Lista „VAKAT JE – Prof. dr. Sait Kačapor“ daje sledećeSaopštenje za javnost:
„PRINUĐENI SMO DA PREKO SUDATRAŽIMO ZAŠTITU PRAVA BOŠNJAKA“
Izborna lista Bošnjačke nacionalne manjine „VAKAT JE – Prof. dr. SAIT KAČAPOR“ će podnijeti krivične prijave protiv nadežnog ministra u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu i ostalih odgovornih lica. Razlog je više nego jasan, Ministarstvo se na najgrublji način miješa u izborni proces za izbor nacionalnog savjeta Bošnjačke nacionalne manjine i očigledno ima svog favorita – Muamera Zukorlića.U Republičkoj izbornoj komisiji danas je naš predstavnik utvrdio da su promijenjeni članovi radnih tijela pri izbornim komisijama, koje su imenovali načelnic uprava u Tutinu, Sjenici i Novom Pazaru, a koji su bili imenovani iz redova uposlenika u javnim upravama, kao neutralna lica u izbornom procesu, a na njihova mjesta imenovani visoki funkcioneri političke stranke „Pravde i pomirenja“ koja je prijavila izbornu listu. Pitamo: nije li to evidentno stajanje na jednu stranu i favoriziranje jednog kandidata – Muamera Zukorlića?Zukorliću se daju termini na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, sa kojih on satima iznosi najgrublje uvrede na račun ostalih učesnika u izbornom procesu, kao i na sve Bošnjake koji nisu za jednoumlje koje on sprovodi, dok ostale liste nemaju šansu ni da odgovore na insinuacije i uvrede, a kamo li da predstave svoje programe i planove.Najdrastičniji pokazatelj je da su toj političkoj stranci, odnosno toj izbornoj listi, po kriterijumima poznatim samo mentorima iz Beograda, data finansijska sredstva za asfaltiranje ulica i drugih infrastrukturnih radova, mimo Generalnog urbanističkog plana i planova gradske uprave. Pitamo: kome to u Beogradu odgovara nemiran Sandžak i ko to doliva ulje na već odavno uzavrelu atmosferu među Bošnjacima?Želimo podsjetiti gospodina ministra da ovo nisu izbori za vijeće većinskog Srpskog naroda, već da su ovo izbori za nacionalna vijeća nacionalnih manjina. Bošnjačkoj nacionalnoj manjini se mimo zakonskih odredbi, kao nijednoj drugoj, „kroji kapa“ u Beogradu.Smatramo da na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji ne treba isticati nijednu režimsku listu. Naprotiv, mi od Republike Srbije ne očekujemo ni manje ni više nego jednak tretman sa svim ostalim građanima. Još jednom upozoravamo na podvale koje se podmeću i bude nemir među Bošnjacima širom Srbije, posebno u opštinama Sandžaka i ističemo da smo prinuđeni da putem Suda štitimo regularnost i zakonistost izbora upravo od institucija i ustanova kojima je zadatak da obezbijede izbornu regularnost i zakonistost. To je jedini siguran put koji vodi ka miru, ka slobodi, ka toleranciji, ka razumijevanju i ka ostvarivanju civilizacijskih principa slobode i jednakosti.Od ostvarenja cilja, u toj borbi, sigurno nećemo odustati.
U Novom Pazaru, Prof. dr. Sait Kačapor,11. 10. 2018. Nosilac liste „Vakat je – prof. dr. Sait Kačapor“
Saopštenje za javnost „VAKAT JE – Prof. dr. Sait Kačapor“
Emin Hrapovic pobjednik na svjetskom takmicenju u hifzu Kur'ana
Stize nam prelijepa vijest ElhamdulillahNas brat Emin Hrapovic iz Novog Pazara je pobednik na svjetsko takmicenju u hifzu Kur'ana (takmicenje na 5 dzuzeva) odrzano u gradu Allahovog Poslanika, alejhiselam.“I oni prvi – uvijek prvi!” (Kur'an)
PISMO ČITATELJA!
