Naslovna Blog Stranica 2199

U Novom Pazaru izrečeno 30 novčanih kazni zbog nepoštovanja protivepidemijskih mera

0
u-novom-pazaru-izreceno-30-novcanih-kazni-zbog-nepostovanja-protivepidemijskih-mera

NOVI PAZAR – Sanitarna inspekcija, Prekršajnom sudu u Novom Pazaru i odeljenju tog suda u Tutinu, podnela je, do sada, 124 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog nepoštovanja protivepidemijskih mera.

Sankcionisanje onih koji ne poštuju mere za sprečavanje širenja korona virusa, traži se za fizička lica, preduzetnike, pravna i odgovorna lica u pravnom licu.

Predsednica Prekršajnog suda Rubina Duštinac kaže da je, do sada, procesuirana 31 prijave. Novčane osuđujuće kazne dobilo je 30 prekršilaca, a jedna prijava je obustavljena. Ostali postupci su u toku.

-Predmeti, koji se odnose na poštovanje protivepidemijskih mera, imaju prioritet u rešavanju. Stranke se pozivaju odmah i donose se odgovarajuća rešenja. Kod predmeta koji su završeni izrečene su novčane kazne u početnom iznosu – rekla je za Danas predsednica Duštinac i pojasnila da su predviđene kazne za pravna lica od 50.000 – 500.000 dinara, a zaa za preduzetnike, odgovorna lica u pravnom licu i fizička lica od 50.000 – 150.000 dinara.

Epidemiološka situacija u Novom Pazaru je zabrinjavajuća. Na bolničkom lečenju sve više je pacijenata. Juče ih je na kovid odeljenjima, u Opštoj bolnici i u Novopazarskoj Banji, bilo je 176, najviše iz ovog grada. Broj prijema je i dalje veći od broja otpusta.Za dan se troši kiseonika kao nekada za mesec dana. Od posledica korona virusa, ovog meseca, preminula su 23 pacijenta, 17 iz Novog Pazara.

Povećan je broj i osoba na respiratorima i kiseoničkoj terapiji. Prethodnog dana u Respiratornoj jedinici bilo je 11 pacijenata i pet na terapiji kiseonikom. U poslednja 24 sata, od 208 testiranih PCR metodom, 56 je pozitivnih iz Novog Pazara. Od 224 pregleda u kovid ambulantama, 107 bilo je sa simptomima virusa korona. Lekaru se javljaju i oni koji su se, do sada, lečili u privatnim ambulantama, ali i dalje ima onih koji kriju svoju bolest i ne javljaju se lekaru.

Ohrabruje veća zainteresovanost za imunizaciju, posebno od kako nije obavezno prijavljivanje elektronskim putem. Do juče je vakcinisano oko 7.000, a drugu dozu je primilo oko 4.000 građana. U toku predstojećeg vikenda, pet medicinskih ekipa vršiće vakcinaciju stanovništva u 10 seoskih ambulanti.

indeksonline.rs/Danas.rs

Vredni putari preduzeća “Novi Pazar put” i dalje se bore da odblokiraju put Golija – Raška (VIDEO)

0
vredni-putari-preduzeca-“novi-pazar-put”-i-dalje-se-bore-da-odblokiraju-put-golija-–-raska-(video)

Zbog snežnih padavina i jakog vetra koji je neprekidno duvao tokom četiri dana, u prekidu je putni pravac Raška–Golija (IIA-198  Raška – Preko brdo), saopštili su iz “Novi Pazar puta”.

Na kolovozu ima i smetova do dva metra visine a njihovo uklanjanje počelo je danas jer vremenski uslovi ranije to nisu dozvoljavali. Radnici su i dalje na terenu i po jako hladnom vrermenu rade naporno da se do kraja od snega očisti taj putni pravac. Pogledajte u video prilogu kako izgleda taj putni pravac.

VELIKI DAN ZA SANDzAk!!! Hafizi iz Turske stigli u Novi Pazar

0

Nasufović ocenjuje da je taj događaj plod saradnje i poverenja između IZS i Diyaneta, ali i rezultat dobrih odnosa Republike Srbije i Republike Turske i predsednika te dve države

U Novi Pazar danas je doputovala delegacija Uprave za verske poslove Republike Turske (Diyanet) sačinjena od šest hafiza. Oni će u Sandžaku boraviti na određeno vreme i u opštinama te regije obnašaće funkcije imama i biti profesori u Školi Kur’ana pri Rijasetu Islamske zajednice Srbije (IZS), javlja Anadolu Agency (AA).

