Naslovna Blog Stranica 2195

KLS: Novi Pazar upisao i 16. pobedu

0
kls:-novi-pazar-upisao-i-16.-pobedu

Košarkaši Novog Pazara pobedili su večeras gostujuću ekipu Pirota sa 84:82 (28:30, 23:15, 18:22, 15:15), u utakmici 27. kola Košarkaške lige Srbije (KLS).

Domaći sastav je najveću prednost ostvario u 22. minutu pri rezultatu 55:45, a Pirot je u finišu mogao da dođe do važnog trijumfa u borbi za opstanak, ali je Lazar Rašić promašio trojku uz zvuk sirene.

Pazarce je predvodio Patrik Rembert sa 21 poenom i devet asistencija, a pratili su ga Kajran Meklur sa 14 i Marko Ilić sa 12 poena, te Bogdan Mikavica sa devet poena i Simion Karter sa osam koševa i 13 skokova.

Bolji od ostalih u poraženom timu bili su Mladen Pantić sa 17 i Dušan Filipović sa 13 koševa, dok su Dimitrije Đorđević i Lazar Rašić upisali po 12, a Nikola Đonlić i Miloš Vraneš po 11 poena za Pirot.

Novi Pazar sa 16 pobeda i devet poraza ima treći učinak u KLS, dok je Pirot najslabiji među 16 ekipa u elitnom rangu sa skorom 7/18.

Pazar za četiri dana u zaostalom meču 21. kola dočekuje tim beogradskog Dinamika, dok je Pirot narednog vikenda u okviru 28. kola domaćin Napretku iz Aleksinca.

M. Minić

Đerlek: Situacija zabrinjavajuća, britanski soj dominatan

0
djerlek:-situacija-zabrinjavajuca,-britanski-soj-dominatan

NOVI PAZAR – Epidemiološka situacija u Srbiji je zabrinjavajuća, a britanski soj virusa postaje dominantan, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Mirsad Ðerlek.

On je poručio da je situacija u celoj Srbiji i u Novom Pazaru alarmantna i nestabilna.

“Evidentno je da britanski soj pokazuje svoju snagu i po rečima stručnjaka, kolega epidemiologa, trenutno je 80 odsto prisutan. Znači, sve je izvesnije da će britanski soj biti dominantniji nego osnovni soj, što opravdava ovo što se pune bolnice i što imamo mnogo viši broj zaraženih”, izjavio je Ðerlek.

Ðerlek je istakao da u Srbiji na današnji dan ima oko 840.000 revakcinisanih, što nas ponovo svrstava u sam vrh Evrope i sveta. Međutim, kako kaže, nisu svi regioni tako pođednako zastupljeni u vakcinaciji, zbog čega je danas na terenu po nalogu ministra zdravlja.

“Moramo razgovarati sa građanima, moramo objašnjavati koliko je važna vakcina, jer je to jedini spas protiv ove opake bolesti, tako da se nadam da ćemo uspeti i ovde da napravimo pomak”, rekao je Ðerlek.

Prema njegovim rečima, pre sedam dana je u Novom Pazaru bilo 5.000 vakcinisanih, sa sinoćnim presekom taj broj iznosi 7.000.

“Za sedam dana smo vakcinisali 2.000 ljudi, a za 40 dana 5.000. Nadam se da ćemo u narednom periodu zaista pokušati da promovišemo što više vakcinaciju u ovom regionu”, rekao je Ðerlek.

indeksonline.rs

U Srbiji od posledica korone umrla 31 osoba, 4.687 novozaraženih

0
u-srbiji-od-posledica-korone-umrla-31-osoba,-4.687-novozarazenih

BEOGRAD – U poslednja 24 sata u Srbiji je od posledica infekcije korona virusom umrla 31 osoba, pa je ukupan broj umrlih od početka epidemije povećan na 4.900, objavljeno je danas na sajtu covid19.rs.

U istom periodu korona virusom zaraženo je 4.687 osoba od 14.866 testiranih.

Hospitalizovano je 5.414 osoba, a na respiratorima je 230 pacijenata.

