Naslovna Blog Stranica 3054

IZBORI ZA NACIONALNA VIJEĆA MANJINA : PREDSTAVLJANJE LISTE „VAKAT JE“

0

U prepunoj sali Domu kulture u Prijepolju predstavljen program još jedne Liste za Bošnjačko nacionalno vijeće.

Lista se zove „Vakat je“, Prof. dr Sait Kačapor. Osnovni ciljevi za koje će se boriti kandidati sa ove Liste u okviru BNV su da Bošnjacima vrate ponos na identitet, tradiciju kulturu i običaje. Skup je održan u 18 casova.

Lista „Vakat je“ treća je lista koju je do sada proglasila Republićka izborna komisija. Pored nje proglašene su liste „Samoopredeljenje“- dr Sulejman Ugljanin i „Matica Bošnjaka – akademik Muamer Zukorlić muftija“.
Izbori će biti održani 4. novembra.

Šaponjić vjeruje u pobjedu nad Rudarom (subota, 19.00)

0

Rukometaš Novog Pazara Stefan Šaponjić rekao je danas da je njegova puna samopouzdanja poslije pobjeda nad Partizanom i Kikindom, te da vjeruje u pobjedu nad Rudarom u Kostolcu.“Kvalitetni su i važe za veoma neugodnog domaćina. Dugo su na okupu, a pojačao ih je Miloš Padežanin iz Železničara. Biće tvrdo, ali mislim da možemo da pobedimo”, rekao je Šaponjić.Utakmica petog kola Superlige u Kostolcu na programu je u subotu od 19 časova.Novi Pazar je trenutno na šestom mjestu sa četiri boda, dok je Rudar pretposljednji, 11. i ima dva boda.“Vriiedimo za prvih pet u ovakvoj ligi, koja je slabija od prošlogodišnje. Sistem je specifičan, dugo se igra, ali možemo i bolje od toga”, ocjenio je Šaponjić.On uskoro puni 22 godine, a tokom leta stigao je u Pazar iz pančevačkog Dinama.“Ovo mi je četvrta godina u Superligi. Kvalitet se smanjuje odlaskom najboljih igrača, ali otvara se prostor za mlade. To znači da će se naredne sezone kod nas igrati mnogo bolji rukomet”, kazao je Šaponjić.

Hot: ”Rasvjetliti zločine nad Bošnjacima”

0

Kandidat sa liste ”Samoopredjeljenje’’ Salih Hot kazao je na današnjoj konferenciji za novinare da program te liste predstvlja riješenje na ključne statusne, nacionalne i političke probleme, te odgovor na potrebe bošnjačkog naroda u Sandžaku i Srbiji.

”Jedan od programskih ciljeva jeste i rasvijetljavanje i procesuiranje svih ratnih i drugih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Sandžaku u periodu od 1990. do 2000. godine i kažnjavanje odgovornih” kazao je Hot.
Prema njegovim rečima Bošnjaci Sandžaka žive u državi Srbiji koja je pravosnažnim presudama Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala proglašena krivom za zločin genocida i druge zločine izvršene nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini i Sandžaku.
”Bošnjaci Sandžaka, u periodu od 1990. do 2000. godine su preživjeli organizovani državni teror od strane režima Slobodana Miloševića. Zločini u Štrpcima, Sjeverinu, Kukurovićima, otmice, ubistva, montirani-politički procesi, vojno-policijska tortura kroz koju je prošlo 17.500 Bošnjaka, kao i drugi zločini koji su počinjeni nad Bošnjacima, do danas nisu rasvijetljeni niti su odgovorni za njih kažnjeni. Srpska vojska, policija i druge službe bezbjednosti izvršili su najsvirepije i najteže zločine nad Bošnjacima Sandžaka za koje do danas niko nije odgovarao niti su ti zločini rasvijetljeni” istakao je Hot.
On je ukazao na potrebu donošenja novog zakona o lustraciji kojim bi se, kako objašnjava, obuhvatili i procesuirali svi pripadnici državnih organa koju su učestvovali u planiranju, organiziranju i sprovođenju zločina i drugih oblika nasilja nad pripadnicima bošnjačkog naroda u Sandžaku, tokom 90-tih godina 20. vijeka.
”Iz tih razloga, dok se ti zločini ne rasvijetle i počinioci kazne Bošnjaci Sandžaka srpsku vojsku, policiju i druge službe bezbjednosti, sa punim pravom, doživljavaju, kao prijeteću oružanu silu i objektivnu opasnost po život” objašnjava dalje Hot.
Svi ovi zahjtevi su, prema njegovim rečima, sadržani u zahtjevima Bošnjačkog nacionalnog vijeća za reviziju Akcionog plana za manjinske narode u okviru pregovaračkog poglavlja 23.
”Rasvijetljavanje i procesuiranje svih ratnih i drugih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Sandžaku u periodu od 1990. do 2000. godine i kažnjavanje odgovornih predstavlja dug države prema svm žrtvama. Na kraju, to je i realna potreba bošnjačkog naroda u Sandžaku i Republici Srbijii i zbog toga se i nalazi u programu naše liste’’ kazao je on.
Hot je istakao da ukoliko Srbija želi da uđe u Evropsku uniju i da postane istinska pravna i demokratska država, mora da rasvijetli sve zločine koji su se dešavali na prostoru Sandžaka u vrijeme ratova u bivšoj Jugoslaviji i mora odgovorne za te zločine privesti pravdi.
’’Iskoristio bih ovu priliku i da pozovem Bošnjake u Sandžaku da se upišu u poseban birački spisak. Biračko pravo jedino se može iskoristiti ukoliko ste upisani u birački spisak koji se zatvara sutra, 19. oktobra’’ naglasio je Hot.
On je na kraju pozvao Bošnjake da 4. novembra na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće daju podršku listi “Samoopredjeljenje – dr. Sulejman Ugljanin” koja se nalazi pod rednim brojem 1. i time, kako je rekao, sebi i svojoj porodici osiguraju sretnu sadašnjost i sigurnu budućnost.

