Zbog požara u stambenoj zgradi ”Bor” u kome je život izgubilo dvoje, a teže i lakše povređeno 8 Novopazaraca, na vanrednoj sjednici Gradskog veća grada Novog Pazara, nedelja 30. Septembar i ponedeljak 1. Oktobar tekuće godine proglašeni su za dane žalosti. Gradsko vijeće donijelo je odluku da pomogne porodicama čiji su stanovi oštećeni u požaru. Odlukom Gradskog veća biće izvršena hitna provera ispravnosti hidranata i tehnička opremljenost u svim zgradama u Novom Pazaru.”Velika je tragedija za grad, za sve nas. Naši su sugrađani izgubili živote u požaru. Grad je odredio delegaciju koja će u što kraćem roku posjetiti Ministarstvo unutrašnjih poslova u čijoj je nadležnosti vatrogasno spasilačka jedinica u Novom Pazaru, koja po zakonu treba da oprema, obučava i dijeluje u slučaju požara, što nije u nadležnosti lokalne samouprave.Kao i mnogo puta do sada, tražimo od nadležnih da se vatrogasna jedinica opremi i ojača svoje kapacitete u opremi i ljudstvu, jer kroz primere vidimo da sa postojećim kapacitetima, zastarelom opremom i nedovoljnim brojem ljudi u jedinici, nije moguće da odgovori na zadatke i nesreće ovakvog obima. Sigurno je, da je jedinica bila bolje opremljena, do tragedije ne bi došlo.Donijeli smo odluku da svim stanarima zgrade ”Bor“ čiji su stanovi oštećeni u požaru, pomognemo tako što će grad snositi troškove adaptacije i sanacije štete nastale tokom nemilog događaja,kazao je gradonačelnik Biševac.Sjednica Gradskog vijeća počela je učenjem El Fatihe i minutom ćutanja za stradale sugrađane.
Gradonačelnik i predsiednica Skupštine grada Novog Pazara obišli povređene u požaru
Gradonačelnik Nihat Biševac sa saradnicima obišao je stanare zgrade Bor, svjedoke stravičnog požara, koji je odneo ljudske živote. Biševac je tom prilikom izjavio da je grad pogodila velika tragedija, da predstavnici gradske vlasti saučestvuju u boli porodica žrtava, te zamolio pojedince da ne koriste priliku za prikupljanje jaftinih političkih poena, jer požar, gde su ljudili izgubili život nije prilika za to.
Stanari zgrade Bor ogorčeni radom Vatrogasne jedinice u Novom Pazaru, koji su kako kažu neopremljeni došli na teren da gase veliki požar. Današnje jutro pamtiće dok su živi, jer je prizor bio jeziv. Kažu da su vatrogasci mogli da učine više.
Jasmin Feković, učestvovao je zajedno sa mnogim komšijama u gašenju požara. Kažu da vatrogasci nisu hteli ni da ih upute kako da pomognu sve su radili sami, ugrozili svoje živote, ali se vatra širila brzo. Dodaju da je vatrogasnoj jedinici nedostajala adekvatna oprema za gašenje.
Građani su gradonačelnika Nihata Biševca upoznali kako se sve odvijalo, rekli da su vatrogasci amaterski postupili, što je je rezultiralo gubitkom ljudskih života. Ogorčeni su na rad Vatrogasne službe.
Gradonačelnik Biševac kaže da predstavnici lokalne valsti saučestvuju u boli porodica žrtava, te rekao da je u jutarnjim tatima grad pogodila velika tragedija, a gubitci su nedoknadivi.
„Nenadoknadiv je ljudski gubitak koji smo danas pretrpeli kao grad i kao pojedinci. To je najteže. Učestvujemo u boli porodica žrtava ali moram reći da je žalosno što pojedinci i ovakve događaje koriste za prikupljanje jeftinih političkih poena, kazao je obilazeći mesto požara gradonačelnik Nihat Biševac. On je istakao da je evidentna i velika je i materijalna šteta nastala usled požara, ali da će grad onima čiji su stanovi uništeni u stihiji pomoći i nadoknaditi materijalni gubitak.
