BEOGRAD – U Srbiji je od korona virusa obolelo još 5.305 osoba, dok je od posledica istog preminulo 29 pacijenata, objavilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Testirano je 17.208 osoba, od početka pandemije 3.235.608.
Na bolničkom lečenju nalazi se 5.277 osoba, od kojih je na respiratorima 228 što je više nego prethodnih dana.
Do sada je u Srbiji registrovano 542.209 osoba pozitivnih na virus, dok je preminulo 4.869 pacijenata, a procenat smtnosti je 0.90 odsto.
Od početka imunizacije, ukupno je vakcinisano 2.136.650 osoba, a revakcinisano 842.365.
Predstavnicima 20 zdravstvenih ustanova u Srbiji danas su uručeni ključevi 20 sanitetskih vozila, koja su nabavljena kroz program donacije EU, uz posredovanje UNOPS-a. Predsednik Aleksandar Vučićje naglasio da je pomoć veoma važna u vreme pandemije. Šef Delegacije EU Sem Fabrici izjavio je da je današnja primopredaja vozila konkretan primer solidarnosti i podrške Srbiji.
Primopredaji ispred Palate Srbije prisustvuju predsednik Aleksandar Vučić, šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, sa predstavnicima UNOPS-a.
Pored Novog Pazara sanitetska vozila dobile su Opšta bolnica u Ćupriji, domovi zdravlja u Gornjem Milanovcu, Kraljevu, Kruševcu, Leskovcu, Golupcu, Opšta bolnica Bor.
Takođe, vozila će stići i u domove zdravlja Knjaževac, Pirot, Krupanj, Žagubica, te u Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć Beograd.
Vozila su dobili i Specijalna bolnica “Sveti Sava”, Opšte bolnice u Smederevskoj Palanci i Loznici, KBC “Bežanijska kosa”, te domovi zdravlja u Bujanovcu, Medveđi i Jagodini.
Danas je počeo da radi Centar za Kovid mere gde se mogu naći najnovije verzije naredbi i uredbi i gde privrednici mogu dobiti tačne podatke o ograničenjima koje ove mere podrazumevaju sa aspekta delatnosti koju obavljaju, saopštilo je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
To će omogućiti da se na jednom mestu dobiju informacija o tome da li pojedini objekti smeju da rade, do koliko sati, u kom obimu, sa kojim kapacitetom, ali to je i mogućnost da privrednici postavljaju pitanja ukoliko im neka mera nije jasna, a odnosi se na njihovo privredno društvo.
Internet adresa Centra za Kovid mere je inspektor.gov.rs, gde se nalaze formulari za postavljanje pitanja, a odgovori se javno objavljuju na sajtu u dnevnom režimu, obaveštava Ministarstvo.
Rad Centra za Kovid mere značajno će unaprediti efektivnost protivpandemijskih mera i doprineti boljem razumevanju mera od strane privrede i građana, s ciljem uspostavljanja maksimalnog povoljnog poslovnog okruženja u uslovima kovid 19 pandemije, zaključuje se u saopštenju.
Your access to this service has been limited. (HTTP response code 503)
If you think you have been blocked in error, contact the owner of this site for assistance.
If you are a WordPress user with administrative privileges on this site, please enter your email address in the box below and click “Send”. You will then receive an email that helps you regain access.
Block Technical Data
Block Reason:
Exceeded the maximum global requests per minute for crawlers or humans.
Time:
Fri, 19 Mar 2021 15:16:00 GMT
About Wordfence
Wordfence is a security plugin installed on over 3 million WordPress sites. The owner of this site is using Wordfence to manage access to their site.
You can also read the documentation to learn about Wordfence's blocking tools, or visit wordfence.com to learn more about Wordfence.
Click here to learn more: Documentation
Generated by Wordfence at Fri, 19 Mar 2021 15:16:00 GMT.
Your computer's time: .
Trener futsal ekipe Novog Pazara Marko Gavrilović rekao je danas da njegov tim ne beži od uloge favorita u predstojećoj utakmici protiv Kalče u Nišu, koja se igra u okviru 15. kola Prve futsal lige Srbije.
“Sigurno je da neće biti lako. Nišlije imaju odličnog golmana (Pavla Pavlovića) i igraju veoma tvrdo. Osim toga, bodovi su im preko potrebni. Verujem, ipak, da ćemo osvojiti tri važna boda u borbi za drugo mesto pred plej-of”, rekao je Gavrilović.
