PRIŠTINA – Posebno odeljenje Osnovnog suda u Prištini osudio je prvostepeno Zlatana Krstića na 14 i po godina i Destana Šabanaja na sedam godina zatvora, zbog navodno počinjenih ratnih zločina prema Albancima u selu Nerodimlje kod Uroševca.
Optužnica je Zlatana Krstića teretila da je kao pripadnik srpskih policijskih snaga, navodno 26. marta 1999. godine u selu Gornje Nerodimlje kod Uroševca, direktno učestvovao u napadu na civilno stanovništvo albanske nacionalnosti, odnosno na 19 članova porodice Nuhiu, koji nisu aktivno učestvovali u oružanom sukobu, prenosi RTS.
Krstić je navodno učestvovao u maltretiranju članova te porodice, u uništavanju njihove imovine, deložaciji iz njihovog prebivališta, otmici i ubistvu njena četiri člana.
Destan Šabani optužen je da je 1. aprila 1999. godine, u svojstvu policijskog inspektora, “nepristojno, ponižavajuće i pogrdno” postupio sa ubijenima, jer je navodno naredio da tela budu pokopana bez obreda.
Kako se navodi, advokati osuđenih najavili su žalbe Apelacinom sudu.
Problem steriliteta u današnjem dobu ima veliki procenat mladih bračnih parova. O ovoj, nekada tabu temi, danas se govori sve više pa se sve veći broj parova odlučuje na proces vantelesne oplodnje kako bi postali roditelji. Na ovu temu danas je u Novom Pazaru kroz projekat “Da nas je više” govorio medicinski tim stručnjaka sa Ginekološko-akušerske klinike Narodni front iz Beograda koji je izneo i novine za ostvarivanje prava na vantelesnu oplodnju.
Predavanje su slušali ginekolozi iz Novog Pazara, Tutina, Sjenice i Raške kako bi se upoznali sa detaljima upućivanja pacijenata na vantelesnu koju, za neograničen broj pokušaja, finansira Republika Srbija.
“Treba da znamo i da smo sveni da neplodnost nije problem naše sredine nego da je to jedan globalni, medicinski, sociološki i ekonomski problem i da ne treba toga da se stidimo, da to ne treba da bude tabu tema. Što ranije se uputimo lekaru lakše ćemo rešiti problem i imaćemo veći uspeh u lečenju neplodnosti”, kazao je specijalista ginekologije i akušerstva dr Milan Perović sa Narodnog fronta.
“Često je taj ekonomski moment najveći problem za odlazak na vantelesnu oplodnju pa je država rešila da pomogne na tom polju tako što finansira neograničen broj pokušaja za dobijanje prvog i dva pokušaja drugog deteta. To pravo mogu iskoristiti žene sa navršene 43 godine , ne starije,i parovi koji su iz prethodnih brakova prvo dete imali putem vantelesne oplodnje”, objasnila je embriolog dr Ana Jeremić.
Ovu kompletnu priču podržao je Grad Novi Pazar na inicijativu dr Anele Halilović Šemsović, inače predsednice Skupštine, danas se i govorilo na ovu temu. “Jako mi je drago što je Novi Pazar prvi grad u Srbiji od koga kreće kompletna prezentacija ali i realizacija ovog projekta”, kazala je ispred Grada Novog Pazara, dr Anela Halilović Šemsović.
Ovaj medicinski tim će sutra od 10h u Kulturnom centru biti na raspolaganju parovima koji bi želeli da se putem vantelesne oplodnje ostvare kao roditelji tako što će moći da od njih dobiju sve odgovore, objašnjenja, smernice i putokaze. Ukoliko imaju zdravstvenu dokumentaciju neka je ponesu i mogu je dati na uvid lekarima koji će biti tu sve dok budu dolazili zainteresovani.
