Naslovna Blog Stranica 600

Održan seminar  “Političko osnaživanje i liderstvo žena”

0
odrzan-seminar -“politicko-osnazivanje-i-liderstvo-zena”
Održan seminar  “Političko osnaživanje i liderstvo žena”

Seminar  “Političko osnaživanje i liderstvo žena” koji je danas organizovan u Novom Pazaru  namenjen je lokalnim liderkama i njihovom osnaživanju. Savet za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti grada Novog Pazara,  Akademije ženskog liderstva i agencije Ujedinjenih Nacija za ravnopravnost polova UN women organizatori su ovog seminara koji se osim u ovom gradu realitzuje u još 14 širom Srbije.  Seminar traje dva dana.

“Političko osnaživanje i liderstvo žena” tema je seminara na kom su prisustvovale odbornice ali i sve one žene koje žele da se bave politikom. Jednoglasne su žene bile u tome da je bavljenje politikom pitanje društvene odgovornosti. Kao i to da je politika najbolja platforma sa koje se nešto može promeniti u društvu.

“Šta je to zbog čega smo mi tu gde jesmo? Zbog čega se bavimo politikom? Šta bismo promenili dok se bavimo tom politikom i kako na kraju želimo da nas upamte? Ideja svih nas jeste, da se žene predstave kao donosioci odluke, što one u stvari zaista to jesu. Nekako mi bežimo od kamera, bežimo od tog javnog nastupa i bežimo od toga da svojim likom i delom kažemo DA to je naš stav. DA, to je odluka za koju smo radili! DA, mi smo uticali na donošenje te odluke!”, objasnila je za RTV Novi Pazar predsednica Saveta za rodunu ravnopravnost i jednake mogućnosti grada Novog Pazara Alma Šarenkapić.

U period od 2020. do 2024. godine statistika pokazuje da je na lokalnom nivou samo 13 posto gradonačelnica ili predsednica opština, dok je članica Veća tek 22 posto. Ovakvi seminari služe da se što više žena uključi u politiku i bude ravnopravna sa ostalima.

“Cilj je da pomognemo ženama, da ih povežemo, da im pokažemo da one mogu da urade stvari i da menjaju svoje zajednice. Da treba da preuzimaju odgovornosti koje su im date, u smislu izbora na mestima gde se nalaze, i da se bave rodnom ravnopravnošću. Pre svega unapređenja položaja devojaka i devojčica, stvaranjem jedne atmosfere u kojoj će ženama biti lakše da rade bilo koje poslove”, kazao je predsednik upravnog odbora Akademije ženskog liderstva Miloš Đaić.

Učešće na ovom seminaru uzele su žene iz različitih društvenih i političkih sfera. Ono što su istakle je da će ono što odavde ponesu sigurno preneti na ostale mlade žene koje žele da stupe u političke vode.

“Od ovog seminara danas očekujemo da čujemo neke značajne nove informacije. Da i mi međusobno znanje, koje imamo, podelimo sa ostalim učesnicama seminara. I naravno nakon izlaska iz ove prostorije da sve to prenesemo na šire mase, na naše devojke, naše žene, naše majke i naše sestre. To nam je negde zajednički cilj bez obzira iz koje političke opcije dolazimo” istaka je potpredsednica Saveta za rodunu ravnopravnost i jednake mogućnosti grada Novog Pazara Semrija Smailović.

“Očekujem dodatnu inspiraciju. Da svaka žena uzme aktivno učešćekako bi krenule pozitivne promene u našem gradu. Ceo ovaj seminar budi tu pozitivnost i otkriva naše probleme i daje mogućnosti kako da ih u budućnosti rešimo”, rekla je  istoričarka umetnosti i članica SDP-a  Enisa Huseinović.

“Želim da naučim zapravo šta je politika. Koje su to funkcije. Šta zapravo nosi i koje su to odgovornosti koje politika daje. Krajnji rezultat je da prenesem stečeno znanje na buduće generacije“, kazala je student i članica SDP-a Taida Ujkanović.

“Ovde sam danas prvenstveno ispred odborničke grupe SDP-a i kao odbornik u Skupštini grada Novog Pazara okupili smo se da se edukujemo, šta zapravo znači žensko liderstvo. Cilj ovog okupljanja i seminara je da razvijemo samopouzdanje, prvenstveno kod sebe pa i kod ostalih žena”, istakla je vaspitačica PU “Mladost”  i odbornica SDP-a Muamera Biberović.