Pazar je drugi na tabeli sa 32 boda, dok Kalča zauzima šesto mesto i ima 16 bodova.
RTV Novi Pazar snimila je dio Ramazanskog programa u Sarajevu. Zahvaljujući Fondu Memorijala KS obišli smo lokacije koje su za vrijeme agresije, svaka ba svoj način predstavljale otpor, spas i slibodu. Veliku zahvalnost dugujemo Irfanu Gazdiću, stručnom saradniku za odnose s javnošću JU Fond Memorijala KS.
Zahvaljujući njemu, saznali smo šta je za Sarajevo ratnih godina značilo prokopavanje Tunela spasa, kako je tokom agresije izgradjena ratna džamija na Igmanu te na koji način se čuva sjećanje na devet heroja odbrane BiH.
Urednik programa RTV Novi Pazar, Galib Gicić, tokom posjete Sarajevu je izjavio da, iako je pandemija korona virusa, ekipa na terenu radi i snima priče koje smo, prošle godine gledaocima tokom ramazana ostali dužni. Ove godine, sa autentičnih lokacija donosimo do sada ne ispričane proče, manje poznate detalje o želji bosanskog čovjeka da se odupre agresiji. Istina o ratnim dešavanjima i golgoti koju su Bošnjaci prošli naš je amanet.
Direktor i glavni i odgovorni urednik RTV Novi Pazar Denis Mavrić navodi da je naša kuća most koji spaja sve bivše države te da posebnu naklonost ima prema BiH i Turskoj što se ogleda u velikoj gledanosti našeg programa u zemlji i dijaspori.
BEOGRAD – Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) uputilo je Ministarstvu pravde konkretan predlog za propisivanje novog krivičnog dela – upotreba “skaj telefona”, koje mahom koriste kriminalci širom sveta, a u Srbiji i nedavno razbijena organizovana kriminalna grupa Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Predlog UST, u koji je Tanjug imao uvid, predviđa kaznu zatvora za osnovni i teži oblik upotrebe skaj telefona, kao i obavezno oduzimanje uređaja.
Osnovni oblik, prema predlogu udruženja glasio bi: ””Ko upotrebljava uređaje za komunikaciju sa računarskim programom koji onemogućava ili otežava primenu zakonom propisanih posebnih dokaznih radnji, radi izvršenja, pripremanja ili podstrekavanja na izvršenje krivičnog dela, kazniće se kaznom zatvora …””
Za teži oblik krivičnog dela predviđena je formulacija:”Ko upotrebljava uređaje za komunikaciju sa računarskim programom koji onemogućava ili otežava primenu zakonom propisanih posebnih dokaznih radnji, radi izvršenja, pripremanja ili podstrekavanja na izvršenje krivičnog dela za koje je ovim zakonikom propisana doživotna kazna zatvora, kazniće se kaznom zatvora …””.
UST traži i da se propiše i da da će se uređaji za komunikaciju iz stava 1 i 2 oduzeti i uništiti.
Predlog UST je usledilo nakon inicijative ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina da se upotreba ””skaj”” telefona zakonom inkriminiše, dok je početkom ove sedmice američki FBI po nalogu suda u San Dijegu blokirao sajt kompanije SKY Global, koja proizvodi i prodaje programe za “skaj telefone”.
Protiv šefova ove kompanije sa sedištem u Vankuveru, tužilaštvo u San Dijegu podiglo je optužnicu zbog “svesnog i namernog učešća u zločinackom poduhvatu koji je olakšao uvoz i distribuciju droge upotrebom šifrovanih komunikacionih uređaja kompanije, generišući stotine miliona dolara profita”.
Prema optužnici, uređaji kompanije Sky su „posebno dizajnirani da spreče policiju da aktivno prati komunikaciju između članova transnacionalnih kriminalnih organizacija“.
U saopštenju UST se navodi da bi se uvođenjem novog krivičnog dela izvršio dodatni pritisak na lica iz kriminogenih sredina, koja prema dosadašnjoj praksi najčešće koriste ovaj vid komunikacije, sa primarnim ciljem da izbegnu krivičnu odgovornost ili opstruiraju dokazni postupak.