Zamislite koliko smo poniženi kao muslimani kad su nam hodže ovako politizovane…
Gdje otići na namaz, hutbu ili, Bože me oprosti, predavanje? Imami treba da su u službi vjere, odnosno samo da učestvuju u okvirima Islamske zajednice, to je njihovo polje koje treba da unapređuju i ujedno da jačaju jedinstvo muslimana.
Ovo što rade ne priliči pravim vjernicima. Direktno učestvuju i djeluju u procesu politike kroz jednu političku stranku, veličajući jednog političara, to jest svog šefa i idola – da me Bog oprosti.
Kako mi da podržimo Islamsku zajednicu (koja treba da je politički neutralna), efendije i uopšte unapredimo zajedno islam u našoj sredini kad vodeći ljudi jasno politički učestvuju u radu jedne političke stranke.
Ti isti imami dopuštaju da u sklopu Islamskog fakulteta, koji je u strogom centru, budu kancelarije jedne političke stranke.
Da li je ta Islamska “zajednica” naša ili je rezervirana samo za članove SPP-a?
Bajazid Nicević o hodžama u službi jedne političke partije
Svjedoci smo da se posljednjih dana na socijalnim mrežama pojavljuju žestoki komentari. Iznenađujuće je da dolaze i od strane onih koji su po profesiji hodže i imami, i oni takvog poziva upućuju komentare svima koji nisu za Muamera Zukorlića da su zalutali, nevjernici, otpadnici, munafici…
Umjesto da vaze o vjeri, oni na najprimitivniji način ulaze u raspravu, čak dolazi do vrijeđanja neistomišljenika na ličnoj osnovi, i na taj način obezvrjeđuju časni poziv imama i titulu “efendija” pred cijelim javnim mnjenjem. Vrhunac obesmišljanja i same Islamske zajednice je pojava FB profilne slike sa ahmedijama, a u donjem uglu piše: zaokruži 2 i muftiju.
Baš se pitamo kako bi se sada osjećali velikani, alimi naše čaršije (poput Hilmije Koraća, hafiza Hivza Škrijelja, Ismaila Filibalića..) kada bi vidjeli jednostrani hal sadašnjih hodža.
Bajazid Nicević, alim i veliki humanitarac, poznat kao prvi pokretač izgradnje više bunara vode za piće muslimanima u Africi, pažljivo je pokušao pojasniti suštinu problema. Ovakvo jednostrano političko aktiviranje hodža dovodi u zabludu i fitnu cijeli narod, jer favoriziranjem jedne strane obesmišljava se poziv imama kao predvodnika cijelog džemata. Bajazid se inače rijetko miješa u politička previranja i dešavanja, ali se na svom FB profilu oglasio povodom ove katastoraflne pojave:
“Hodža u službi političke stranke, da ili ne?
Smatram da nije mudro da aktuelni hodža, tj. onaj ko obavlja ovu časnu funkciju, sebe svrstava u odredjenu političku stranku, promoviše je i javno poziva za nju. Naravno, on može personalno navijati za odredjenu partiju, dati joj svoj glas, pohvaliti njene pozitivne aktivnosti, ali sve to u mjeri da se hajrli projekti nekih drugih političkih partija trebaju isto tako podržati. Kako u vjeri ohrabrujemo svakog insana ponaosob, bio on dobar vjernik ili griješnik, jer su vrata tevbe širom otvorena za svakog, onda se tako trebamo ponašati i prema društvenim organizacijama. Smatrati da je dobro samo ono što je moja favoritna stranka uradila, da je samo u tome hajr i kabul kod Allaha, jeste sužavanje prostrane Allahove milosti prema Njegovim robovima.
Bajazid Nicević, član Inicijative za ujedinjenje islamskih zajednica u Srbiji.”