Još jedan od ciljeva ovog seminara je stvaranje jednakih mogućnosti za sve žene u Srbiji. Da žena na selu u Vojvodini kao i žena na Pešteri zaista imaju iste mgućnosti a da je sistem taj koji te mogućnosti stvara.

A.A.

Putin i Erdogan razgovarali u Astani o unapređenju saradnje

0
putin-i-erdogan-razgovarali-u-astani-o-unapredjenju-saradnje
Putin i Erdogan razgovarali u Astani o unapređenju saradnje

ASTANA – Predsednici Rusije i Turske Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan razgovarali su danas na marginama samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Astani o jačanju odnosa dve zemlje.

“Uprkos svim poteškoćama u svetu, odnosi Rusije i Turske napreduju korak po korak”, rekao je Putin.

Govoreći o ekonomskoj saradnji, Erdogan je rekao da je trgovinski promet između dve zemlje na nivou od 55 milijardi dolara godišnje, ali je cilj da dostigne 100 milijardi, prenosi RIA Novosti.

On je napomenuo da su ruski turisti važni za Ankaru, a Turska očekuje i da uskoro bude puštena u rad nuklearna elektrana Akuju.

Ruski predsednik je potvrdio da se zajednički veliki projekti realizuju po planu i da u skladu sa planom nema propusta.

Šangajska organizacija za saradnju, osnovana 2001, uključuje Indiju, Iran, Kazahstan, Kinu, Kirgistan, Rusiju, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan.

Zemlje posmatrači su Avganistan, Belorusija i Mongolija, a partneri Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža, Nepal, UAE, Turska i Šri Lanka. Kako se očekuje, na predstojećem samitu
Belorusija će postati punopravni član organizacije.

Učesnici samita planiraju potpisivanje paketa od 24 zajednička dokumenta, kao i usvajanje završne deklaracije i saopštenja.

indeksonline.rs/Tanjug

Dačić: Uhapšeno lice osumnjičeno za zločine počinjene na Kosovu i Metohiji 1999.godine

0
dacic:-uhapseno-lice-osumnjiceno-za-zlocine-pocinjene-na-kosovu-i-metohiji-1999.godine
Dačić: Uhapšeno lice osumnjičeno za zločine počinjene na Kosovu i Metohiji 1999.godine

FOTO TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/ bg BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je uhapšeno lice osumnjičeno za zločine počinjene u maju 1999. godine, na Kosovu i Metohiji, nad pripadnicima Vojske Jugoslavije.

Kako je pojasnio lice se sumnjiči za počinjene zločine u maju 1999. godine u reonu sela Košare na Kosovu i Metohiji nad pripadnicima Vojske Jugoslavije.

“Policijski službenici Službe za otkrivanje ratnih zločina uhapsili su, i uz krivičnu prijavu za izvršeno krivično delo Ratni zločin nad zarobljenicima, priveli na saslušanje i dalje postupanje Tužilaštvu za ratne zločine, osumnjičenog F.K. (56)”, rekao je Dačić, navodi se u saopštenju Ministarstva.

indeksonline.rs/Tanjug

Saslušan osumnjičeni za pripremanje ubistva policajca

0
saslusan-osumnjiceni-za-pripremanje-ubistva-policajca
Saslušan osumnjičeni za pripremanje ubistva policajca

BEOGRAD – U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Željko B. (58) zbog sumnje da je od neutvrđenog dana do 1. jula nabavio i osposobio sredstva za izvršenje krivičnog dela teško ubistvo i to policijskog službenika u vezi sa vršenjem službene dužnosti.

Osumnjičeni je na saslušanju negirao izvršenje krivičnog dela, navodi se u saopštenju tog tužilaštva.

Nakon saslušanja tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da osumnjičenom odredi pritvor da ne bi ponovio krivično delo u kratkom vremenskom periodu.

Željku B. se naredbom o sprovođenju istrage na teret stavljaju krivična dela Teško ubistvo iz člana 114. stav 2 (pripremne radnje) u vezi stava 1. tačka 7 Krivičnog zakonika i krivično delo Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika.

Postoje osnovi sumnje da je Željko B. 1. jula oko 14.40 časova došao do zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Ulici Kneza Miloša kojom prilikom je neovlašćeno nosio sredstvo na bazi eksplozivnih materija, koje može izazvati povrede lica koja se nalaze u blizini.

