Naslovna Blog Stranica 3016

Dodik: Iza protesta u Banjaluci i Beogradu strani faktor

3
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da svako iole politički i bezbjednosno pismen može lako da zaključi da su protesti u Banjaluci i u Beogradu koordinisani i da iza njih stoji strani faktor, prije svih Velika Britanija, čiji je cilj, kako kaže, rušenje vlasti u Republici Srpskoj i u Srbiji.

Glavni motiv izazivanja nestabilnosti je, kako objašnjava za današnjii “Kurir”, namjera Zapada da spriječi ruski uticaj na ovim prostorima.

“Britanija je odobrila šest miliona funti za sprečavanje ruskog uticaja ovdje. To znači da je taj novac upumpan u razne NVO, medije… da proizvede nestabilnost i ruše vlast u Beogradu i RS. Zašto neko misli da je mjera njihove politike prema Rusiji obavezujuća i za nas ovdje?! To ne može da bude”, rekao je Dodik.

Komentarišući okupljanja pristalica grupe “Pravda za Davida” u Banjaluci, Dodik kaže da je taj pokret u pravu u dijelu koji se tiče insistiranja da se utvrdi istina o stradanju Davida Dragičevića.

“Na to može jedino da odgovori tužilaštvo, i poslije toga sud. Sve izvan toga, a tiče se političkih stavova i ocjena, nasrtaja na institucije i pojedince je neprihvatljivo. I dobiće svoj politički odgovor”, rekao je Dodik.

Taj politički odgovor je, objašnjava, novi zakon i ukidanje tužilaštva koje je, kako kaže, pod upravom međunarodnog faktora i formiranje nekog novog.

“Očigledno postoji sprega. U tužilastvu odugovlače i neće da rade svoj posao kako bi se napravila atmosfera navodne odgovornosti izvršne vlasti za taj slučaj”, kaže Dodik i objašnjava da izvršna vlast u RS ne imenuje tužioce ni sudije, već to radi Sarajevo.

Govoreći o protestima u Beogradu, Dodik kaže da je aktuelna vlast predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem zatekla beznadežnu situaciju, zemlju pred bankrotom, a da sad oni koji su je doveli u tu poziciju odjednom okupljaju narod i nude se kao alterantiva.

“Uvijek u Beogradu, kao i u Banjaluci možete naći nekoliko hiljada ljudi koji su nezadovoljni. A ti bi bili nezadovoljni gdje god živjeli. Srbija ima demokratske izbore, pa ti nezadovojni neka se za njih pripreme”, rekao je Dodik.

Upitan da li sugeriše da su protesti u Banjaluci i Beogradu u nekoj vezi, Dodik odgovara “očigledno”.

“Ovde izuzimam porodicu Dragičević. Razumijem povrijeđenost Davora Dragičevića i dok traga za istinom, ima moju podršku. Kad uđe u politiku, a nije nepoznato da su se oko njega političari okupili onda imamo problem. Naravno da strani faktor ima uticaj”, kaže on.

 

(Vijesti.ba / RTRS)


Emina Jahović raskinula sa turskim milijarderom

0
Pjevačica Emina Jahović okončala je romansu o kojoj su poslednjih mjeseci pisali svi srpski i turski mediji.

Da nešto nije u redu u njihovom odnosu primjetili su svi koji prate Eminu Jahović i turskog milijardera Sadetina Sarana na društvenim mrežama. Posljednjih desetak dana njih dvoje nisu ništa lajkovali jedno drugom što je već izazvalo sumnju da nešto nije ok među njima.

Definitivna potvrda “nevolja u raju” stigla je kada se Emina nije pojavila na gala žurki koju je njen sada već bivši dečko organizovao.

I pjevačica je potvrdila ovu informaciju putem svog PR tima.