Za reisu-l-ulemu Rijaseta IZS Seada ef. Nasufović dolazak hafiza iz Republike Turske je istorijski trenutak. Nasufović ocenjuje da je taj događaj plod saradnje i poverenja između IZS i Diyaneta, ali i rezultat dobrih odnosa Republike Srbije i Republike Turske i predsednika dve države.

“Naša Islamska zajednica danas ovaj dan obeležava kao istorijski, jer ovo je svojevrsno diplomiranje naše zrelosti, uspeha, rada i truda, koji su velike svetske islamske zajednice prepoznale kao važne i bitne. Mi kao tradicioanlna verska zajednica muslimana danas uživamo u plodovima svog dobrog i iskrenog rada, u interesu svih muslimana Republike Srbije. Na tom putu, ovo je samo jedan od niza dogovorenih projekata s Diyanetom Republike Turske, nije u pitanju samo dolazak hafiza koji će ovde najverovatnije boraviti do pet godina. Nadamo se da ćemo takvih stručnih lica imati još”, izjavio je reis-ul-ulema Rijaseta IZS, Sead ef. Nasufović.

Muftija sandžački Senad ef. Halitović kazao je kako je za Mešihat Sandžaka ovaj dan bio važan jer je godišnjica bitke na Galipolju, a od danas i zbog velikog događaja za vernike u Sandžaku, dolaska hafiza iz Turske. 

“Hafizi će biti raspoređeni u svim gradovima Sandžaka u džamijama, na usluzi svim vernicima. Oni će vernike podučavati Kur’anu i predvodiće namaze u džamijama. Ovo je samo jedan korak u nizu dobre saradnje Diyaneta i Rijaseta. Nadam se da ćemo nastaviti našu saradnju velikim projektima, kao što je ovaj današnji”, rekao je muftija sandžački Senad ef. Halitović.

Jedan od hafiza Muhamed Emin Tok kazao je kako se oseća kao da je među svojom braćom, a da na narod Sandžaka iz Turske gledaju upravo kao na svoju braću.

“Želim da zahvalim reisu Seadu ef. Nasufoviću i muftiji sandžačkom Senadu ef. Halitoviću, zato što su nas pozvali, primili i dočekali ovde. Kada smo polazili za Sandžak svi su nam rekli da idemo u mesto koje je deo nas. Postoji mišljenje u Turskoj da su ljudi iz Sandžaka naša braća, da su deo nas, da su poput nas, prema tome isto kao da smo došli u mesto koje nije strano, već kao da smo došli u neki svoj kraj. Svi ostali koji su došli su takvog mišljenja i stava. Mi nismo došli ovde zato što ovde nema alima i velikih ličnosti, već smo došli da budemo poput jedne cigle u mostu koji veže Republiku Tursku i Srbiju. Mi ćemo ovde izvršavati svoje emanete kao što bismo u svojoj zemlji. Mi verujemo da je Sandžak poput naše Turske, ne osećamo se strano i zahvalan sam u mime svih na tome”, rekao je hafiz Muhamed Emin Tok.

Predviđenim planom hafizi iz Turske imaće značajne aktivnosti u Sandžaku, posebno tokom mjeseca ramazana.

Izvor: Anadol agency

“SVET NA STAZI” počeo sa odbrojavanjem

0
“svet-na-stazi”-poceo-sa-odbrojavanjem

BEOGRAD – Za organizaciju najveceg sportskog dogadjaja u istoriji srpskog sporta, Svetskog atletskog prvenstva u dvorani Beograd22, s ponosom vam predstavljamo jedinstven javni sat s nazivom “Svet na stazi”.

Uloga mu je da na simboličan način označi 365 dana do početka najvećeg sportskog dogadjaja u Srbiji. Dizajnerska ideja bila je da na atletskoj stazi prikaze mapu sveta, a da u njenom centru bude grad domaćin Beograd, kao simboliku da ce ceo atletski svet biti u nasem gradu.