U pitanju je improvizovana naprava u vidu petarde, tzv. “topovski udar” sa više šrafova postavljena u staklenu teglicu, pri čemu je fitilj za petardu izvučen iz teglice kroz rupu na poklopcu.

Takođe je sa sobom nosio ostala sredstva namenjena izvršenju krivičnog dela – samostrel sa sedam strelica, dva noža, šilo i nunčake.

Tom prilikom je preko lica imao vezanu maramu, a na rukama tzv. taktičke zaštitne rukavice sa posebnim ojačanjima, kao i dva ranca na leđima i jednu torbu u rukama.

Pošto je došao do zgrade MUP bez odobrenja je prošao kroz zaustavnu rampu i krenuo ka objektu, gde je uočen od strane policijskih službenika koji su mu izdali naredbu da se zaustavi, ali on po njoj nije postupio već se ubrzanim korakom udaljio ka Durmitorskoj ulici gde su ga sustigli policijski službenici, legitimisali i lišili slobode.

U toku istrage biće obavljeno dopunsko balističko veštačenje, psihijatrijsko veštačenje osumnjičenog, ispitivanje policijskih službenika i biće preduzete druge dokazne radnje neophodne za donošenje odluke.

indeksonline.rs/Tanjug

Gaza: Ubijeno najmanje 37.953 Palestinaca

0
gaza:-ubijeno-najmanje-37.953-palestinaca
Gaza: Ubijeno najmanje 37.953 Palestinaca

Izraelske snage od 7. oktobra prošle godine ubile su najmanje 37.953 osoba u Gazi. Od oktobra je ranjeno i više od 87.000 Palestinaca, objavilo je Ministratsvo zdravlja razorene enklave.

The post Gaza: Ubijeno najmanje 37.953 Palestinaca appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

The post Gaza: Ubijeno najmanje 37.953 Palestinaca appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

Vozač poginuo, 20 turista povređeno kada je autobus udario u stub mosta u Turskoj

0
vozac-poginuo,-20-turista-povredjeno-kada-je-autobus-udario-u-stub-mosta-u-turskoj
Vozač poginuo, 20 turista povređeno kada je autobus udario u stub mosta u Turskoj

ANKARA – Vozač autobusa je poginuo, a 20 ruskih i beloruskih turista je povređeno kada je autobus udario danas u betonski stub na ulazu u čvorište mosta u Manavgatu u Antaliji u Turskoj.

Povređeno je 16 državljana Rusije i četiri Belorusije i oni su nakon ukazane prve pomoći prebačeni u bolnice u Manavgatu.

Vozača su iz autobusa izvukli vatrogasci jer je prednji deo vozila bio potpuno uništen.

Nesreća se dogodila kada je autobus, koji je krenuo da odveze ruske i beloruske turiste iz hotela u Alanji do aerodroma u Antaliji, udario u betonski stub na ulazu u čvorište mosta u Manavgatu, javila je turska NTV.

Autobus je od siline udarca odbačen na sporedni put.

indeksonline.rs/Tanjug

Užice: Uhapšena trojica osumnjičenih za proizvodnju i promet marihuane

0
uzice:-uhapsena-trojica-osumnjicenih-za-proizvodnju-i-promet-marihuane
Užice: Uhapšena trojica osumnjičenih za proizvodnju i promet marihuane

MUP UŽICE – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu uhapsili su danas B.M. (49), G.Ć. (36) i M.S. (23) iz Požege, zbog sumnje da su neovlašćeno proizvodili i stavljali u promet opojne droge.

Policija je u mestu Glumač kod Požege, u vozilu “mazda” u kom su bili B.M. i G.Ć. pronašla četiri paketa sa oko 2,1 kilogram materije za koju se sumnja da je marihuana, saopštila je PU u Užicu.

Mladić M.S. se sumnjiči da je vozio “reno” ispred njih kako bi ih obavestio ukoliko vidi policijsku patrolu.

Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.

indeksonline.rs/Tanjug

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru isključili trojicu vozača iz saobraćaja

0
pripadnici-ministarstva-unutrasnjih-poslova-u-novom-pazaru-iskljucili-trojicu-vozaca-iz-saobracaja
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru isključili trojicu vozača iz saobraćaja

Foto:Eldin Ćorović NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru isključili su iz saobraćaja trojicu vozača starosti 33, 40 i 18 godina koji su upravljali vozilima pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.