O tragediji za cijeli grad govorila je i predsednica Skupštine Ifeta Radončić, ističući da se oseća se izuzetno neprijatno, ali i postavljajući jasna pitanja nagležnima:
„Šta radi vatrogasna služba, šta radi milicija? Da li su državni organi sproveli sve aktivnosti predviđene odlukom koju je donijela Skupština u aprilu 2017., o stanju bezbednosti i merama koje treba da se preduzmu na obezbeđivanju sigurnosti građana Novog Pazara. Lokalna samouprava je zainteresovana da pomogne u osposobljavanju vatrogasne stanice.Kada smo se našli u ovakvoj situaciji ispostavilo se da novopazarski vatrogasci nemaju opremu, nemaju ništa. Moram reći da sam zgrožena odnosom državnih organa prema lokalnoj samoupravi, prema građanima Novog Pazara i pitanju njihove zaštite. Da li smo mi došli u situaciju da nam Raška sa 20 000 stanovnika pritekne u pomoć sa kompletnom opremom, a da vatrogasna u Novom Pazaru tu opremu nema“, istakla je predsjednica lokalne Skupštine.
Gradonačelnik Nihat Biševac obišao je Novopazarku, na odeljenju intezivne njege u Novom Pazaru, koja je zadobila teške opekotine u požaru, koji je jutros zahvatio Bor zgradu u Ulici Rasima Halilovića.
Podsjećamo, grad Novi Pazar je samoinicijativo u ovoj godini izdvojio 3 miliona dinara za opremanje i pomoć vatrogasnoj jedinici.
Štab za vanredne situacije odbio izvještaj Vatrogasno-spasilačke službe MUP-a
Štab za vanredne situacije Grada Novog Pazara nije usvojio preliminarni izvještaj Vatrogasno-spasilačke službe MUP-a. Podsjetimo da su u požaru u zgradi Bor živote izgubile dvije osobe, jedno lice je teško povređeno, a osmoro lakše.
Na sjednici Štaba konstantovano je da MUP Srbije je posljednji put nabavio vatrogasno vozilo za Novi Pazar davne 2008. godine.
Lokalna samouprava će svim sredstvima hitno zatražiti od nadležnog Ministarstva unutrašnjih poslova opreme Vatrgasnu službu Novog Pazara.
GORI ZGRADA BOR, VIŠE STANOVA U PLAMENU, IMA POVRIJEĐENIH !!!
NEZVANIČNO SAZNAJEMO DA IMA DVOJE POGINULIH I ČETRI TEŠKO POVREĐENA!!!
Zgrada je građena osamdesetih godina, prošlog vijek, nalazi se u starom dijelu Novog Pazara i izlazi na dvije ulice (Rasima halilovića i Jugovića), nema požarnih stepenica, uskih ulica pa je izuzetno nepristupačna.












Toplana spremna za novu sezonu
U Gradskoj toplani sve je, kažu, spremno za predstojeću grejnu sezonu, koja će zvanično početi 15.oktobra. Ugovorena je i nabavka energenata za cijelu sezonu, i oni će pristizati po potrebi već od sledeće nedelje.Prvi jutarnji minusi verovatno neće ubrzati dolazak grejne sezone, koja zvanično počinje 15.oktobra. Ipak, važno je na vrijeme znati da korisnike Gradske toplane i ove godine očekuje uredno snabdevanje toplotnom energijom.”Gradska toplana je spremna za predstojeću grejnu sezonu. U toku leta, svi planirani remontni radovi su završeni. Ovih dana kotlovi se zatvaraju i grejna mreža je već pri kraju sa punjenjem. Napomenula bih i da su ugovori sa dobavljačima već potpisani”, rekla je PR gradske toplane Sadija Ganević.Iako u poslednje vrijeme, unapređenjem grejnog sistema i naplata potraživanja ide blago uzlaznom linijom, ukupan dug građana i pravnih subjekata i dalje je visok. Trenutna potraživanja iznose 150 miliona, od čega građani duguju 130, a pravna lica 20 miliona.Cena grejanja po kvadratnom metru za građane iznosi 102, a za pravna lica 360 dinara.
