Budva, 25.10.2018. - Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajic ucestvuje na Konferencija o ekonomiji Montenegro 2018, danas u Budvi. (BETAPHOTO/Vlade Crne Gore/SasaMatic/DS)
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da javni tužilac treba da reaguje po službenoj dužnosti zbog knjige koju je o njemu objavio lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj.
“Bilo bi neprirodno da sve ostane po sistemu: Šešelj je lud, on ionako o svakome svašta piše i štampa knjige. U pravnoj državi, ili bih ja morao da idem u zatvor zbog onoga za šta me Šešelj optužuje ili bi on morao da ide zbog lažnih optužbi koje iznosi”, rekao je Ljajić za Večernje novosti.
Ljajić je reagovao zbog knjige na 1.000 strana “Novopazarski kralj heroina Rasim Ljajić”, čiji je Šešelj autor.
Šešelj je pre nekoliko meseci u Skupštini Srbije optužio Ljajića da je vodja narko-kartela i od nadležnih tražio da sprovedu istragu.
JP „Putevi Srbije” obaveštava javnost da se saobraćaj na državnim putevima odvija otežano zbog loših vremenskih uslova i novih snežnih padavina, pojave mestimične poledice i magle.
1800 putara sa svim raspoloživim mašinama i kamionima za posipanje i čišćenje snega je na terenu 24 časa, čineći sve da se saobraćaj neometano odvija.
Raspolažemo sa dovoljnim količinama soli, kamenog agregata i rizle kao i hladne asfaltne mase za sanaciju udarnih rupa.
Posebnu pažnju pri organizaciji zimskog održavanja državnih puteva I i II reda poklanjamo: mostu “Gazela”, prevoju Bubanj Potok, Begaljičkom Brdu, prevoju “Mečka”, Čestobrodici, Zlatiboru, Popadiji, Tresibabi, Svetinji, usponu Rušanj i Rudnik na Ibarskom putu, prevojima na Fruškoj Gori (Iriški Venac i Banstol), mostu Beška, prevoju Jaram na putu Brzeće – Кopaonik i drugim.
Državni putevi trećeg prioriteta odnosno C kategorije održavanja (lokalni i seoski putevi) čiste se tek nakon što se u potpunosti očiste državni putevi prvog i drugog prioriteta odnosno A i B kategorije održavanja.
JP „Putevi Srbije” apeluje na sve učesnike u saobraćaju da bez preke potrebe ne kreću na put, a ukoliko krenu da obavezno imaju zimsku opremu i lance u brdovitim i planinskim terenima, kao i da poštuju ograničenja brzine i istu prilagode uslovima na putu.
Detaljne informacije o stanju, eventualnim zabranama, odronima, magli, ledu i prevojima na kritičnim deonicama, na državnim putevima Republike Srbije u realnom vremenu, svakodnevno u 6:00 i 18:00 časova, a u slučaju vanrednih okolnosti i češće, možete naći na internet prezentaciji JP „Putevi Srbije”, na linku: http://www.putevi-srbije.rs/index.php/izveštaj-zimske-službe
Prijepolje – Za samo dva dana jedna osoba preminula je od posledica smrzavanja, a druga koja je pronađena u snegu je najverovatnije mrtva u Prijepolju a tamošnja vlast se nije oglašavala.
Vlast koju čine SPP Muamera Zukorlića i SNS nesposobna je da građanima pruži adekvatne uslove za život. I najmanji sneg totalno parališe ovu opštinu.
U medijima koje plaća opština Prijepolje nema ni reči o nemogućim uslovima za život u tom kraju. Ljudi su zavejani, škole ne rade, grejanja nema.
Ništa bolja situacija nije ni na ulicama ovog grada gde se ljudi samoorganizuju kako bi očistili sneg.
Gradsko veće se ne oglašava, nebriga o građanima se nastavlja.
Ništa ažurnija nije ni opozicija koju čini SDP čiji je predsednik Esad Hodžić koja ne reaguje na ovakve loše uslove života i smrt ljudi od posledica snega.