Lista “Vakat je”u Prijepolju, pred prepun sala

0

Biševac i predstavnici okruga o situaciji u Pazaru

1

Druga sjednica Saveta Raškog upravnog okruga održana je danas u Novom Pazaru, a domaćin je bio gradonačelniik Nihat Biševac.Gradonačelnici okolnih gradova i predsednik Raškog upravnog okruga, Nebojša Simović, razgovaralii su o bitnim temama za lokalne samouprave u ovom okrugu.

Na dnevnom redu bila je analiza najaktuelnijih problema koji opterećuju gradove i opštine kao i sagledavanje mogućnosti za njhovo riješavanje. Sjednici su prisustvovali gradonačelnik Kraljeva i predsjednici opština Vrnjačka Banja, Tutin i Raška.
Članovi Saveta razgovarali su o najbitnijim političkim, ekonomskim i bezbednosnim pitanjma. Posebnu pažnju posvetili su aktuelnoj situaciji u Novom Pazaru.

Lista “Vakat je”u Prijepolju, pred prepun sala

0

Mještani Pribojske: Oni malo obećavaju, a mnogo rade

0

Pribojska ulica u naselju Lug dobila je još jedan sređen krak. Asfaltiran je dio prekoputa parka “Zelenak”, a mještani ističu zadovoljstvo što su poslednjih nekoliko godina dobili daleko bolje uslove za život.U ovom dijelu grada nekada je bila deponija. Poslednjih godina lokalna smaouprava Novog Pazara uradila je mnogo za ove građane. Sređena je centralna ulica, park Zelenak, koji svakog dana okuplja veliki broj djece i mladih, koji ovde imaju sve uslove za bavljeneje sportom. Sada je sređšena još jedan krak.Mještani koji su u velikom broju došli danas da pozdrave grdanočelnika Nihata Biševca, njegove pomoćnike i ostale predstavnike lokalne vlasti kažu da su im uslovi za život sada daleko bolji.“Od velikog značaja nam je sređivanje ulice. Ovi ljudi koji vode grad, malo obećavaju, a mnogo rade, to se vidi na svakom koraku”, kaže jedan od mještana, koji živi u Pribojskoj ulici.“Za ovo naselje urađeno je mnogo. Ulice, park, pristup džamiji, nekada je ovde bilo ruglo”, priseća se jedan od mnogih mještana iz Pribojske ulice.Novi Pazar i dalje je veliko gradilište. Radi se u naselju Ćukovac Ulica 8.marta i Gojka Bačanina. U Selakovcu oko 3 ulice, mnogo je ulica koje se u ovom trenutku prirpemaju za asfalt, a pomoćnik gradonačelnika zadužen za infrastrukturu Nihad Hasanović kaže da će se koristiti svaki sunčan dan za izvođenje radova, jer je cilj da se građanima stvore što bolji uslovi za život.

SDP: ”Zašto policija štiti nasilnike?”

5

’’Sandžačka demokratska partija stoji čvrsto iza svojih odbornika i imenovanih lica koji su bili napadnuti na sednici Skupštine grada’’ navodi se u saopštenju za javnost te političke partije.

’’Iz tog razloga pitamo pripadnike Policijske uprave u Novom Pazaru zašto štite nasilnike koji su, po nalogu funkcionera Zukorlićeve SPP, došli da se obračunaju sa odbornicima i radnicima Gradske uprave i javnih preduzeća i ustanova? Možda je najbolniji primer Kemal Totić, osoba koja je identifikovana na snimcima video nadzora kao napadač na direktora Kulturnog centra Huseina Memića. Iako je napadač identifikovan, prijavljen i izdat nalog za privođenje, taj nalog je na tajanstven način stopiran’’ tvrde u SDP-u.

