Naslovna Blog Stranica 3017

Bosna i Hercegovina ostaje zemlja evropskog islama

0
Današnji Süddeutsche Zeitung objavljuje članak o džamijama i utjecaju ekstremnog islama iz zemalja Arapskog poluotoka, ali i upornost Sarajeva u ovoj zemlji ostati kod evropske i tolerantne vjere.

U članku Petera Müncha pod naslovom „Nepoželjan uvoz” u današnjem Süddeutsche Zeitungu, on piše o golemoj džamiji Kralja Fahda u Sarajevu: „Ova džamija u četvrti Alipašino polje može biti simbolom i velebni znak za napore Saudijaca i drugih Arapa Zaljeva izvesti na Balkan i time na tlo Evrope njihovo konzervativno tumačenje Islama. Bosna se islamističkim fundamentalistima činila kao idealni mostobran: već u ratnim godinama od 1992. do 1995. se ugroženoj muslimanskoj braći tamo slao novac, oružje, ali i mudžahedini koji će se boriti na njihovoj strani. Odmah nakon rata su došli i religiozni pomoćnici u obnovi”, piše Süddeutsche Zeitung.

„Još i prije nego što su se u toj opustošenoj zemlji obnovile kuće, na mnogim mjestima su iz tla nicale džamije financirane petro-dolarima. Rat je uopće doveo povratu vjeri i iz džamije Kraja Fahda i iz stotina drugih poklonjenih džamija se trebala širiti strogo učenje vehabitskog islama”, objašnjava članak u minhenskim novinama. „Ali: plan nije uspio. Doduše ima nekoliko selefističkih sela u brdima Bosne i u nekim džamijama sve do danas se čuje vehabitsko gledište. Ali u državi je odlučujući ostao tradicionalni liberalni, bosanski islam. Na to prije svega pazi Islamsko društvo i reis-l-ulema Husein Kavazović koji je na njegovom čelu od 2012.”, piše Süddeutsche Zeitung. Iz njegovog ureda u drevnoj Carevoj džamiji se „imenuju i nadziru hodže i u džamijama koje su građene stranim novcem, a u jednom udžbeniku se eksplicitno upozorava na opasnost od selefizma. (U Bosni se) propovijeda europski islam”, piše Peter Münch.

Arapski nije, ali turski novac je dobrodošao

On nastavlja kako novac iz Saudijske Arabije i dalje stiže, ali ne više toliko za džamije, nego za ljetovališta kao što je Sarajevo Resort gdje i arapska srednja klasa rado provodi svoja ljeta. „Ali za džamije je u međuvremenu pronađen novi sponzor: Turska. U Bosni, koja je od 1463. do 1878. pripadala Osmanlijskom carstvu, predsjednik Recep Tayyip Erdogan investira mnogo novca kako bi proširio svoj politički utjecaj na Balkanu. Pritom nailazi na raširene ruke vladajuće bosanske stranke SDA. Ali i u Carevoj džamiji je pomoć iz Ankare dobrodošla: nedavno je obnovljena turskim novcem”, završava članak Petera Müncha u današnjem Süddeutsche Zeitungu.

Neue Zürcher Zeitung danas opet bavi granicom Bosne i Hercegovine prema Hrvatskoj. Objavljuje vijest o 39 migranata koji su u Hrvatskoj prošvercani iz Bosne i Hercegovine. „Vozilo je upalo u oči hrvatskim policajcima kod Vrgorca na granici prema Bosni. Među izbjeglicama i migrantima u kombiju je bilo i neobjavljeni broj žena i djece. Migranti su priznali da dolaze iz Iraka i iz Irana. Jedan 26-godišnji Slovenac koji je upravljao kombijem je uhićen pod sumnjom šverca ljudima. Od pretežito zatvorene Balkanske rute koja je vodila iz Grčke preko Makedonije, Srbije i Mađarske u srednju Europu se stvorila alternativna ruta preko Bosne, Hrvatske i Slovenije”, piše današnji NZZ.

(Vijesti.ba / DW)

Kosovo uvodi takse i na svjetske proizvode koji dolaze iz Srbije

0
Ramush Haradinaj, a former Kosovo prime minister, appears in court in Colmar, Thursday, March 2, 2017. The appeals court said that it was postponing a decision on the possible extradition of Haradinaj. French authorities had detained Haradinaj since Jan. 4 following a request from Serbia. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Kosovska vlada donijela je odluku da proširi odluku o taksama od 100 odsto i na robu stranih kompanija koji imaju svoje proizvodne pogone u centralnoj Srbiji.

