NOVI PAZAR – Sređeni su pristupni putevi prema sportskim terenima u Bukrešu, ali i u pored dvorane kod OŠ Vuk Karadžić. Asfaltna baza je otvorena i ovih dana će biti završeni radovi u svim pripremljenim ulicama u Novom Pazaru.
Sportski centar u Bukrešu sa trim stazom i brojnim sadržajima omiljeno je mesto brojnih sportista I rekreativaca u Novom Pazaru. Kako bi put bio pristupačniji danas je asfaltirana saobraćajnica koja vodi do sportskih terena u ovom naselju.
Još lepši izgled rekonstruisanoj hali sportova Izudin Šušević daće sređen pristupni put, koji je danas I asfaltiran. U planu je još da se popločaju trotoari, ali uredi parking .Otvaranje rekonstruisanog objekta planirano je u aprilu, a datum će biti određen u dogovru sa donatorima sredstava odnosno turske Douš grupe, koja je obezbedila dva miliona evra za rekonstrukciju hale sportova.
Asfaltna baza je otvorena i narednih dana će biti asfaltirane ulice koje su prethodno pripremljene.
NOVI PAZAR – Grad Novi Pazar ima spreman projekat za rekonstrukciju OŠ „Desanka Maksimović“ i izgradnju fiskulturne sale.
Realizacija projeka bila je planirana za pretjodnu godinu, ali je zbog pandemije korona virusa odložena. Početak realizacije ovog važnog projekta, koji će omogućiti bolje uslove đacima i prosvetnim radnicima, jedan je od prioriteta u narednom periodu.
Sva dokumentacija je spremna, a obezbeđena i građevinska dozvola za realizaciju ovog vrednog projekta, koji će kako je dogovoreno finansirati Kancelarija za javna ulaganja. Za početak radova čeka se saglanost od Vlade, a onda će đaci dobiti modernu školu i mnogo bolje uslove za pohađanje nastave. U školi željno iškuju početak realizacije projekta, a svoje zadovoljstvo podelili su sa gradonačelnikom Nihatom Biševcem.
„Danas smo obišli osnovnu školu Desanka Maksimović, koja je bila predviđena za potpunu rekonstrukciju i izgradnju fiskulturne sale. Vrednost radova je oko 400 miliona dinara, za izvođenje radova je prirpemljena kompletna dokumentacija i građevinska dozvola, a teneder planiran početkom aprila. Zbog epidemiološke situacije, Vlada je donela odluku da se tada sve investicije u obrazovanje odlažu, a da su moguća ulaganja samo u zdravstvo. Mi smo u razgovoru sa predstavnicima Kancelarije za javna ulaganja dobili obećanja da će škola „Desanka Maksimović“ biti prva u Sandžaku, po prioritetu ulaganja u ovoj godini. Potrebna je samo saglasnost Vlade za investiciju u obrazovanje“, rekao je gradonačelnik Biševac, dodajući da će ova obrazovna institucija kako je planirano projektom, biti jedna od modernijih u regionu.
„Pored OŠ „Bratstvo“, koja je potpuno rekonstruisana i u okviru koje je izgrađen i zatvoreni bazen, sigurno će, nakon rekonstrukcije i OŠ “Desanka Maksimović” biti jedna od najlepših škola u Srbiji. Biće urađena po svim evropskim standardima, a sve za dobrobit đaka i prosvetnih radnika“, rekao je gradonačelnik Biševac i poručio da će Grad Novi Pazar nastaviti da ulaže u obrazovanje.
Grad Novi Pazar ima spreman projekat rekonstrukcije OŠ „Desanka Maksimović“ i izgradnje fiskulturne sale. Realizacija projeka bila je predviđena prošle godine, ali je zbog pandemije korona virusa odložen. Početak realizacije ovog važnog projekta, koji će omogućiti bolje uslove đacima i prosvetnim radnicima, planiran je da bude realizovan među prvima u Sandžaku. I dalje se čeka saglasnost Vlade Republike Srbije za ulaganje u obrazovanje.
Dotrajala osnovna škola Desanka Maksimović uskoro će biti rekonstruisana, a đaci će dobiti i fiskulturnu salu. Sva dokumentacija je spremna, a obezbeđena i građevinska dozvola za realizaciju ovog vrednog projekta, koji će kako je dogovoreno finansirati Kancelarija za javna ulaganja. Za početak radova čeka se saglanost za ulaganje u obrazovanje od Vlade, kada će đaci dobiti modernu školu i mnogo bolje uslove za pohađanje nastave. U školi željno iškuju početak realizacije projekta.
Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac je prilikom posete osnovne škole Desanka Maksimović rekao da će realizacija projekta rekonstrukcije ove škole biti među prioritetima.
„Danas smo obišlu osnovnu školu Desanka Maksimović, koja je bila predviđena za potpunu rekonstrukciju čija je vrednost 400 miliona dinara, a koja osim rekonstrukcije obuhvata i izgradnju fiskulturne sale. Za izvođenje radova bila je prirpemljena kompletna dokumentacija i građevinska dozvola, a teneder planiran početkom aprila. Zbog epidemiološke situacije, Vlada je donela odluku da se tada sve investicije u obrazovanje odlažu, a da su moguća ulaganja samo u zdravstvo. Mi smo u razgovoru sa predstavnicima Kancelarije za javna ulaganja dobili obećanja ove godine da će škola „Desanka Maksimović“ biti prva u Sandžaku , koja će biti urađena, kada se dobije saglasnost Vlade za investiciju u obrazovanje“, rekao je Biševac.
Rekonstrukcija će biti urađena po svim evropskim standardima.
„Pored OŠ „Bratstvo“, koja je potpuno rekonstruisana i gde je izgrađen i zatvoreni bazen sigurno je jedna od najboljih i najlepših škola u Srbiji. Rekonstrukcija OŠ „Desanka Maksimović“ u okviru projekta biće urađena po svim evropskim standardima, a sve za dobrobit đaka i prosvetnih radnika“, rekao je Biševac.
Biševac je na kraju poručio da će Grad Novi Pazar nastaviti da ulaže u obrazovanje, podsećajući da su u poslednjih nekoliko godina obezbeđena sredstva za izgradnju , ali i rekonstrukciju brojnih obrazovnih ustanova.
Sređeni su pristupni putevi prema sportskim terenima u Bukrešu, ali i u pored dvorane kod OŠ Vuk Karadžić. Asfaltna baza je otvorena i ovih dana će biti završeni radovi u svim pripremljenim ulicama u Novom Pazaru.
Sportski centar u Bukrešu sa trim stazom i brojnim sadržajima omiljeno je mesto brojnih sportista I rekreativaca u Novom Pazaru. Kako bi put bio pristupačniji danas je asfaltirana saobraćajnica koja vodi do sportskih terena u ovom naselju.
Još lepši izgled rekonstruisanoj hali sportova Izudin Šušević daće sređen pristupni put, koji je danas I asfaltiran. U planu je još da se popločaju trotoari, ali uredi parking .Otvaranje rekonstruisanog objekta planirano je u aprilu, a datum će biti određen u dogovru sa donatorima sredstava odnosno turske Douš grupe, koja je obezbedila dva miliona evra za rekonstrukciju hale sportova.
Asfaltna baza je otvorena i narednih dana će biti asfaltirane ulice koje su prethodno pripremljene.
Teniseri Srbije Hamad Međedović i Marko Miladinović nisu uspeli da se plasiraju u polufinale dubla na ITF turniru u Antaliji, koji se igra na šljaci za nagradni fond od 15 hiljada dolara.
Novopazarac i Beograđanin su danas u četvrtfinalu za jedan čas i četiri minuta poraženi u dva seta (2:6, 5:7) od prvih nosilaca Nemca Petera Helera i Žeroana Vanesta iz Belgije.
Heler i Vanest u polufinalu se sastaju sa moldavsko-mađarskom kombinacijom, koju čine Aleksandar Kozbinov i Mate Valkus.
Kozbinov i Valkus su prethodno sa turnira eliminisali Italijane Luku Tomazeta i Alaksandra Vajsa sa 2:0 u setovima (6:1, 6:2).
BEOGRAD – Bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić smeštena je u KBC “Dragiša Mišović” zbog zaraze korona virusom, javljaju beogradski mediji.
Prema navodima medija, ona je na terapiji kiseonikom.
Plavšić, koja ima 91. godinu, optužena je 2001. pred Haškim tribunalom za zločine počinjene tokom rata u Bosni i Hercegovini, nakon što se dobrovoljno predala Tribunalu.
Bila je prvi srpski političar koji se izjasnio krivim po pojedinim tačkama, a Tužilaštvo je zauzvrat povuklo ostale optužbe.
