U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 20h u mjestu Bać, na magistralnom putu Rožaje – Novi Pazar, smrtno je stradao rožajac Himo Kajević (58).Do udesa je došlo, kako se pretpostavlja kada je Kajevića, dok je prelazio magistralni put, pokosio I.S. iz Berana, koji je upravljao automobilom marke ’’Škoda’’ beranskih registarskih oznaka.Teško povrijeđeni Kajević je hitno prevezen u rožajski Dom zdravlja, a potom u beransku bolnicu gdje je preminuo. Vozač je priveden u policiju gdje je zadržan. Uviđaj su izvršili, ekipa OB Rožaje i osnovni državni tužilac.izvor sandzacke novine
UŽAS U NOVOM PAZARU !!! Više puta silovan dječak
N.G. iz Novog Pazara, uhapšen je danas zbog obljube nad maloljetnim dječakom, saznaje “indeksonline.rs”.
Prema informacijama iz više izvora, N.G. je u duži vremenski period viršio nedozvoljene polne radnje nad maloletnim dječakom.
Inspektori odeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Novi Pazar, saslušali su osumnjičenog i uz odobrenje dežurnog tužioca odredili mu mjeru zadržavanja od 48 sati.
N.G. će uz krivičnu prijavu biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Novom Pazaru. Tereti se za obljubu nad maloletnim djetetom za šta je zaprećena kazna od pet do 12 godina zatvora.
Indeks online
Zavod za zaštitu spomenika zabranio radove na Arap džamiji
S obzirom da se izvode bez utvrđenih uslova za preduzimanje mjera tehničke zaštite Republički zavod za zaštitu spomenika kulture zabranio je Islamskoj zajednici u Srbiji izvođenje radova na rušenju ostataka zidova i minareta Arap džamije.Rješenjem Zavoda islamska zajednica se obavezuje da pokrene postupak objedinjene procedure kod nadležnog organa za izdavanje akta kojim se dobija dozvola za izvođenje radova, uz utvrđivanje mjera tehničke zaštite. Uvidom u službenu evidenciju Zavod je utvrdio da su 2013. da su u maju ove godine zabranili IZ u Srbiji radove na krovnoj konstrukciji jer su ih izvodili bez utvrđenih uslova i mjera tehničke zaštite.Komisija za kulturno-historijske spomenike Novog Pazara kaže da je IZ u Srbiji da rušenjem Hasan Čelebijine džamije “uništila autentični objekat od neprocenjive vrijednosti i simbol identiteta njegovih građana”. Arap džamija je dio kulturno-historijske cjeline “Novopazarska tvrđava sa starom čaršijom” koja je proglašena kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.
Related

Biševac: Lokalna samouprava upozoravala na nestručnost onih koji su srušili džamiju
“ Lokalna samouprava nije osporavala potrebu za rekonstrukcijom Arap džamije ali je upozoravala na bahatost i nestručnost onih koji su srušili ovaj simbol grada“, rekao je gradonačenik Novog Pazara Nihat biševac istakavši da je su džamiju srušili oni koji su zloupotrebili Islamsku zajednicu, te da je i ovog puta izostala adekvatna reakcija državnih organa.Gradska uprava Novog Pazara ali i brojne gradske službe više puta su ukazivali na nestručnost onih koji su izvodili radove u Arap džamiji ali i da je radove zabranio Zavod za zaštitu spomenika kulture. Rezultat bahatosti je urušavanje zidova od kojih su neki dijelovi džamije završili na ulici. Gradonačenik Novog Pazara Nihat Biševac kaže da nije bilo adekvatne reakcije državnih organa kojom bi se spriječila nastala šteta i kojom bi bio zaštićen spomenik materijalne kulture iz 16. vijeka.” Nažalost juče je srušena Arap džamija koja je simbol grada , kulturno-historijski spomenik, džamija od izuzetne vrijednosti koja je bila pod zaštitom države. Lokalna samouprava nije osporavala potrebu za obnovom i rekonstrukcijom džamije ali je upozoravala na nestručnost i bahatost pojdinaca koji su upravo doveli do rušenja simbola našega grada”, rekao je gradonačelnik.” I ovog puta pojedinci u Islamskoj zajednici su zloupotrijebili Islamsku zajednicu pretvorili je u intersnu i političku organizaciju zloupotrebljavajući vjerska osjećanja vjernika”, rekao je Biševac i istakao da je lokalna samouprava uradila sve što je u njenoj moći da spriječi rušenje Arap džamije. “Nažalost i ovog puta izostala je adekvatana reakcija državnih organa koji su na ovaj način pokazali da u ovom gradu postoje pojedinci koji su iznad zakona “, rekao je Biševac.
