Naslovna Blog Stranica 3053

Biševac: Nismo dobili potvrdu da je novac obezbjeđen

0

„Mi ne govorimo, mi radimo, a to građani prepoznaju. Stigli smo do svakog naselja, a nastavićemo i ubuduće“, rekao je gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac obilazeći gradilište u Selakovcu. Ulica Dubrovačka 410 danas je asfaltirana, a u planu je da se uskoro uradi još 6 novih ulica u ovom naselju.Meštani Selakovca se prisećaju, kako je njihovo naselje izgledalo pre nekoliko godina. Osim centralne sve ulice su bile nesređene bez ikakve komunalne infrastrukture i vode za piće. U poslednjih deset godina urađen je niz ulica, a meštani kažu da je njihov život sada daleko bolji.Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac, koji je sa saradnicima obišao radove kaže da je asfaltiranje ulice u Selakovcu samo deo velikih planova na izgradnji infatrukture. On dodaje da je interse građana uvek na prvom mjestu.“Ovo je jedna od preko 80 ulica, koje smo predvideli da uradimo u ovoj građevinskoj sezoni. Novi Pazar sigurno jeste jedno od najvećih gradilišta u zemlji. Mi nastavljamo da gradimo Novi Pazar za dobrobit svih građana”, poručio je Biševac.Biševac dodaje da je izgradnja infrastrukture jedan je od prioriteta lokalne samouprave i svaki dinar uložen u te namjene, grad Novi Pazar će rado prihvatiti.“Mi nismo dobili nikakvu potvrdu da su obezbjeđena sredstva ni od nadležnog ministarstva, a ni od JP”Srbija putevi” ,a o tome bi se lokalna samouprava trebala obavjestiti, a mi ćemo prihvatiti bilo koji novac za asfaltiranje ulica”, rekao je gradonačelnik Biševac demantujući na taj način navode da 3 miliona evra za infrastrukturu čeka njegov potpis.U Novom Pazaru trenutno se radi na 17 lokacija. U dvorištu Doma zdravlja gradi se plato, u Ulicama Rama Rožajca, Sutjeskoj ka El džinan džamiji se radi vodovodna kanalizacija. Radovi se izvode u Ulici Vehba Kolašinca, biće sređen krak III sandžačke brigade. Dubrovačka nekoliko ulica. Sređuju se 4 kraka Ulice Ruđera Boškovcića. Sprema se za asfalt ulica Jaćima ristovića, Ulica Pljevaljska, još jedna krak Pribojske Ulice. Sa pratećom komunalnom infrastrukturom rekonstruišu se ulice Gojka Bačanina i 8.marta. Pri kraju je izgradnja kružne saobraćajnice kod bolnica.

Krivične prijave protiv odgovornih za upad u Skupštinu grada

2

Skupština grada Novog Pazara danas je podnijela krivične prijave Osnovnom javnom tužilaštvu protiv više lica koja su 15.10.2018.godine protivzakonito u više navrata prekinula sjednicu Skupštine Grada. Krivične prijave podnijete su prvenstveno protiv čelnih ljudi i organizatora ovih događaja ali i protiv svih onih koji su učestvovali u ometanju rada organa Grada.

Kako je Radio-televiziji Novi Pazar saopštila pravna služba Skupštine grada, podnijete su krivične prijave protiv 34 lica i to za više krivičnih dinela u sticaju: nasilničko ponašanje, izazivanje panike i nereda, napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, učestvovanje u grupi koja spreči službeno lice u vršenju službene radnje i sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje.