Novi Pazar – Zavod za javno zdravlje u Novom Pazaru od Mešihata Islamske zajednice u Srbiji nije dobio nikakav zahtev, niti spisak hadžija za vakcinaciju tokom prošle godine – rekao je direktor ove zdravstvene ustanove dr Šefadil Spahić. On tvrdi da je to jedini razlog zbog kog hadžije nisu vakcinisane, te podseća da je obaveza organizatora bila da obezbede adekvatene vakcine.
Direktor Zavoda za javno zdravlje je podsetio da Zakon o zaštiti stanovništva i zaraznih bolesti i Pravilnik o imunizaciji putnika u međunarodnom saobraćaju regulišu da se određene vakcine, među kojima i kvadrivalentna vakcina protiv meningita za hadžije, mogu primiti isključivo u Institutu za javno zdravlje Batut.
”Dopisima Ministarstvu zdravlja i na zvaničnim stranicama trudio sam se da da se omogući da hadžije, kao i do sada, primaju vakcine u Novom Pazaru”, kaže doktor Spahić. Ističe da je na taj način Zavod za javno zdravlje izašao u susret hadžijama da ne gube vreme na putovanja i dodatne troškove.
”Obaveza organizatora je bila da obezbede adekvatne vakcine, što se može videti iz dopisa islamskih zajednica, a da Zavod obezbedi stručnu ekipu, kao i neophodnu opremu i materijal za davanje”, navodi Spahić.
On podseća da je tokom 2017.godine procedura bila ispoštovana, počev od zahteva od strane organizatora obe islamske zajednice, preko dopisa Zavoda relevantnim institucijama, do davanja. Međutim, tokom 2018.godine, od Mešihata IZ u Srbiji Zavodu za javno zdravlje nije stigao ni zahtev niti spisak hadžija za vakcinaciju.
”Zašto Mešihat nije dostavio zahtev i spisak hadžija, nije nam poznato. Celokupnu dokumentaciju dajem na uvid javnosti, a kao ovlašćeno lice dostaviću je tokom ove sedmice i Mešihatu IZ u Srbiji. Kao čovek vernik zakleo sam se Bogu, a kao lekar Hipokratu da govorim istinu zasnovanu na činjenicama”, zaključio je direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru, dr Šefadil Spahić.
Novi Pazar – Džamija Gazi Isa-beg je bila jedan od najstarijih kulturno-historijskih spomenika na Balkanu, a srušena je 1938. godine u Kraljevini Jugoslaviji. Ona se nalazila na temeljima sadašnje zgrade fakulteta za Islamske studije. Samo deset godina nakon izgradnje ove zgrade, tačnije 1948. godine, zgrada se izuzima od strane komunista. U Zapisniku potpisanom od strane komunističkih vlasti, sa jedne strane, i predstavnika vakufske direkcije, ukupna površina zemljišta koje je oduzeto iznosi 9 ari i 15 kvadrata. Na ovom oduzetom zemljištu nalazila se i zgrada FIS-a, koja je u osnovi zauzimala površinu od 389,80 kvadrata.
20.11. 2018. godine Muamer Zukorlić uručio je Mevludu Dudiću rješenje Agencije za restituciju u kojem stoji da se objekat Islamskog fakulteta, koji se nalazi na Trgu, vraća Islamskoj zajednici. Rješenje nije prikazano i skrivano je od javnosti, nikakve činjenice iz rješenja nisu iznijete.
Svjedoci smo da se objekat na Trgu stalno dograđuje, pa u sadašnjem obliku zauzima površinu oko 20 ari, ako na to dodamo još uzurpirane površine uz zgradu za lične parkinge automobila kao i terase kafića, dolazimo do površine koja je zauzeta od približno 29 ari. Dok sa druge strane Rješenjem Agencije za restituciju vraćena je Islamskoj zajednici površina od 3 ara i 89 kvadrata, što je evidentno značajno manja površina od zauzete. U rješenju je napisano sljedeće:
Usvaja se zahtjev odbora Medžlisa Islamske zajednice Novi Pazar, te mu se vraća pravo na svojinu, ukupne površine u prizemlju i na prvom spratu 774 kvadrata, ali ne na nazidanom drugom spratu i dogradnjama izvan gabarita nacionalizovanog objekta sa zapadne, sjeverozapadne i jugoistočne strane.