Iz atletske staze izlazi “sat” krunisan logoom World Indoor Championhsips Belgrade22. Ovaj velelepni sat biće postavljen na Trgu Terazije.

Trg Terazije je centralni i najpoznatiji beogradski trg smesten izmedju vaznih saobracajnih raskrsnica. Formiran je pocetkom 19. veka po nalogu kneza Milosa Obrenovica. Naziv je dobio po kuli za vodu koja je imala vaznu ulogu u snabdevanju grada vodom , i na tom mestu je 1860. postavljena fontana Terazijska cesma, koja i dan danas krasi ovaj beogradski trg. Najpoznatiji hoteli, kafane trgovinske radnje smesteni su ovde i u neposrednjoj blizini trga kao i mnoge istorijske i kulturne znamenitosti grada Beograda .
Na zvaničnom predstavljanju sata obratili su nam se najveći zvaničnici organizacije Svetskog atletskog prvenstva u dvorani: zamenik gradonacelnika Beograda, Goran Vesić, predsednik Srpskog atletskog saveza, Veselin Jevrosimović, ministar omladine i sporta Srbije i predsednik organizacionog odbora Vanja Udovičić.

“Ostalo je još samo godinu dana do početka Svetskog atletskog prvenstva u dvorani Beograd22. Ponosan sam što je Beograd dobio ovakav sat „Svet na stazi“ koji meri vreme do početka najvećeg sportskog događaja održanog u Srbiji. Danas smo pokrenuli i zvanični sajt Svetskog atletskog prvenstva u dvorani Beograd22, na kome možete videti sve informacije o događaju čiji smo domaćini. Pozivam svet da nam se pridruži naredne godine u Beogradu i zajedno sa nama učestvuje u prazniku atletike”, rekao je predsednik Lokalnog organizacionog odbora Slobodan Branković.

„Ispred nas je još godinu dana priprema, zajedničkog zalaganja i potpune posvećenosti do dostizanja postavljenog cilja, a to je organizacija najvećeg svetskog atletskog takmičenja u našoj Srbiji. Uveren sam, da ćemo, kao i mnogo puta do sada, dokazati da sa opravdanjem nosimo epitet najboljeg domaćina koji pomera granice i da ćemo još jednom pokazati međunarodnoj sportskoj javnosti koliko je Srbija zemlja sporta u svakom smislu”, izjavio je tom prilikom ministar omladine i sporta i predsednik organizacionog odbora Svetskog atletskog prvenstva u Beogradu, Vanja Udovičić.

„Danas je tačno 365 dana od početka najvećeg sportskog događaja u našoj zemlji. Ova postavka se zove Svet na stazi, jer će Beograd biti centar sveta za godinu dana. Zahvaljujem se Gradu Beogradu i Ministarstvu omladine i sporta, bez čije pomoći ne bismo mogli da organizujemo ovakav događaj“, rekao je Jevrosimović.

Zamenik gradonačelnika, Goran Vesić, istakao je da će Svetsko dvoransko prvenstvo biti najbolja moguća promocija za Beograd i Srbiju.

„Beograd će biti centar sveta, a Svetsko dvoransko prvenstvo u atletici će biti možda i najvažniji sportski događaj godine, a podsetiću da su kratke trke na Olimpijskim igrama uvek najgledanija takmičenja. Ono što je gospodin Jevrosimović uradio, samo pokazuje šta može da se napravi od sporta koji je skoro zamro, kada se na čelo postave pravi ljudi. Koliko ovo znači za promociju, samo izračunajte koliko će svetskih televizija prenositi ovaj događaj, pomnožite to sa ciframa i minutima na televizijama za reklame, to je najbolja moguća promocija“, istakao je Goran Vesić.

Sat su u rad simbolično pustili pritiskom na taster čime je zvanično počelo odbrojavanje do Svetskog prvenstva u dvorani Beograd22.

indeksonline.rs

Evropska agencija za lekove ocenila vakcinu AstraZeneka sigurnom i efikasnom

0
evropska-agencija-za-lekove-ocenila-vakcinu-astrazeneka-sigurnom-i-efikasnom

AMSTERDAM – Vakcina britansko-švedske komanije AstraZeneka protiv korona virusa je “sigurna i efikasna” i “nije povezana” za većim rizikom nastanka ugrušaka krvi, saopštila je danas Evropska agencija za lekove (EMA).