Ova odluka donesena je na današnjoj sjednici kosovske vlade, a samo nekoliko sati nakon što su ambasadori Kvinte zatražili potpuno ukidanje taksi, javlja dopisnik RTS-a.

Priština je prije više od mjesec dana sa prethodnih deset podigla na sto odsto takse na srpske proizvode.

Međutim, kosovske vlasti su tada usvojile i aneks odluke kojim je dozvoljeno da deset stranih kompanija sa sjedištem u Srbiji plasiraju robu na Kosovu i Metohiji i ne plaćaju takse od 100 odsto.

U pitanju su proizvodi kompanija “Koka-Kola HBC”, “Tuborg”, “Dukat”, “Gemalto”, koja se bavi zaštitom podataka.

Takođe, Priština je od taksi izuzela kompanije “Rauh”, “Henkel”, fabriku za proizvodnju gaziranih i negaziranih sokova “Fluidi” iz Preševa, kao ni “Gorenje”, “Megl” i “Jafu”, koja je u vlasništvu “Kapa star” grupe.

(Vijesti.ba)

Angelina Jolie nagovijestila da kreće u politiku

0
Holivudska glumica Angelina Jolie nagovijestila je kako razmišlja da se u budućnosti bavi politikom. U intervjuu koji je dala za BBC rekla je kako bi takvu ideju prije 20 godina sigurno odbila, ali sada vjeruje da je potrebna u politici.

Lijepa glumica je specijalna izaslanica UN-ove agencije za izbjeglice, a u intervjuu s voditeljem Justinom Webbom Angelina Jolie je razgovarala o američkoj politici, društvenim medijima, seksualnom nasilju i globalnoj izbjegličkoj krizi.

“Da ste mi ovo pitanje postavili prije 20 godina vjerovatno bih se nasmijala… Uvijek kažem da ću ići tamo gdje sam potrebna, ali nisam sigurna koliko sam spremna za politiku”, kazala je Angelina na pitanje da li će se jednog dana kandidirati za američku predsjednicu.

Kada joj je Webb kazao da bi ona mogla biti na listi od 30 do 40 demokrata koji se kandidiraju za predsjednika, samo mu se zahvalila ne odbijajući njegov prijedlog.

Angelina je u intervjuu govorila i o poteškoćama praćenja aktivnosti djece na društvenim mrežama te naglasila da ni ona, baš kao što ni većina roditelja, ne može kontrolirati apsolutno sve čemu su joj djeca izložena.

“Djeca se definitvno bolje razumiju u tehnologiju i lako nas mogu prevariti”, rekla je ona, prenosi Klix.

Ono što je novina u Angelininom životu je nedjeljni program za djecu koji će biti emitovan u 2019. godini na BBC-u. Emisija je namijenjena djeci od 7 do 12 godina i nada se da će u ovoj emisiji preovladavati međunarodne vijesti, fokusirajući se na teme kao što su tehnologija, okoliš i društveni mediji.

(Vijesti.ba)

Proglašeni najbolji u novopazarskom sportu za 2018.

0

Internacionalni prvak sveta u superpero kategoriji u okviru Međunarodne bokserske federacije Šerif Gurdijeljac i evropska prvakinja u lou-kiku do 56 kilograma Ajla Lukač proglašeni su za najbolje sportiste Novog Pazara u 2018. godini.

U Koncertnoj dvorani Kulturnog centra, gradski Sportski savez premijerno je nagradio Gurdijeljca, dok je Lukač to priznanje dobila i 2014.

Kao i prošle godine, Odbojkaški klub Novi Pazar prvi je u kategoriji sportskih kolektiva, a Rifat Zilkić bio je bez premca među trenerima.

Sportski radnik godine je sportski direktor Košarkaškog kluba Novi Pazar Džemil Imamović, dok je Nagrada za zivotno delo Abdulah Duce Gegić uručena Rifatu Pružljaninu.

Plaketama su nagrađeni Ustanova Sandžačke igre i Fudbalski savez Novog Pazara, Raške i Tutina, koji je proslavio dve decenije postojanja.