“Tačno je, Emina i Sadetin više nisu zajedno. Poslije dvomesečnog zabavljanja shvatili su da nemaju iste poglede na budućnost i zajedničku perspektivu tako da svako dalje nastavlja svojim putem”, navodi se u saopštenju, prenio je Blic.rs.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da protesti u Beogradu pod sloganom “Stop krvavim košuljama” i “Jedan od pet miliona” nisu građanski, već politički. On je rekao da su protesti demokratski, da građani na to imaju pravo sve dok to čine mirno i dok nema problema. “Ja sam spreman da sagledam da vidim sa narodom i brojnim interesnim grupama pogođenim promjenama da vidimo čime su to sve ti nezadovoljni”, rekao je Vučić za Studio B. On je napomenuo da među onima koji protestuju ima i kriminalaca, ali i puno pristojnih ljudi zbog kojih želi da vidi gdje griješi i šta je to što može da se uradi. Po njegovoj procjeni na protestima učestvuje najviše građana starosne dobi od 50 do 60 godina. Vučić je rekao i da se sreo sa učesnicima protesta kada je dolazio u Studio B koji se nalazi u Beogradjanki u centru Beograda, i da ih se nije uplašio. “Došao sam na glavni ulaz neki ljudi su nešto vikali”, rekao je Vučić i dodao da je doček bio veličanstven i da će ih svaki put obavještavati kuda se kreće kako bi mogli opet da ga dočekaju. (Vijesti.ba / Beta)

3
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da protesti u Beogradu pod sloganom “Stop krvavim košuljama” i “Jedan od pet miliona” nisu građanski, već politički.

On je rekao da su protesti demokratski, da građani na to imaju pravo sve dok to čine mirno i dok nema problema.

“Ja sam spreman da sagledam da vidim sa narodom i brojnim interesnim grupama pogođenim promjenama da vidimo čime su to sve ti nezadovoljni”, rekao je Vučić za Studio B.

On je napomenuo da među onima koji protestuju ima i kriminalaca, ali i puno pristojnih ljudi zbog kojih želi da vidi gdje griješi i šta je to što može da se uradi.

Po njegovoj procjeni na protestima učestvuje najviše građana starosne dobi od 50 do 60 godina.

Vučić je rekao i da se sreo sa učesnicima protesta kada je dolazio u Studio B koji se nalazi u Beogradjanki u centru Beograda, i da ih se nije uplašio.

“Došao sam na glavni ulaz neki ljudi su nešto vikali”, rekao je Vučić i dodao da je doček bio veličanstven i da će ih svaki put obavještavati kuda se kreće kako bi mogli opet da ga dočekaju.

 

(Vijesti.ba / Beta)

Haradinaj: Od danas granica Kosova prema Albaniji ne postoji

0
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj objavio je na Facebooku da “od danas, granica Kosova prema Albaniji ne postoji”, prenio je Zeri.

“Danas mi je bila čast da učestvujem u potpisivanju sporazuma o uspostavljanju zajedničkih graničnih tačaka između Kosova i Albanije, po principu IBM-a i našeg zajedničkog evropskog puta”, napisao je Haradinaj na svom Facebook nalogu.

“Od danas granica Kosova prema Albaniji ne postoji. Imaćemo samo jednu zajedničku stanicu. Rad će se nastaviti i u martu ulazimo u drugu fazu potpunog uklanjanja granice između Kosova i Albanije, na osnovu šengenskih principa”, napisao je Haradinaj, prenosi Zeri.

On je napisao i da je u interesu Kosova i Albanije “da očuvaju i unaprijede bilateralno partnerstvo između dvije zemlje”.

 

(Vijesti.ba / Tanjug)

S četvrtog protesta “Jedan od pet miliona” zatražena smjena Stefanovića

2
Nekoliko hiljada građana na protestu “Jedan od pet miliona” u Beogradu zatražilo je večeras smjenu ministra unutrašnjih poslova Srbije Nebojše Stefanovića, javlja Anadolu Agency (AA).

