Izvještavanje srpskih medija koji neosnovano napadaju nosioca izborne liste „Samoopredjeljenje“ Sulejmana Ugljanina odraz je nervoze i nezadovoljstva zbog ostvarenog izbornog rezultata i pobjede „Samoopredjeljenja“ na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće, navodi se između ostalog u saopštenju za javnost liste Samoopredjeljenje.
“Polazeći od činjenice da sandžački Bošnjaci kroz svoje političke stranke i BNV skoro tri decenije pokušavaju da riješe sva neriješena pitanja i nagomilane probleme kroz institucije sistema Republike Srbije, lista „Samoopredjeljenje“ je izašla na ove izbore po manjinskom izbornom zakonu i Zakonu o izboru narodnih poslanika, čime potvrđuje legalistički pristup u rješavanju Bošnjačkog pitanja.
Osjećamo dužnost da je potrebno da zbog demokratske javnosti u zemlji i u svijetu naglasimo da pod terminom „srpska država Srbija“ smatramo one paralelne strukture koje su odgovorne za zločine na prostorima bivše SFRJ.
Interes Bošnjaka Sandžaka je da kroz ustavne reforme učestvuje u izgradnji Republike Srbije, države svih njenih građana, zasnovane na vladavini prava u kojoj će Bošnjaci biti konstitutivan narod”, navodi se između ostalog u saopštenju za javnost liste Samoopredjeljenje.
Beloglavi sup, koji se ove godine izlegao na liticama kanjona Uvca, a kojeg je urođena navika za migracijama odvela u Tursku, posle nevolje u kojoj je zapao u ovoj državi, a koja je iziskivala lečenje, ponovo se vinuo u nebo. Da li put Srbije i da li će preživeti let – pokazaće vreme.
Lešinar koji je prilikom prstenovanja na Uvcu dobio ime Sup 21, pre dvadesetak dana sleteo je na krov tržnog centra u Istanbulu gde je upao u jednu kalotu iz koje nije uspeo sam da se iščupa. Pošto turski vatrogasci, koji su pozvani da spasavaju pticu, nisu smeli da joj priđu, zaglavljenog iz zamke izvukao ga je jedan građanin – dobrovoljac koji se zove Kerem. Po saznanju šta se sa Supom 21 desilo u Turskoj i ko ga je izbavio, Fond za zaštitu ptica grabljivica nazvao ga je Kerem, po spasiocu.
– Ovo je drugi sup koji je uspešno oporavljen u Turskoj i pušten u prirodu. Janko se lečio u izmiru 2011. i eno ga sada na Uvcu, gde je svio gnezdo. Nadamo se da ćemo na Uvcu videti Kerema kad se vrati – kažu u Fondu za zaštitu ptica grabljivica.
Od njih i zahvalnost Turcima koji su vidali Keremove rane; kažu – strani veterinari, koji leče ptice koje su vlasništvo Srbije, mnogo više polažu na oporavak nego naši.
– Razlog zbog kog je sup Kerem upao u nevolje je izgladnelost, prosto je zanemoćao jer nije mogao da pronađe hranu. Ta mu opasnost preti na njegovom daljem putovanju. S obzirom na to da je praksa pokazala da se mladi supovi brzo ne vraćaju na mesto gde su se izlegli, mada ima izuzetaka, očekuje se da će Kerem nastaviti let ka nekim drugim odrednicama, a tek kasnije, možda za koju godinu, vratiti se u Srbiju – priča za “Blic” Irena Hrišbek iz Fonda za zaštitu ptica grabljivica.
A osim da pronađe hranu, Kerem će morati da prebrodi brojne opasnosti na putu. Jedna od njih je, ako uvački sup okrene prema Bliskom istoku su ratovi. Poznato je da su dva naša lešinara ubijena na preletu preko Saudijske Arabije, a pretpostavka je da su ubijeni pod sumnjom da su zapravo izraelski špijuni.
Preko Grčke mu prete trovanje, koje se pokazalo kao jedan od najvećih razloga uginuća beloglavih supova i vetrenjače. Na bilo kojoj ruti Keremu će trebati da izbegne dalekovode.
– Sup Sadam koji se izlegao na Uvcu, a koji je proletos uhvaćen u Iraku pa kasnije pušten uz najviše počasti i direktan prenos državne televizije, u grupi ptica preleteo je Crno more, ali je stradao na dalekovodu ispod ruskog Potkavkazja, 1.500 kilometara od mesta sa kog je poleteo. Nadamo se da će Kerem biti bolje sreće od Sadama – dodaje naša sagovornica.