Krivične prijave podnete su protiv sledećih lica:

1.Jahje Fehratovića,2. Edina Zećirovića,3.Usame Zukorlića,4. Iljaza Bulića,5. Kemala Totića,6. Ramiza kujovića,7.Mustafe Tatarevića, 8. Malića Nurovića,9.Ferida Bulića, 10. Hazima Zukorlića, 11. Ahmeda Tatarevića,12.Hajrana Đekića,13.Jasmina Mahmutovića,14.Haruna demirovića,15.Nazifa Bulića, 16.Asmira Crnovršanina, 17. Almedina Hamzića,18. Hamzae Škrijelja,19.Dženisa Šaćirovića,20.Merdasa Curića,21.Mahmuda Zukorlića, 22. Adisa Dazdarevića, 23. Rama Bećirovića, 24. Esada Bećirovića, 25. Senada Saračevića, 26. Hamze Bećirovića, 27. Ahma Bećirovića,28.Envera Gicića,29.Ediba šuševića,30. Nermina Smailovića,31. Šefćeta Bilalovića,32. Zuhdije Zukorlića,33. Fikreta Camića, 34. Seada Zilkića.

U narednim danima Skupština Grada Novog Pazara će podneti još krivičnih i prekršajnih prijava jer je pregledom snimaka utvrđeno da je u ovom događaju učestvovalo oko stotinjak osoba. Skupština Grada Novog Pazara očekuje od nadležnog Javnog tužilaštva da u što kraćem vremenskom periodu preduzme sve radnje iz svoje nadležnosti kako bi navedena lica bila procesuirana u skladu sa Zakonom.

Na današnji dan, 19. oktobra 2003. godine, preselio je Alija Izetbegović (1925.-2003.).

0

Na današnji dan, 19. oktobra 2003. godine napustio nas je i Milostivom Allahu dželle šanuhu se vratio jedan od najvećih sinova bošnjačkog naroda, rahmetli Alija Izetbegović (1925.-2003.).
“Sačuvajte naciju bošnjačku, vjeru islam i tradiciju! Gubitak identiteta se plaća ropstvom i poniženjem!”Za njegovu dušu el-Fatiha!

Forum privrednika u Prijepolju pobunio se protiv Lokalne vlasti, zbog reketiranja Ljujića !

1

Nakon što je ispao skandal reketiranja uvaženog privrednika Đorđa Ljujića od strane Lokalne vlasti, oglasio se i Forum privrednika u Prijepolju:
“Stajemo uz našeg kolegu i privrednika Đorđa LJujića jer se radi o časnom i velikom privredniku”: kazao je za GZS Meša Podbićanin predsednik udruženja Foruma privrednika Prijepolja koje okuplja oko 30 najvećih privrednikh subjekata u gradu na Limu.

,,Verujemo LJujiću da je imao neprijatnosti jer se radi o časnom čoveku i privredniku čija reč i ime nešto znače u našem gradu. Stajemo pre svega kao ljudi a zatim kao udruženje iza njega u znak podrške i protiv smo svih vidova pritisaka. Smatramo da bi rukovodstvo opštine trebalo da ima više razumevanja za nas privrednike i da bi trebao da postoji dijalog kako bi se rešavali problemi, ” kazao je Podbićanin.

Na pitanje kada je njihovo udruženje imalo poslednji sastanak sa lokalnim vlastima Podbićanin je odgovorio da za tako nešto do sada nije bilo čak ni inicijative od strane predsednika niti bilo koga drugog.

Inače ovo je jedino udruženje privredniaka u gradu na Limu, i registrovano je pre skoro jedne decenije. Podbićanin je najavio uskoro sastanak privrednika na kojem će izneti jasan stav.

Boks: Memorijal Omer Kolašinac Dandy

0

21. Oktobra, sa početkom u 13 časova biće održan Drugi po redu Memorijalni i ove godine medjunarodni bokserski turnira “Omer Kolašinac Dandy”.

Pod generalnim pokroviteljstvom grada Novog Pazara i Sportskog saveza a u organizaciji Bokserskog kluba Novi Pazar u sportskoj dvorani Pendik.

Na Memorijalu će učestvovati preko 40 boksera iz nekoliko zemalja u okruženju a Memorijal će biti prilika da se u okviru njega održi i redovno kolo Šumadijske lige u boksu.Na Memorijalu će nastupiti petnest domaćih boksera iz novopazarskih bokserskih klubova.Očekuje se i dolazak velikog broja ljudi dobro poznatih u svijetu boksa koji je u Novom Pazaru uvijek bio jedan od najpopularnijih sportova.

