Vrijeme danas u Sandžaku uglavnom oblačno i hladno, ponegdje i slab snijeg.
U Novom Pazaru prijepodne oblačno i hladno vrijeme, poslijepodne razvedravanje. Najviša dnevna temperatura oko 2°C.
A. N.
Foto: Ertan Rebronja
Vrijeme danas u Sandžaku uglavnom oblačno i hladno, ponegdje i slab snijeg.
U Novom Pazaru prijepodne oblačno i hladno vrijeme, poslijepodne razvedravanje. Najviša dnevna temperatura oko 2°C.
A. N.
Foto: Ertan Rebronja
NOVI PAZAR – Usled posledica izazvanih korona virusom u novopazarskim Covid bolnicama preminula je jedna osoba, dok se na lečenju nalazi još 191 pacijent.
Proteklog dana hospitalizovane su 22 osobe i to 13 iz Novog Pazara, po četiri iz Raške i Sjenice i jedna iz Tutina, a kući je otpušteno 25 pacijenata.
Pet pacijenata je na respiratorima, isto toliko i na kiseoničkoj potpori, a 56 je zbrinuto u privremenoj Covid bolnici Novopazarska banja.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 216, od čega je 95 prvih i 121 kontrolni pregled.
U Domu zdravlja urađene su 153 laboratorijske analize, 117 RTG pluća, 84 brza antigenska testa iz brisa nosa, od čega je 15 pozitivnih, a urađena su i 83 PCR testa.
indeksonline.rs
Deset banja koje rade su u portfelju za privatizaciju, a Ministarstvo privrede pripremilo je nacrt zakona o privatizaciji banja u čijem donošenju se zastalo zbog pandemije korona virusa, izjavio je pomoćnik ministra privrede Dragan Ugrčić.
Na sednici skupštinskog Odbora za privredu on je rekao da je ideja da se ide u privatizaciju tih banja i naveo da je nacrt zakona rađen s kolegama iz Ministarstva zdravlja.
“Zastali smo, desio se kovid, da bismo razmislili dobro koja bi banja mogla, a koja ne, da se privatizuje”, rekao je Ugrčić.
Dodao je da je zakonsko rešenje takvo da će za privatizaciju biti neophodna saglasnost Ministarstva zdravlja.
Ugrčić je ocenio da su do sada privatizovane banje koje nisu bile aktivne zdravstvene ustanove.
Autor: Tanjug
Foto: Pixabay
Naredna sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa održaće se sutra u 8.00 sati, rečeno je Tanjugu u Vladi Srbije.
Članovi štaba na toj sednici analiziraće epidemiološku situaciju, a zatim odlučivati o daljim merama.
Vlada Srbije odlučila je u nedelju, na predlog Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti kovid-19, da od 22. marta od 06.00 ostaju zatvoreni ugostiteljski objekti – kafići, restorani, noćni klubovi i barovi, kao i tržni centri.
Izvor: Tanjug
Foto: Danas
NOVI PAZAR – Predsednik SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin ima običaj da javnost u Srbiji iznenadi i šokira svojim političkim izjavama, koje su često direktno uperene protiv države Srbije.
Lider SDA je inače, iako je NOvi Pazar suočen sa velikm brojem umrlih i obolelih od koronavirusa protiv vakcinacije a već mesecima unazad promoviše nenošenje maski, ističući da je potrebno sticati prirodni imunitet.
U svoje stavove nedavno je pokušao da ubedi odlazećeg ambasadora Turske u Srbiji.
– Dilema je hoće li građani da iskoriste svoje osnovno ljudsko pravo, da se prirodnim putem imuniziraju, da njihove kosti proizvode antitela i da se štite od virusa. Svaki čovek ima u svom telu laboratoriju. Oni hoće da se prirodno imuniziraju treba da se rekreiraju, da se smeju, druže, posećuju, putuju, da žive slobodnim životom, da tako jačaju svoj imunitet. Punim plućima da dišu, bezmaske, normalno, rekao je Ugljanin.
Ugljanin je inače po profesiji stomatolog, a diplomirao je i specijalizirao na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu.
indeksonline.rs/Kurir.rs
BREST – Francuska mornarica zaplenila je rekordnih više od šest tona kokaina u Gvinejskom zalivu kod zapadne Afrike na teretnom brodu koji je krenuo sa obala južne Amerike, saopštila je danas pomorska prefektura Atlantika.
