Potpredsjednik Gradskog odbora SDP-a Armin Mehović oštro je osudio zloupotrebu tragičnog događaja od vikenda, požara u zgradi Bor, od strane članova Stranke pravde i pomirenja koji su, kako je naveo Mehović, dok je vatra gorela , došli na lice mjesta da se slikaju, prave politički marketing, grade na tome kampanju, i da je to jako sramno i tužno”, rekao je izmedju ostalog Mehović.“Svi stanari Jošanice i svi koji su učestvovali u spašavanju ugroženih, ali i svi u gradu misle da je sramno koristiti tragediju za skupljanje polilitičkih poena. Nijednom nisu pomenuli vatrogasnu službu, pominjali su samo Gradsku upravu, a jedini krivac je vatrogasna služba. Vatrogasna služba nije odradila posao za koji je plaćena. Taj posao su odradili hrabri momci iz Jošanice i Domskog sokaka” – rekao je Mehović i naveo njihova imena.“To su Esad Kaltak, Jasmin Feković, Sead Feković, Senad Dolovac, Edo Numanović, Emir Bačevac, Samir Biševac, Denis Rustemović, braća Ljajić sa magistrale, braća Predrag i Nenad kojima je izgoreo stani još desetak momaka koji su kasnije zaglavili na Hitnoj službi. Oni su heroji i njima svaka čast” – rekao je Mehović.On je dodao da se sve to dešavalo dok su Zukorlićevi ljudi “pravili” političku kampanju od toga.“Pojavili su se na licu mjesta, ostali 15 minuta, sliakli se, otišli i više ih to nije zanimalo. Otišli su da prav epolitički miting koji je bio sutradan. Nijednom ne pominju vatrogasnu službu. Kažu da vatrogasna služba nije imala opremu. Ja hoću da pitam da li su ovi goloruki momci imali opremu. Nisu. Nisu imali ništa ali su ušli u vatrom zahvaćene stanove i spasili ljude. I sprečili su veliku tragediju. Jer da nije bilo njih sve tri lamele Bor zgrade bi izgorele” – istakao je potpredsednik GrO SDP-a.Zukorlić je sutradan pravio politički skup i to na taj način da je ucenjivao ljude da prisustvuju.“Na šta je spala Islamska zajednica kada mora da ucjenjuje ljude poslom da bi došli na skup gdje Zukorlić pravi svoju političku platformu za izbore za BNV” – kazao je na konerenciji za medije Armin Mehović.Mehović je dodao i da su Zukorlićevi ljudi na skup pozivali građane pod izgovoromm da će se proučiti dova za stradale, ali je dova izostala, a ono što je viđeno na skupu je čisto politikantstvo.Mehović se osvrnuo i na društvene mreže poslednjih dana i kako je naveo salvu lažnih profila koj isu dobili instrukcije kako da “napadaju SDP, ovu vlast i koalicione partnere” .“Šire strah, šire paniku, pozivaju na paljenje opštine, instruisano, kao u vrijeme Miloševićevog režima. Sve je to sramno i nije vrijeme za to. Velika je ovo tragedija. Mi ćemo sa ovog mjesta da pokrenemo inicijativu da se ovi momci koji su učestvovali u spašavanju dostojanstveno nagrade, da im se zahvali na svemu što su uradili” – rekao je Mehović.On je takodje dodao da će pokrenuti iniciijativu da se kompletan krov sanira i stanovi što pre poprave i srede kako bi se ljudi što pre vratili u svoje domove.“Pokrenućemo, vjerujte, i inicijativu da nadležni iz Vatrogasne službe, odgovaraju” – zaključio je Mehović.Na kraju izlaganja Mehović je pohvalio ekipe Saobraćajne policije, Hitne službe ali i drugih javnih preduzeća koje su nesebično priskočile u pomoć tokom gašenja požara i spasavanja ugroženih stanara.
Gradi se na deset lokacija
Građevinska sezona u Novom Pazaru je u punom jeku, gradi se na više lokacija. Pomoćnik gradonačelnika Nihad Hasanović kaže da će se iskoristiti svaki sunčan dan za izvođenje radova, kako bi što veći broj ulica bio asfaltiran. Mehanizacija je danas radila u 10 ulica u gradu.U poslednjih 10 godina asfaltiran je veliki broj ulica u gradu, a koliko je infrastruktura napredovala najbolje govore izjave mještana, koji su srećni što lokalna vlast radi za opštu korist. Ahmed Hamidović, stanovnik Ulice generala Živkovića, gde se put priprema za asfalt zadovoljan je kako danas izgleda Novi Pazar.