Jedina šansa da se prati Keremov let, dodaje ona, jeste da ga neko negde primeti, po prstenu prepozna da je vlasništvo države Srbije i o tome izvesti. Prema raspoloživim podacima na osnovu praćenja beloglavih supova kod nas, 62 odsto jedinki koje lutaju svetom se vrati na mesto na kojem su se izlegli. Ostaje nada da Kerem neće biti u onih 38 procenata.
U prirodi beloglavih supova je da se mladi otisnu na migracione letove, pa je na uvačkim hranilištima mali broj ovogodišnjih mladunaca. Područja na koja najčešće odleću su Mediteran i Bliski istok.
– Najdalja tačka u kojoj smo ih pronalazili je Jemen, a sup koji je leteo do tamo čitavih 3.450 kilometara dobio je ime Alibaba. Ipak, on se nikada nije vratio. Irak i Izrael su ovoj vrsti omiljene destinacije, mada je jedan stigao i do Estonije što je nesvakidašnje. Imamo supa koji je čak četiri puta leteo od Uvca do Izraela i nazad i njega smo nazvali Hadži sup – kaže Darko Ćirović iz Specijalnog rezervata prirode Uvac.
Lovci – najveća opasnost
Supa Sadama uhvatio je irački lovac u dolini reke Šat el Arab, 2.537 kilometara od Uvca i za njena planirao da traži odšetu. Od pre neki dan u zatočeništvu lovaca u ovoj zemlji je još 14 supova, ali kako nemaju obeležje ne zna se da li je neko od njih doleteo iz Srbije. (Blic)
Novi Pazar i Gradsku upravu posetili su predstavnici amabasade Švajcarske predvodjeni ambasadorom Filipom Geom, zamenicom direktora Švajcarske direkcije za saradnju i razvoj Rut Huber, direktorkom Švajcarske kancelarije za saradnju u Srbiji Ursulom Lojbli, Žoržet Bruše, šeficom Odseka za saradnju sa zapadnim Balkanom Švajcarske direkcije za razvoj i saradnju, regionalnom savetnicom za upravu SDC-a Sašom Mjuler, rukovodiocem programa za migracije i zapošljavanje mladih Jovanom Mihajlović.
Oni su na sastanku sa gradonačelnikom Novog Pazara i saradnicima razgovarali o trenutnim projektima koje Švajcarska Vlada finansijski pomaže, a koji se realizuje u Novom Pazaru ali je bilo reči i o novim projektima.
Švajcarska Vlada u Raškom okrugu trenutno realizuju devet projekata, najviše u Novom Pazaru, a poseban akcenat stavljen je na zapošljavanje mladih i teško zapošljivih kategorija stanovništva. Švajcarska pomoć Novom Pazaru ogleda se kroz projekte u turizmu, zapošljavanju mladih, poboljšavanju internih procedura za finansiranje lokalnih projekata organizacija civilnog društva, reforme javnih finansija, reforme poreza na imovinu, podršku unapredjenju socijalnog uključivanja u Republici Srbiji i u okviru projekta podrška upravljanju migracijama u Republici Srbiji. Na sastanku je razgovarano i o nastavku saradnje i novim projektima.
Novom Strategijom saradnje koja prati prioritete Vlade Srbije, Vlada Švajcarske opredelila je 95 miliona evra za naredni četvorogodišnji period, a finansije će biti usmerene na oblasti dobre uprave, ekonomskog razvoja i obnovljivih izvora energije.
Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije Muamer Bačevac zatražio je od predsednice Skupštine Maje Gojković da sazove sednicu Administartivnog odbora, kako bi lideru SRS Vojislavu Šešelju bio oduzet mandat.
Predsednica Skupštine mu je odgovorila da ne prihvata ultimatume.
Bačevac je rekao da je prošlu nedelju obeležio Šešelj koji je radio kampanju za, kako je rekao, “brata blizanca” Muamera Zukorlića, optuživši lidera SRS da je doprineo radikalizaciji u Sandžaku i da je glavni krivac za, kako kaže, duhovni pad Srbije i fašizaciju društva.
On je zamolio ministra policije da se ispitaju medijski navodi u kojima se kaže da je Šešelj uzeo 50.000 evra za lobiranje za jednu političku opciju. Poslanik SDPS zatražio je od Maje Gojković da sazove sednicu Administrativnog odbora na kojoj bi se Šešelju, koji je, kako ističe, osuđen kao ratni zločinac, oduzme mandat.
“Dajem vam rok od nekoliko dana da je sazovete, a onda ćemo svim snagama i ličnim vezama da izvršimo pritisak da osoba koja je osuđena ne sedi u parlamentu”, rekao je Bačevac.