Ukupna površina objekta je 774 kvadrata, i to prizemlja i sprata, zgrada u osnovi ima 3 ara i 89 kvadrata, što je I u zapisniku iz 1948. Godine evidentirano, I što odgovara objektu izuzetom od strane komunističkih vlasti.Dalje u Rješenju stoji:
Odbija se zahtjev u dijelu koji se odnosi na vraćanje prava svojine na zemljištu kat. parceli br. 1329/2.
Zašto je odbijen zahtjev za povraćaj druge parcele leži odgovor u 1980. godini kada su opštinske vlasti izvršile nadoknadujednog dijela zemljišta na Trgu. Tako štoje na zahtjev sekretara Medžlisa, Hajra Tutića, opština sklopila sporazum sa Islamskom zajednicom, zaveden pod brojem 686/80. Tadašnje rukovodstvo opštine na čelu s Asimom Krlićem i Momom Džambasanovićem je na ime izuzete zemlje na Trgu dalo kao nadoknadu parcelu na lokaciji u Ulici 1. maj. Na tom mjestu je izgrađena današnja upravna zgrada Mešihata. Povodom ovog slučaja Hajro Tutić je dao intervju 2010. godine u Glasu islama, pod nazivom “Dribling opštinara”, gdje je i priznao da je izvršena nadoknada jednog dijela oduzetog zemljišta:
“ Tada smo postigli sporazum da se naša postojeća stara upravna zgrada, koja se nalazi uz islamske ustanove, poruši, a da mi zauzvrat dobijemo novu lokaciju u Ulici 1. maj, za izgradnju nove upravne zgrade. U sporazumu je još bilo naznačeno da treba da budemo oslobođeni plaćanja komunalija i da opština nama plati građevinsku vrijednost starog objekta.”
Po priznanju Hajra Tutića jedan dio zemljišta izuzetog je nadoknađen, a sa druge strane površina uzurpacije gradskog Trga je mnogo veća nego što je izuzeto zemljište 1948.godine. Mnogo veći problem da je stvarni korisnik ostatka objekta drugo pravno lice, koje nije naša Islamka zajednica. Najavljujemo specijalnu emisiju, o ovim nezakonitim radnjama, istraživačkog novinara i autora raznih tekstova i emisija, Suada Zoranića, koja je na programu večeras nakon drugog Dnevnika.
Dvojica maskiranih razbojnika upala su večeras u prostorije sportske kladionice “MaxBet” u ulici AVNOJ-a u Novom Pazaru, gde su uz pretnju nožem odneli dnevni pazar, saznaje indeksonline.rs.
Novopazarska policija vrši uviđaj na licu mesta a za napadačima se intenzivno traga.
Ovo razbojništvo izvedeno je na skoro identičan način kao pre dva dana, kada je u novopazarskom naselju Selakovac izvršena pljačka, pa postoji sumnja da su dela povezana.
Predsjedništvo Bošnjačkog nacionalnog vijeća najoštrije osuđuje izjave nosioca liste “Matica bošnjačka” i narodnog poslanika Muamera Zukorlića o navodnom naoružavanju Bošnjaka tokom 90-tih godina 20-og stoljeća, postojanju još oko 20.000 neotkrivenih pušaka u Sandžaku i označavanje osnivača, doskorašnjeg predsjednika i sadašnjeg vijećnika Bošnjačkog nacionalnog vijeća, dr. Sulejmana Ugljanina kao glavnog krivca za to.
Predsjedništvo BNV ukazuje na činjenicu da su svi procesi u vezi sa navodnim naoružavanjem Bošnjaka u Sandžaku tokom 90-tih godina sudski okončani i da ponovno otvaranje tog procesa ima cilj aboliranje počinioca masovnih zločina protiv Bošnjaka i policijske torture vršene nad pripadnicima bošnjačkog naroda na ovim prostorima u tom periodu, iniciranje novih istraga i opravdavanje pokretanja novih talasa terora nad Bošnjacima, izazivanje opšteg straha i nesigurnosti i označavanje Bošnjaka Sandžaka kao faktora nestabilnosti i prijetnje miru i sigurnosti na Balkanu.