Mehanizacija, koja radi na pripremi za asfalt nalazi se na 10 lokacija u gradu. Pomoćnik gradonačelnika Nihat Hasnaović i direktor Javnog preduzeća za uređenje građevinskog zemljišta Mujo Šaćirović obišli su danas nekoliko lokacija na kojima se radi. Prirpemaju se ulice za asfalt, grade se platoi, vodovodna mreža, a sve u cilju stvaranja boljeg života građanima. Hasanović kaže da će se sunčani dani iskoristiti za realizaciju započetih planova.
“U Ulici Duborvačkoj 410, radi se na pripremi za asfalt, gde smo pre dve godine rejonstruisali vodvodbne cevi, izgradili kišnu i fekalnu kanalizaciju. Radi se i u kraku ulice generala Živkovića, koja se spaja sa ulicama Emina Redžepagića i Trećom sandžačkom. Radimo i u naselju Lug III, Pribojsku ulicu. U toku su radovi u jednoj urbanizovanoj ulici sa širokim putem i mjestom za trotoare Ulica Pljevaljska, gdje je takođe sređena komunalna infrastruktura. U naselju Pobrđe intezivno se odvijaju radovi na 500 metara puta, koji se spaja sa Dubrovačkom ulicom. U planu je i da se rekonstruiše i Ulica 8.marta, gde je izgrađen veliki broj zgrada, ona je oštećena i preopterećena i tu je predviđeno da se vodvodna mreža rekonstruše i deo fekalne kanalizacije”, kaže Hasanović.
Hasanović kaže da je u petak je završen tender za izgradnju još 18 novih Ulica u Novom Pazaru, te ocjenio da je grad veliko gradilište poslednjih dana, gde se radi punim intezitetom.“Koristimo ovo miholjsko leto i radićemo punim intezitetom. Ja se zahvaljujem radnicima “Novi Pazar-put”, koji su poslednjih dana intezivirali radove, svim javnim preduzećima, čiji su radnici uključeni, Elektrodistribuciji i firmi SEA, koji rade oko kružne saobraćajnice kod bolnica. Svi rade produženo radno vrijeme , gotovo sve private firme su angažovane kao podizvođači i mogu sigurno da kažem da danas u Novom Pazaru nema više nijedne građevinske mašine da je slobodna ili radnika”, dodao je Hasanović.Kako bi pješaci bili bezbedni u Ulici 37.sandžačke divizije u toku je postavljanje behaton ploča od posta kod obdaništa do Bor džamije.
Dženaza stradalim u požaru
Nakon Podne namaza, tendžiti sa novopazarskih džamija oglasili su dženazu za tri života koja su nestala u vatri, za majku i dve ćerke. Anica (60), Alisa (33) i Šemsa (25) Mujković, ukopane su na Velikom groblju u Novom Pazaru. Dženaza-namaz klanjana je u Bor džamiji, a predvodili su je imami Islamske zajednice Srbije, one su žrtve vatrene stihije koja je u zahvatila stambeno-poslovni kopleks “Bor”.




Nakon tri dana teške borbe za život, u novopazarskoj bolnici sinoć je preminula Anica Mujković (60), a njene kćerke Alisa (33) i Šemsa (25) Mujković stradale su su u požaru u subotu.
Posljednjem ispraćaju stradalih u požaru su pored rodbine i prijatelja familije, prisustvovali građani Novog Pazara, predstavnici Grada i Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Sanacija počela, šteta evidentirana
Sanacija štete u zgradi Bor prouzrokovane požarom koji se dogodio proteklog vikenda, počela je danas. Takođe, Gradska komisija za procenu štete obišla je stanare i evidentirala štetu u 11 stanova. Podsjećamo, odlukom Gradskog vijeća troškove kompletne sanacije štete na ovoj zgradi preuzeo je Grad Novi Pazar.Od ranih jutarnjih sati mehanizacija i radnici preduzeća Ikan kompani obavljaju radove na sanaciji krovne konstrukcije, stravičnim požarom oštećene zgrade Bor u Novom Pazaru. Istovremeno, i članovi Gradske komisije za procenu štete krenuli su u obilazak stanova, radi utvrđivanja stepena oštećenja stambenog prostora.Osim članova komisije, sa i dalje vidno potresenim i uznemirenim stanarima razgovarao je i rukovodilac Odeljenja za vanredne situacije i poslove odbrane Naser Crnovršanin. On je rekao da će se, nakon evidentiranja zatečenog stanja i utvrđivanja štete održati sastanako na kojem će biti definisani dalji planovi u vezi sanacije.Komisija je danas obišla 11 stanova i evidentirala materijalnu štetu, koja je, kako se procenjuje i na prvi pogled velika.”Komisija je formirana od strane Gradske uprave i odmah smo izašli na teren. Pregledali smo negde oko 11 stanova, koji su u većoj ili manjoj mjeri oštećeni. Oštećenja su dosta velika u par stanova. Mi ćemo izvršiti procjenu što je moguće prije i predati Gradskoj upravi na dalje radnje, član Komisije za procijenu štete Nermin Bogućanin.