Trener košarkaša Novog Pazara Darko Kostić rekao je danas da će njegova ekipa na domaćem terenu pokušati da prekine pobednički niz beogradskog Dinamika, u zaostaloj utakmici 21. kola Košarkaške lige Srbije.
“Vezali su tri pobede protiv jakih rivala, ali i mi smo dobili tri utakmice zaredom. Mislim da smo slični po koncepciji i kvalitetu. Dinamik je iskusna ekipa, ali šansu dobijaju i mladi. Tako je i kod nas. Daćemo sve od sebe da ostvarimo trijumf”, rekao je Kostić.
Pazar sa 16 pobeda i devet poraza ima treći učinak u elitnom rangu, dok je Dinamik peti sa skorom 13/12.
Kostić je naveo da je Dinamik ozbiljno organizovan klub i da konačno igra na svom uobičajenom nivou.
“Potrebnu energiju doneo je trener Saša Nikitović. Imaju ozbiljan ‘roster’, u kojem prednjače mladi Gregor Glas i Bojan Tomašević, koji uz Miroslava Pašajlića, Vuka Đorđevića, Božidara Babovića i Nenada Šulovića čine jak kolektiv”, ocenio je Kostić.
Meč u dvorani Pendik zakazan je za sredu od 16 časova, a direktno će ga prenositi Radio-televizija Novi Pazar.
BEOGRAD – U poslednja 24 sata u Srbiji je potvrđeno još 5.475 slučajeva korona virusa, dok je od posledica vuirusa preminulo 36 osoba, čime je ukupan broj preminulih od početka pandemije premašio 5.000 i sada je 5.002, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Testirano je 18.158 osoba, ukupno 3.295.548.
Raste i broj hospitalizovanih – trenutno se na bolničkom lečenju nalazi 6.187 pacijenata, od kojih je 238 na respiratorima.
Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 561.372 slučajeva korone, dok je procenat smrtnosti 0,89 odsto.
Do sada je u Srbiji ukupno dato 2.200.121 vakcinacija i 875.494 revakcinacija.
NOVI PAZAR – U novopazarskoj Opštoj bolnici, u poslednja 3 dana preminulo je 8 pacijenata od posledica koronavirusa, a na lečenju se nalazi još 195 obolelih.
Uprkos teškoj situaciji mali je odziv za vakcinaciju, a teorije zavere i zablude u tom gradu ne prestaju.
Dr Maida Iković iz Zavoda za javno zdravlje rekla je za Televiziju Prva da se ipak polako vidi svetlo na kraju tunela.
“Već imamo preko 7.500 prvom dozom vakcinisanih, preko 4.500 drugom. Nije, naravno, Novi Pazar jedini grad gde je odziv mali, gde imamo antivakcinalni lobi”, istakla je.
NOVI PAZAR – Sulejman Ugljanin, lider SDA Sandžaka, šokirao je javnost jer je pozvao građane da se uprkos pandemiji korona virusa druže bez maski i putuju
Dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u ministarstvu zdravlja kaže za Kurir da su ovakve izjave izuzetno opasne, jer, bez obzira na to što Ugljanin ima mnogo manju podršku nego ranije u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, naša država je u vrlo teškoj situaciji što se epidemije tiče, te svaka javno izgovorena reč nosi težinu.
– Ugljanin pokušava da svoj politički krah nadomesti neozbiljnim izjavama kako bi stekao jeftine političke poene. Očigledno je da je izgubio svaki kompas. On ovakvim izjavama direktno utiče na zdravlje i živote ljudi koji žive u tom delu Srbije. U situaciji kada smo u ovom kraju prošle godine imali scenario koji niko živi ne bi poželeo da se ponovi, on izgovara gluposti i javno poziva ljude da se ne pridržavaju epidemioloških mera. Ljudi u Novom Pazaru, Sjenici i Tuitinu su uplašeni i zbunjeni upravo zbog dezinformacija na društvenim mrežama, kao i zbog ovakvih izjava koje su medicinski potpuno neosnovane i opasne. Ovakvo širenje panike i dezinformacija trebalo bi podvesti pod krivično delo i država bi one koji ih izgovaraju trebalo pod hitno da sankcioniše – izričit je Đerlek.