“Odbor je došao do jasnog naučnog zaključka: Ta vakcina je sigurna i efikasna”, rekla je izvršna direktorka EMA Emer Kuk na videokonferenciji.

Evropska agencija je dodatno ispitivala vakcinu AstraZeneka pošto je više zemalja EU obustavilo njenu primenu zbog pojave tromboze kod pojedinih osoba koje su je primile.

Danas je i britansko regulatorno telo za lekove saopštilo da nema dokaza da vakcine AstraZeneka i Fajzer/Biontek izazivaju trombozu.

indeksonline.rs/Beta/AFP

Epidemija na Kosovu se pogoršava

0
epidemija-na-kosovu-se-pogorsava

PRIŠTINA – Direktor Kliničke i univerzitetske bolničke službe Kosova (KUBSK) Valjbon Krasnići rekao je da se epidemija korona virusa svakodnevno pogoršava i da je sve više zahteva za bolničko lečenje.

Krasnići je rekao da je u bolnicama KUBSK i regionalnim bolnicama 780 pacijenata od kojih je 36 u kritičnom stanju, dok je 500 pacijenata na kiseoniku.

Najavio je da će od Vlade zatražiti povećanje kapaciteta za hospitalizaciju.

Nacionalni institut javnog zdravstva ;je danas saopštio da je na Kosovu od infekcije korona virusom za 24 sata umrlo pet osoba, pa je ukupan broj umrlih 1.736.

Testiran je 4.291 uzorak, od kojih su 704 pozitivna.

Od srede do danas su izlečenim proglašena 342 pacijenta, te je ukupan broj izlečenih 66.321, dok je broj aktivnih slučajeva 11.736.

Ukupan broj pozitivnih uzoraka tokom epidemije je 79.793, od 370.865 testiranih.

indeksonline.rs/Beta

Kostić: Jakim tempom do pobede protiv Pirota

0
kostic:-jakim-tempom-do-pobede-protiv-pirota

NOVI PAZAR – Trener košarkaša Novog Pazara Darko Kostić rekao je danas da njegova ekipa igra brže, agresivnije i čvršće od Pirota i da bi to trebalo da bude dovoljno za pobedu nad tim rivalom, u predstojećem meču 27. kola Košarkaške lige Srbije.

“Bolje trčimo i ako nametnemo naš ritam, pobeda ne bi smelo da dodje u pitanje. U prethodnim kolima ostavljali smo protivnike na manje od 80 poena, čemu uvek stremimo. Želimo Pirot da spustimo ispod 80 poena i da probamo da trijumfujemo”, rekao je Kostić.

Novi Pazar je sa 15 pobeda i devet poraza stigao do trećeg procenta uspešnosti u ligi, dok Pirot sa 7/17 ima najslabiji skor medju 16 ekipa.

“Mislim da Zlatibor, ipak, ima nešto veće šanse da na kraju osvoji treće mesto, koje vodi u Superligu. Tokom sedmice smo sproveli mini pripreme i izuzetno smo fizički spremni, što bi trebalo da nam bude jak adut u finišu prvenstva”, naveo je Kostić.

“Idemo utakmicu po utakmicu. Nema ekipe u ligi protiv koje smo mi izraziti favoriti. Do uspeha smo stigli timskom igrom, fizičkom pripremom i hemijom. Tu svako zna svoju ulogu. Kad igramo na našem nivou, teško nas je pobediti”, dodao je on.

Novi Pazar i Pirot igraju u subotu od 16 časova u dvorani Pendik, a tu utakmicu direktno će prenositi Radio-televizija Novi Pazar.

M. Minić

Memić pred Spartak: Bez opuštanja u Subotici (subota, 18.00)

0
memic-pred-spartak:-bez-opustanja-u-subotici-(subota,-18.00)

Trener rukometaša Novog Pazara Hasan Memić rekao je danas da njegova ekipa ima psihološku prednost u odnosu na subotički Spartak, kojem gostuje u trećem kolu plej-auta za opstanak u Arkus ligi.