Takođe, smatra da postoji realna potreba da se krivično zakonodavstvo upodobi sa konkretnim izmenama na polju komunikacije i time u značajnoj meri učinioce odvrati od njihove upotrebe za izvršenje, pripremanje ili podstrekavanja na vršenje najtežih krivičnih dela, odnosno da propiše još strožije kažnjavanje učinioca, ukoliko efekat prevencije izostane.
Zbog toga je pozvalo Ministarstvo pravde da Radnoj grupi za izmenu Krivičnog zakonika zvanično uputi zahtev da otpočne sa anlizom pravnog okvira i normativnih uslova za uvođenje novog krivičnog dela.
“Udruženje je spremno da doprinese aktivnostima Radne grupe i voljno da imenuje sudije i tužioce iz redova svojih članova, pri čemu, nevezano za prethodno navedeno, kao polaznu osnovu nudimo verziju zakonskih obeležja krivičnog dela, bez prejudiciranja visine zaprećenih kazni.
Skaj telefone, kako je do sada utvrđeno u istrazi, koristili su pripadnici grupe Belivuka i Miljkovića, ali su nadležni organi uspeli da im uđu u trag, odnosno da “provale” njihovu komunikaciju i poruke, što će im poslužiti kao dokaz u sudskom postupku.
U velikoj akciji Europola u Francuskoj je prošle godine u julu uhapšeno čak 800 pripadnika kriminalne grupe koja je koristila kriptovane telefone za dogovore o krijumčarenju droge.
BEOGRAD – Od 26 osoba koje su bile na merama kako bi se preko njih nezakonito prisluškivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić i članovi njegove porodice, nijedna nije uhapšena, privedena ili saslušana i na osnovu tih mera osuđena, rekao je danas Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.
On je za TV Pink rekao da je pored poznatih 1.572, otkriveno još nekoliko stotina nezakonito prisluškivanih razgovora koji su dostavljeni nadležnom tužilaštvu i dodao da broj nezakonito presretnutih razgovora raste, saopštilo je ministarstvo.
„Delovi Ministarstva unutrašnjih poslova su zloupotrebljavali svoja ovlašćenja tako što su od nadležnog sudije tražili prisluškivanje nekog lica za koga su unapred napravili neku legendu i tražili mere da bi pratili njegove kriminalne aktivnosti, a u suštini su ih tražili ne zato što su ti ljudi bili kriminalci, već jer su znali da će se čuti sa Vučićem ili nekim od članova njegove porodice“, objasnio je on.
Ministar je istakao da se onaj ko je dao službenu belešku koja nosi oznaku „strogo poverljivo“, a kojom je „mahala“ u javnosti potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, suočava sa pretnjom krivičnog gonjenja, jer je ozbiljno prekršio zakon.
„Postoji jedno nepisano pravilo, ne smeš da kritikuješ Ðinđića i da pohvališ Vučića”, rekao je on.
Dodao je da za Vučića ne važi nijedno pravilo koje važi za svakog drugog građanina, pretpostavka nevinosti ili poštovanje privatnosti njegove porodice.
“Sve je dozvoljeno i sve možete da kažete za njega, a ako to kažete za drugog onda to nailazi na osudu“, rekao je on.
NOVI PAZAR – U novopazarskoj Opštoj bolnici je u poslednja 24 sata preminuo je jedan pacijent iz Sjenice od posledica izazvanih korona virusom, saopštio je danas Štab za vanredne situacije.
U toku protekla 24 sata hospitalizovane su 24 osobe, 13 iz Novog Pazara, po četiri iz Sjenice i Tutina i tri iz Raške, pa se sada u novopazarskim Covid bolnicama na lečenju nalazi 181 pacijent.
Na respiratorima se nalazi 12 pacijenata, šest je na kiseoničkoj potpori, a 18 je otpušteno kući.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 247, od čega je 106 prvih i 141 kontrolni pregled
U Domu zdravlja urađeno je 86 brzih, antigenskih testova iz brisa nosa od čega je osam bilo pozitivno, a uzeti su uzorci za još 100 PCR testova.
Proleće na severnoj Zemljinoj polulopti počinje sutra, 20. marta u 10 časova i 37 minuta, saopštilo je Astronomskog društva “Ruđer Bošković”.
U isto vreme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počinje jesen.
Na dan pocetka proleća sunce izlazi u pet časova i 40 minuta, a zalazi u 17 časova i 50 minuta, što znači da će obdanica trajati 12 sati i 10 minuta, a noć 11 časova i 50 minuta.