SUBOTICA – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, u okviru akcije „Gnev“, zaplenili su oko 20 kilograma narkotika i uhapsili A. R. (38) i J. K. (38) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, saopstio je danas MUP.
Policija je, u kući i pomoćnim prostorijama koje su u vlasništvu osumnjičene A. R., a u kojoj se nalazio i osumnjičeni J. K., pronašla oko 10,5 kilograma heroina, oko 5,7 kilograma amfetamina, oko 2,9 kilograma marihuane, oko 86 grama kokaina, 132 tablete iz grupe psihoaktivnih lekova, 200.000 dinara i manju količinu stranih valuta.
Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Subotici.
BEOGRAD – Trenutna epidemiološka situacija je rezultat nedovoljnog poštovanja mera prevencije, izjavio je danas infektolog i član Kriznog štaba Mijomir Pelemiš i upozorio da je proces vakcinacije ugrožen zbog velikog broja inficiranih.
Pelemiš je za RTS, na pitanje da li je izvesno da će u ponedeljak mere biti produžene, rekao da ništa nije izvesno i da će se videti kako će se kretati širenje infekcije u narednom periodu.
On je ocenio da za pet dana ne može da se oseti neki epohalan rezultat, ali da to može da doprinese manjem širenju virusa.
Pelemiš smatra da je oštrije mere trebalo doneti ranije i da bi to smanjilo koncentraciju virusa i kontakte i da bi, samim tim, bilo manje infecija.
“Nama je sada najveći problem što su bolnice pune, a zdravstveni radnici preumorni”, rekao je Pelemiš i istakao da bi svima trebalo odati veliko priznanje, jer je najteže onima koji su stalno uz pacijente.
On je poručio da je potrebno učiniti sve da im se olakša posao i smanji broj obolelih.
Pelemiš je dodao da nije iznenađen povećanjem broja obolelih od korona virusa, jer se mere ne poštuju.
Kako je dodao, za njega najveći problem je broj umrlih.
Kao dodatne probleme naveo je samolečenje, nepravilno lečenje i to što pacijenti u nekim slučajevima ne shvataju bolest ozbiljno, ali i nove sojeve virusa.
Pelemiš je naglasio da novi sojevi za građane ništa ne menjaju, jer su mere iste – nošenje maski, distanca, higijena i izbegavanje kontakata.
Poručio je da je glavni zadatak što više testiranja, poštovanje mera prevencije i vakcinacija.
Pelemiš je dodao da je proces vakcinacije je krenuo fantastično i naglasio da to mora da se iskoristi i da mora da se širi realna priča da su vakcine bezbedne.
PODGORICA – Crna Gora je na samom začelju u Evropi po stopi vakcinacije, a ako se nastavi ovim tempom biće potrebno 6,7 godina za vakcinaciju i revakcinaciju 75 odsto stanovništva, piše podgorički portal CdM, pozivajući se na procene objavljene na portalu Blumberga, koji prati proces imunizacije u svetu.
Vakcinacija u Crnoj Gori, podseća ovaj medij, počela je 20. februara uz, kako se navodi, optimistične izjave da je sve spremno i da će se ići na brzu vakcinaciju tokom sledećih nekoliko meseci.
Do sada je, prema podacima objavljenim na Blumbergu, vakcinisano samo 5.730 osoba, odnosno 0,92 odsto stanovništva.
O koliko malom broju vakcinisanih se radi, najbolje govori podatak da su trenutno aktivna 8.697 slučaja korona virusa, navodi portal i podseća na izjavu vodećeg američkog virusolog, doktora Antoni Faučija koji smatra da će biti potrebno da se vakciniše i revakciniše 70-85 odsto stanovništva kako bi se normalizovao život u nekoj zemlji.
BEOGRAD – Mere koje su uvedene su nužne, jer je virus toliko u cirkulaciji da je sve više zaraženih ljudi koji kažu da ne znaju kako su se inficirali, da su poštovali preventivne mere – nosili masku, poštovali distancu, vodili računa o higijeni, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon.
Upitan da li su mere prevovremene i da li je zadovoljan, Kon je rekao da o zadovoljstvu nema smisla govoriti u ovakvoj situaciji kada je veliki broj zaraženih i kada je sve zatvoreno.
“Pred školski raspust 18. decembra, doneta je odluka da ne može više od 30 odsto skijališta da bude popunjeno. Ta odluka je razmatrana i doneta na Kriznom štabu. Dopušteno je da skujaši mogu da skijaju, ali da se obezbedi poštovanje mera”, naveo je Kon za Tv Pink.