SDP postavlja pitanje ’’ko to ima pravo da naredi policiji da ne vrši svoju službenu dužnost’’ i ističu da je takav čin ’’najozbiljniji primer brutalnog ugrožavanja sigurnosti građana Novog Pazara’’ izražavajući bojazan da se ovog puta to dešava pod zaštitom institucija zaduženih za čuvanje sigurnosti.

’’Sandžačka demokratska partija to neće dozvoliti’’ poručuju na kraju saopštenja.

Novi Pazar za bolje uslove života interno raseljenih lica i povratnika

0

Promocija projekta „Novi Pazar za bolje uslove života interno raseljenih lica i povratnika“, održana je danas u Multimedijalnom centru. Projekat finansira Evropska unija, a realizuje Grad Novi Pazar u partnerstvu sa Muslimanskim humanitarnim društvom „Merhamet – Sandžak”.

Prisutnima se na promociji obratio gradonačelnik Nihat Biševac.
“Mnogo pažnje posvećujemo socijalnoj zaštiti. Iz godine u godinu iz budžeta izdvajamo sve više sredstava, što uz sjajno partnerstvo sa Evropskom unijom, za rezultat ima preko million i osam stotina eura investicija u ovoj oblasti, a sve u cilju boljeg života građana. Novi Pazar je u tom smislu primer dobre prakse po čijem modelu druge opštine i gradovi apliciraju za sredstva”, rekao je gradonačelnik Biševac.
Član Gradskog veća zadužen za zdravstvo i socijalnu politiku Fevzija Murić istakao je da grad u partnerstvu sa EU ovim projektom želi da stvori održiva rešenja za interno raseljne i povratnike po readmisiji.

Projekat predviđa izgradnju deset kuća, podelu petnaest paketa građevinskog materijala za završetak radova na postojećim objektima i dvadeset grantova za ekonomsko osnaživanje interno raseljenih lica povratnika po sporazumu o readmisiji. Realizuje se od jula 2018. do jula 2020. godine, sa ciljem da podrži sprovođenje Lokalnog akcionog plana i ekonomski osnaži interno raseljena lica i povratnike po Sporazumu od readmisiji.

Nihad Biševac demantovao Džankovića

1

Gradska uprava Novog Pazara izdala je saopštenje za javnost kojim demantuje izjavu načelnika Policijske uprave Novi Pazar Rešada Džankovića od 16.10.2018.godine u kojoj je, kako se navodi, izneto i medijima preneto nekoliko netačnih informacija, vezanih za incidente na sednici Skupštine Grada Novog Pazara.”Nisu tačni navodi Džankovića da je u salu Skupštine Grada upalo „više građana koji podržavaju različite odborničke grupe“  već je to bila organizovana grupa pojedinih upošljenika IZuS, rodbina i pristalice Zukorlićevog SPP-a, koja je u više navrata prekidala sednicu Skupštine Grada.Takođe, nije tačno da policija nije bila obaveštena od strane nadležnih organa o ovom događaju. Gradonačelnik Nihat Biševac je na osnovu dojava od prijatelja iz IZuS obavestio načelnika PU Novi Pazar Rešada Džankovića u nedelju 14.10.2018. u 13:03 h , dan uoči skupštinskog zasedanja, da postoje naznake da bi pristalice SPP-a mogle da upadnu u Skupštinu i prekinu njen rad.Na dan sednice, u ponedeljak 15.10.2018 u 9:36 h gradonačelnik je ponovo pozvao načelnika Džankovića  i zamolio da policija bude prisutna za eventualnu asistenciju, jer je već bilo izvesno da skupštinsko obezbeđenje neće biti u mogućnosti da kontroliše situaciju i spreči ulaz organizovane grupe, predvođene odbornicima SPP-a.Nakon drugog prekida, kada nam je postalo jasno da će se situacija oteti kontroli i da skupštinsko obezbeđenje ne može da kontroliše situaciju, iz kabineta gradonačelnika je upućen mejl načelniku PU Novi Pazar u 13:39 h, u kome gradonačelnik pismeno traži asistenciju policije u skupštinoj sali jer načelnik Džanković nije reagovao na prethodno upućene telefonske pozive.Uoči, tokom i nakon trećeg i najopasnijeg upada načelnik Džanković je ponovo pozivan više puta od strane predsednice Skupštine Ifete Radončić ali je reakcija i ovog puta izostala. Ne znamo šta je trebalo da se desi i ko je trebao da ga pozove da bi policija reagovala.Prisebnošću odbornika i radnika gradske uprave izbegnut je najgori scenario.Pitamo se na čiji je onda poziv Džanković odgovorio i poslao policijsko obezbeđenje tek kada je odbornik SPP-a Muamer Zukorlić došao u skupštinksu salu.Spremni smo da se zajedno podvrgnemo poligrafskom ispitivanju, da bi se dokazala istina” navodi se u demantiju koji potpisuje gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.