Učesnici protesta su nosili transparente s natpisima “Ima nas pet miliona”, “Dosta obećanja i laži, penzioneri su gladni”, “Šetam ne želim da odem”, “Mi smo uz narod, ne uz sadašnje i bivše lopove”…

Glumac Branislav Trifunović okupljenima je rekao da ako ih pitaju ko je organizator protesta, oni odgovore s predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, jer “da nije njega, ne bi bilo ni protesta”.

On je ponovio zahtjeve s prethodnih protesta, a to su da se rasvijetli ubistvo Olivera Ivanovića, da se otkriju nalogodavci napada na novinare i opozicionare, kao i da opozicija dobije pet minuta prostora u Dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS).

Tim zahtjevima večeras je pridodata smjena ministra Stefanovića, kome je poručeno da umjesto što prebrojava učesnike protesta, prebroji koliko je bilo ubistava u Srbiji.

Trifunović je, komentarišući skupove “Pravda za Davida”, rekao da je Beograd uz oca Davora Dragičevića.

“Beograd je uz njega, za pravdu, sreću, radost, istinu, za sve nas. Pravda za Davida”, kazao je Trifunović.

Zatim je govorio novinar Srđan Škoro, poželjevši srećnu Novu godinu bez Vučića.

Okupljenima se obratio i predsjednik Mjesne zajednice Rakita Desimir Stojanov koji je rekao da mještani tog sela traže “samo mir i reku”. Poručio je i da investitoru mini hidroelektrane u tom mjestu neće dozvoliti da prođe kroz njegovu djedovinu.

Protestna šetnja išla je od platoa Filozofskog fakulteta, preko Makedonske, Svetogorske, Takovske i Ulice kralja Milana do Trga Slavija. Njih je kod Doma omladine pokušala da presretne grupa ljudi s transparentima “Nema podele Kosmeta, nema podele naroda”, ali incidenata nije bilo.

Ispred zgrade RTS-a bio je i predsjednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu Simo Spasić, koji je govorio o srpskim žrtavama i razvio transparent “Dosovski režim oslobodio je 2.000 albanskih terorista, a srpske generale prodali Hagu”.

Kod zgrade RTS, učesnici protesta zapalili su baklju i razvili transparent “Počelo je”.

Ispred gradske televizije Studio B, gdje večeras gostuje Vučić, okupljeni su pozvali Vučića da ih prebroji, a zatim su nastavili do Trga Slavija.

Saobraćaj u ulicama kojima se kretala kolona učesnika protesta je bio obustavljen.

Naredno okupljanje zakazano je za subotu, 5. januara 2019. godine.

Protest je organizovan poslije napada na jednog od lidera Saveza za Srbiju i predsjednika Levice Srbije Borka Stefanovića kojem je pred skup SZS u Kruševcu razbijena glava.

 

(Vijesti.ba / AA)

FK JOŠANICA: Gicići na čelu kluba

0

Večeras je održana Skupština FK Jošanica na kojoj je birano rukovdstvo kluba za naredne četiri godine.

Mandat predsednika kluba poveren je dosadašnjem predsedniku Elvedinu Giciću koji je izabran jednoglasnom odlukom delagata Skupštine, podpredsednici biće Elmir i Elvir Gicić kao i Jakub Suljović.

Za generalnog sekretara izabran je Semir Gusinac a funkciju sportskog direktora obavljaće Fikret Međedović.

– Ukazana mi je velika čast i nadam se da ćemo i naredne četiri godine nastaviti istim tempom. Cilj nam je da klub bude što jači i iskreno se nadamo da će nam se u ove četiri godine ukazati šansa da se plasiramo u veći rang takmičenja, kazao je predsednik Gicić.

Jošanica je nakon jesenjeg dela prvenstva četvrta na tabeli sa sa tri boda zaostatka za vodećim Smederevom.