Ističe da je osim nepoštovanja mera jedan od faktora zbog čega je došlo do naglog porasta broj zaraženih u Srbiji i to što se virus menja.
“Jedan od razloga zašto kreće porast broja zaraženih, kao što smo videli u zapadnoj Evropi i Velikoj Britaniji, je pojava britanske varijante virusa, gde se virus do te mere izmenio i da je pokazao druga svojstva – brže se prenosi, izaziva ozbiljnija obolenja”, rekao je on.
Upitan da li vakcina štiti od mutiranih sojeva i šta se dešava sa vakcinom AstraZeneka, Kon je naveo da je ta vakcina dominantna u Velikoj Britaniji i da se povlačenja serija dešavaju i da je to rutinska stvar.
“Pozivam Agenciju za lekove da objasne o čemu se radi jer je to njihova nadležnost. Posle vakcinacije kada se otkrije bilo šta, u ovom slučaju tromba, odmah se signalizira i ukoliko se pojavi tri, četiri takva slučaja ta serija se povlači”, pojasnio je on.
Na pitanje zašto i niži razredi osnovne škole prelaze na onlajn nastavu i da li se povećava broj obolele dece, on je naveo da su iskustva drugih zemalja da kada se pojavio britanski soj zaraza se spušta na mlađi uzrast, ali da ne izaziva teža obolenja kod njih.
Predloge pojedinaca da vakcinisanim građanima treba dozvoliti da mogu da odlaze na koncerte u pozorišta, Kon je rekao da je taj predlog epidemiološki zanimljiv, primamljiv, ali etički neprihvatljiv.
“To je tema koja mora ozbiljno da se razmotri. To nije medicinski deo”, rekao je on.
Vakcinalni “pasoš” će postojati u dva oblika – papirnom i elektronskom. Najverovatnije će nositi naziv “sanitarna propusnica”, a uz podatke o vakcini sadržaće i informacije o negativnim testovima i eventualno preležanom kovidu. Takođe, izdavaće se dvojezično, na jeziku svake zemlje članice i engleskom, a važiće na celoj teritoriji EU.
Evropska komisija predstaviće danas projekat ovog dokumenta koji bi trebalo da stupi na snagu pre početka turističke sezone, kako bi se ljudima omogućilo da putuju. Suština je da se stvori atmosfera nalik relativno normalnoj, ali ujedno i da se spase ekonomski veoma ugroženi sektor turizma i saobraćaja.
I pre zvaničnog predstavljanja, u javnost su procurile određene informacije. Za one građane koji ne žele da unose podatke u svoj “pametni” telefon, ili, jednostavno, nemaju ovaj uređaj, predviđena je i štampana varijanta, koja će sadržati “kju-ar” kod. Biće prihvaćena samo cepiva odobrena u EU. Takođe, da bi se izbegla diskriminacija osoba koje nisu vakcinisane, važiće negativni test ili podatak o preležanoj bolesti. Brisel trenutno radi na tome da ovi podaci budu maksimalno zaštićeni.
Francuska je izrazila rezerve prema nazivu “pasoš”, pa se rešenje nazire u formulaciji “propusnica”. Cilj je da dokument stupi na snagu do juna.
Zdravstvena propusnica trebalo bi da važi i unutar teritorija zemalja članica, za nesmetan ulazak u restorane, sportske manifestacije i na sva ona mesta gde je velika fluktuacija stanovništva. Trenutno su u toku pregovori na nivou Grupe 7 koja obuhvata najrazvijenije zemlje sveta – Veliku Britaniju, Italiju, Japan, Kanadu, Nemačku, SAD i Francusku – da se važenje budućeg dokumenta proširi van EU.
TEST NE OTKRIVA BRETANJSKI SOJ
U FRANCUSKOM regionu Bretanja pojavio se novi soj virusa korona koji daje negativni rezultat na testiranju zaraženih osoba. Varijanta je primećena krajem februara, a primećeno je devet promena na spoljnom proteinskom omotaču s “antenama” koji se kači na ljudske ćelije. Ništa zasada ne govori da je opasniji ili zarazniji od standardne varijante, ali je problem u tome što prolazi ispod “radara” testova.