Ispred liste „Vakat je“ profesor dr Sait Kačapor
Lista“Vakat je“,poslednjih dana prikuplja potpise građana za kandidovanje na predstojećim izborima za nacionalni savjet Bošnjaka. Kako ističu okupljeni, sve je veća podrška građana ovoj listi, koju će, kako kažu činiti, stručnjaci iz različitih oblasti u gradu.Ispred liste „Vakat je“ profesor dr Sait Kačapor ističe je namjera okupljenih da Bošnjačko nacionalno vijeće predaju narodu kome i pripada. On ističe da će se njihova kampanja zasnivati na promociji obrazovanja, kulture, informisanja i službenu upotrebu jezika i pisma što su i oblasti kojima ovo telo treba da se bavi. Kačapor kaže da će listu „Vakat je“ mahom činiti stručni ljudi.„Smatramo da ukoliko mi budemo vodili Bošnjačko nacionalno vijeće da će ono definistivno biti institucija, koja se bavi potrebama naroda, a neće promovisati pojedinca. Mi ne negiramo da je do sada BNV uradilo dosta važnih stvari, a mi ćemo to zatečeno stanje razvijati dalje. Želimo da BNV bude otvorena instituicija u koju mogu slobodno da dođu svi građani bez obzira na političku pripadnost i druge podijele koje nas karakterišu. Želimo da to bude instucija u kojoj se neće provoditi niti sila volja bilo kojeg pojedinca već narodu pripada. Mi smo uvereni da nama narod vjeruje i da nikada nismo nikoga prevarili. Ono što je najvažnije kao naš adut je to da smo mi ljudi koji se bave naukom, kulturom, obrazovanjem, onim zaparavo što treba da radi BNV”, rekao je Kačapor.Kačapor je na kraju dodao da se prostorije ove liste nalaze u soliteru Kula, te da je u toku prikupljanje potpisa podrške listi „Vakat je“.
Ekskluzivna vijest! Šarčević promjenio odluku u vezi o.š.Vuk Karadžić.
OŠ Vuk Karadžić je škola u kojoj apsolutnu većinu đaka čine djeca bošnjačke nacionalnosti, i gdje su skoro sva odeljenja na bosanskom jeziku. Odluka ministra prosvjete da postavi za v.d. direktora osobu druge nacionalnosti je odjeknula negativno u cijelom Novom Pazaru. Pritisk javnosti, a posebno uticaj političke stranke SDP-a, je učinio da Šarčević promjeni odluku i napravio kompromis. Za novog vršioca dužnosti direktora postavio je profesoricu fizike, Rafetu Emrović, umjesto dosadašnjeg direktora Zena Mučića.
PSIHOLOŠKA KARTA BOŠNJAKA POKORNOG
Ćute i trpe, jer ćutanje je zlato. Ćute, jer Šutenovac je najbolje selo. Ma neka sve poruše. Ma neka sve popale. Samo nemoj da diraju njegovu avliju, njegovu kuću i porodicu.Neka komšijska kuća gori. Ma nije važno. Njegovu ne diraju. Ne mogu njima zla da počine koliko oni mogu da oćute i istrpe.Cijeli život slijepo slijede iste maksime. Ma gledaj svoja posla. Ima ko o tome da brine. Što turaš nos tamo gdje mu nije mjesto.Lijepo sa ljudima. Pravi se da ništa ne vidiš i ne čuješ. Šta me briga šta oni rade. Imam ja prečeg posla. Mimo moje pa u… Na jedno mi uho ušlo – na drugo izašlo. Neka rade šta hoće, samo nemoj mene da diraju. Zovi me i lonče, samo me nemoj razbiti.Tako nekim Bošnjacima život prolazi. Ne miješaju se u ništa. Njih ništa ne interesuje. Sklanjaju se da budu izvan svega i iznad svega. I neprimjećeni se rađaju, žive i umiru. Nikom nisu na smetnji i ništa im ne smeta. Dobrovoljno se pretvaraju u zombije i ideal im je da žive bez ideala.Svako zlo za njih ima prihvatljivo objašnjenje. Sve loše ima: može biti još i gore. Svaka borba za prava i dostojanstvo za njih je – ma ćuti ne traži belaja.Oni su skrušeni, ponizni, manji od makovog zrna i svime i svačim su zadovoljni. Važno im je da im niko ne dira njihov mali, zatvoreni svijet koji se polako ali sigurno pretvara u njihovu ličnu doživotnu zatvorsku ćeliju.Njih politika i političari ne interesuju. Borba za nacionalna prava i slobode su nesto čime se bave dokoni, jer oni imaju preča posla.Oni su lojalni i snishodljivi svakoj vlasti. Hodaju kroz cijeli život pognute glave. Njima je dobro i kada je drugima nepodnošljivo. Svejedno im je da li im djeca učiti na maternjem ili na tuđem jeziku. Uopšte ih ne pogađa što im djeca ne znaju nacionalnu književnost, umjetnost i historijsku prošlost. Ma kakve koristi od toga. Od toga se ne živi.Mnogi od njih su u stanju i da u duhu horora rezonuju: “Krasno Miloševićevo vrijeme, tad smo bolje živjeli.“ A pri tom zaborave da smo tada kao rijetko kada u prošlosti masovno prisilno umirali.Nikada im nije jasno šta je to zajednički cilj i i zajednički interes. Njihov egoistčni pogled na svijet ne da im da ikada šire pogledaju i sagledaju. Oko njih je ogroman psihološki kineski zid koji ih doživotno dijeli od svijeta opšteg dobra.Kada dođu do biološkog kraja niko i ne primjeti da ih više nema. Jer oni ustvari nikada nisu ni živjeli. Živjeli su samo oni ljudi čiji je život imao smisao, svrhu i cilj čije su pozitivne posljedice osjetili i drugi. Odu – a niko ne primjeti da su ikada i bili među nama.