Podsetimo, Ugljanin je novinarima nakon sastanka sa odlazećim ambasadorom Turske u Srbiji Tandžuom Bilgičem govorio o korona virusu.
– Prva dilema može biti – hoće li građani da iskoriste svoje osnovno ljudsko pravo da se prirodnim putem imunizuju, da njihove kosti proizvode antitela i da se štite od virusa. To je njihovo osnovno pravo. Svaki čovek u svom organizmu ima laboratoriju… Ili, drugo, da se veštački imunizuju. Oni koji hoće da se prirodnim putem imunizuju, treba da putuju, da se rekreiraju, da se smeju, da se obilaze, da žive slobodnim životom, da jačaju svoj imunitet na taj način i da dišu punim plućima, bez maske, naravno – rekao je Ugljanin.
Inače, ovo nije prvi put da Ugljanin svojim stavovima pravi zabunu medu ljudima. On je u julu mesecu ocenio da se sa nošenjem maski povećao i broj smrtnih slučajeva.
– Tek kada su počele maske da se koriste povećao se broj smrtnosti. A zašto? Možda je neko u tim maskama, na svaku stotu stavio malo virusa ili nekog bojnog otrova i napravio nam problem ovde – rekao je Ugljanin.
NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, brzom i efikasnom akcijom, uhapsili su E. B. (1990) iz ovog grada neposredno nakon što je, kako se sumnja, zapalio sedište u parkiranom automobilu.
On se sumnjiči da je rano jutros na „renou“ četrdesetčetvorogodišnjeg muškarca izbušio gume, razbio stakla i farove, a potom zapaljivim tečnošću polio sedište i zapalio ga.
Policajac, koji se tu slučajno zatekao, počeo je da gasi požar i sprečio da se dalje proširi, a ubrzo su stigli vatrogasci i lokalizovali ga.
Zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nasilničko ponašanje, po nalogu nadležnog tužioca, osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden tužilaštvu.
NOVI PAZAR – Ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović i zamjenik gradonačelnika Novog Pazara, Igor Novović, danas su potpisali Ugovore o sufinansiranju projekata iz oblasti zaštite životne sredine koje je resorno ministarstvo odobrilo Novom Pazaru.
Zajedničkim sredstvima biće rekonstruisana kotlarnica dvorane Pendik, realizovaće se projekat pošumljavanja kao i projekat zamjene individualnih ložišta, a sve u cilju smanjenja emisije štetnih gasova i zagađenja vazduha na teritoriji Novog Pazara.
Druga martovska akcija dobrovoljnog davanja krvi opravdala je sva očekivanja. Prikupljeno je 76 jedinica krvi. Prema rečima lekara iz Instituta za transfuziju krvi Srbije, u vreme pandemije korona virusa deficitarne su sve krvne grupe i važno je imati dobar odziv u akcijama svakog meseca.
Naredna akcija biće održana za dve nedelje.
Poseban doprinos dali su članovi Udruženja “Put sredine” koji su i na ovaj način pokazali humanost.
Novopazarska policija uhapsila je E. B. (1990) neposredno nakon što je, kako se sumnja, zapalio sedište u parkiranom automobilu.
Kako je saopšteno, on se sumnjiči da je rano jutros na ”renou” četrdesetčetvorogodišnjeg muškarca izbušio gume, razbio stakla i farove, a potom zapaljivim tečnošću polio sedište i zapalio ga.
Policajac, koji se tu slučajno zatekao, počeo je da gasi požar i sprečio da se dalje proširi, a ubrzo su stigli vatrogasci i lokalizovali ga.
Zbog sumnje da je izvršio krivično delo nasilničko ponašanje, po nalogu nadležnog tužioca, osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden tužilaštvu.