Džudžo: Autonomija Sandžaka strateški cilj “Samoopredjeljenja”
Kandidat za većnika Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) sa liste “Samoopredjeljenje” Esad Džudžo izjavio je danas da je njihov strateški cilj autonomija Sandžaka.
On je na konferenciji za novinare kazao da “postoji najmanje sedam historijskih i kulturoloških razloga utemeljenja zahtjeva za autonomiju Sandžaka”, od 1373. godine kada je kralj Tvrtko I pripojio tu teritoriju Bosni do 1991. godine kada su se građani na referendumu izjasnili za autonomiju.
“Autonomija Sandžaka je prirodno pravo građana na slobodu, na samoopredjeljenje historijske i tradicionalne pokrajine. To je amanet i osnovni politički mehanizam za zaštitu identiteta i pravo na politički, socijalni i ekonomski razvoj budućih generacija”, poručio je Džudžo.
On je dodao da je zalaganje za autonomiju Sandžaka omogućeno članom 10 stav 14. Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina.
Izvor Sandžačke
Novi Pazar u četvrtfinalu posle pet setova
Odbojkaši Novog Pazara plasirali su se večeras u četvrtfinale Kupa Srbije, pošto su pobedili gostujući Partizan sa 3:2 u setovima (25:17, 21:25, 30:28, 18:25, 15:12).Najefikasniji u redovoma Pazaraca bio je Aleksandar Blagojević sa 24 poena, a pratili su ga Benjamin Daca sa 14 i Vuk Milutinović sa 10 poena.Na drugoj strani posebno se istakao Anđelko Ćuk sa 25 poena, dok je Nikola Žugić upisao 11 poena za beogradske crno-bele.Pred oko 650 gledalaca, utakmica u dvorani Pendik trajala je sat i 57 minuta.Među osam najboljih timova u Kupu Srbije su i Crvena zvezda, Spartak iz Ljiga, Mladi radnik, Spartak iz Subotice, kragujevački Radnički i Jedinstvo iz Stare Pazove, a poslednji četvrtfinalista biće bolji iz duela Vojvodina – Novi Sad, koji je na programu 11. oktobra.Trofej u Kupu Srbije brane odbojkaši Novog Pazara.
Zabranjen saobraćaj u ulici 8. marta, do kraja decembra
Zbog rekonstrukcije vodovodne i kanalizacione mreže, kao i investicionog održavanja ulice 8. marta i Ćire Ratkovića biće u narednom periodu zatvorene za saobraćaj, saopšteno je iz lokalne samouprave Novog Pazara.Saobraćaj ulicom 8. marta biće zabranjen od 11. oktobra do 24. decembra ove godine i to u dve faze. U prvoj će ona biti zatvorena za sva vozila od raskrsnice sa Ulicom Gojka Bačanina do raskrsnice sa Ljubljanskom, a u drugoj od te do raskrsnice sa Kejom mira.U tom periodu predviđeno je da se izvrši rekonstrukcija 560 metara vodovodne i 60 metara kanalizacione mreže.Ulica Ćire Ratkovića će zbog investicionog održavanja biti zatvorena za saobraćaj od 11. do 13. oktobra.