Saobraćajna patrola zaustavila je na Jošaničkom keju tridesettrogodišnjeg vozača koji je, vozeći neregistrovani motocikl pod dejstvom kokaina i bez zaštitne kacige, prošao na crveno svetlo, prethodno se oglušivši o naređenje da se zaustavi, a u Sjenici četrdesetogodišnjeg muškarca koji je vozio traktor sa 1,30 promila alkohola u organizmu i bez vozačke dozvole.

Ovim vozačima su privremeno oduzeta vozila jer ih je Prekršajni sud dva puta u poslednje dve godine pravnosnažno osudio zbog učinjenih težih saobraćajnih prekršaja.

Takođe, iz saobraćaja je isključen i osamnaestogodišnjak koji je vozio „mercedes“ sa 1,42 promila alkohola.

Vozačima je određeno zadržavanje do 12 sati i protiv njih su podnete odgovarajuće prekršajne prijave.

Odloženo suđenje optuženoj da je falsifikovanom diplomom pružala “antiejdž” usluge

0
odlozeno-sudjenje-optuzenoj-da-je-falsifikovanom-diplomom-pruzala-“antiejdz”-usluge
Odloženo suđenje optuženoj da je falsifikovanom diplomom pružala “antiejdž” usluge

BEOGRAD – U Prvom osnovnom sudu u Beogradu danas je za 16. septembar odložen početak suđenja Snežani Stević optuženoj da se sa falsifikovanom diplomom, u svojoj ordinaciji u Beogradu na vodi, bavila pružanjem stomatoloških usluga i “antiage” usluga.

Suđenje je odloženo zbog izostanka branioca optužene Stevanović, koji je kao razlog nedolaska naveo drugi predmet kom mora da prisustvuje.

Na početku suđenja u septembru ona bi trebalo da iznese odbranu.

Optužnim predlogom tužilaštvo je sudu predložilo da Stević oglasi krivom za produženo krivično delo falsifikovanje isprave i nadrilekarstvo i nadriapotekarstvo i osudi na kaznu zatvora od godinu i po dana.

Sumnja se da je Stević navedena krivična dela počinila tako što se od 21. novembra 2021. godine do dana podnošenja krivične prijave u svojoj stomatološkoj ordinaciji “BV dental estetic” na Savskom vencu bavila pružanjem stomatoloških usluga i usluga “antiejdž” medicine sa navodno stečenim zvanjem “doktor stomatologije” i izdatom diplomom Medicinskog fakulteta Univerziteta u Prištini, za koju je naknadnim proverama utvrđeno da je falsifikovana.

Osumnjičena se registrovala u Agenciji za privredne registre kao Snežana Stević, sa registrovanom delatnošću “stomatološka praksa” i bavila se navedenim uslugama bez adekvatnog zvanja i stručne spreme.

Prilikom saslušanja u tužilaštvu ona je osporila da je diploma Medicinskog fakulteta Univerziteta u Prištini falsifikat, dok nije negirala da je pružala stomatološke usluge i usluge “antiejdž” medicine.

indeksonline.rs/Tanjug

Policijska uprava Novi Pazar

0
policijska-uprava-novi-pazar
Policijska uprava Novi Pazar

Foto:Eldin Ćorović NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru isključili su iz saobraćaja trojicu vozača starosti 33, 40 i 18 godina koji su upravljali vozilima pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.

Saobraćajna patrola zaustavila je na Jošaničkom keju tridesettrogodišnjeg vozača koji je, vozeći neregistrovani motocikl pod dejstvom kokaina i bez zaštitne kacige, prošao na crveno svetlo, prethodno se oglušivši o naređenje da se zaustavi, a u Sjenici četrdesetogodišnjeg muškarca koji je vozio traktor sa 1,30 promila alkohola u organizmu i bez vozačke dozvole.

Ovim vozačima su privremeno oduzeta vozila jer ih je Prekršajni sud dva puta u poslednje dve godine pravnosnažno osudio zbog učinjenih težih saobraćajnih prekršaja.

Takođe, iz saobraćaja je isključen i osamnaestogodišnjak koji je vozio „mercedes“ sa 1,42 promila alkohola.

Vozačima je određeno zadržavanje do 12 sati i protiv njih su podnete odgovarajuće prekršajne prijave.