Novi Pazar- Sanja spasila dječaka

0

Juče oko 18 časova, na potesu izmedju dva mosta na rijeci Raški,drvenog i novog mosta na Jaliji, prije Upravne zgrade Elektrorasa, Sanja Premović, radnica stručne službe Sportskog saveza Novi Pazar iz voda je spasila četvorogodišnjeg dječaka koji je u rečnu maticu dospeo u želji da dohvati loptu koja je nakon jednog nekontrolisanog šuta završila u rijeci.

SREĆNA SAM ZBOG DEČAKA

– Krenula sam na trening u teretanu.Odjednom sam primetila dečačića u vodi kao da se niotkuda stvorio u njoj koji se borio sa vodenom strujom koja je očigledno bila prejaka za njega.Nisam čekala da neko drugi proba da reaguje.Bez razmišljanja sam bacila ranac sa ramena i skočila u vodu i posle izvesnog vremena dete izvukla na obalu.Majka sam dvoje djece i ne mogu vam reći koliko sam srećna što dječaku nije bilo ništa i što za njegove roditelje jučerašnji 18. oktobar je bio samo običan dan-rekla nam je Sanja Premović.
Iako ovih dana nije bilo padavina, rječna matica u tom dijelu rijeke je prejaka za jednog četvorogodišnjaka i ko zna kakav bi bio rasplet dogadjaja da gospodja Premović nije intervenisala.Jutros je nama, svojim kolegama na poslu, ispričala šta se desilo juče i da je možda tek danas svjesna da je spasila jedan život.Iako je naglasila da ne želi nikakav publicitet u vezi ovog dogadjaja koji je na kraju završen srećno, ipak , kao i sve moje kolege, ponosan zbog njene reakcije ovu sam informaciju morao podijeliti sa vama.

Sreća je da u ovom vremenu kada svako misli na sebe, kada nam različita previranja ionako težak život čine još težim,da postoje osobe koje u specifičnim, teškim i ekstremnim situacijama misle na druge i u ključnom trenutku pruže pomoć ne razmišljajući o sebi i eventualnim posljedicama po sebe. Juče je to bio Husein Beli Memić, danas je to Sanja Premović i vjerujemo da će Novi Pazar uvijek biti primjer grada u kojem žive ljudi velikog i humanog srca spremni da pomognu kad zatreba.

Odabrani citati iz dijela “Islam između istoka i zapada”, autora Alije Izetbegovića

0

Islam je počeo kao mistika, a završio kao politička i državna misao. Religija je prihvatila svijet činjenica i postala islam.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 188)

„Zabrana alkohola u islamu u suštini je društvena zabrana jer alkohol je prvenstveno „društveno zlo“.

(Islam između Istoka i Zapada, str. 192)

„Islam znači napredak od Isusa, ka Muhammedu.“

(Islam između Istoka i Zapada, str.192)

„Nečeg uistinu vojničkog ima u onom jutarnjem osvježavanju hladnom vodom, a zatim u klanjanju u zajednički zbijenim redovima.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 195)

„Džamijom, džematom mi smo uvučeni u javnost. Zajednički namaz je okupljanje ljudi radi zajedničke molitve, ali i radi ličnog, neposrednog kontakta, i kao takav on je u izričitoj opoziciji sa negativnom individualnošću i izdvajanjem.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 196)

„Zekat je odgovor na jednu pojavu koja i sama nije jednoznačna. Jer bijeda nije samo socijalno pitanje. Njen uzrok nije samo oskudica, nego i zlo.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 197)

„Cilj islama nije da ukine bogatstvo, nego da ukine siromaštvo.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 198
8.„Odgovornost čovjeka na zemlji, pred ljudima, postoji samo zato jer postoji njegova odgovornost u apsolutnom smislu, njegova odgovornost u vječnosti, pred Bogom.“
9. „Odgovornost je najviši oblik ispoljavanja ljudske vrijednosti i dostojanstva i ima svoj moralni, dakle onostrani značaj.“

(Islam između Istoka i Zapada, str. 229)
10. „Predanost prema volji Božijoj znači nezavisnot prema volji ljudskoj. Pokoravanje Bogu isključuje pokoravanje čovjeku.“
(Islam između Istoka i Zapada, str. 266)