Zbog plasmana u viši rang priznanja su dodeljena rukometašima i košarkašima Novog Pazara, te fudbalerima Jošanice i Novog Pazara 1928, a povodom jesenjih ligaških titula odbojkašicama Novog Pazara i fudbalskim kadetima Novog Pazara i Pazar juniorsa.

Laureti su i sponzori sportskih ekipa, njih 40, selektor atletske reprezentacije Srbije Edin Zuković, automobilista Esad Došljak i ribolovac Rifat Gicić.

Po raznim osnovama uručena je još ukupno 21 nagrada, dok je 110 mladih sportista proglašeno nadama novopazarskog sporta.

M. Minić

Rtvnp

BRUKA, isekli im struju!!! Šešeljevi Radikali dužni pola miliona dinara!!!

1

Ogranak Srpske radikalne stranke u Novom Pazaru godinama unazad ne izmiruje mesečne obaveze za svoje prostorije pa su računi za struju, vodu i ostale komunalije narasli i po više stotina hiljada.

Službenici Elektrorasa isključili su brojilo stranke sa mreže prošlog nedelje ali Radikali i dalje imaju struju.

Naime, kako naš izvor tvrdi, Radikli su se ponovo prikačili bez dozvole čime su učinili i krivično delo.

Prostorije Radiklane stranke nalaze se u centru Novog Pazara u ulici Šabana Koče, a naš izvor, koji je želeo da ostane anoniman, kaže da ne žele da plate svoja dugovanja jer im je tako rečeno iz beogradske centrale.

RASKRINKAVANJE LAŽOVA! Sandžakpress “uhapsio” čoveka on na slobodi! Portal koji seje mržnju i blati neistomišljenike nastavio da širi laži o ljudima – FOTO DOKUMENT!

1



Novi Pazar – Portal Sandžakpress nastavlja da širi laži, dezinformacije, da blati ljude, zavađa narod. Najnoviji dokaz da se radi o portalu koji uopšte nije merodavan izvor informacija i sa mu se nije verovati, jeste, večerašnja vest da je uhapšen Dževad Slezović zvani Đato iz Novog Pazara što uopšte ne stoji i nije istina.

Ništa novo kod Zukorlićevih nazovi medija, opet Sandžakpress a sada na meti ugledni novopazarski privatnik Dževad Slezović poznatiji kao Džato. Naime, dok on upravo ispija kafu i muhabeti sa svojim prijateljima u jednoj novopazarskoj kafeteriji u blizini Gradskog parka Zukorlićevi mediji objavljuju da je navodno uhapšen zbog neke pucnjave u Bukrešu.

Kao dokaz, objavljujemo dve slike navodno najnovije ekskluzivne vesti Sandzakpressa a kao demant evo fotografije od pre 30 minuta koju je baš Slezović objavio na svom Fb profilu.

Odakle pare? Pazarac kupio objekte TK Raška, duguje milione, zapošljen kod žene na minimalcu Kome je u interesu da građani Novog Pazara ostanu bez grijanja?

3

NOVI PAZAR: Novopazarac Amer Hadžifejzović, koji je na licitaciji učestvovao kao fizičko lice, kupio nekoliko objektata Tekstilnog kombinata „Raška“ za 78 miliona dinara, zapošljen je kod svoje supruge i prijavljen na minimalac, dok sa druge strane državi duguje za porez enormnu svotu novca za propali biznis kojim se bavio.

Kako sazanajemo, on za porez državi Srbiji duguje preko milion dinara, pa se postavlja pitanje odakle njemu toliki novac za kupovinu objekata TK „Raška“.

Takođe, pitanje je za koga i za čije interese je kupio ovaj objekat i od kojih para, s obzirom da državi duguje toliki novac i da se bavi prodajom sitnih komzetičkih proizvoda na crno.
Kako saznajemo, kupac je usko povezan sa tajkunima kojima je interes da upropaste izgradnju toplane i reketiraju lokalnu samoupravu, kako bi povukli učešće u kupovini, što je Grad Novi Pazar odbio.

Čiji je interes da stopira izgradnju toplane na biomasu, koja bi duži vremenski period rešila snabdevanje grejanjem građana Novog Pazara?

