Naslovna Blog Stranica 3025

Alibašić izabran za zamenika Višeg tužioca

0

Državno veće tužilaca (DVT) izabralo je dosadašnjeg zamenika u Osnovnom javnom tužilaštvu (OJT) u Novom Pazaru Hazbiju Alibašića za zamenika u Višem javnom tužilaštvu (VJT) u ovom gradu, saznaje radio Sto plus.

U obrazloženju odluke DVT je navelo da je Alibašićev dosadašnji rad ocenjen izuzetno uspešnim, a da mu je konkursna Komisija, nakon obavljenog razgovora, dodelila maksimalnih 20 bodova.

Za zamenika u VJT u Novom Pazaru konkurisali su i zamenici u OJT Adnan Baćićanin i Samir Bakić, kao i doskorašnji sudijski pomoćnik u Osnovnom sudu, a odnedavno zamenik u OJT, Muhedin Dedeić.

Viši tužilac u Novom Pazaru je Milena Mrvić, a njeni zamenici su Edis Arifović, Radisav Filimonović, Nurija Rožajac (upućen u odeljenje OJT u Sjenici), kao i Adnan Baćićanin koji je upućen iz OJT.

N. Kočović

Ukinuta presuda za ranjavanje policajca

0

Apelacioni sud u Kragujevcu ukinuo je presudu Višeg suda u Novom Pazaru po kojoj je Dženan K. (35) osuđen na 10 godina zatvora zbog ranjavanja policajca na dužnosti Dragana Čekanovića, saznaje radio Sto plus.

Taj sud je uvažio žalbe odbrane i Višeg tužilaštva iz Novog Pazara na prvostepenu presudu na osnovu koje je Dženan K. proglašen krivim za izvršenje krivičnog dela teško ubistvo u pokušaju i naložio novo suđenje.

Osumnjičeni se tereti da je uveče, 7. septembra prošle godine, dok je sedeo u bašti jednog kafića u Ulici Stefana Nemanje u Novom Pazaru, pucao iz pištolja i pogodio u stomak Čekanovića koji je sa kolegom bio u patroli.

On je nakon toga pištolj dao muškarcu sa kojim je sedeo, a policiji je ispričao da je neko pucao u njega, ali da je slučajno pogođen policajac. Međutim, pregledom snimaka sa video nadzora utvrđeno je da je Dženan K. pucao.

—-Uhapšen osumnjičeni za ranjavanje policajca
Motiv zbog kojeg je pucao u policajca i dalje je nepoznat, a napadač je tokom istrage i suđenja govorio da Čekanovića ne poznaje, da nije hteo da puca u njega i da se kaje zbog svega.

Policajac se od zadobijenih povreda oporavljao nekoliko nedelja na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

N. Kočović

Izvor : RadioStoplus

NEZAPAMĆENO!!! FUDBALERI NOVOG PAZARA VIŠE OD 20 KOLA NE ZNAJU ZA POBEDU

1

NOVI PAZAR – Fudbaleri Bežanije pobedili su danas u Beogradu ekipu Novog Pazara sa 2:0, u utakmici 21. kola Prve lige Srbije.

Domaćin je poveo golom Djordja Radovanovića u sedmom minutu iz jedanaesterca, a konačan rezultat u 26. postavio je Stefan Filipović, koji je u poslednjem minutu meča isključen zbog drugog žutog kartona.

Oba tima zadržala su pozicije na tabeli, pa je Bežanija osma sa 32, a Novi Pazar poslednji, 16. sa sedam bodova.

Novi Pazar u narednom kolu dočekuje Budućnost iz Dobanovaca, dok Bežanija gostuje Indjiji.

Evo kako će izgledati Žitni trg u Novom Pazaru (VIDEO)

0
Atila Hamidović – Obzirom da postojeći prostor Žitnog trga ne poseduje neku namenu koja bi bila od značaja za naš grad, posmatrajući prostor došao sam do zaključka da trenutni prostor služi kao ”prečica”.
Uniproma, došao sam na ideju da je najbolje formirati prostor koji će biti od značaja za navedene objekte i naše pazarce kao otvoreni amfiteatar stepenaste strukture koga čine vodena površina (fontana) čiji se vodoskoci mogu napraviti da rade u dinamičnom ritmu prateće muzike i mosta koji će imati višenamensku funkciju: pešački most kao veza dve strane i funkciju bine prilikom održavanja različitih aktivnosti (književne večeri, besede, likovni saloni i izložbe, noć muzeja, manje pozorišne predstave ili pak manji muzički koncerti i performansi, a može koristiti i kao letnja pozornica – kino na otvorenom).

 

Balkanski gradovi zimi se guše u smogu

0
epa05682562 General view of the city of Sarajevo, covered with toxic fog due to of high pollution in the city, in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 19 December 2016. Due to high levels of NO2 (nitrogen dioxide), the citizens of Sarajevo are recommended to reduce their movements in the streets and to reduce car driving in the city. EPA/FEHIM DEMIR
Od deset najzagađenijih gradova u Evropi pet ih je na Balkanu, navodi Svjetska zdravstvena organizacija.

