U Istanbulu je 17. aprila, nakon kraće bolesti, u 71-toj godini života, na Ahiret preselio Bekir Akgul Hadžifejzović. Rođen je 1950. godine u sandžačkom mjestu Milošev Do, odakle se sa porodicom, sa 13 godina iseljava za Tursku.
Bekir je brat uvaženog privrednika i počasnog konzula Srbije u Republici Turskoj Saliha Akgula Hadžifejzovića, sa kojim je veći dio svog života proveo u povezivanju Turske i Srbije i u pomaganju iseljenika sa prostora bivše Jugoslavije.
Rahmetli Bekir Akgul, iza sebe je ostavio dva sina, dvije kćerke, suprugu i mnogobrojnu porodicu.
Njegova porodica i prijatelji su uputili poslednju pruku rahmetliji:
,,Neka ti Dragi Allah podari Svoju Milost i Oprost, i na onaj Dan konačnog obračuna da knjigu tvojih djelā u desnu ruku, a čeljadi tvojoj da podari vjeru, sabur i snagu.
Svima nama koji te znadosmo i drugovasmo s tobom, ostaje praznina i bol koja je ljudska, čovjeku prirodna,,
NOVI PAZAR – Navijači FK Novi Pazar organizuju peticiju, kojom će zatražiti od svog kluba da prekine prvenstvo i napusti Superligu pre njenog završetka, zbog neregularnosti i mnogih utakmica čiji su rezultati poznati unapred, saznaje Indeksonlajn.
Navijači ističu da je ovo najneregularnije prvenstvo u Evropi i da je fudbal u Srbiji izgubio svaki smisao.
„Više je nego jasno da ovde postoje klubovi koji ne smeju da ispadnu iz lige, a da je Novi Pazar potpuno nezaštićen i nije među privilegovanim klubovima koji moraju da ostanu“, navode navijači FK Novi Pazar.
U takvoj situaciji je mnogo časnije napustiti takmičenje i obavestiti sve relevantne međunarodne fudbalske adrese, nego učestvovati u farsi, čiji je ishod unapred poznat.
„Zato pozivamo sve verne ljubitelje fudbala da potpišu ovu peticiju i time spreče dalje blamaže naš klub, koji u situaciji nameštenih rezultata i utakmica nema šanse da opstane“, navode navijači Plavih za naš portal.
BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je danas da raznovrsnost i količina naoružanja, pronađena u kući u beogradskom naselju Ritopek, koju su koristili pripadnici klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, govori o tome da je ova organizovana kriminalna grupa bila spremna za obračun sa državom.
Ministar je za TV Prva rekao da raznovrsnost i količinu naoružanja, koja je nađena, nije posedovao ni “Zemunski klan”, od teških mitraljeza u kalibru 12,7, pa do pištolja, revolvera, prigušivača, 10 kilograma eksploziva.
“Ne znamo šta im je bio krajnji cilj i to će istraga pokazati, ali znamo da su bili sposobni da izvrše ozbiljan napad na visoko pozicioniranu štićenu ličnost, a u ovoj zemlji je to predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić“, ocenio je ministar Vulin.
Teški mitraljez sa municijom kalibra 12,7, kako je naveo, služi da probije lako oklopljeno vozilo, što su blindirana vozila u kojima se nalaze štićene ličnosti, ljudi koji imaju neku političku težinu.
“Teški mitraljez, nekoliko snajpera i ručni bacač granata, rasprskavajuće mine usmeravajućeg dejstva sve sa odgovarajućom municijom, njihovi članovi spremni su da kasape i melju ljude, takvim ljudima sa takvim naoružanjem nije problem da urade bilo šta“, rekao je ministar policije.
Ministar Vulin je istakao da je tužilac za organizovani kriminal veoma zadovoljan količinom i kvalitetom materijalnih dokaza koji su u dosadašnjem toku istrage prikupljeni, zahvalivši mu se na izuzetnoj saradnji, i iznad svega na ličnoj hrabrosti.
Govoreći o skrivenim prostorijama u kući u Ritopeku u kojoj je pronađeno oružje i mašina za mlevenje mesa, ministar je naveo da se do informacija o tome došlo prilikom saslušavanja nekih uhapšenih pripadnika klana.