Jošanica spremna za Budućnost
Fudbaleri “Jošanice” dočekuju “Budućnost Krušik 2014” iz Valjeva, u okviru sedmog kola Srpske lige “Zapad”. Utakmica se igra na Gradskom stadionu u subotu od 15 časova.Uprkos tome što se tim “Budućnost Krušik 2014” nalazi pri dnu tabele, riječ je o kvalitetnoj ekipi, kaže sportski direktor “Jošanice” Fikret Međedović.Da bi opravdali epitet favorita u ovom meču, fudbaleri “Jošanice” moraće kao i do sada da odigraju utakmicu na najvećem nivou, smatra Međedović.Pozitivna i radna atmosfera među igračima i stručnim štabom. Vjeruju u pozitivan rezultat i puno razloga za slavlje na Gradskom stadionu.Jošanica je peta na tabeli sa devet bodova, njihovi protivnici u sedmom kolu Srpske lige “Zapad” nalaze se na dvanaestom mjestu i imaju tri boda manje.
Zavoda za javno zdravlje u proteklom periodu obezbjedio opremu, pa onda iz sopstvenih sredstava kupio i automobil! DIREKTOR OVE USTANOVE ,ŠEFADIL SPAHIĆ, NAJAVIO I NIZ NOVIH ULAGANJA U NAREDNOM PERIODU !!
Pored neophodne opreme koju je novopazarski Zavod za javno zdravlje u toku ove godine nabavio za nesmetano funkcionisanje mikrobiološke laboratorije,ova zdravstvena ustanova nabavila je i terensko vozolo koje je takođe bilo neophodno.
Zavod za javno zdravlje u Novom Pazaru osnovan je prije tri godine i za pomenuti period uspio je da funkcioniše dosta dobro sa opremom koju je imao a svojim zalaganjem uprava ove zdravstvene ustanove u saradnji sa nadležnim ministarstvom pa i lokalnom samoupravom uspjela je da obezbjedi još neophodnih aparata i opreme savremenog tipa i kupi jedno terensko vozilom, i to iz sopstvenog budžeta, koje je zaista bilo neophodno.
Direktor ove zdravstvene ustanove,dr Šefadil Spahić najavio je i niz novih ulaganja u narednom periodu kako bi Zavod mogao da odgovori svim zahtevima pacijenata .
Uskoro detaljan interviju sa direktorom ovom uspješne zdrastvene ustanove.
ASFALTIRANA MURSKA ULICA
Postavljanjem završnog sloja, na preostalih 120 metara, kompletno je asfaltirana Murska ulica u naselju Šutanovac. Radovi su počeli prije mjesec dana, a urađena je i rekonstrukcija vodovodne mreže.Mještani, koje je danas posjetila delegacija Grada na čelu sa gradonačelnikom, nisu krili oduševljenje završetkom radova., jer su na ovo čekali skoro 30 godina. “Živimo u ovom naselju već 30 godina. Asfalt nam mnogo znači, i za nas i za djecu i za sve koji stanuju u ovoj ulici.” kazao je jedan od mještana.Asfaltiranjem još ovih 120 metara, Murska ulica je kompletno pokrivena asfaltom. Prethodila je rekonstrukcija vodovodne mreže a sve je završeno za mjesec dana. Sredstva koja je Grad izdvojio za ove radove dostiže skoro 1 400 000. “Evo danas vidjeli ste zadovoljstvo ovih ljudi u Murskoj ulici, koji su prije 25 godina počeli da dolaze ovdje. Riješili smo im i vodu i kišnicu i feklanu kanalizaciju , a danas i asfalt.” kazao je Nihad Hasanović, pomoćnik gradonačelnika Novog Pazara.hasanović dodaje da se intenzivno radi na mnogim lokacijama u gradu. “Puno se radi. Preko 67 ulica do sada imamo potpisano, konkretno, ugovora. Očekujemo još ugovora i od ministarstava i od budžeta Novog Pazara. Koliko god bude moglo, a ja se nadam, javljaju Miholjsko ljeto, da ćemo u pravom smislu iskoristiti ovu građevinsku sezonu. A sve da bi poboljšali uslove življenja svih stanovnika grada.” poručio je Hasanović
PRIJEPOLJE- U subotu 29.09. otvara se najveća džamija tog kraja, površine 560 kvadrata! Glavni donator Osman Ćatić izjavio je: “Sa svječanim otvaranjem džamija će biti proglašena vakufskim dobrom.”Otvaranju će prisustvovati ministar Rasim Ljajić i predsjednik BNV-a Sulejman Ugljanin
Rijaset Islamske zajednice Srbije, Mešihat IZ Sandžaka i Medžlis IZ Prijepolje sutra će svečano otvoriti novosagrađenu džamiju u Ivanju. Prema riječima glavnog imama Medžlisa IZ u Prijepolju Nadira Dacića ovom svečanom činu prisustvovaće preko 600 gostiju i vjernika iz zemlje i inostranstva.