Sa dolaskom zime gradovi na zapadnom Balkanu guše se u smogu usled izduvnih gasova iz mahom vrlo starih automobila i hiljada dimnjaka, a jedini koji zadovoljno trljaju ruke jesu prodavci pročišćivača vazduha, piše agencija AFP.

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), od deset najzagađenijih gradova u Evropi pet ih je na Balkanu: Tuzla (Bosna i Hercegovina), Pljevlja (Crna Gora) te Skoplje, Tetovo i Bitolj (Makedonija).

WHO upozorava da se time nanosi velika šteta ekonomiji i ljudima.

Prema studiji WHO-a iz 2016, procenjuje se da je 2010. zagađenje vazduha bilo uzrok smrti više od 37.000 ljudi na zapadnom Balkanu, koji ima približno 23 miliona stanovnika.

Šest puta veća smrtnost nego u Francuskoj

To je u odnosu na broj stanovnika šest puta više nego u Francuskoj, ali od tada nisu preduzete nikakve mere za suzbijanje atmosferskog zagađenja.

Među jako zagađenima je i Sarajevo, grad koji tokom zime bude potpuno sakriven ispod gustog smoga, iz kojeg izviruje samo televizijski repetitor na brdu Hum.

Svakim danom u Sarajevu saobraća približno 150.000 automobila, koji su prosečno stari 18 godina.

Zagađenju doprinosi i masovno grejanje na ugalj i drva te se u Sarajevu u vazduh ispušta dim iz hiljada dimnjaka.

U tom gradu sa otprilike 340.000 stanovnika, u kojem je gradski prevoz u lošem stanju, početkom decembra je izmerena prosečna prisutnost lebdećih čestica u vazduhu u iznosu 320 μg/m3, a u nekim delovima grada premašivala je 400 μg/m3.

Ujedinjene nacije su u dokumentu iz januara 2018. navele da se u Bosni i Hercegovini usled zagađenja vazduha “svake godine izgubi 44.000 godina života”.

Također, cena koja se plaća zbog izgubljenih dana na poslu i školi te zdravstvenih i ostalih troškova iznosi više od 21,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

U Skoplju raste prodaja pročišćivača vazduha

Problem zagađenja vazduha muči i stanovnike glavnog makedonskog grada.

“Pročišćivači vazduha se prodaju kao da se dele slatkiši. Ljudi prazne novčanike da bi bar kod kuće mogli da udišu čist vazduh”, rekao je prodavac u Skoplju.

Učiteljica Vesna Delevska tvrdi da je u Skoplju stanje “neizdrživo”.

Prema njenim rečima, nikada nije bilo tako mnogo bolesne dece koja stalno kašlju.

Makedonski ministar zdravlja objavio je da će se za hronične bolesnike podeliti 43.000 maski.

Izvor: Al Jazeera

DEO NOVOG PAZARA DANAS BEZ STRUJE

0

NOVI PAZAR – Delovi Novog Pazara u četvrtak, 6. decembra neće imati struje.

Prema informacijama Elektrodistribucije, u periodu od 9:00 do 16:00 časova, zbog planskih radova na izmeštanju mreže, bez napajanja električnom energijom će biti ulice Beogradska, Prvog maja i Stanice Spasojević

DOK JE OVACA BIĆE I VUNE! Tegeltija opleo po direktoru KLS

0

Poznati sportski novinara, specijalista za košarku, Vladan Tegegeltija opleo je, na svom instagram profilu, po direktoru Košarkaške lige Srbije Leonu Deleonu. Koliko je ovaj poznavalac upravu prosudite sami

“Direktor tzv.KLS , Leon Deleon ponovo je kaznio klubove, bi li sebi i svojim saradnicima obezbedio visoku platu, pošto nije sposoban kroz marketing. U poslednjem saopštenju zbog, kako stoji ” kašnjenja u izmirivanju obaveza prema KLS” Deleon je dodatno kaznio Spartak i Vojvodinu sa po 18.000 dinara, a Slobodu i Novi Pazar sa po 12.000. Umesto da pokrije klubovima najosnovnije troškove, putovanja, dnevni boravak, obrok, da im obezbedi i prihode, Leon ih kažnjava ?! Što je najzanimljivije stavke u budzetu u napred projektuje da će popuniti kažnjavanjem klubova, koji nisu u mogućnosti da plate ni igrače, ni trenere , sumom koju je Deleon, koji ne sme da sazove press konfrerencoju ni pre, ni tokom, ni na kraju lige, sebi propisao za platu.

Nije kriv Čović, ni njegovi poslušnici, predsednik udruženja Jovičić, direktor Deleon, već preostalih 12 klubova koji su izignorisali predlog OKK Beorada za oduzimanje uticaja predsedništva i direktora, a vraćanje skupštini. Oni prvi, pa KSS, jer liga je po statutu i ugovoru, data klubovima na upravljanje, a ne uništavanje. Savez ne sme da ćuti, pa je da umeša kad je već lane oko primoravanja tri tima iz ABA2 da igraju i KLS. Šišaj ih zato Leone, kad neće ni da beknu, od Partizana prvog, Borca, Zlatibora…ostalih. Dinamik je ulozio zalbu na neznanje i bahatost, na kaznu od čak 80.000 zbog snimka njegove utakmice na SOS-u, uprkos dozvole nosioca prava TV Arena sport, kao što je ima tv Novi Pazar za utakmice istoimenog kluba.