Procenat smrtnosti iznosi 0.90 odsto.

indeksonline.rs

Slab odziv za vakcinaciju u seoskim sredinama, najviše vakcinisanih u Deževi i Vranovini

0
slab-odziv-za-vakcinaciju-u-seoskim-sredinama,-najvise-vakcinisanih-u-dezevi-i-vranovini

Vakcinacija po mesnim zajednicama koja je počela jutros pokazala je da građani Novog Pazara i dalje nemaju poveranja u vakcine jer je odziv bio slab. Osim u Deževi gde je bio zadovoljavajući i gde se vakcinisalo oko 100 građana. Ovaj vakcinalni punkt posetio je državni sekretar u ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek koji je istakao da je u Novom Pazaru vakcinisano oko 7.000 građana i da postoji odredjeni pomak u odnosu na pre sedam dana.

“Mi smo za prvih 40 dana vakcinisali 5.000 građana a za sedam dana skoro 2.000 što daje nadu da ipak ima pomaka. Ja sam došao danas po nalogu ministra Lončara da porazgovaram sa narodom da vidim kako teče imunizacija ali i da objasnim koliko je bitna vakcinacija kao jedini način borbe protiv ove opake bolesti” – rekao je Đerlek i dodao da od ukupnog broja novozaraženih u Srbiji 80 odsto njih ima britanski soj virusa.

U deževi je danas vakcinisano 80 građana, u Vranovini više od 60, u Trnavi 24, a u ostalim mesnim zajednicama poput Požege i Trnave manje od 10.

Prema rečima doktorke Nezrine Habibović slab odziv je bio i u Domu omladine gde je vakcinacija danas mogla da se obavi bez prethodne prijave.

Za sutra je zakazana vakcinacija u Šaronjama od 8-10h, u Belim vodama od 8-12h, Postenju od 12-14h.

Polovina odraslih u Britaniji primila jednu dozu vakcine

0
polovina-odraslih-u-britaniji-primila-jednu-dozu-vakcine

LONDON – Polovina svih odraslih osoba u Britaniji do sada je primila najmanje jednu dozu vakcine protiv kovid-19, čime je ta zemlja postala prva velika svetska ekonomija koja je dostigla tu prekretnicu.

Ministar zdravlja Met Henkok napisao je na Tviteru da je ta cifra dostignuta nakon jučerašnjih rekordnih 660.276 doza, prenosi Rojters.

Izrael je lider u vakcinaciji svog stanovništva, a slede ga Ujedinjeni Arapski Emirati, Čile, a zatim i Velika Britanija – a investitori pomno prate da li bi koje ekonomije mogle prvo da se oporave, navodi agencija.

„Vakcina je nacionalna priča o uspehu i naš izlaz iz ove pandemije“, rekao je Henkok, dodajući da je „oduševljen“.

Britanski premijer Boris Džonson dobio je prvu dozu vakcine juče, primivši injekciju AstraZeneke – koju je nekoliko evropskih zemalja privremeno prestalo da koristi ranije ove nedelje iz straha zbog bezbednosti.

Ipak, britanska vlada je ove nedelje upozorila na značajno usporavanje u aprilu zbog kašnjenja pošiljke sa indijskog Instituta Serum. Britanija se do sada oslanjala na vakcine AstraZeneke i Univerziteta Oksford, kao i vakcinu Fajzera i BioNTeka.

indeksonline.rs

TEŠKA SITUACIJA U NOVOM PAZARU! Za dan preminulo pet pacijenata

0
teska-situacija-u-novom-pazaru!-za-dan-preminulo-pet-pacijenata

NOVI PAZAR – Po dva pacijenta iz Novog Pazara i Sjenice, kao i jedan iz Tutina, preminuli su proteklog dana usled posledica izazvanih virusom kovid-19, objavio je lokalni Štab za vanredne situacije.

Na lečenju u novopazarskim Covid bolnicama zadržano je 26 osoba, 16 iz Novog Pazara, šest iz Sjenice, tri iz Raške i jedna iz Tutuna, dok je kući otpušteno 27 pacijenata.

Od 175 hospitalizovanih, sedam je na respiratorima, a četiri na kiseoničkoj potpori.

Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 235, od čega je 96 prvih i 139 kontrolnih pregleda.