Najmanje osam osoba je ubijeno, a jedna je ranjena u utorak u tri pucnjave u američkoj državi Džordžija, saopštile su vlasti. Do dve pucnjave je došlo u dva salona za masažu u gradu Atlanti, a jedna se dogodila u predgrađu tog grada, prenose američki mediji.
Osumnjičeni, 21-godišnji muškarac, odveden je u pritvor, navela je policija. Napadi su počeli oko 17 časova po lokalnom vremenu, kada je upucano pet osoba u salonu za masažu, udaljenom oko 50 kilometara od Atlante, navodi AP.
Kako dodaje Si-en-en, dve osobe su proglašene mrtvim na licu mesta, a tri su prebačene u bolnicu, gde su dve preminule, rekao je portparol kancelarije šerifa u okrugu Čeroki Džej Bejker.
Potom su se dogodila još dve pucnjave. Policija u Atlanti je saopštila da je reagovala na poziv da je u toku pljačka u jednom salonu za masažu, gde je zatekla tri tela.
Dok je bila u tom salonu, policija je primila poziv da je došlo do još jedne pucnjave u centru za masažzu, koji se nalazi u ulici prekoputa, gde su zatekli još jedno telo, naveo je šef policije u Atlanti Rodni Brajant.
On je dodao da su četiri žrtve žene i da je izgleda reč o Azijatkinjama i istakao da je još rano reći o njihovoj povezanosti sa ovim centrima za masažu, prenosi Tanjug.
Teniseri Srbije Hamad Međedović i Marko Miladinović plasirali su se danas u četvrtfinale dubla na ITF turniru u Antaliji, koji se igra na šljaci za nagradi fond od 15 hiljada dolara.
Oni su u prvom kolu za jedan čas i 22 minuta savladali dobitnike specijalne pozivnice organizatora Sarpa Abiguna i Ardu Azkaru iz Turske sa 2:1 u setovima (7:6(3), 3:6, 11:9).
Njihovi rivali u četvrtfinalu biće prvi nosioci Petar Heler iz Nemačke i Belgijanac Žeroan Vanest, koji su posle samo 50 minuta slavili u dva seta (6:2, 6:1) protiv Rumuna Kalina Mande i Dana Aleksandrua Tomesku.
Sedamnaestogodišnji Novopazarac Međedović igraće protiv Helera i u prvom kolu singla, u meču koji je na programu sutra od 08.00 po srednjeevropskom vremenu.
Heler, koji ima 28 godina, treći je nosilac i trenutno 428. na ATP listi, na kojoj Međedović zauzima 1.093. mesto.
NOVI PAZAR – Dr. Šefadil Spahić direktor Zavoda za javno zadravlje i dr. Safet Ganić specijalista epidemiologije posetili su danas Mešihat Islamske zajednice Sandžaka i tom prilikom se sastali sa muftijom Senadom ef. Halitovićem i njegovim saradnicima.
Dr. Spahić je istakao ozbiljnost trenutnog epidemiološkog stanja i složio se sa muftijom Halitovićem kako je potrebno preduzeti dodatno uključivanje svih društvenih aktera u podizanju svesti javnosti za očuvanje zdravlja.
“Trenutno je važno, koliko čuvamo svoje zdravlje zbog nas samih, toliko je važno da se čuvamo i zbog drugih kako ne bi preneli trenutno aktivni virus”, kazao je muftija Halitović i naglasio da starije osobe a pogotovu prehlađene osobe, one koje osjećaju neki od već navedenih simptoma, ne izlaze iz kuće i ne sastaju se sa porodicom i prijateljima.
ATINA – U Grčkoj je nastavljena upotreba vakcina AstraZeneke, izjavila je načelnica grčkog Nacionalnog odbora za vakcinaciju Marija Teodoridu.
U izveštaju agencije ANA se navodi da je državni sekretar za primarnu zdravstvenu zaštitu Grčke Marios Temistokleus ukazao da je manje od 4 odsto zakazanih vakcinacija AstraZenekinim preparatom otkazano i da se do danas pojavilo 85 odsto građana kojima je bila zakazana vakcinacija AstraZenekom.
Temistokleus je potvrdio da Grčka u martu očekuje isporuku još pola miliona doza ove vakcine.
Evropska agencija za lekove (EMA) danas je najavila da će u četvrtak objaviti zaključak i eventualne preporuke kada je reč o upotrebi i mogućim neželjenim posledicima vakcine AstraZeneka poput pojava krvnih ugrušaka, tromboze i embolije, preneo je Rojters.