Uzgred, klubovi sem reklamnih sekundi, ne dobijaju ni banku?!

Ali dok je ovaca (klubova), biće i za Leona

Lidl dobio lokacijske uslove za objekat u Novom Pazaru

1

Nemačka trgovinska kompanija Lidl dobila je lokacijske uslove za izgradnju prodajnog objekta u Novom Pazaru, rečeno je radiju Sto plus u Odeljenju za urbanizam i izgradnju lokalne samouprave.

Prema tom dokumentu koji prethodi izdavanju građevinske dozvole, izgradnja Lidla površine nešto manje od 2.400 kvadrata odobrena je na parceli 10894/1 koja se nalazi u blizini kvantaške pijace.

U lokalnoj samoupravi Novog Pazara kažu da nemačka kompanija još uvek nije podnela zahtev za izdavanje građevinske dozvole, ali ističu da su njeni predstavnici tokom ranijih poseta najavljivali da im je plan da prodajni objekat otvore u drugoj polovini 2019. godine.

Lidl je do sada otvorio 23 prodavnice u 17 gradova Srbije.

N. Kočović

Radiostoplus

Nemačka: Menja se zakon, biće posla za sva zanimanja

0

Viza za traženje posla na šest meseci koju će izdati nemački konzulat u Srbiji omogućuje onima koji žele da rade u Nemačkoj da najpre pola godine traže posao u toj zemlji. Drugim rečima, naši ljudi neće kao što je ranije bio slučaj morati prvo da obezbede poslodavca i radnu dozvolu da bi uspeli da dobiju vizu.

Kako pišu nemački mediji, nacrt ovog zakona će se u vladi naći 19. decembra veruje se da bi mogao da stupi na snagu na proleće sledeće godine. Novi zakon će otkloniti sva dosadašnja ograničenja a u Nemačkoj će moći da nađu posao svi oni koji nađu poslodavca bez obzira na zanimanje.

Prema ovom zakonu, ukidaju se dosadašnje odredbe o tome da prednost pri zapošljavanju imaju državljani Nemačke kao i državljani EU.

Takođe biće moguće dobiti dozvolu za boravak u slučaju da radnik želi da se dokvalifikuje u Nemačkoj već može da pošalje diplomu na nostrifikaciju. To se odnosi na sva zanimanja, kaže Kadrija Mehmedović predsednik udruženja -Reintegracija – i direktor škole nemačkog jezika.

– Dokumenta za nostrifikaciju se šalju poštom u centar za nostrifikaciju u republikama u koju želite da odete a nemačke službe će vam odgovoriti najkasnije za četiri nedelje. Nekome će priznati diplomu, nekima će reći da moraju šest meseci da volontiraju ili polažu neku razliku predmeta. Onda je na potezu poslodavac iz Nemačke – da li će to da finansira ili morate sami. Služba za nostrifikaciju će takođe odrediti koji nivo nemačkog jezika vam je potreban – sertifikat ili osnovno znanje. Nakon ove procedure faktički znate na čemu ste – pojašnjava Mehmedović.

– Ne samo da dobijate vizu za traženje posla već imate i pravo na rad – 10 sati nedeljno. To bi mogao da bude probni rad sa poslodavcemi način da pokrijete sebi troškove, a ugovor i sve što se tiče posla se završava u Nemačkoj. Novi zakon je posebno povoljan za one bez radnog iskustva jer mogu da se doškoluju, obave potrebnu praksu u Nemačkoj a zatim nostrifikuju diplomu – ističe Mehmedović.

Podsetimo, dosad se čitava procedura odvijala preko ambasade – predaja dokumenata pa ih oni dalje prosleđuju službama za radnu dozvolu, boravišnu vizu, nostrifikaciju diplome i drugo, a poslodavci iz Nemačke su odustajali od potpisivanja ugovora jer nisu znali kada će dobiti radnika zbog čekanja na radnu dozvolu i posebno dugog čekanja na vizu. Stupanjem na snagu novog zakona, postupak će biti znatno jednostavniji!

 

Izvor: Danas

Pazarski košarkaši trijumfovali u Valjevu 71:81

0

Košarkaši Novog Pazara u devetom uzastopnom trijumfu savladali su u Valjevu ekipu KK Metalac rezultatom 71:81 ( 19:17, 18:18, 18:23, 16:23).

Novopazarce je do pobede predvodio je Sead Hadzifejzović sa 20 poena i indeksom uspešnosti 34, slede ga Radonjić sa 17, Krstić i Nešović sa 15, Vujović sa 6 i Simeunović 2.

Novi Pazar je nakon ovog susreta prvi na tabeli sa 19 bodova i utakmicom manje.

Već u petak na svom terenu, u dvorani Pendik, Plavi će u derbiju kola dočekati OKK Beograd. Utakmica počinje od 16:30 a ulaz je besplatan.