izvor radio sto plus
Održana sjednica Dječijeg parlamenta- usvojena Odluka o pravima djeteta
Tradicionalno, u okviru Dječije nedjelje, održana je sjednica Dječijeg parlamenta. Sjednicom je, jednoglasnom odlukom malih odbornika, predsjedavala Meknuna Šačić, učenica OŠ „Halifa bin Zaid Al Nahjan“. Usvojena je Odluka o pravima djeteta, a odgovore na pitanja o boljim uslovima školovanja i života u Gradu, dobili su od predsjednice Skupštine Ifete Radončić.47 djece iz novopazarskih vrtića i osnovnih škola imala su važnu i odgovornu ulogu. Sjeli su u odborničke klupe i pod predsjedavanjem učenice četvrtog razreda Meknune Šačić donijeli Odluku o pravima djeteta.Predsjedavajuća Dječijeg Paramenta, bila je više nego svjesna uloge koja joj je dodijeljena. „Danas je bilo odlično . Mogu poručiti da sva djeca na ovom svijetu imaju svoja prava i da rastu sretno i zdravo. “ poručila je Šačić.Predsjednica Skupštine Grada Ifeta Radončić prethodno je ukazala na ulogu Skupštine te podvukla značaj današnjeg događaja. “Ja sam prilikom ovakvih događaja izuzetno sretna još posebno kada vidim kako i na koji način se naše mlade generacije ponašaju i šta je sve njima interesantno . Čak mi se čini da su mnogo zreliji nego što to mi mislimo. “U okviru dnevnog reda bila su predviđena i pitanja. Djeca su istakla ono što ih najviše zanima. Žele bolje uslove školovanja ali su ih zanimala i pitanja iz ekologije i sigurnosti.„Imao sam priliku da pitam jedno pitanje koje sam već duže vrijeme htio da pitam, a to je možemo li napraviti neke zakone ili veće kazne za one koji bacaju ono što ne trebaju u našu rijeku Rašku, da bi se malo više poštovalo i da ne bismo zagađivali toliko našu rijeku” kazao je Junuz Osmanlić, učenik OŠ “Desanka Maksimović “„Mislim da su i djeca zadovoljna , mi ćemo se potruditi da ono što su oni rekli kroz svoja pitanja, kroz naše skupštinske odluke riješimo na najbolji način u njihovu korist“, kazala je predsjednica Skupštine te dodala , “Zaključak sa današnje sjednice bi bio da se mi moramo pouzdati u njih.“Za ovu priliku djeca su pripremila i poseban program, pa su skupštinsku salu iskoristili da, kroz pažljivo odabrane pjesme i recitacije, upute poruke za bolje i sretnije djetinjstvo.
Novi Pazar preko Sloge do naredne faze Kupa KSS
Košarkaši Novog Pazara pobjedili su danas Slogu iz Kraljeva sa 100:73 (30:18, 30:19, 19:25, 21:11), u utakmici prvog stepena Kupa Košarkaškog saveza Srbije.Domaćina su do trijumfa predvodili Petar Ivanović sa 19, Nikola Vujović sa 18, Sead Hadžifejzović sa 15 i Marko Radonjić sa 12 poena.Najefikasniji kod Kraljevčana bio je Miroslav Radić sa 14 poena, a pratili su ga Dušan Miletić sa 12 i Luka Tomašević sa 10 poena.Pazarci će 31. oktobra u narednoj fazi najmasovnijeg takmičenja dočekati Slobodu iz Užica, koja je slavila na domaćem terenu protiv Čačka 94 rezultatom 96:73.
Hot i Hamilton razgovarali o prioritetnim pitanjima u Tutinu
Predstavnici Američke vojske i dobrotvorne organizacije “Duh Amerike” posjetili su Tutin, gdje su se sastali sa predsjednikom te opštine Kenanom Hotom i njegovim saradnicima.O pet prioritetnih tema razgovarali su predsjednik opštine Tutin Kenan Hot i delegacija SAD predvođena majorom Robertom Hamiltonom.Zdravstvo, školstvo al ii prihvatni centar za izbjeglice u Tutinu samo su neke od oblasti o čijim problemima je upoznat vojni ataše ambasade SAD u Srbiji Robert Hamilton.“Naš primarni cilj je da lociramo problem, te da napravimo akcioni plan a da zajedničkom saradnjom dođemo do rezultata. Prvo i osnovno je da smo mesta obišli i upoznali se sa prioritetima”, rekao je Hamilton.Prilikom ove posete predstavnici američke delegacije istakli su da je glavni cilj uspostavljanja saradnje sa razilčitim institucijama u lokalnim samoupravama zapravo obezbeđivanje uslova za edukaciju mladih i povećanje stepena njihovih kompetencija.



