“Nisu svi pripadnici ovoga klana na isti način vršili krivična dela. Pripadnici ove grupe vršili su monstruozna ubistva, danima su držali žrtve žive, mučili ih na najzverskije načine da bi ih potom ubili, njihova tela raskomadali i uglavnom stavljali u taj mlin za meso i kosti, kako bi uništavali tragove. Oni pripadnici klana koji nisu to radili bili su spremni da nam kažu gde se šta nalazi i ne sumnjam da će toga biti još“, rekao je ministar Vulin.
Prema njegovim rečima, u toku je veštačenje bioloških tragova koji su pronađeni Ritopeku.
Ministar Vulin je naglasio da ovako veliki slučaj ne bi mogao da bude realizovan da nema pune podrške predsednika Aleksandra Vučića, koji je informisan o svakom koraku istrage i traži da se bez obzira na sve otkrije istina.
Osvrnuvši se na saradnju sa crnogorskim organima gonjenja, ministar Vulin je naglasio da saradnja nije dovoljno dobra i izrazio nadu da će se političke promene u toj zemlji osetiti i kada je u pitanju neposredna saradnja.
“S naše strane nema nikakvih prepreka. Svako lice koje se po poternici nađe na teritoriji Republike Srbije iz ovog ili onog klana ekspresno rešavamo. Očekujemo od crnogorskih kolega i crnogorskog pravosuđa da nam omogući da razgovaramo, a nadamo se izručenju bar dva uhapšena državljanina Srbije koja su neposredno povezana sa nekim od zločina klana Belivuk – Miljković, jedan je čak i izvršilac”, rekao je ministar Vulin.
Ministar je pozvao sve da ne budu licemeri i da ne pokušavaju od zločinaca ovog kriminalnog klana da predstavljaju kao navijače, ljude nad kojima se vrši nepravda i da se priča kako je ovo politički obračun.
“Ovo je ubilački klan koga nije bilo od „Zemunskog klana“. Kada se istraga završi videćete da su bili krvoločniji, opasniji i po broju ubistava još gori od ”Zemunskog klana””, zaključio je ministar Vulin.
BEOGRAD – Policija je zaplenila 1.798 paklica cigareta i uhapsila četiri osobe zbog krijumčarenja, saopšteno je danas.
Kako se navodi, pretresom autobusa bujanovačkih registarskih oznaka na graničnom prelazu Batrovci, policija je pronašla cigarete u podu vozila, u jednoj šupljini.
Osumnjičenima Dž.F. (38), D.K. (41), S.M. (51) i B.D. (38) odredjeno je zadržavanje do 48 sati i uz krivičnu prijavu biće privedeni nadležnom tužilaštvu.
BERLIN – Stopa zaražavanja korona virusom u Nemačkoj porasla je tokom vikenda uprkos oštrijim restrikcijama, a ministar finansija Olaf Šolc kazao je da ne očekuje njihovo popuštanje pre kraja maja.
“Potreban nam je plan povratka normalnom životu, ali takav koji neće biti povučen posle samo nekoliko dana”, rekao je Šolc za list Bild am Zontag.
Kako prenosi Rojters, on je naveo da bi federalna vlada trebalo da do kraja maja sačini “jasne i hrabre korake” za predstojeće leto, omogućavajući restoranima da pripreme i prilagode svoje planove o ponovnom otvaranju, a građanima da planiraju odmore.
Šolc je kazao da bi ti koraci takođe trebalo da pojasne kada će biti mogući odlasci na koncerte, u pozorišta i na fudbalske stadione.
Kancelarka Angela Merkel juče je pozvala Nemce da se pridržavaju oštrijih mera uvedenih u oblastima sa višom stopom obolevanja, dodajući da su te mere neophodne kako bi se suzbio treći talas pandemije.
Nemačka se bori da ublaži pandemiju koju komplikuje pojava zaraznijeg soja koronavirusa B117 koji se najpre pojavio u Britaniji.
Istovremeno, situaciju karakteriše i relativno spor početak kampanje vakcinacije u to zemlji.