EVO ŠTA ĆE BITI SA TOPLANOM NA BIO MASU U NOVOM PAZARU! VIDEO

1

MAHMUTOVIĆ NASTAVLJA DA RAZVIJA ZDRAVSTVO U SANDŽAKU! Nefrologija dobila 13 novih aprata za hemodijalizu

0

Novi Pazar – Služba nefrologije dobila je trinaest novih aparata za hemodijalizu. Reč je o najnovijim aparatima poslednje generacije koji mogu vršiti sve vrste dijaliznih procedura. Nabavkom ovih aparata, kako ističe direktor Opšte bolnice Novi Pazar, dr Meho Mahmutović, odeljenje hemodijalize od danas postaje jedan ozbiljan hemodijalizni centar. On je naglasio da  vrednost aparata iznosi oko 18 miliona dinara.

“Zahvaljujući menadžmentu Opšte bolnice na čelu sa direktorom dr Mehom Mahmutovićem, nastavili smo kontinuiranu akciju zanavljanja hemodijalizne opreme. Ovo su aparati koji su poslednja reč tehnike i koji mogu da vrše sve vrste dijaliznih procedura, a za nas najznačajnija je mogućnost rada hemodijafiltracije na svim aparatima, što do sada nismo imali”, rekao je načelnik nefrološkog odeljenja de Edvin Hadžibulić.

Još jedna novina na nefrološkom odeljenju jeste i mogućnost kreiranja vaskularnih pristupa za hemodijalizu koja je rezultat sklopljenog sporazuma sa Klinikom za vaskularne bolesti iz Beograda.

Služba nefrologije sa centrom za hemodijalizu jedno je od uspešnijih odeljenja u radu Opšte bolnice koje konstantno radi na unapređenju i poboljšanju uslova kako za rad zaposlenih tako i za lečenje pacijenata.

 

B.V.

Održana svečana sednica Skupštine grada Novog Pazara

0

Novi Pazar – Odbornici Skupštine grada Novog Pazara održali su svečanu sednicu na kojoj su sumirani ostvareni rezultati tokom 2018. Predsednica lokalnog parlamenta Ifeta Radončić izdvojila je najznačajnije odluke koje je gradska skupština usvojila u ovoj godini. Ona je na kraju svog izlaganja građanima čestitala nastupajuće praznike.

“Uradiili smo mnogo značajnih stvari u ovoj godini i nadam se da ćemo i u 2019.godini biti još uspešniji. Sve što je ostvareno u 2018 doprinosi kvalitetnijem životu naših građana. Želim vam puno uspeha na ličnom i poslovnom planu. Da u narednoj godini zajednički radimo za dobrobit grada i svih ljudi koji u njemu žive, za sreću i blagostanje naše dece i generacija koje dolaze a za koje moramo graditi budućnost dostojnu čoveka“, kazala je Radončić.

Čestitke građanima Novog Pazara uputili su predstavnici odbornickih grupa koje deluju u gradskoj Skupštini.

Dačić: Kamo sreće da se nikad nismo ni spajali sa Crnom Gorom

0
Šef srpske diplomatije, Ivica Dačić, smatra da je smiješno to što je cnogorski predsjednik Milo Ðukanović rekao da je došlo do zaoštravanja odnosa Srbije sa komšijama, Zagrebom, Pištinom, pa i sa Podgoricom, kao i da Crna Gora ne donosi antisrpske odluke, već odluke u svom interesu.

Dačić petpostavlja da Ðukanović pritom misli na crnogorske interese, što je, kako ističe, lijepo, jer i Srbija donosi odluke u sopstvenom interesu.

“Treba li zbog toga da se izvinjavamo bilo kome”, zapitao je Dačić.

Kao drugo je naveo da je, u istom tom intervjuu, Ðukanović nagovijestio da je Srbija odgovorna za ”estrukciju Crne Gore”, šta god to, kako kaže, značilo.

“Niti je Srbija bilo kom državljaninu Crne Gore zabranila ulazak u Srbiju, niti od Srbije zavisi ulazak Crne Gore u Evropsku uniju. Dakle, zbilja je smešno”, naveo je Dačić u intervjuu za podgorički Dan.

