Krizni štab Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu proglasio je vanredno stanje i do daljnjeg obustavio korišćenje godišnjih odmora zaposlenima.
Zbog epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo, KCUS je proglasio vanredno stanje i doneo jednoglasno odluku o povlačenju svih zaposlenih sa godišnjih odmora, kao i obustavu korišćenja godišnjih odmora do daljnjeg, rekla je direktorka Sebija Izetbegović.
U klinikama ove zdravstvene ustanove trenutno je smešteno 519 zaraženih virusom korona, a 60 je izrazito teških pacijenata.
Inače, u poslednja 24 časa u Kantonu Sarajevo obrađeno je 1.359 testova, od su 502 pozitivna, dok je 13 pacijenata preminulo, preneli su sarajevski mediji.
Premijer Kantona Sarajeva Edin Forto najavio je ranije da će danas biti odlučeno o novim merama.
SARAJEVO – U Bosni i Hercegovini, Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu, u jednom danu je preminulo – 68 pacijenata od posledica korona virusa.
Broj smrtnih slučajeva od početka pandemije u BiH je povećan na 5.398 pacijenata.
Samo u Federciji BiH su u jednom danu preminule 43 osobe, što je broj smrtnih slučajeva u tom entitetu od početka epidemije povećalo na 3.017.
U Republici Srpskoj je prijavljeno 19 smrtnih slučajeva kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona, što je broj preminulih povećalo na ukupno 2.381.
U Brčkko distriktu je preminula jedna ženska osoba.
NOVI PAZAR – Ambasador Republike Turske u Srbiji, Tanžu Bilgič sastao se, u okviru oproštajne posete našem gradu, sa gradonačelnik Novog Pazara Nihatom Biševcem.
„Ambasador jeste i ostaće prijatelj Novog Pazara kojim god poslom da se bavi. Današnji susret prilika je da se u ime građana zahvalim na svemu što je uradio, na mnogim zajednički realizovanim projektima, ali i projektima koje smo započeli a koji će se završiti u narednom periodu, sa ciljem poboljšanja uslova života Novopazaraca. Sarađivali smo na svim poljima, od oblasti privrede, preko kulture, obrazovanja i sporta i možemo biti više nego zadovojlni. Generalno, saradnja između Srbije i Turske je iz godine u godinu na sve većem niovu, što dodatno jača veze Novog Pazara i Sandžaka sa prijateljskim turskim narodom“, kazao je gradonačelnik Biševac, posebno izražavajući zadovoljstvo što su Bošnjaci iz dve zemlje jedna od najčvršćih spona povezivanja ljudi i most dugoroočne saradnje.
Ambasador Turske u Srbiji Tanžu Bilgič srdačno je pozdravio Novopazarce, koje će, kako je rekao, odlazeći sa pozicije ambasadora pamtiti kao svoju braću.
„Odnosi između Srbije i Turske su u poslednje četiri godine na najboljem nivou, prvenstveno zahvaljujući dvojici predsednika Erdoanu i Vučiću. Zahvaljujući tome i istporijskoj poseti predsednika Erdoana vašem gradu, unapređena je i saradnja sa Novim Pazarom, gde koji će uskoro biti otvoren i konzulat Turske. Bošnjaci jesu most povezivanja dve republike a ja iz ovog grada novim izuzetne uspomene. Zahvaljujem gradonačelniku Biševcu i svima vama na izuzetnoj saradnji. I po mom povratku u Ankaru, želim da znate, na moju podršku možete računati. U planu su projekti koje želimo da realizujemo sa vama pa je sa gradonačelnikom Biševcem i o tome danas bilo reči“, zaključio je ambasador Republike Turske u Srbiji Tanžu Bilgič.
U Palati Srbije održan je tematski društveni dijalog u vezi sa Predlogom strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine, sa posebnim osvrtom na obrazovanje nacionalnih manjina.
Dijalog su, uvodnim govorima, otvorili ministrar i prvi potpredsednik Vlade Branko Ružić, ministarka Gordana Čomic, te predsednik skupštinskog odbora dr Muamer Bačevac.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava dr Muamer Bačevac pozdravio je spremnost ministarstva nadleznog za ljudska i manjinska prava i ministarstva prosvete da prihvate inicijativu nacionalnih saveta nacionalnih manjina da se čuju njihovi komentari i sugestije na predloženi tekst strategije.