Tim francuskog nosača helikoptera amfibije Diksmid intervenisao je juče na brodu Nadžlan uz odobrenje države pod čijom zastavom je plovio brod Federacije Sent Kits i Nevis u Karibima.
Vrlo brzo pronadjeno je 6.000 kilograma kokaina na brodu, navela je prefektura.
Brod Nadžlan dug oko 105 metara je bio posebno praćen naveo je isti izvor.
Operacija je sprovedena na osnovu obaveštajnih podataka koje su preneli Franuska kancelarija za borbu protiv droge (OFAST) i holandska policija u saradnji sa operacionalnim centrom za pomorske podatke o narkoticima, medjunarodnom organizacijom sa sedištem u Lisabonu, Europolom i brazilskim vlastima.
indeksonline.rs/Beta
RAŠKA – Zbog sumnje da je počinio nasilje u porodici i ometao službena lica u obavljanju dužnosti, policajci u Raški su uhapsili D. R. iz tog grada, saopštila je Policijska uprava Kraljevo.
Sumnja se da je uhapšeni sinoć u porodičnoj kući, posle rasprave, fizički nasrnuo na suprugu i povredio joj ruku.
Pošto je ona pobegla kod svojih roditelja, on je, kako se sumnja, sekirom razvalio ulazna vrata, ušao unutra i pretio im.
Tada je naišla policija, a on je pokušao da pobegne kolima, no policija je uspela da ga pronađe i uhapsi, navodi se u saopštenju.
indeksonline.rs
ISTANBUL – U Turskoj je u protekla 24 časa zabeležen rekordan broj novih slučajeva korona virusa – 22.216, što je njaveći broj od sredine decembra, pokazuju podaci turskog Ministarstva zdravlja.
Ukupan broj zaraženih od korona virusa sada u Turskoj iznosi 3.035.338, dok je od kovid-19 umrlo 117 osoba, pa ukupan broj smrtnih slučajeva iznosi 30.178, preneo je Rojters. Broj novozaraženih od korona virusa gotovo se udvostručio od početka marta, kada je Turska ublažila ograničenja protiv pandemije.
indeksonline.rs
Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) potpisala je danas, uz podršku UNICEF-a, sporazum o saradnji sa šest gradova i opština u Srbiji u oblasti podrške roditeljstvu.
Sporazum su potpisale opstine Palilula (Beograd), Novi Sad, Kragujevac, Bor, Vranje i Novi Pazar, sa ciljem brige o ranom razvoju dece i podrške roditeljstvu, jačanjem kapaciteta lokalnih samouprava za rad u toj oblasti, a posebno da obezbede pomoć ugroženim porodicama.
Generalni sekretar SKGO Djordje Staničić je na konferenciji povodom potpisivanja sporazuma rekao da je zadatak te institucije da pruži podršku lokalnim samoupravama da razviju i unaprede postojeće javne politike i procedure radi jačanja sistema podrške roditeljima i starateljima u prvim godinama odrastanja deteta.
“Veoma je važno da sistemski ukažemo na činjenicu da je društvo od primarnog značaja da dete bude u fokusu, a to dete treba da ima roditelje koji su dovoljno kompetentni i psihički stabilni da odgovore na sve potrebe njegovog razvoja u ovim zahtevnim vremenima”, kazao je Staničić.
Prema njegovim rečima u budućnosti će se kroz realizaciju projekta “Podrška lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podške roditeljstvu” omogućiti da još 27 gradova i opština preuzme znanje od onih kod koji su sada potpisali sporazum, čime će se stvoriti baza da lokalne samouprave, uz intersektorsku saradnju više ministarstava, obezbede da roditelji imaju podršku, a deca srećno detinjstvo.
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dajana Kostadinova navela je da je svim roditeljima potrebna sistemska podrška na njihovom putu roditeljstva, kao i da je ova podrška ključna u odgovaranju na razvojne potrebe deteta i jedan je od načina prevencije nasilja nad decom.