Dačić je ocijenio da su odnosi Srbije i Crne Gore stabilni, da je Srbija otvorena za razgovor o svim temama koje obe smatraju važnim, kao i da Srbije želi Crnoj Gori ulazak u Evropsku uniju.

“Ali, ne možemo prihvatiti ulogu dežurnog krivca za svačije probleme. Na kraju, Crna Gora treba najzad da shvati da u Srbiji nema nikakvog žala zbog rastanka sa Crnom Gorom. Srećan put, kamo sreće da se nikad nismo ni spajali”, poručio je Dačić.

Prema njegovim riječima, ako neko treba da žali zbog 1918, onda je to Srbija, jer je u ratu izgubila 28 odsto stanovništva.

“Na koga se Crna Gora žali na Aleksandra Karađorđevića, polu-Crnogorca, unuka crnogorskog kralja Nikole Petrovića? Uostalom, i Karađorđevići su Petrovići koji su u Šumadiju došli sa crnogorsko-hercegovačkih brda. Jedan Šumadinac, Kruševljanin ili Topličanin nikad ne bi ukinuo Srbiju zarad Jugoslavije. I zašto bismo mi žalili zbog Crne Gore? I ranije smo bili dve države. Jedino što se nikad nije dešavalo da Crna Gora i Srbija budu u sukobu. To je ono što je tragično. Uostalom, i kralj Nikola, kad je uputio proglas narodu 1914. godine, napisao je ”živelo naše milo srpstvo”. Nisam ja napisao to, nego on”, kazao je Dačić.

Šef srpske diplomatije dalje kaže da su gusle i srpske i crnogorske, ali da nikada nije čuo nijednu guslarsku pjesmu o sukobu Srbije i Crne Gore.

“I zato kad iz Crne Gore govore o velikosrpskoj agresiji, ja se uvek našalim i kažem da ja samo znam za velikocrnogorsku agresiju na rukovodeća mesta u Srbiji”, rekao je Dačić i poručio:

” Da zaključim, sve najbolje Crnoj Gori, ne interesuje nas šta rade, osim kada su u pitanju srpski nacionalni i državni interesi i položaj Srba u Crnoj Gori, kojih ima 30 odsto. To je suvereno pravo svake države. Sve to treba da radimo u međusobnom prijateljstvu”.

Prema njegovim riječima, položaj Srba u Crnoj Gori važan je element u bilateralnim odnosima dvije zemlje.

“Smatramo da su Srbi konstitutivan narod u Crnoj Gori, a nikako manjina. Inače, mi pitanje jezika kojim govore građani Crne Gore ostavljamo njima na odluku, iako je činjenica da tokom razgovora naših zvaničnika prevodioci nisu potrebni”, kazao je Dačić.

Istakao je da Srbija, takođe, smatra da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori važan dio njene istorije i kulture i da je kao takvu zvanični Beograd tretira.

“A ja lično verujem i da većinsko crnogorsko stanovništvo misli isto. Ali, sva ova pitanja mogu se rešiti dijalogom i deo su razgovora tokom susreta zvaničnika naše dve zemlje. Mislim da bi za naše odnose, ali i za unutrašnju stabilnost Crne Gore, bilo lekovito da Srbi postanu deo vladajuće koalicije. Mnogi problemi bi tako mogli da budu prevaziđeni”, smatra Dačić.

Crna Gora, smatra takođe Dačić, treba da riješi slučaj Branke Milić u okviru svojih institucija, a na Srbiji je da pomogne razmenom obavještajnih podataka i informacijama.

“Ne zaboravite da je Srbija, kao i svaka druga država, dužna da pomogne svakom svom državljaninu koji od nje traži pomoć. Ta pomoć pripada i gospođi Milić. Nadam se da će nadležne institucije obe zemlje, uz saglasnost gospođe Milić, doći do obostrano prihvatljivog dogovora”, zaključio je Dačić.

(Vijesti.ba / Tanjug)