Vezali su tri pobede protiv jakih rivala, ali i mi smo dobili tri utakmice zaredom. Mislim da smo slični po koncepciji i kvalitetu. Dinamik je iskusna ekipa, ali šansu dobijaju i mladi. Tako je i kod nas. Daćemo sve od sebe da ostvarimo trijumf”, rekao je Kostić.

Pazar sa 16 pobeda i devet poraza ima treći učinak u elitnom rangu, dok je Dinamik peti sa skorom 13/12.

Kostić je naveo da je Dinamik ozbiljno organizovan klub i da konačno igra na svom uobičajenom nivou.

“Potrebnu energiju doneo je trener Saša Nikitović. Imaju ozbiljan ‘roster’, u kojem prednjače mladi Gregor Glas i Bojan Tomašević, koji uz Miroslava Pašajlića, Vuka Đorđevića, Božidara Babovića i Nenada Šulovića čine jak kolektiv”, ocenio je Kostić.

Meč u dvorani Pendik zakazan je za sredu od 16 časova, a direktno će ga prenositi Radio-televizija Novi Pazar.

M. Minić

MEMIĆ: Ne ubija samo korona, puna podrška pazarskoj privredi

0
memic:-ne-ubija-samo-korona,-puna-podrska-pazarskoj-privredi

NOVI PAZAR – Direktor Kulturnog centra Novi Pazar Husein Memić obratio se javnosti povodom propisanih mera koje se sprovode u cilju suzbijanja epidemije virusa Covid19.

“Neka mi neko kaže zašto Lidl, Idea, Maxi, apoteke i prehrane da a kafići i pijace ne i to mesecima unazad? Pijace rade na otvorenom, kafići imaju terase i ventilacije, ali imaju i kirije, radnike koji imaju svoje porodice. Koja je to mera da se dozvoli pomenutima, a ne pazarskoj robnoj pijaci, ljudima u zanatskom centru, buticima, frizerima, gvoždjarama?” – rekao je Memić.

“Lično se obraćam pazarskim privrednicima da svako na svoju tezgu i u butiku osim farmerica stavi i po koju kutiju brašna, šećera, koji tiganj i ličiće na Lidl, Ideu, Aman…” – dodaje Memić.

Uputio poruku i republičkom Kriznom štabu, od kog zahteva da de problemom “pozabavi” teritorijalno, a ne samo na nivou Beograda.

“Na stotine porodica u Pazaru nemaju nikakvih prihoda već danima, neka se malo republički Krizni štab pozabavi teritorijalno, a ne “kako da se samo dodvori velikima u Beogradu”. Mnogi su se obogatili na koroni i nisu svi ljudi u belim mantilima heroji, mnogi su ih isprljali svojim sebičlukom i podizanjem cena za obične preglede” – dodao je Memić.

Memić tvrdi da mere Kriznog štaba ubijaju privredu i običnog čoveka i pruža punu podršku pazarskoj privredi.

“Aršini i poštovanje epidemioloških mera moraju biti isti za sve. Mi u Pazaru imamo na hiljade ljudi koji žive od pijace, butika i tim ljudima se mora omogućiti pravo na životnu egzistencijunu i rad, naravno uz poštovanje svih mera koje ne utiču na slobodnu trgovinu. Lako je sedeti u fotelji i na državnim jaslama primati redovno platu, držati predavanja svake nedelje na različitim nacionalnim televizijama, ljudi nemaju da plate struju, osnovne životne namirnice i ogrev. Donosite mere koje neće da ubijaju privredu i običnog čoveka. Puna podrška pazarskoj privredi” – zaključio je Memić.

indeksonline.rs