“Neophodno je usaglašeno delovanje izmedju sektora zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite, a ovih šest gradova i opština su pioniri u izgradnji integrisanih politika i budžeta oblikovanih prema potrebama ranog razvoja dece”, objasnila je Kostadinova.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić naglasio je da delatnost predškolskih ustanova dugi niz godina razvijana kao multifunkcionalna.
“Danas možemo biti ponosni zato što integrisani sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja obezbedjuje ostvarivanje različitih funkcija: podršku celovitom razvoju i dobrobiti dece, negu, preventivno-zdravstvenu i socijalnu zaštitu dece, podršku porodici u ostvarivanju svoje vaspitne funkcije”, izjavio je Ružić.
On je dodao da se teži razvoju predškolskog vaspitanja i obrazovanja koje će biti dostupno svoj deci, koje uvažava potrebe i prava dece i porodice, koje je otvoreno u gradjenju odnosa sa porodicom, sa drugim delovima u sistemu obrazovanja, lokalnom i širom društvenom zajednicom.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović istakla je da je ovaj projekat poseban značaj dobija danas, u vreme borbe sa korona virusom, kada su stanovi i kuće postali i vrtić i škola za decu, a roditeljima radni prostor.
Specijalna savetnica za ciljeve održivog razvoja – Agenda 2030 Slavica Djukić Dejanović rekla je da je posvećenost ranom razvoju dece jedan od najdelotvornijih delova javnih politika za razvoj društva.
“U Agendi 2030 se posebno definiše da do 2030. godine treba da se obezbedi da sva deca imaju pristup kvalitetnom razvoju u ranom detinjstvu, brizi i predškolskim obrazovnim aktivnostima, a kako bi bili spremni za osnovno i sva kasnija obrazovanja”, kazala je Djukić Dejanović.
Državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Milka Milovanović Minić ocenila je da je ovakav projekat od izuzetnog značaja za unapredjenje kvaliteta života porodica i prava svakog deteta.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Zoran Radovanović iskazao je nadu da će potpisivanje sporazuma o saradnju u oblasti roditeljstva obezbediti još kvalitetniju brigu o deci, njihovom zdravstvenom i psihičkom stanju.
Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić rekao je da je društvena briga o deci najvažnija oblast u kojoj je taj grad veoma uspešan.
“Briga o mladima u Kragujevcu počinje od najranijih uzrasta, a ovaj projekat je prilika da profesionalci u sektoru zdravstva, obrazovanja, socijalne zaštite podignu kvalitet usluga, a da svoja znanja kasnije prenosu kolegama iz drugih sredina”, objasnio je Dašić.
Predsednik opštine Palilula Aleksandar Jovičić istakao je da je socijalna politika te opštine najviše usmerena na najmladje sugradjane i njihove roditelje.
“Kroz ovaj projekat ćemo pokušati da uspostavimo još bolje parametre i napravimo još jače veze izmedju svih institucija koje u svemu ovome mogu dati svoj doprinos da još više zajednički radimo ka tom cilju”, izjavio je Jovičić.
Projekat se realizuje kao deo programa “Podrška podsticajnom roditeljstvu kroz igru”, a koji zajedno sprovode UNICEF, SKGO, Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, Republički institut za socijalnu zaštitu, Savez udruženja medicinskih sestara predškolskih ustanova Srbije, Harmonija – Centar za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima i Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, uz podršku LEGO Fondacije.
Izvor: SKGO
Pred Višim sudom u Novom Pazara danas je Sjeničaku D. Papiću izrečena kazna zatvora u trajanju od 15 godina zbog ubistva A. etovića i ranjavanja njegovog brata A. Metovića u selu Gornja Vapa. Reč je o prvostepenoj presudi i odbrana okrivljenog ima pravo na žalbu u datom roku. Pepić je od strane Sudskog veća proglašen krivim i zbog teškog ubistva je osuđen na 14 godina zatvora, i još na godinu zbog nošenja nelegalnog pištolja.
Podsećamo, ubistvo se dogodilo u avgustu 2019. godine na putu od Sjenice ka selu Gorna Vapa. Okrivljeni je iz vozila “škorpionom” zapucao na vozilo u kom su se nalazila dvojica braće. Nakon pucnjave Papić je pobegao a nakon deset mesci je uhapšen na tertoriji Sjenice.