Naslovna Blog Stranica 3077

Grad Novi Pazar Komisija za kulturno-historijske spomenike SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

3

Novi Pazar je danas ostao bez jednog od svojih najstarijih simbola – Arap džamije.

Predviđajući šta bi se moglo desiti, Grad je odmah po otpočinjanju radova na Arap džamiji zatražio od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika uslove o mjerama tehničke zaštite koji su još 26. juna 2018. godine, proslijeđeni Islamskoj zajednici u Srbiji.
Iako je Rješenjem Republičkog zavoda za zaštitu spomenika investitor tj. Islamska zajednica u Srbiji bila obavezna da odmah pokrene postupak za izdavanje akta kojim se utvrđuje pravo na izvođenje radova, do današnjeg dana to nije urađeno, niti je dostavljen ikakav dokument, ili obavijest o izvođenju bilo kakvih radova.
Također, radovi na Arap džamiji nisu zaustavljeni, kako je to svojim riješenjem naložio Zavod za zaštitu spomenika a tijekom proteklih mjeseci džamija je svakodnevno urušavana, bez ikakvih mjera tehničke zaštite objekta.
Dana 18. septembra 2018. godine u potpunosti je osim munare, srušena Arap džamija, te je na taj način zauvijek uništen autentični objekat od neprocjenjive vrijednosti za Grad Novi Pazar i jedan od simbola identiteta njegovih građana.
Ni u jednom momentu nije bila sporna činjenica da je postojala potreba izvođenja restauratorskih radova na Arap džamiji kako bi ona postala konstruktivno stabilna, otporna na urušavanje i komfornija za korištenje tj. obavljanje namaza…
Međutim, potpuno je neprihvatljivo da se radovi na ovako vrijednom objektu obavljaju neadekvatno i rušilački. Umjesto da se postupak obnove uradi na stručan način, uzimajući u obzir autentičnost iz arhivske građe i sprovodeći adekvatne mjere restauratorskih zahvata, džamija je bahato, uz pomoć teške mehanizacije srušena – bez ikakvog osjećaja za tradiciju i njenu simboliku.
Arap džamija je objekat od izuzetnog kulturnog značaja. Prema zakonu – kulturno dobro i dobro koje uživa prethodnu zaštitu ne smije se oštetiti, uništiti, niti se bez saglasnosti, u skladu s odredbama zakona, može mijenjati njegov izgled, svojstvo ili namjena.
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je još 31. maja 2018. godine donio Rješenje kojim se zabranjuje investitoru Islamskoj zajednici u Srbiji – Muftijstvo sandžačko iz Novog Pazara izvođenje radova na krovnoj konstrukciji i krovnom pokrivaču na Arap džamiji u Staroj čaršiji u Novom Pazaru, zbog toga što se radovi izvode bez utvrđenih uslova za preduzimanje mjera tehničke zaštite za izvođenje navedenih radova.
Istim Rješenjem je investitor obavezan da odmah pokrene postupak objedinjene procedure za izdavanje akta kojim se utvrđuje pravo na izvođenje radova, u kom postupku će se utvrditi uslovi za preduzimanje mjera tehničke zaštite.
Prema uslovima koji su dati – radovi na sanaciji i rekonstrukciji objekta su se mogli preduzeti uz zadržavanje postojećih dimenzija i volumena, položaja na parceli, vanjskog izgleda, unutrašnjeg rasporeda i geometrije krova. Radovi su morali imati konzervatorsko-restauratorski karakter, što je podrazumijevalo maksimalno očuvanje autentičnih elemenata konstrukcije, fasadne i unutrašnje stolarije, svih drvenih obloga korištenih u enterijeru i svih drugih dekorativnih elemenata. Na osnovu toga je prije svega bilo potrebno uraditi projekat rekonstrukcije kojim bi se maksimalno očuvala autentičnost Arap džamije.
Ovi uslovi, nažalost, važili su za objekat koji je nekada postojao.
Arap džamija, koja je opstajala vijekovima, prkoseći svim nedaćama i osvajačima, i koja je bila svjedok tradicije i kulturnog naslijeđa Novog Pazara, nažalost više ne postoji.
Srušili su je oni koji misle da historija ovog grada počinje i završava se sa njima.