Nedeljni prosek obolevanja koji na 100.000 ljudi iznosi 166 slučajeva skočio je tokom vikenda, saopštio je danas Institut Robert Koh.
Parlament je odobrio izmene akta o zaštiti od infekcije prošle sedmice, kako bi federalnoj vladi bila data šira ovlašćenja u vezi pandemije.
NOVI PAZAR – Povodom gostovanja u ramazanskom program Radio televiziije Novi Pazar, u ovom gradu poslednja dva dana boravi poznata bosansko-hercegovačka pevačica Hanka Paldum. Sa njom u delegaciji je i doktor Semir Hrvo, koji je prošle godine bio u novopazarskoj bolnici kao pomoć lekarima u lečenju pacijenata inficiranih korona virusom.
Njima je dobrodošlicu u naš grad poželeo i gradonačelnik Nihat Biševac. Biševac je još jednom zahvalio svim lekarima što su rizikujući svoje živote pomogli Novom Pazaru kada je to bilo najpotrebnije.
Hanka Paldum je posle pet godina u Novom Pazaru i kako kaže uvek se raduje dolasku u naš grad posebno tokom meseca ramazana, kada je atmosfera posebna. Ona je zahvalila gradonačelniku Nihatu Biševcu, menadžmentu Radio televizije Novi Pazar, ali i svim Novopazarcima na gostoprimstvu.
“U danima našeg svetog meseca Ramazana oseća se posebna atmosfera u Novm Pazaru . Nerado putujem za vreme ramazana, ali na poziv da budem gost televizije Novi Pazar od srca sam se odazvala i zaista sam se obradovala dolasku u ovaj grad. Prilično je dosta godina prošlo prilikom mog poslednjeg nastupa ovde u Novom Pazaru na trgu kada smo Šaban Burhan, Aziz Alili, Muharem Serbezovski i ja imali jedan predivan nastup. Poziv Radio televizije Novi Pazar nisam mogla da odbijem. Juče sam u Novom Pazaru osetila pravu ramazansku atmosferu, da sam poželela da ostanem ovde do kraja meseca posta”, rekla je Paldum.
Doktor Kliničkog centra u Sarajevu dr Semir Hrvo obišao je svoje kolege u ovom gradu, sa kojima je prošle godine radio u novopazaraskoj bolnici. Kaže da su to prijateljstva koja traju zauvek i srećan je što je sada situacija mnogo mirnije. Ovo je njegov drugi dolazak u Novi Pazar. Hrvo je zahvalio gradonačelniku Nihatu Biševcu I na povelji, koja je uručena povom Dana grada instituciji iz koje dolazi.
“Prvi dolazak je bio više humanitarnog karaktera kada smo dolazili pomoći kolegama I ljudima, koji tada oboleli od covid-a 19. U ovakvoj situaciji sada je mnogo drugačije I lepše pogotovu u mesecu ramazanu kada je poseban osećaj iftara i sehura ovde u Novom Pazaru. Sada kada je manji broj obolelih imamo više vremena da razgovaramo, da se družimo I vrlo je prijatno biti Pazarski gost”, rekao je Hrvo.
Prvi čovek Novog Pazara Nihat Biševac je zahvalio gostima što su došli u naš grad u ovim mubarek danima.
“Zahvaljujem gostima Hanki Paludum, arhitekti Ajdinu Mecanu i doktoru Semiru Hrvu, koji su nam ulepšali ove mubarek dane, razgovarali smo o situaciji u Sarajevu I Novom Pazaru. Dr Hrvo je bio u delegaciji koja je nekoliko dana boravila u Novom Pazaru prošle godine kao pomoć novopazarskim lekarima. Mi smo u znak zahvalnosti uručili najveće priznanje ustanovama u Bosni I Hercegovini, ali i Srbiji, koji su nam pomogli u najtežim trenucima”, rekao je Biševac.
Hanka Paldum biće gost trenutno najgledanijeg noćnog ramazanskog programa Radio televizije Novi Pazar u ponedeljak. Njeni domaćini biće voditelji Senada Kalić i Fehim Karišik. Program počinje od 23h.