Maja Gojković mu je odgovorila da ultimatum ne prima i poručila mu da njih može da postavlja nekom drugom, ali ne i predsedniku Skupštine. Ona kaže da pored predsednika administrativnog odbora neće zakazivati nikakve sednice, a pogotovo ne pod ultimatumom.
“Očekivala sam da se kada već govorite o fašizaciji jasno odredite od Sulejmana Ugljanina, vašeg koalicionog partnera i da raskinete koaliciju sa njim na lokalnom nivou”, rekla je Gojković.
Ona je rekla da, kako je fudbaler Nemanja Matić odbio da nosi cvet u Velikoj Britaniji, tako ona odbija da je neko ucenjuje.
Iz klupa se čulo i dobacivanje Vojislava Šešelja koji je rekao: “Tako je, Majo”.
Lider radikala je naveo i da je Ljajić sklopio predizbornu koaliciju sa Sulejmanom Ugljaninom i da ima dve stranke SDP i SDPS koje su, kako kaže, često u raskoraku.
Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije Muamer Bačevac zatražio je od predsjednice Skupštine Maje Gojković da sazove sjednicu Administartivnog odbora, kako bi lideru SRS Vojislavu Šešelju bio oduzet mandat.
Predsjednica Skupštine mu je odgovorila da ne prihvata ultimatume.
Bačevac je rekao da je prošlu nedelju obeležio Šešelj koji je radio kampanju za, kako je rekao, “brata blizanca” Muamera Zukorlića, optuživši lidera SRS da je doprineo radikalizaciji u Sandžaku i da je glavni krivac za, kako kaže, duhovni pad Srbije i fašizaciju društva.
On je zamolio ministra policije da se ispitaju medijski navodi u kojima se kaže da je Šešelj uzeo 50.000 evra za lobiranje za jednu političku opciju. Poslanik SDPS zatražio je od Maje Gojković da sazove sednicu Administrativnog odbora na kojoj bi se Šešelju, koji je, kako ističe, osuđen kao ratni zločinac, oduzme mandat.
“Dajem vam rok od nekoliko dana da je sazovete, a onda ćemo svim snagama i ličnim vezama da izvršimo pritisak da osoba koja je osuđena ne sjedi u parlamentu”, rekao je Bačevac.
Maja Gojković mu je odgovorila da ultimatum ne prima i poručila mu da njih može da postavlja nekom drugom, ali ne i predsedniku Skupštine. Ona kaže da pored predsjednika administrativnog odbora neće zakazivati nikakve sednice, a pogotovo ne pod ultimatumom.
“Očekivala sam da se kada već govorite o fašizaciji jasno odredite od Sulejmana Ugljanina, vašeg koalicionog partnera i da raskinete koaliciju sa njim na lokalnom nivou”, rekla je Gojković.
Ona je rekla da, kako je fudbaler Nemanja Matić odbio da nosi cvet u Velikoj Britaniji, tako ona odbija da je neko ucenjuje.
Iz klupa se čulo i dobacivanje Vojislava Šešelja koji je rekao: “Tako je, Majo”.
Lider radikala je naveo i da je Ljajić sklopio predizbornu koaliciju sa Sulejmanom Ugljaninom i da ima dve stranke SDP i SDPS koje su, kako kaže, često u raskoraku.
PODGORICA – “Krvava bajka” Desanke Maksimović i “Ala je lep ovaj svet” Јovana Јovanovića Zmaja samo su neki od naslova s dugačkog spiska koje deca u osnovnim školama u Crnoj Gori više nisu obavezna da čitaju, ali su za čitanje predloženi “Gospodar prstenova” i “Hari Poter”.
Za osnovce više nisu obavezni, ni čuvena pesma “O, klasje moje” Alekse Šantića, zatim “Ribarčeta san” Branka Radičevića, kratka priča “Bobilj i druškan” Sergeja Јesenjina, kao ni roman Dobrice Ćosića “Daleko je sunce”.
U lektiri više nema ni dva poznata romana crnogorskih autora “Tim Lavlje srce” Čeda Vukovića i “Mali pirat” Antona Staničića.
Iz Zavoda za školstvo navode da lista obaveznih lektira ne ograničava nastavnike da odaberu neki od ovih naslova.
Nastavnica u podgoričkoj Osnovnoj školi “Oktoih” Natalija Abramović rekla je za TV “Vijesti” da je puna sloboda na nastavniku i učitelju do trećeg ciklusa šta će on da izabere.
Program je u lektiru doneo i neka popularna dela savremene svetske književnosti poput “Gospodara prstenova” i “Hari Potera”.