Kultorocid Arap džamije

0

Ovaj nesretnik što u jednom trenutku drži komad Arap džamije nije uopšte svjestan njegove težine. Nije kadar da shvati da nije to samo komadni materijal, to je cijelo djetinstvo, odrastanje i starosti naše (očeva naših, djedova, pradjedova ….). To smo svi mi, tu su ugrađene velike emocije. Preživjet ćemo nekako i ovaj udar, ali najviše oštećena strana su naše buduće generacije. Ova čaršijska ljepotica je trebalo da bude njihov bedem sigurne budućnosti, jer bi u takvom obliku mogla svjedočiti o prošlosti njihovi korijena i predaka (nas i onih prije nas), ali očigledno će ostati samo kič novopridošlih “reformatora”.
EL-FATIHU proučimo, ne za nas, naše emocije i sjećanje, nego za buduće nam generacije i njihovu budućnost bez korijena !!!

Javnost osuđuje rušenje Arap džamije

5

Javnost u Novom Pazaru, brojni portali, veliki broj građana Novog Pazara, a pogotovo arhitekte i istoričari osuđuju rušenje Arap džamije koje je intenzivirano ovih dana. Ovaj važan kulturno-historijski spomenik skoro da je u potpunosti srušen, a intelektualci se slažu da eventualno novi zidovi neće moći da zamijene vrijednost ovog spomenika materijalne kulture iz 16. vijeka.Intenzivno rušenje zidova Arap džamije potreslo građane Novog Pazara. Brojni portali, intelektualci, oni koji brinu o kulturnom nasleđu kažu da je gubitak nenadoknadiv, da taj objekat svjedoči o authtonosti naroda i njegovoj prošlosti na evropskom tlu.  Predsjednik društva historičara Sandžaka, Esad Rahić, kaže da zbog ovog događaja zastave trebaju biti na pola koplja, jer je ovim činom napadnut identitet Bošnjaka i Novopazaraca.Sličnu subinu doživjele džamije u Smederevu, Užicu, Valjevu gdje sada nema dokaza da su muslimani živjeli na tom prostoru. Intelektualci se slažu da je važno da se i u Novom Pazaru sačuvaju spomenici koji svjedoče o postojanju i životu muslimana. “Izgradnjom novih objekata gubi se autentičnost”, saglasni su predstavnici različitih institucija za očuvanje kulture. Brojne arhitekte iz Novog Pazara kažu da je Arap džamija sa svojim jedinstvenim i posebnim izgledom bila dio cjeline kulturno-historijskih spomenika i da je rušenje itekako narušilo identitet i prepoznatljivost grada. Glavni urbanista Elvir Hamidović kaže da postoji zabrana rušenja ovog objekta.Iza rušenja stoji IZ u Srbiji, a sličnu sudbinu doživjela su  groblja, džamije i spomenici kulture u Novom Pazaru. Iako je novopazarska medresa jedna od najstarijih na Balkanu, neko bi to mogao negirati, s obzirom da je nova sa drugačijim gabaritima i izgledom napravljena 97. godine zaključuje autor teksta na portalu Sandžak haber. Vrijednost spomenika u araspkim i turskim zemljama svodi se na kulturnu baštinu, dok je na ona Balkanu dokaz autohtonosti i vijekovnog postojanja muslima u Evropi.

DVOSTRUKO SAMOUBISTVO U porodičnoj kući u Sjenici, pronađene dvije mrtve žene

0

U porodičnoj kući u Ulici Jezdimira Lovića u Sjenici danas popodne su pronađena beživotna tijela dvije žene, a prema prvim informacijama iz istrage, najverovatnije se radi o samoubistvima.