Koordinacija nacionalnih saveta je dala niz komentara i konkretnih predloga da se obrazovanje na manjinskim jezicima unapredi.
“Predlozi koji se odnose na adekvatno informisanje stanovništava o mogućnosti obrazovanja na jezicima nacionalnih manjina, smanjenje kriterijuma za formiranje odeljenja i ustanova, obezbedjivanje adekvatnih udžbenika i stručnog kadra, su opravdani i prihvatljivi i trebaju naći svoje mesto u konačnom tekstu strategije” naglasio je Bačevac.
Bačevac je zaključio da su integrisanost manjinskih naroda u političke, društveno ekonomske, kulturne i pre svega obrazovne procese, osnovni pokazatelji poštovanja ljudskih prava u svakom multietničkom društvu.
Ispred Bošnjačkog nacionalnog Vijeća dijalogu je prisustvovala profesorica Elvira Đekic.
U oproštajnoj posjeti Novom Pazaru boravi ambasador Turske u Srbiji, Tanzu Bilgic.
On je danas sa svojim domaćinima u ovom gradu sumirao utiske, a bilo je riječi i rezultatima saradnje i budućim projektima koji će se realizovati sa ambasadom Turske u Srbiji.
Stariji osnovci od danas prelaze na onlajn nastavu, zajedno sa srednjoškolcima koji nastavu na daljinu prate od prošle nedelje.
Prelazak na onlajn nastavu je deo poštrenih mera koje je u petak predložio Krizni štab za borbu protiv koronavirusa.
Za učenike od prvog do četvrtog razreda, nastava se organizuje svakodnevno u školi kroz neposredan obrazovno-vaspitni rad. Ministarstvo prosvete je tim povodom svim školama, preko školskih uprava, uputilo uputstva o radu.
Svaka škola je u obavezi da bliže uredi način planiranja, organizovanja i ostvarivanja obrazovno-vaspitnog rada putem nastave na daljinu uz važeći raspored časova, u skladu sa operativnim planom.
Obrazovno-vaspitni rad putem nastave na daljinu realizuje se na osnovu rasporeda časova za svako odeljenje, u realnom vremenu, putem izabranog sistema za upravljanje učenjem, korišćenjem savremene informaciono-komunikacione tehnologije, obezbeđujući ostvarivanje propisanih ciljeva, ishoda i standarda postignuća.
Iako je Ginekološko-akušersko odeljenje novopazarske Opšte bolnice van covid sistema, mere zaštite protiv korona virusa su na visokom nivou. Na pregled, porođaj ili bilo koju drugu intervenciju, pacijentkinje ne mogu ući bez prethodno urađenog testa na korona virus.
„Iako se nalazimo u teškoj situaciji zbog ovog virusa ipak moramo da živimo koliko je to moguće normalno u ovim uslovima, da tako kažem. Svakodnevno imamo porođaje, radimo i hiruške intervencije, sve potrebne preglede, angažovano je kompletno medicinsko osoblje, nije nam lako ali mi moramo da vodimo računa o pacijentkinjama, trudnicama i njihovim bebama“, kazao je načelnik odeljenja dr Avdul Škrijelj.
On je naglasio da sve propisane mere zaštite koje su preporuka Ministrastva zdravlja i Kriznih štabova se maksimalno poštuju i sprovode na odeljenju, da i trudnice isto kao i ostali građani moraju da ih se pridržavaju i naglasio da bez ikakve bojazni i trudnice treba da se vakcinišu jer je, po njegovim rečima, vakcija jedini spas od ove pošasti.
BEOGRAD – Iz KBC “Dr Dragiša Mišović” u Beogradu na Institut za majku i dete prebačene su dve bebe stare 13 i 15 dana, jer su pozitivne na korona virus.
Pedijatar-kardiolog Vladislav Vukomanović izjavio je za TV Prva da su, na sreću, oba novorođenčeta dobrog opšteg zdravstvenog stanja, ali da je jedno primilo i male doze kiseonika.
On je naveo da su oba slučaja otkrivena tako što je utvrđeno da su majke bile pozitivne na korona virus, pa je bebama urađen brzi test koji je pokazao da su i oba deteta takođe pozitivna.