Esad Rahić
Škrijelj najavio prvi promotivni skup liste ‘’Samoopredjeljenje – dr Sulejman Ugljanin’
Noćas 19 i 30 u koncertnoj dvorani Kulturnog centra održeaće se promotivni skup i predstavljanje liste ‘’Samoopredljeljenje – dr Sulejman Ugljanin’’, najavio je gostujući u Dnevniku zastupnik prve proglašene bošnjačke liste za izbore za Bošnjačko nacionalno vijeće, Ahmedin Škrijelj.
Istakavši važnost izlaska na izbore 4.novembra Škrijelj je rekao da će najavljeni promotivni skup, na kom će biti predstavljen program i svih 35 kandidata sa liste ‘’Samoopredjeljenje – dr Sulejman Ugljanin’’, biti prva u nizu predizbornih aktivnosti. On je pozvao građane da dođu na promotivni skup i upoznaju se sa detaljima programa ove liste, te da na vreme provere, i ako je potrebno, upišu se u poseban birački spisak.
Melida Plojović Škrijelj – O rušenju Arap džamije
Na svom FB profilu oglasila se i Melida Plojević Škrijelj, emotivnim statusom opisala je loš hal našeg naroda!
Kao dodatak njenoj priči je i naša konstatacija, da je evidentno i jasno svima ko stoji iza podrške rušenja Arap dzamije. Profil ljudi koji podržavaju ovaj varvarski čin je u većini slučajeva licno-interesni. Zato što su zapošljeni u institucijama kojima direktno ili indirektno rukovodi Muamer Zukorlić. Verovatno i ovo što rade rade po direktivi, ne biraju sredstva praveći na desetine lažnih profila, stvarajući prividnu atmosferu bilo kakve podrške.
Narod je ogorčen i sve je veći broj nestranačko-hrabrih ljudi koji napadaju ovaj vandalski čin, i emotivno ulaze u raspravu sa lažnim profilima, čiji su vlasnici pod direktnom kontrolom IZ i Muamera Zukorlića . Ti ljudi koji upravljaju lažnim FB profilima rade nesvjeno, samo insan koji ne razmislja o posljedicama, a verovatno i ucjenjeni, može na najgnusniji način vrjeđati sve one koji nisu na njihovom stajalištu kada je u pitanje rušenje Arap džamije. Nalagodavac vješto koristi sveopšte mahane našeg naroda i taj navijačko-nerazumno-neobjektivni odnos prema svemu što nije po mjeri svog političkog vođe, i daje im fetvu halala da na najprimitivniji način vrijeđaju sve druge ljude. To da slušamo “vođe” i slijedimo do ambisa njihove “nepogrešivosti”je karakteristika našeg temperamenta, i zastupljena je u većoj ili manjoj mjeri u svim partijama, ali najočigledniji primjer je u SPP-u.
Ono na šta je Melida obratila pažnju to je stvarni i suštinski problem našeg naroda:
“Celu noć pišem statuse o ArapDzamiji…i posle 20og izbrisanog skontam da me uopšte ne brine njeno stanje,jer svakako…
-ashes to ashes,dust to dust.
Brinemo me mi! To što smo mi kao narod odavno doživeli njenu sudbinu…Samo što je nju moguće nekako dogradit’,dok nas teško.Baš smo se onako fino,na tenane rasparčali.
Više ništa nije stvar stvarne problematike,nego slepo držanje svoje strane.
Objektivci,rest in peace.”
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1592029200903317&id=100002887573239

BNV osuđuje rušenje Arap džamije
Bošnjačko nacionalno vijeće smatra da je rušenje Arap džamije odraz neprijateljskog odnosa srpskih državnih organa prema bošnjačkom kulturnom nasleđu. Oštro osuđujući takav čin, BNV najavljuje krivične prijave protiv organizatora i izvršitelja rušenja, kao i odgovornih republičkih institucija.Bošnjačko nacionalno vijeće najoštrije osuđuje rušenje Arap (Hasan Čelebi) džamije kao važnog kulturno-historijskog spomenika bošnjačkog naroda na području Sandžaka i jednog od simbola Novog Pazara.Rušenje Arap džamije odraz je neprijateljskog odnosa srpskih državnih organa prema bošnjačkom kulturnom nasljeđu i nepoštivanja kulture autohtonog bošnjačkog stanovništva u Sandžaku.Uništenje Arap džamije je pokušaj zatiranja bošnjačkog identiteta, njegove kulture i autohtonosti bošnjačkog naroda na prostorima Novog Pazara i Sandžaka, koji se u kontinuitetu odvija godinama unazad.Bošnjačko nacionalno vijeće, najviše predstavničko tijelo Bošnjaka, podnijeti će krivične prijave protiv organizatora rušenja i izvršitelja, odgovornih u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture i Republičke građevinske inspekcije.



