Kako “Blic” nezvanično saznaje, žene su identifikovane kao Radovanka P. (60) i Ivana P. (42) koje su imale vidljive posekotine na rukama. Njihova tijela pronašao je Radovankin brat koji je obavijestio policiju.
Prema nepotvrđenim informacijama, pored tijela dvije žene policija je zatekla žilet i oproštajno pismo.
Radovanka i Ivana u toj kući živjele su kao podstanarke, a prema rečima komšija, njih dve su imale psihičkih problema.
– Pokušavali smo da im pomognemo, ali su se u poslednje vrijeme osamile i izolovale, odbijajući svaki kontakt sa nama. Nedavno je preminuo i Radovankin sin, a Ivanin brat, verovatno im je to teško palo – komentarišu komšije.
Policija je izvršila uviđaj, a nadležni tužilac je naložio obdukcije tijela dvije žene.

Izvor Blic

Ljajić i Gabrijel o novim projektima i nižoj cjeni rominga

0

Evropska komesarka za digitalnu ekonomiju Marija Gabrijel rekla je danas na sastanku sa potpredsednikom Vlade Srbije i ministrom trgovine, turizma i telekomunikacija Rasimom Ljajićem da je Evropska unija izdvojila 30 miliona evra za poboljšanje telekomunikacione infrastrukture.

Kako je saopšteno iz Ljajićevog kabineta, ministar je tom prilikom izrazio interesovanje za izgradnju prekogranične telekomunikacione infrastrukture sa susjednim zemljama i za projekte izgradnje digitalnih inovacionih habova. Gabrijel je ukazala da je EU za ovu vrstu projekata izdvojila 30 miliona evra i da je spremna da pomogne Srbiji u njihovoj realizaciji.
PROČITAJTE JOŠ: Neće biti ukinut roming zemljama regiona
Na sastanku se razgovaralo i o ukidanju rominga, pri čemu je konstatovano da je prvi uslov potpisivanje sporazuma među svim ekonomijama Zapadnog Balkana.
Drugi korak je snižavanje cjena prenosa podataka u naredne tri godine, dok će se paralaleno sa tim voditi razgovori sa operatorima u cilju snižavanja cjena za pozive i poruke, navodi se u saopštenju.
Izvor Večernje

Mahmutović: U Novom Pazaru će dolaziti vrhunski hirurzi

3

Profesor doktor Marinko Žuvela, sa Prve hirurške klinike iz Beograda obavio je juče šest složenijih hirurških zahvata na novopazarskoj hirurgiji, zajedno sa lokalnim hirurškim timom. Da su operacije uspešno obavljene i da je zdravstveno stanje pacijenata zadovoljavajuće, potvrđeno je jutros nakon vizite. Inače, sam dolazak ovog eminetnog stručnjaka u Novi Pazar, rezultat je dobre saradnje i ranije potpianog Sporazuma između novopazarske Opšte bolnice i Kliničkog centra Srbije.

Radno i naporno bilo je juče, naročito u produženoj drugoj smeni na Hirurškom odeljenju novopazarske Opšte bolnice. Specijalnista opšte i subspecijalista digestivne medicine, profesor doktor Marinko Žuvela sa timom lekara iz Novog Pazara, uspešno obavio 6 operacija.

”Sve su to bili složeni pacijenti. Mogu da kažem da novopazarska bolnica ima vrlo dobar tim. Mogu pohvaliti, anesteziloge, instrumentare, koji su vrlo obučeni. Bilo je pacijenata sa teškim plućnim oboljenjima, srčanim oboljenjima, stetnovima i sve je prošlo bez ikakvih incidenata”, izjavio je profesor Žuvela.

Direktor novopazarske Opšte Bolnice dr Meho Mamutović, izrazio je zadovoljstvo uspešno obavljenim poslom.