U Sarajevu obilježena godišnjica smrti Alije Izetbegovića

0

Na sarajevskom mezarju Kovači u petak je obilježena 15. godišnjica smrti prvog predsjedavajućeg Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića.Nekoliko stotina građana, saradnika, prijatelja i članova porodice okupilo se danas oko turbeta Alije Izetbegovića gdje je učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća obilježen važan datum u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.
Cvijeće na mezar rahmetli Alije Izetbegovića položila je i delegacija Bošnjačkog ncionalnog vijeća na čelu sa predsjednikom Sulejmanom Ugljaninom.Prisutnima se obratio predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić podsjetivši ukratkona poimanje Alije Izetbegovića kakva bi BiH trebala biti država. Istaknuo je kako je rahmetli Alija Izetbegović težnjama za uspostavu jednostranačkih i jednonacionalnih država uvijek suprotstavljao ideju slobode, tolerancije i demokratije.“Alija Izetbegović je svoj životni put prošao časno i uzdignute glave”, kazao je Zvizdić.
Podsjetio je kako je između neizvjesne sigurnosti i podaništva Alija Izetbegović izabrao ovoprvo, čemu su se suprotstavile velikodržavne, hegemonističke politike kreirane u susjednimdržavama i bazirane na genocidu i pokušaju istrebljenja Bošnjaka sa ovih prostora. Također,napomenuo je kako je Alija Izetbegović uložio ogroman trud i energiju da se izbjegne rat.Međutim, agresija na BiH, zbog politika u susjedstvu, je bila neizbježna. Nakon višegodišnje agresije potpisan je Dejtonski mirovni sporazum koji je zaustavio ubijanje u BiH.“Alija je povodom potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kazao kako se radi okompromisu. Međutim, taj kompromis je bilo neophodno postići kako bi se zaustavilo ubijanje jer narod u BiH više nije mogao brojati svoje mrtve i ranjene”, kazao je Zvizdić, podsjetivši na riječi rahmetli Alije Izetbegovića.
Ideju BiH kao zemlje u kojoj vladaju sloboda, demokratija i pravda Izetbegović je nastaviorealizovati i nakon rata. Insistirao je na životu ljudi jednih sa drugima, a ne jednih poreddrugih, Također, insistirao je i na jedistvu Bošnjaka oko ideje o slobodnoj i nezavisnoj BiH jer bi razjedinjenost naroda mogla dovesti do njegovog nestanka. Misli, ideje i život AlijeIzetbegovića mogu i trebaju biti vodilja i danas, kazao je Zvizdić.Prvi predsjednik nezavisne Republike BiH rođen je 1925. godine u Bosanskom Šamcu. Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je i diplomirao na Pravnom fakultetu. U bivšem sistemu je osuđivan zbog svog političkog djelovanja, a naročito kroz poznati “Sarajevski proces”.Izetbegović je preselio 19. oktobra 2003. godine.izvor Sandžačke

“VAKAT JE” u Prijepolju: “NEĆEMO BULDOŽERIMA NA NAŠU KULTURU!”

2

„Trudićemo se da sačuvamo korijene na kojima počivamo i sva obilježja koja nas legitimišu“, istakao nosilac liste Prof. dr Sait Kačapor.

Sinoć je u prepunoj velikoj sali Doma kulture održana promocija programa liste „Vakat je“ – Prof. dr Esad Kačapor i njihovih 35 kandidata koji su predstavljeni kao intelektualna snaga Bošnjaka. Oni će se u BNV zalagati da se Bošnjacima vrati ponos na identitet, kulturu i običaje, istaknuto je na skupu.
Na početku svog izlaganja nosilac liste, Prof. dr Sait Kačapor, je rekao da su Bošnjaci, po njegovoj ocjeni, još devedesetih godina prokockali šansu da ova pitanja riješe zato što su ućutkali intelektualce:

„E vakat je da oni dodju, da se bave naukom. Mi se želimo baviti obrazovanjem na naučnoj osnovi, mi se želimo baviti informisanjem i kulturom Bošnjaka. Ali, ne rušeći kulturne spomenike! Mi nećemo buldožerima na našu kulturu. Nećemo doći da rušimo ni sahat kulu ni ovu predivnu džamiju. Mi ćemo se truditi da korijene na kojima počivamo, da ta obilježja koja nas legitimišu, sačuvamo. Ako nam stablo na tom putu bude Vučić, mi ćemo glasati protiv njega, jer drugačije ne možemo. Jer, stao je na stranu jedne jedine liste“, rekao je prof. Kačapor.
„Pred sobom imate 35 imena, niko od njih nije visoki partijski funkcioner ali svaki od njih ima mnogo važnije zvanje. To su intelektualci sa visokim nivom znanja, visokim kreativnim sposobnostima, mogućnostima i potencijalima da pomognu svom narodu“, rekao je magistar historijskih nauka, Esad Rahić, jedan od kandidata sa Liste „Vakat je“. On je prisutne upoznao sa svojim iskustvima nakon posjete Republičkoj izbornoj komisiji:
„U tim radnim tijelima, koja treba da odigraju poštenu, fer, ulogu tokom izbora, nalaze se najviši funkcioneri jedne partije koja je očigledno favorit Beograda, režima:
„Mi od ove države ne tražimo nikakva čuda, nikakve privilegije, nikakav poseban status za našu listu. Samo tražimo poštenu izbornu utakmicu. Mi imamo samo jedan zahtijev. Pustite naš narod da sam izabere svoje vijeće i dozvolite nam da to pitanje riješimo sami, bez pomagača sa strane. Ovo je naša, unutrašnja bošnjačka stvar. Ovo nisu izbori za srpsko nacionalno vijeće“.
Bošnjaci se nemaju čega stidjeti u kulturi i tradiciji kojoj pripadaju, rekao je na promociji, kandidat iz Prijepolja, dr filoloških nauka Nadir Dacić:
„Mi smo autohtoni, domicilni sedelački narod koji živi na ovim balkanskim prostorima. Imamo svoj subjektivitet, svoje vrijednosti, tradiciju, zajedničko ime i jezik, svoje običaje, način života, svoju kulturu stanovanja, pjesmu, nošnju, jelo, piće i drugo. Govorimo, pišemo i pjevamo svojim bosanskim jezikom. I moramo da čuvamo naše duhovno biće koje se ugrađuje u kosmopolitsku zajednicu, istakao je Dacić postavljajući pitanje kroz stihove pjesnika:
„Ako sve to izgubimo, kako da se prepoznamo? Kako da se prepoznamo bez, kitaba, bez alima, bez sufije, bez gazije, bez imana, bez selama…bez suneta, bez begluka, bez akšamluka, bez sevdaha, bez insafa, bez teferidža, bez tespiha, bez šerbeta, bez lezeta…“
Na karju promocije koji prof. Kačapor je govornice uputio apel svim biračima:
„Nemojte nas glasati ako smo vas namorali. Ako postoji iko u ovoj sali koga smo prisilili da dodje, bolje bi bilo da je odmah izašao. Mi to ne radimo. Nama treba samo onaj bošnjački element koji svjesno i samosvjesno dolazi zbog opšteg cilja“.

BOŠNJAČKA STRANKA TRAŽI POLUMJESEC NA ZASTAVI CRNE GORE

0

Bošnjačka stranka zvanično će u okviru skupštinske radne grupe za izborne i druge reforme predložiti da se na crnogorskoj zastavi pored krsta nađe i polumjesec, potvrdio je u izjavi za TV Vijesti poslanik BS-a Ervin Ibrahimović.

Ibrahimović kaže da mu krst na zastavi apsolutno ne smeta, ali da mu smeta što nema polumjeseca.

“Mi smo za građansku Crnu Goru. Ako krenemo od toga da je Crna Gora država svih nas, verujem da nikom neće smetati da li ima polumesec, da li ima neki drugi verski simbol. Ali sam ipak za to ili da svi u toj državi budemo jednaki ili da nemamo favorite”, kaže za TV Vijesti Ervin Ibrahimović.