“Zašto i mi – deci da ne pružimo tu mogućnost, kad je to jedno od najpopularnijih književnih dela savremene književnosti gdje su deca u celom svijetu prosto oduševljena tom novom maštom, imaginacijom”, kaže Abramovićeva.
Ministar prosvjete Damir Šehović je pre desetak dana u Skupštini Crne Gore pokušao da objasni po kojim se kriterijumima biraju lektire, navodeći adekvatnost tekstova, estetska vrednost književnog dela, primerenost uzrastu učenika, odnos tradicionalnih i savremenih književnih tekstova i odnos književnih dela nacionalne i svetske književnosti.
U program su, u međuvremenu, ušli Sunčana Škrinjarić, Kemal Coco, Šimo Ešić, Vojislav Vulanović, Branko Banjević, Dragana Kršenković, Šukrija Pandžo, Blaga Žurić, Kemal Musić, Hasnija Muratagić Tuna, Safet Hadrović, Ibrahim Hadžić, Azem Zaimović, Nazmi Rahmani, Zuvdija Hodžić, Fehim Kajević.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas povodom izjava Sulejmana Ugljanina iz Bošnjačkog nacionalnog veća da je “Srbija fašistička tvorevina”, da gradjani ne trebaju da brinu.
“Sulejman Ugljanin je davao i opasnije izjave… Naš narod ne treba da bude zabrinut i Bošnjaci ne trebaju da budu zabrinuti. Nema nikakve opasnosti, to su puste želje neodgovornih političara”, rekao je Vučić.Nosilac liste “Samoopredjeljenje” Sulejman Ugljanin proglasio je sinoć pobedu na izborima za novi saziv Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) i poručio da je ono “ostalo i da će i dalje biti bošnjačko”.“Zadovoljan sam što ćemo sada sa više političkih opcija deliti odgovornost i što ćemo zajedno pobediti tu neman, fašističku tvorevinu srpsku državu Srbiju, koja želi da legalizuje genocid i zločine kao sredstvo osvajanja teritorija i rešavanja političkih pitanja”, kazao je Ugljanin. (Beta)
“Liste “Samoopredjeljenje” i “Vakat je” formiraće stabilnu većinu u novom sazivu Bošnjačkog nacionalnog vijeća”, rekao je gostujući u Dnevniku Radio-televizije Novi Pazar član Predsjedništva Sanđžačke demoratske partije Mirsad Jusufović.
On je govoreći o jučerašnjim izborima za BNV istakao da će kandidati liste koju je podržala Sandžačka demokratska partija biti konstruktivni partneri i doprinijeti radu Bošnjačkog nacionalnog vijeća.“Mnogi nisu očekivali da će izbori u Sandžaku proteći potpuno u redu, bez i jednog incidenta i to je moj prvi utisak jučerašnjeg izbornog dana”, kazao je Jusufović i zahvalio građanima što su, kako je rekao, kao narod ”pokazali da su normalan, kulturan, civilizovan evropski narod, koji sprovodi normalne izbore, koji su bili fer i prilično korektni”.Kometnarišući izborni rezultat, Jusufović je reako da Sandžačka demokratska partija nije direktno učestvovala na izborima.“Mi smo rekli da nećemo da formiramo listu na kojoj će biti predsjednik stranke, istaknuti funkcioneri i da ne želimo da politizujemo priču oko Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Podržali smo listu ”Vakat je – prof. dr. Sait Kačapor”, jer su na toj listi uglavnom ljudi koji se nikada nisu bavili politikom, koji predstavljaju novu energiju, znanje i stručnost, sve ono što je potrebno našem narodu i Bošnjačkom nacionalnom vijeću”, naglasio je Jusufović.
U saobraćajnom udesu dva putnička automobila, koji se pod još nerazjašnjenim okolnostima dogodio u nedjelju oko 22.30 u selu Tavnik na Ibarskoj magistrali, na dionici puta Kraljevo – Preljina, povređena je jedna žena sa teritorije Kraljeva i pričinjena je značajna materijalna šteta.Kako saznaju Novosti, udes se dogodio kada je vozilo marke “volkswagen” novopazarske registracije, krećući se prema Kraljevu iz zasad nepoznatih razloga otpozadi udarilo u “audi” kraljevačke registracije koji je išao u istom smjeru. Od siline udarca “audi” je sletio s kolovoza i završio u kanalu kraj puta.Ovom prilikom, prema nezvaničnim informacijama, povređena je jedna žena iz audija i ona je sanitetom prevežena u Opštu bolnicu “Studenica” u Kraljevu, dok je saobraćaj na ovoj dionici Ibarske magistrale zbog udesa i uviđaja bio u jednosatnom prekidu.izvor Novosti i Sandžačke