Povodom gostovanja u ramazanskom program Radio televiziije Novi Pazar, u ovom gradu poslednja dva dana boravi poznata bosansko-hercegovačka pevačica Hanka Paldum. Sa njom u delegaciji je i doktor Semir Hrvo, koji je prošle godine bio u novopazarskoj bolnici kao pomoć lekarima u lečenju pacijenata inficiranih korona virusom. Njima je dobrodošlicu u naš grad poželeo i gradonačelnik Nihat Biševac. Biševac je još jednom zahvalio svim lekarima što su rizikujući svoje živote pomogli Novom Pazaru kada je to bilo najpotrebnije.
Hanka Paldum je posle pet godina u Novom Pazaru i kako kaže uvek se raduje dolasku u naš grad posebno tokom meseca ramazana, kada je atmosfera posebna. Ona je zahvalila gradonačelniku Nihatu Biševcu, menadžmentu Radio televizije Novi Pazar, ali i svim Novopazarcima na gostoprimstvu.
“U danima našeg svetog meseca Ramazana oseća se posebna atmosfera u Novm Pazaru . Nerado putujem za vreme ramazana, ali na poziv da budem gost televizije Novi Pazar od srca sam se odazvala i zaista sam se obradovala dolasku u ovaj grad. Prilično je dosta godina prošlo prilikom mog poslednjeg nastupa ovde u Novom Pazaru na trgu kada smo Šaban Burhan, Aziz Alili, Muharem Serbezovski i ja imali jedan predivan nastup. Poziv Radio televizije Novi Pazar nisam mogla da odbijem. Juče sam u Novom Pazaru osetila pravu ramazansku atmosferu, da sam poželela da ostanem ovde do kraja meseca posta”, rekla je Paldum.
Doktor Kliničkog centra u Sarajevu dr Semir Hrvo obišao je svoje kolege u ovom gradu, sa kojima je prošle godine radio u novopazaraskoj bolnici. Kaže da su to prijateljstva koja traju zauvek i srećan je što je sada situacija mnogo mirnije. Ovo je njegov drugi dolazak u Novi Pazar. Hrvo je zahvalio gradonačelniku Nihatu Biševcu I na povelji, koja je uručena povom Dana grada instituciji iz koje dolazi.
“Prvi dolazak je bio više humanitarnog karaktera kada smo dolazili pomoći kolegama I ljudima, koji tada oboleli od covid-a 19. U ovakvoj situaciji sada je mnogo drugačije I lepše pogotovu u mesecu ramazanu kada je poseban osećaj iftara i sehura ovde u Novom Pazaru. Sada kada je manji broj obolelih imamo više vremena da razgovaramo, da se družimo I vrlo je prijatno biti Pazarski gost”, rekao je Hrvo.
Prvi čovek Novog Pazara Nihat Biševac je zahvalio gostima što su došli u naš grad u ovim mubarek danima.
“Zahvaljujem gostima Hanki Paludum, arhitekti Ajdinu Mecanu i doktoru Semiru Hrvu, koji su nam ulepšali ove mubarek dane, razgovarali smo o situaciji u Sarajevu I Novom Pazaru. Dr Hrvo je bio u delegaciji koja je nekoliko dana boravila u Novom Pazaru prošle godine kao pomoć novopazarskim lekarima. Mi smo u znak zahvalnosti uručili najveće priznanje ustanovama u Bosni I Hercegovini, ali i Srbiji, koji su nam pomogli u najtežim trenucima”, rekao je Biševac.
Hanka Paldum biće gost trenutno najgledanijeg noćnog ramazanskog programa Radio televizije Novi Pazar u ponedeljak. Njeni domaćini biće voditelji Senada Kalić i Fehim Karišik. Program počinje od 23h.
Na snagu su stupili novi zakoni koji uređuju novu garantnu šemu po kojoj će preduzeća moći da uzimaju kredite za koji će im garant biti Vlada Srbije, kao i registar punoletnih građana koji će dobiti novi set novčane pomoći u ukupnom iznosu od 60 evra.