BNV: Novi Pazar da formira vatrogasne jedinice pod svojom upravom i kontrolom
Bošnjačko nacionalno vijeće pozvalo je danas rukovodstvo Grada Novog Pazara da bez odlaganja pristupi formiranju gradske vatrogasne službe i dobrovoljnih vatrogasnih jedinica pod kontrolom i upravom Grada.
Kako ocjenjuju iz Vijeća, formiranje vatrogasnih jedinica pod ingerencijom Grada neophodno je “kako u budućnosti ne bi bespomoćno gledali da vatrena stihija odnosi živote i imovinu građana kao u svim dosadašnjim slučajevima”.
“Nepostojanje adekvatne opreme u vatrogasnoj službi MUP-a Srbije u Novom Pazaru za gašenje požara i nesposobnost vatrogasaca da sa postojećom opremom bilo šta učine kako bi zaštitili živote i imovinu ugroženu požarom u zgradi “Bor” pokazuje maćehinski odnos MUP-a Srbije prema građanima Sandžaka”, navodi se u saopštenju Vijeća.
BNV istovremeno izražava duboko žaljenje i osjećaj tuge zbog tragične smrti građana koji su stradali u subotnjem požaru u stambenoj zgradi “Bor” u Novom Pazaru.
“Činjenica da je gradski štab za vanredne situacije Grada Novog Pazara odbio izvještaj vatrogasnog sektora MUP-a iz Novog Pazara o ovoj tragediji kao lažan i neutemeljen potvrđuje da su srpski državni organi izgubili svako pravo da vode brigu o životima i imovini građana Novog Pazara i Sandžaka”, kaže se u saopštenju BNV.
Novi Pazar : I treća žrtva požara
Novopazarka Anica Mujković (60), teško povređena u požaru u stambenoj zgradi “Bor”, preminula je sinoć u Opštoj bolnici u ovom gradu.
Ona je treća žrtva subotnjeg požara u kojem su nastradale i njene dve ćerke Alisa (33) i Šemsa (25).
Dva dana žalosti, grad pruža svu podršku porodicama suočenim sa posledicama požara
Gradsko veće je zbog toga proglasilo nedelju i ponedeljak danima žalosti u Novom Pazaru.
Izvor : Radio sto plus
Zaposleni na Robnoj pijaci pomažu stanare zgrade Bor
Više od 70 zaposlenih na Robnoj pijaci u Novom Pazaru samoinicijativno i spontano su se danas organizovali i prikupili 1600 evra za pomoć kolegi sa pijace čiji stan je oštećen požaru koji je zahvatio zgradu Bor. Oni su pomoć odmah odnijeli povredjenom kolegi koji se nalazi na oporavku u Opštoj bolnici Novi Pazar.Kako je za Rtv Novi Pazar istakao predsednik Udruzenja Progres koji okuplja zaposlene za Robnoj pijaci Šućo Kurtović, akcija prikupljanja pomoći biće nastavljena u utorak a prikupljena sredstva biće donirana ostalim oštećenim stanarima u zgradi Bor.
Gradonačelnik obišao porodicu Mujković i obećao maksimalnu pomoć grada
Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac sa saradnicima obišao je porodicu Mujković, koja je u jučerašnjem tragičnom požaru izgubila dva člana svoje porodice a jedan je u životnoj opasnosti. Gradonačelnik je obećao da će Gradska uprava organizovati dženazu i pokriti troškove ukopa za nastradale članove i da će renovirati stan koji je potpuno izgoreo u požaru. On je rekao da će Gradska uprava pomoći svim porodicama u saniranju štete nastale u jučerašnjem požaru. Porodica Mujković zahvalila se na poseti gradonačelnika naglasivši da im znači briga Gradske uprave. Dženaza namaz tragično preminulim članovima porodice obaviće se u ponedeljak na Velikom groblju u Novom Pazaru a polazi iz Bor džamije s podne namaza.





