Objekti koje je kupio nalaze se na parcelama 10897/9, 10897/46, 10897/48 i 10897/49, a koje je lokalna samouprava predvidela za izgradnju toplane na biomasu, pa će đaci u školama ostati bez grejanja kao i stanovnici zgrada u Novom Pazaru.
On je ugovor o kupoprodaji zaključio u ponedeljak sa stečajnim upravnikom Zoranom Milosavljevićem.

Gradsko veće Grada Novog Pazara donelo je odluku da odustane od kupovine objekata TK „Raška“ zbog previsoke cene. Naime, početna cena bila je 15 miliona dinara a do kraja nadmetanja dostigla je neverovatnih 78 miliona dinara, što je pet puta veća cena od početne! Kako saznaje naš portal, Grad Novi Pazar planirao je da od tog novca reši nekoliko problema, kupi parcelu za izgradnju toplane, plac za izgradnju škole u naselju Šutenovac i plac za muslimansko groblje.

Ponuda Hadžifejzovića, kao fizičkog lica, je bila druga najbolja i on će imati rok od 15 dana da isplatom svih 78 miliona dinara postane vlasnik objekata TK“Raška“. Međutim Hadžifejzović ili tajkun koji stoji iza njega nije kupio i zemljište na kome se nalazi ovaj objekat. Važno je znati da je Grad Novi Pazar Generalnim urbanističkim planom predvideo izgradnju toplane na ovom mestu i da se ništa osim takvog objekta ne može praviti. Zato je još i čudnije da se neko odlučio da kupi ovaj objekat.

Prema informacijama do kojih smo ranije došli, Hadžifejzović je bivši zastupnik firme koja se bavi trgovinom na malo kozmetičkim proizvodima. Podneo je ostavku na tu funkciju 2015.godine, kako je navedeno u odluci, iz ličnih razloga. Firma kojom je rukovodio prebačena je u vlasništvo Milana Ćosića iz Beograda a nagomilani milionski dug za poreze ostao je neplaćen

Košarkaši Novog Pazara na završnom turniru Kupu Radivoja Koraća

0

Košarkaši Novog Pazara plasirali su se danas na završni turnir Kupa Radivoja Koraća, pošto su u polufinalnoj utakmici drugog stepena Kupa Košarkaškog saveza Srbije (KSS) kao gosti savladali Zemun Fitofarmaciju sa 92:87 (25:18, 27:25, 20:22, 20:22).

Novopazarce je predvodio Nemanja Krstić sa 29 poena, a pratili su ga Vladimir Bulatović sa 12 i Sead Hadžifejzović sa 11 poena.

Najefikasniji u redovima zemunskog drugoligaša bio je Nemanja Drašković sa 19 poena, dva manje postigao je Mateja Todorić, dok je Luka Vukojičić upisao 14 poena.

Novi Pazar će u finalu drugog stepena Kupa KSS igrati protiv boljeg iz duela u Žitištu između Svetog Đorđa i Vojvodine, koji je zakazan za sutra od 19.30.

Finale Kupa KSS na programu je sredinom januara, a mesec dana kasnije najboljih osam timova odlučiće o pobedniku Kupa Radivoja Koraća.

Trofej u tom takmičenju brani ekipa Partizana.

M. Minić

izvor:Rtvnps

KOLUMNA: DOSTA JE LAŽI, PAZAR NAM JE DRAŽI!

4

Kada vlast ne može da se osvoji na izborima, onda se to pokušava uraditi nasiljem, lažima, insiunacijama i trećerazrednim medijskim podmetačinama.

U nedostatku ideja, večita opozicija, odnosno konvertiti, koji su bošnjačko zamenili nečim drugim, jer ih je od toga sramota u Beogradu, pokušavaju na sve moguće načine da naštete ugledu Novog Pazara i gradonačelniku u kojeg narod ima najveće poverenje.

Koliko im je stalo do Novog Pazarai njegovih građana najbolje pokazuje odnos prema Arap džamiji, koju će pretvoriti u tržni centar sa lokalima koji će biti podijeljeni rodbini i najbližim saradnicima. Dokle više ćete da narušavate sve što je islamsko i ima veze sa Turcima i našom istorijom koja je duboko uklesana na ovim prostorima?

Osim toga, nasilnici koji ne poštuju nikoga i ništa, pokušavaju da nasiljem dođu na vlast, svesni da je ne mogu dobiti na izborima jer je narod odavno video koliko vrede i da se bore samo za svoje lične interese.