U Domu zdravlja urađeno je 86 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je 12 pozitivno, a urađeno je i 85 PCR testova.

indeksonline.rs

Počelo proleće

0
pocelo-prolece

Proleće je na severnoj Zemljinoj polulopti počelo  danas u 10 časova i 37 minuta, saopštilo je Astronomsko društvo „Ruđer Bošković”.

U isto vreme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počinje jesen.

Na dan početka proleća Sunce u Beogradu izašlo je u pet časova i 40 minuta, a zaći će u 17 časova i 50 minuta, što znači da će obdanica trajati 12 sati i 10 minuta, a noć 11 časova i 50 minuta, navode iz tog društva.

Autor: N1

Tutin u neverici: Preselio Sead Kurtović, ugledni građanin i veliki profesionalac

0
tutin-u-neverici:-preselio-sead-kurtovic,-ugledni-gradjanin-i-veliki-profesionalac

Tutin danas žali, na ahiret je u 44. godini života od posljedica koronavirusa preselio dugogodišnji šef sekcije u preduzeću “Novi Pazar – put”, Sead Kurtović.

“Za vrijeme koje je Sead Kurtović proveo na ovoj odgovornoj dužnosti koju je obavljao izuzetno odgovorno i profesionalno, asfaltiran je najveći dio gradskih ulica i seoskih puteva u tutinskoj opštini. U teškim zimskim uslovima svojim maksimalnim zalaganjem i organizacijom zaposlenih, rahmetli Sead Kurtović davao je veliki doprinos omogućavanju prohodnosti puteva u tutinskoj opštini, što je od ključnog značaja za život ljudi. Brojni su oni koji su imali čast da upoznaju rahmetli Seada, jer je svakodnevno obilazio sva gradilišta na kojima se asfaltiralo, od ulica u gradu do seoskih puteva u svakom kutku tutinske opštine. Oni koji su ga znali pamtiće ga kao izuzetno dobrog i prijatnog čovjeka, spremnog da pomogne svakome i vrhunskog profesionalca u poslu koji je radio”, pišu “Tutinske novine”.

Incident: Gradili objekat bez dozvole i držali ugostiteljski objekat na crno, pa napali policiju

0
incident:-gradili-objekat-bez-dozvole-i-drzali-ugostiteljski-objekat-na-crno,-pa-napali-policiju

Novopazarska polciija uhapsila je H. S. (1989) iz ovog grada zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo građenje bez građevinske dozvole i novopazarca E. S. (1986) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti i neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću.

Osumnjičeni H. S. se tereti da je kao investitor izvodio radove na izgradnji jedne višespratne zgrade bez dozvole za gradnju.

Policija je na navedenom gradilištu zatekla radnike, a u prizemlju objekta koji se gradi zatečen je neprijavljeni ugostiteljski objekat vlasništvo E. S. u kojem se nalazilo pet lica.


Tom prilikom, osumnjičeni E. S. i njegov šezdesettrogodišnji otac nasrnuli su na dvojicu policijskih službenika kako bi ih sprečili da izvrše kontrolu objekta, a E. S. im je i pretio.

Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, osumnjičenima H. S. i E. S. je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni tužilaštvu.

Protiv šezdesettrogodišnjeg muškaraca biće podneta krivična prijava, u redovnom postupku, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti. Komunalna inspekcija će protiv vlasnika neprijavljenog lokala podneti odgovarajuću prijavu.

Merkel: Naručujemo Sputnjik V ako ga EMA odobri

0
merkel:-narucujemo-sputnjik-v-ako-ga-ema-odobri

BERLIN – Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je danas da je Berlin spreman da naruči ruske vakcinu protiv korona virusa Sputnjik V ako je Evropska agencija za lekove (EMA) odobri.

Merkel je navela da bi se vakcinisala vakcinom Astra-Zeneke, prenosi britanski ””Gardijan””.

“Vakcinisala bih se Astra-Zenekom”, rekla je Merkelova na konferenciji za novinare nakon sastanka sa liderima nemačkih saveznih država.

Ona je izrazila uverenje da postoji šansa da do leta vakcina bude dostupna svakom stnovniku Nemačke.

indeksonline.rs