Predsjedništvo BNV apeluje na domaću i međunarodnu javnost, posebno na predstavnike režimskih medija, da se uzdrže od daljih napada na Bošnjačko nacionalno vijeće i iskonstruisane prijetnje njegovim legitimnim predstavnicima od strane režima i njegovih glasnogovornika.
Predsjedništvo BNV poziva predstavnike Evropske Unije, OSCE, drugih međunarodnih organizacija, kao i sva diplomatska predstavništva u Beogradu, da se suprotstave procesima dezavuisanja bošnjačkog naroda u očima domaće i međunarodne javnosti i podrže ostvarivanje nacionalnih prava Bošnjaka u Republici Srbiji i rješavanje pitanja njegovog statusa.
Predsjedništvo BNV poziva Muamera Zukorlića da povuče date izjave o navodnom naoružanju u Sandžaku i neosnovane napade na osnivača i doskorašnjeg predsjednika BNV dr. Sulejmana Ugljanina. U suprotnom, Predsjedništvo BNV će protiv istoga pokrenuti odgovarajući sudski postupak, u interesu zaštite prava i sigurnosti svih Bošnjaka u Republici Srbiji.
Pravoslavci večeras obilježavaju badnjak pred Božić. Iako se radi o vjerskom prazniku, nekolicina ga je iskoristila za morbidne provokacije, prije svega u Srebrenici.
Tako je danas ostavljen svinjski otpad u Memorijalnom centru u Potočarima, a večeras je bilo posebno jezivo.
Ulicama sablasnog grada prolaze traktori na kojima su pijanu ljudi koji pjevaju i pucaju, a na posebnoj fešti u organizaciji načelnika Mladena Grujičića pjevale su se četničke pjesme.
Video je objavio bivši načelnik Ćamil Duraković.
“Bravo načelniče! Badnji, meni čudan, konvoj ciljano staje ispred kuće “našeg” načelnika u Srebrenici, na Soloćuši. Pjesma je posebno odabrana za načelnika, inače nije četnička, mislim nemojte dizati bespotrebne tenzije, to je samo “moj stari đedo”, “..i danas je ljuta zmija kokarda mu sija” – napisao je Duraković.
Nenad M. (38), zet izvjesnog Aleksandra Šarca, koji je član kriminalne bande “Pink Panter”, ubijen je u današnjoj sačekuši na Banovom Brdu, a, najvjerovatnije, radi se o grešci mafijaškog klana koji već neko vrijeme želi ubiti Aleksandra.
Video koji je objavio “Kurir”, a koji je, najvjerovatnije, sa sigurnosne kamere kuće, veoma je uznemirujući.
Naime, na početku snimka vidi se Nenad, koji je izašao sa dječijim kolicima kako bi ih spakirao u gepek. On stoji pored svog auta, a potom otključava gepek.
Nakon petnaestak sekundi, nekoliko metara dalje od Nenadovog automobila, zaustavlja se bijelo vozilo. Ono što je veoma značajno za daljnju istragu jeste što je vozilo iz kojeg je izašao ubica imalo otkrivene tablice.
Muškarac u bijeloj jakni, bez ikakve maske ili fantomke, izlazi iz automobila i s torbom u ruci prilazi meti, misleći da je prava osoba u pitanju.
Taj detalj još jednom sugerira da bi pronalazak napadača u kratkom roku bio moguć s obzirom na to da su svi bitni elementi napada transparentni, prenosi Telegraf.
Ubica u bijeloj jakni vadi pištolj i ispaljuje nekoliko hitaca u Nenada, koji prvo stoji, a potom pada na beton.
Za sada svi navodi govore da je riječ o pogrešnoj likvidaciji, odnosno da je Nenad bio žrtva kriminalnih konflikata svog šuraka, ali policija radi na utvrđivanju prvobitnih informacija.
Dva značajna detalja na ovom snimku umnogome mogu pomoći organima vlasti da uhvate ubicu jer su i registarske tablice i lice vrlo transparentni.