”Ovo je deo saradnje, zapravo nastavak saradnje između Ministarstva zdravlja, u ovom slučaju Prve klinike i Opšte bolnice. U narednom periodu ćemo imati niz gostovanja poznatih hirurških imena našeg zdravstva, koji će ovde raditi složene operacije. To je mogućnost da naši doktori steknu još veće iskustvo i da saradnja između Novog Pazara i Beograda bude na način kakav bismo mi želeli i na zadovoljstvo naših pacijenata”, kazao je Mahmutović.

Kako je profesor Žuvela najavio nakon operativnih zahvata, vizita je potvrdila. Pacijenti su zdravstveno stabilni i dobro se oporavljaju, a za novopazarske hirurge rad u timu sa vrhunskim stručnjakom je, kažu, dragoceno iskustvo.

Direktor Opšte bolnice, dr Meho Mahmutović je najavio da će i u narednom periodu u Novi Pazar dolaziti poznati sutručnjaci iz oblasti hirurgije, a sve u cilju obezbeđivanja uslova da zdravstvena zaštita bude podjednako dostupna svima, zbog čega je i potpisan Sporazum o saradnji sa Kliničkim centrom Srbije.

Rtvnp

U osnovnoj školi Aleksa Šantić u Crkivnama otvorena džudo u škole.

0

U osnovnoj školi Aleksa Šantić u Crkivnama krenula realizacija projekta džudo u škole. Ovaj program je odobren od strane Ministarstva prosvete gde je devet škola na nivou republike dobilo kompletnu opremu za polaznike džudo škole

Rano jutros došlo je do saobraćajne nezgode u centru Sjenice. Jedna osoba povrijeđena.

0

Rano jutros došlo je do saobraćajne nezgode u centru Sjenice. Jedna osoba povrijeđena.

NOVI PAZAR- Određena naselja i ulice sutra bez struje !

0

Prema obavještenju Elektrodistibucije u u torak, 18.9. 2018. godine u vremenu od 8 do 16 sati bez struje će biti deo centra grada :- deo ulice Stevana Nemanje (od Sivog doma prema autobuskokj stanici),- Omladinska-Stane Bačanin-Osmi mart-OŠ BratstvoDečji dispanzer i vrtić “Naše dete”
Istog dana, u vremenu od 14 do 20 sati biće Gornji i Donji Šutenovac, Jaklja i ulicama Sutjeska i Kej skopskih žrtava (kod Iskrinog stadiona).

Odzvonilo reklamama kojima su banke i osiguranja gušile mailove i telefone

0

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga kod ugovaranja na daljinu, odnosno putem interneta, danas je počeo da se primjenjuje.Građani bi ovim zakonom, objašnjavaju nadležni, trebalo da budu potpuno zaštićeni od pružanja i naplaćivanja usluga koje nisu zatražili, poput određene vrste osiguranja i primanja reklamnih mejlova.Ovim zakonom, kažu u NBS, propisano je da su građani oslobođeni od bilo kakve obaveze u slučaju usluga koje nisu naručene kao što je, na primjer, slučaj sa određenim vrstama osiguranja kod kojih korisnik uopšte i nije svjestan da ima bilo kakve obaveze, niti je te usluge tržio. Takođe, banke neće smeti da građanima šalju reklame o svojim proizvodima putem SMS-a ili mejla ako nisu dobile izričit pristanak korisnika.Obrazlažući predlog ovog zakona tokom skupštinske rasprave u junu ove godine, uverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je navela podatak da je broj građana Srbije koji su u 2017. obavljali internet plaćanja dostigao gotovo dva miliona, a broj onih koji su obavljali mobilna plaćanja, prvi put premašio jedan milion.To, kako je istakla, jasno ukazuje na trend digitalizacije društva u kojem banke prednjače, nudeći klijentima korišćenje brojnih usluga putem interneta i mobilnog bankarstva.
Blic