Svi punoletni građani sa prebivalištem u Srbiji i sa važećom ličnom kartom moći će da se u periodu od 28. aprila do 15. maja preko portala Uprave za trezor ili pozivom kol centra prijave da žele da dobiju novčanu pomoć.
Za dobijanje novčane pomoći ne treba posebno da se prijavljuju primaoci socijalne pomoći i lica na izdržavanju krivičnih sankcija jer će njima novac svakako biti uplaćen.
Ministarstvo finansija započinje isplatu prvog dela novčane pomoći u iznosu od 30 evra u dinarskoj protivvrednosti u maju ove godine, dok bi drugi deo iste vrednosti trebalo da bude uplaćen u novembru.
Stara garantna šema koja je doneta kao mera podrške privredi produžena je i sada važi za sve kredite koji su pušteni u tečaj do kraja jula 2022. godine.
Utvrđena je i nova garantana šema u kojoj su promenjeni neki od uslova za dobijanje kredita kod banaka za koje će garantovati država.
Korisnici kredita sada mogu biti sva mikro, mala i srednja preduzeća koja su imala pad poslovnih prihoda veći od 20 odsto u 2020. godini u odnosu na isti period 2019. godine. Od ovog uslova su izuzete firme koje posluju u sektorima putničkog transporta, ugostiteljstva, turističkih agencija i hotelijerstva u gradovima.
U novoj šemi novina je i to što je dozvoljeno uzimanje kredita za refinansiranje ili prevremenu otplatu nedospelih rata postojećih kredita za likvidnost i obrtna sredstva, ali isključivo za kredite iste banke kod koje se uzima novi kredit.
Maksimalni iznos kredita ne sme biti veći od 30 odsto poslovnih prihoda korisnika kredita iz 2019. godine ili iznosa od 3 miliona evra, u zavisnosti koji od ova dva iznosa je manji.
Država može garantovati samo za kredite za finansiranje likvidnosti i obrtnih sredstava.
Krediti moraju biti pušteni u tečaj najkasnije do 31. jula 2022, a rok kredita ne sme biti duže od 60 meseci od puštanja u tečaj.
Banka je dužna da izveštava Ministarstvo finansija i Narodnu banku Srbije o realizaciji garantne šeme, a njenu kontrolu vrši Ministarstvo uz stručno-tehničku podršku Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije a.d. Užice.
Epidemiolog Predrag Kon rekao je danas da restriktivne mere protiv koronavirusa daju rezultate u Srbiji, ali da je jedini izlaz – masovna vakcinacija.
“Sigurno da mere daju rezultate, pokušavamo da nađemo balans koji teško razumeju čak i neki lekari. Mora se sačuvati i posao, s druge strane, tu je vakcinacija. Brzina vakcinacije direktno utiče na vakcinaciju”, rekao je Kon.
On je otkrio statistiku o broju vakinisanih u glavnom gradu i pohvalio još neke gradove.
“Beograd je dostigao 42 odsto ljudi koji su primili bar jednu dozu, a oko 30 odsto su primili već dve doze. Ta situacija ne može da se poredi gde je obuhvat jedva dvocifren. Vidi se pad u Nišu i Novom Sadu. U takvim okolnostima, ono što se može očekivati jeste da tamo gde je veći obuhvat da dođe do bržeg pada virusa, a to ne može da se zanemari”, dodao je Kon.
Naglasio je da, međutim, građanima nedostaje disciplina.
“Moramo da shvatimo da smo ekstremno nedisciplinovani. Prešao sam u subotu 50 kilometara Beogradom. Uočio sam da se apsolutno ni na jednom mestu ne poštuju mere – 100 odsto se ne poštuju mere u kafićima, baštama. Obavezno je nošenje maski u baštama, osim u situacijama kada se pije piće i konzumira hrana. Ne interesuje me da li neko misli da li to treba da se sankcioniše, ali ne može da se očekuje da kasnije nema posledica”, upozorava Kon.