“Zahvalio bih kolegi Danielu Petkoviću na svemu što je napravio tokom mog odsustva. Imamo dve pobede u plej-autu, a domaćin dva poraza. Ako jako otvorimo, mislim da će prednost biti na našoj strani”, ocenio je Memić, koji se ponovo preuzeo ekipu nakon pauze zbog koronavirusa.

Pazarci su trenutno drugi u plej-aut grupi sa 10 bodova, dva više od Spartaka koji je među osam timova trenutno na petom mestu.

“Subotičanima ‘gori pod nogama’, a mi u takvoj situaciji ne smemo da se opustimo. Više smo prethodnih dana radili na taktici i pričali da još ništa nije rešeno, iako su nam dve prethodne pobede dobrodošle. Ima još mnoog da se igra i svaki kiks znači korak unazad. To svi moramo da shvatimo”, zaključio je Memić.

Rukometna utakmica Spartak – Novi Pazar zakazana je za subotu od 18 časova u Hali sportova u Subotici.

M. Minić

Kostić: Jakim tempom do pobede protiv Pirota (subota, 16.00 – RTVNP)

0
kostic:-jakim-tempom-do-pobede-protiv-pirota-(subota,-16.00-–-rtvnp)

Trener košarkaša Novog Pazara Darko Kostić rekao je danas da njegova ekipa igra brže, agresivnije i čvršće od Pirota i da bi to trebalo da bude dovoljno za pobedu nad tim rivalom, u predstojećem meču 27. kola Košarkaške lige Srbije.

“Bolje trčimo i ako nametnemo naš ritam, pobeda ne bi smelo da dodje u pitanje. U prethodnim kolima ostavljali smo protivnike na manje od 80 poena, čemu uvek stremimo. Želimo Pirot da spustimo ispod 80 poena i da probamo da trijumfujemo”, rekao je Kostić.

Novi Pazar je sa 15 pobeda i devet poraza stigao do trećeg procenta uspešnosti u ligi, dok Pirot sa 7/17 ima najslabiji skor medju 16 ekipa.

“Mislim da Zlatibor, ipak, ima nešto veće šanse da na kraju osvoji treće mesto, koje vodi u Superligu. Tokom sedmice smo sproveli mini pripreme i izuzetno smo fizički spremni, što bi trebalo da nam bude jak adut u finišu prvenstva”, naveo je Kostić.

“Idemo utakmicu po utakmicu. Nema ekipe u ligi protiv koje smo mi izraziti favoriti. Do uspeha smo stigli timskom igrom, fizičkom pripremom i hemijom. Tu svako zna svoju ulogu. Kad igramo na našem nivou, teško nas je pobediti”, dodao je on.

Novi Pazar i Pirot igraju u subotu od 16 časova u dvorani Pendik, a tu utakmicu direktno će prenositi Radio-televizija Novi Pazar.

M. Minić

NOVI PAZAR: Sređeni pristupni putevi prema sportskim terenima

0
novi-pazar:-sredjeni-pristupni-putevi-prema-sportskim-terenima

NOVI PAZAR – Sređeni su pristupni putevi prema sportskim terenima u Bukrešu, ali i u pored dvorane kod OŠ Vuk Karadžić. Asfaltna baza je otvorena i ovih dana će biti završeni radovi u svim pripremljenim ulicama u Novom Pazaru.

Sportski centar u Bukrešu sa trim stazom i brojnim sadržajima omiljeno je mesto brojnih sportista I rekreativaca u Novom Pazaru. Kako bi put bio pristupačniji danas je asfaltirana saobraćajnica koja vodi do sportskih terena u ovom naselju.

Još lepši izgled rekonstruisanoj hali sportova Izudin Šušević daće sređen pristupni put, koji je danas I asfaltiran. U planu je još da se popločaju trotoari, ali uredi parking .Otvaranje rekonstruisanog objekta planirano je u aprilu, a datum će biti određen u dogovru sa donatorima sredstava odnosno turske Douš grupe, koja je obezbedila dva miliona evra za rekonstrukciju hale sportova.

Asfaltna baza je otvorena i narednih dana će biti asfaltirane ulice koje su prethodno pripremljene.

indeksonline.rs