Osuđena je 27. februara 2003. na 11 godina zatvora i upućena na izdržavanje kazne u švedski zatvor „Hinseberji“, a na slobodi je od oktobra 2009.
ŽENEVA – Svetska zdravstvena organizacija saopštila je danas da je posebno zabrinuta zbog situacije sa kovid-19 na Balkanu i u centralnoj Evropi, napominjući da su hospitalizacije i smrtni slučajevi među najvišim na svetu.
Regionalna kancelarija ove organizacije za Evropu, takođe, je primetila da je situacija najakutnija u oblastima koja su bila uspešna u kontroli bolesti u prvih šest meseci 2020, preneo je portal Barons.
“Posebno smo zabrinuti zbog epidemiološke situacije na Balkanu, kao i mnogim drugim zemljama širom Centralne Evrope”, rekla je Katrin Smolvud, viši službenik za vanredne situacije u evropskoj kancelariji SZO na konferenciji za novinare.
Regionalni direktor Hans Kluge rekao je da vakcinacija protiv kovid-19 još nije dovoljna da bi zaustavila širenje virusa u regionu.
“Incidencija slučajeva nastavlja da raste i kreće se ka istoku”, rekao je Kluge.
“Tri uzastopne nedelje raste broj slučajeva kovid-19”, dodao je Kluge, rekavši da je prošle sedmice u evropskom regionu SZO prijavljeno preko 1,2 miliona novih slučajeva.
Evropski region SZO obuhvata 53 zemlje i teritorije i uključuje Rusiju i nekoliko država Centralne Azije.
NOVI PAZAR – Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog veća prisustvovali su tematskom društvenom dijalogu o predlogu Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Na skupu su predstavnici nacionalnih veća nacionalnih manjina izneli svoje predloge izmena i dopuna predložene državne Strategije razvoja obrazovanja.
Bošnjačko nacionalno veće je nedavno saopštilo da predlog Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja u Srbiji do 2030. godine ne odgovara potrebama nacionalnih manjina, da se problemima manjina prilazi šturo i deklarativno te da u aktuelnom predlogu ne postoje mere koje bi unapredile obrazovanje pripadnika manjina na području Srbije.
Bošnjačko nacionalno veće je i izradilo svoj predlog izmena i dopuna predložene Strategije i uputilo ga resornom ministarstvu i radnoj grupi zaduženoj za izradu dokumenta.
Na održanom skupu, radna grupa zadužena za izradu predloga Strategije je usvojila neke od dopuna i izmena koje je tražilo Bošnjačko nacionalno veće te će sada u predlogu Strategije pisati i da je unapređenje sistema obrazovanja pripadnika nacionalnih manjina na njihovom maternjem jeziku potrebno ostvariti na svim nivoima obrazovanja, kroz konkretne mere i aktivnosti i u pogledu podsticaja obrazovanju na maternjem jeziku – obezbjeđivanjem potrebnih udžbenika, programa stalnog stručnog usavršavanja i stalnom analizom i izmenama (revidiranje) programa nastave i učenja.
Pored toga, u predlogu Strategije razvoja obrazovanja biće navedeno i da je potrebno predvidjeti mere koje će unaprediti dostupnost obrazovanja pripadnika nacionalnih manjina na visokoškolskom nivou, mere koje treba da obezbede potreban nastavnički kadar u obrazovanju na osnovnom i srednjoškolskom nivou, mere koje podrazumevaju akreditaciju potrebnih studijskih programa za maternji jezik i književnost pripadnika nacionalnih manjina radi izvođenja nastave na maternjem jeziku, mere u pogledu subvencija za studente koji studiraju navedene studijske programe te mere koje će biti usmerene na izučavanje kulture, historije i tradicije pripadnika nacionalnih manjina, a radi unaprjeđenja koncepta interkulturalnosti.
Usvojenim dopunama Bošnjačkog nacionalnog veća koje se odnose na visokoškolsko obrazovanje manjina otvara se put za otvaranje studijskog programa za bosanski jezik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru.
Skupu su u ime Bošnjačkog nacionalnog veća prisustvovali predsednica Odbora za obrazovanje Elvira Đekić i šef kabineta predsednice Veća Samer Jusović.
Izrada Strategije započela je početkom prošle godine, a sadašnji predlog strategije sačinilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja u koordinaciji predstavnicima relevantnih institucija obrazovno-vaspitnog sistema. Predlog Strategije sadrži i Akcioni plan sa merama za period 2021-2023. godine.