Sledeći korak Kriznog štaba
“Sad se od Kriznog štaba očekuje otvaranje. Da li očekujete da će biti išta drugačije u zatvorenom nego u otvorenom? Svi se ponašaju u kafiću kao da su u zaštićenom, kao u bunkeru, što je potpuno naopako. Jedini nam je izlaz masovna vakcinacija. Ne napadam nikoga, samo konstatujem. Ne mislim da treba zatezati ili popuštati mere, ne treba dirati ništa. U riziku smo i greota je da nam se ponovo virus pokrene nakon uskršnjih praznika. Ne očekujem da će doći do toga, ali praznici mogu malo da uspore pad” , rekao je Kon.
On je uporedio situaciju sa Izraelom, gde su građani počeli normalno da žive.
“Izrael je tek pre desetak dana skinuo maske na otvorenom. U Izraelu niste mogli da izlazite iz maske, sve vreme su nošene maske, na otvorenom niste mogli da nađete čoveka bez maske. Sadašnja vakcinisanost im se približava na 90 odsto, a dve doze je primilo 54 odsto građana. Oni sada dolaze u situaciju da nemaju nijednog umrlog, da im je broj novih slučajeva ispod 100, dakle, ulaze u situaciju kada bezbedno očekuju naredni period”, ukazuje Kon.
Muzičari nisu problem
Nailazi završetak škole, mature, a dodaje i da predstoji period svadbi.
“Mi se ponašamo kao da se apsolutno ništa ne dešava. Mislite da ćemo na stadionu drugačije da se ponašamo? Muzičari nisu problem, epidemiološki, jer su na pet metara od stola ili imaju pleksiglas ispred sebe. Jedna je mogućnost da se testiraju oni koji dolaze na veselje, ili da budu vakcinisani, a oni koji nisu, moraju da koriste maske”, rekao je Kon.
Da li su kazne važne?
“Da li je važna samo kazna, a ne zaražavanje? Mene kazne ne interesuju. Kazna je za nekoga motivacija, neko nosi masku samo da ne bi bio kažnjen. Svi očekuju od Kriznog štaba da čarobnim štabićem donosi mere koje će da reše situaciju. Neću da generalizujem, nije baš na svakom mestu da se ne poštuju mere. Da je kazna 800 evra kao u Sloveniji, drugačije bi bilo. U Velikoj Britaniji je 10.000 funti, ali nije poenta u kaznama. Da je uspešno sprovedeno ovo sa baštama, mirno bi mogli da dočekamo svadbe i kraj školske godine”, rekao je Kon.
On kaže da sve može da se otvori samo pod uslovom da se poštuju mere.
“Postoji ogroman pritisak da se sve otvori. Kada nam opada broj obolelih, ne smemo da dozvolimo da se brojke opet podignu. U Beogradu je prosek kod vakcinisanih 59 godina, a gradom najviše cirkulišu između osobe između 20 i 50 godina. Situacija zavisi od cirkulacije virusa”, rekao je Kon.
On očekuje bolju situaciju za 15 dana.
“Možda će malo poremetiti uskršnji praznici, ali ne očekujem neko veliko pogoršanje. Ovde neko pokušava da pokaže da mere ničemu ne služe, ne mogu da objašnjavam to. Ovde je teže prikazati dokaze za mere, jer kad smo ih uveli, krenulo je da se vide rezultati. Sve zavisi kojim očima se gleda. Tvrdim da i u svetu dolazi do spuštanja aktivnosti virusa gde se uvode mere” ističe Kon i dodaje da statistika kaže da u svetu, pa i kod nas, postoji oko dva odsto tvrdih antivakcinaša, dok je 30 odsto neodlučno.
Donator koji je želeo da ostane anoniman izmirio je dugove u ukupnom iznosu 500 evra, koje su u lokalnom minimarketu napravili meštani naselja Sveti Ivan u Baru, objavio je barski portal Jedro.
U poruci lokalnoj prodavnici, donator je zatražio da mu dostave iznos bez imena dužnika koji već duže vreme duguju toj prodavnici kako bi izmirio ta dugovanja.
“Budući da je Ramazan u Islamu najodabraniji mesec u godini i da se u njemu dobra dela višestruko nagrađuju, anonimni donator (trgovini poznat) sa naših prostora, koji živi i radi u inostranstvu uplatio je i izmirio dugovanja u iznosu od 500 evra”, naveo je portal Jedro.