“Sutrašnjoj svečanosti u Ivanju prisustvovaće reis – l – ulema Islamske zajednice Srbije Sead ef. Nasufović, brojni donatori iz Turske kao i načelnik istambulske opštine Sultan Gazi Džahit Altnaji”, kazao je za Glas zapadne Srbije Dacić i dodao da je ova opština donirala značajna sredstva u izgradnji ove džamije.
“Uporavo zbog velikih zasluga u izgradnji ivanjske džamije Načelnik Altnaji će otkriti ploču sa nazivom džamije koja će nositi ime baš po toj opštini”, istakao je Dacić.
On je takođe rekao da se očekuje dolazak podpredsednika Vlade Republike Srbije Rasima Ljajića i aktuelnog predsednika BNV Sulejmana Ugljanina kao i poslanika u Narodnoj skupštini Srbije.
Dacić je istakao da će sutra u Ivanju biti prisutni i predsednik opštine Prijepolje, kao i predsednici susednih optina.
“Svojim prisustvom učiniće nam čast i Episkop mileševski Atanasije i reis IZ Crne Gore Rifat ef. Fejzić”.
Prema njegovim riječima program će početi u 11. 30 sati pozdravnim govorima domaćina i pojedinih gostiju.
“Predviđeno je da se prisutnima obrati reis IZ Srbije Nasufović, predsednik opštine Prijepolje Dragoljub Zindović, predsednik udruženja “Prijatelji Sandžaka” iz Turske Salih Hadžifejzović” i mnogi drugi, kaže Dacić .
Potom će uslediti učenje ilahija i kasida od strane hora učenica Medrese u Prijepolju i hora Isa – beg iz Novog Pazara. Nakon toga obaviće se svječano otključavanje džamije a čast da dobije ključeve od reisa imaće predsednik odbora za izgradnju Osman Ćatić koji će se takođe obratiti prisutnima.
“Nakon svječanog otključavanja ulazi se u džamiju, gde će se klanjati podne namaz, što bi ujedno bio i kraj svečanog programa”.
Predsednik odbora za izgradnju Osman Ćatić kaže za Glas zapadne Srbije da je u izgradnji džamije u Ivanju učestvovalo oko 100 donatora, a da je njena gradnja trajala pet godina.
“Džamija površine 560 kvadrata je na ponos svih vernika ivanjskog kraja, ali će biti otvorena za sve dobronamerne ljude”, rekao je Ćatić i dodao da će na sutrašnjem svečanom otvaranju biti proglašena vakufskim dobrom.
Izvor: GZS i PP Media
U Novom Pazaru svečanost povodom Dana Bošnjaka
Povodom obilježavanja Dana Bošnjaka, Bošnjačko nacionalno vijeće večeras organizuje svečani skup u Domu omladine u Novom Pazaru sa početkom od 19 i 30.Skupu će se obratiti mr.sci Avdo Hebib, učesnik Bošnjačkog sabora i dr Sulejman Ugljanin, predsednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća.Međunarodni Dan Bošnjaka obeležava se na dan kada je II Svebošnjački sabor, koji je održan 28. septembra 1993. godine u Sarajevu, donio odluku o korišćenju termina “Bošnjak” i “Bosanski jezik”, ili kako sami Bošnjaci ističu, “vraćanju svog nacionalnog imena Bošnjak”.



