Neka neko navede šta su to dosadašnjim delanjem u Skupštini i državnim institucijama uradili Zukorlić, Fehratović, onaj nasilnik Zećirović i ostala nasilnička hunta do sada? Ništa, slovom i brojem ništa, osim što su lagali i pljuvali po političkim protivnicima koristeći se brutalnim lažima i optužbama.

Nasiljem u Skupštini grada Novog Pazara i nasiljem ispred prostgorija Bošnjačkog nacionalnog Vijeća, nasilnička hunta konstantno šalje poruku NASILJA kojeg je dosta narodu Sandžaka.

Nasilnička hunta je zbog svoje nemoći i bezidejnosti našla novu metodu, a to je, da Zećirović zloupotrebljava svoju poziciju u Ministarstvu preko kojeg se rade svi projekti u Novom Pazaru i pregledava šta će se to raditi a nasilnička hunta te informacije koristi da dezinformiše građane da se te ulice neće raditi pa da se nekakvim “insinuiranim pritiskom” kaže da su oni zaslužni za nešto urađeno.

Međutim, narod vidi ko radi i ko gradi, narod vidi kome može da veruje a to je gradonačelnik Novog Pazara kojeg ne mogu da optuže nizašta jer se radi o jednom čoveku koji je u stalnom kontaktu sa građanima za razliku od Zukorlića i njegove nasilničke hunte koja je u kontaktu samo sa poslušnicima, koja ne sluša riječ naroda i kojoj narod samo služi da bi se njime manipulisalo.

Poslednja dešavanja su toliko ogolila bezidejnost, laži, potvore, insinuacije, zloupotrebe vere u političke svrhe da će hunta biti poražena i potučena na sledećim izborima jer, narod želi mir, stabilnost a tu stabilnost mu može pružiti zajedništvo.

SVI SU NA JEDNOJ STRANI, OSIM NJIH KOJI SU SAMI SA SOBOM, NE POŠTUJU IH NI TURCI, NI ARAPI NI AMERIKANCI NIKO – JER SU SVI PREPOZNALI DA SU NASILNICI I NASILNIČKA HUNTA!

M.N.

RASPAKOVANE LAŽI NASILNIČKE HUNTE! Meštani naselja Mur: Gradonačelnik ispunio obećano! Biševac poručio večitoj opoziciji: Prestanite da obmanjujete narod i lažete džematlije! (video)

0

Novi Pazar – Na radost mještana i džematlija a zahvaljujući produženoj sezoni, prvog dana zime asfaltirana je veoma zahtjevna dionica puta koji je i prilaz džamiji Nur u Muru. Mještani sa kojima smo razgovarali kazali su da je gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac prošle godine obećao da će ova ulica biti asfaltirana, te da je, kako tvrde mještani Biševac ispunio dato obećanje.

Sa džematlijama i mještanima ovog naselja razgovarao je tada i gradonačelnik Biševac koji im je dokumentima potvrdio da će se ulica asfaltirati, i otkrio namjere i manipulisanja od strane odbornika Stranke pravde i pomirenja.

Radio televizija Novi Pazar uvidom u dokumentaciju otkriva da je još 26. jula ove godine donijeto rešenje o asfaltiranju oko 80 metara pristupne ulice Nur džamiji u Muru, a da je mjesec dana kasnije, tačnije 27. avgusta donijeta odluka o pokretanju javne nabavke za asfaltiranje te ulice, čime je postalo jasno da će se pristup Nur džamiji asfaltirati u ovoj građevinskoj sezoni.

To su znali i odbornici SPP ali su manipulisali ljudima, i tražili u oktobru, dva mjeseca kasnije, da se donesu odluke o asfaltiranju tog prilaza.

 

 

Iz Gradske uprave oštro su kritikovali i dalje zle namjere i manipulisanje javnošću odbornika SPP i portala kojima oni upravljaju. Kako navode i ova asfaltirana ulica, kao i svaki odrađen posao realizovan je u saradnji građana i vlasti koja je dobila povjerenje da radi za dobro naroda. Podsjećaju da je u tekućoj godini izdvojeno preko 500 miliona dinara za infrastrukturu, a da je budžetom za narednu godinu planirano preko 615 miliona dinara za infrastrukturni razvoj Novog Pazara.