Izmene izbornih zakona pred Narodnom skupštinom
U Narodnoj skupštini razmatraju se izmene izbornih zakona koje se, kako je navedeno, donose na preporuku evropskih institucija zaduženih za usklađivanje pravnih normi u Evropi.
SDP upozorava na mogućnost zloupotreba
Poslanik SDP-a dr Muamer Bačevac rekao je da je pitanje izmena koje se odnose na izborne liste nacionalnih manjina izuzetno složeno i da traži temeljnu reformu, kao i preispitivanje većeg broja propisa, ali i registra političkih stranaka.
On je istakao da SDP predlaže dva amandmana kojima bi se sprečila mogućnost da se grupe građana kandiduju kao liste nacionalnih manjina.
ODIHR-ov predlog SDP ne vidi kao napredak
Bačevac je naglasio da SDP insistiranje ODIHR-a na učešću grupa građana u izbornom procesu, kroz liste nacionalnih manjina, ne tumači kao napredak niti kao poboljšanje izbornog sistema, već kao prostor za zloupotrebe.
„Nivo zaštite prava nacionalnih manjina u Srbiji je danas na visokom nivou, ali verujmo da predložene izmene otvaraju prostor za zloupotrebe koje bi dovele do podrivanja ne samo prava nacionalnih manjina već i podrivanja poverenja u pravičnost izbornog procesa“, rekao je Bačevac.
Obavezna obuka i mere protiv manipulacija
Bačevac je poručio da SDP podržava uvođenje obavezne obuke za sve osobe koje učestvuju u izbornom procesu, kao i zakonska rešenja koja treba da smanje mogućnost manipulacije i zloupotrebe na izborima.
Više informacija o aktivnostima i temama koje prate političke i društvene procese možete pratiti i na: Forum mladih SDP obeležio 11. maj u Novom Pazaru.
Najcesca pitanja
Reč je o izmenama izbornih zakona, posebno onih koji se odnose na izborne liste nacionalnih manjina.
Da predložene izmene, koje omogućavaju i grupama građana učešće kao liste nacionalnih manjina, mogu dovesti do zloupotreba.
Dva amandmana kojima bi se sprečila mogućnost da se grupe građana kandiduju kao liste nacionalnih manjina.


