Naslovna Blog Stranica 2123

Besim Korkut: Biografija najpoznatijeg prevodioca Kur'ana na bosanski jezik

0

Pohađao je ruždiju u Travniku, a Okružnu medresu završio je u Sarajevu. Upisao je također i Šerijatsko – sudačku školu da bi po njenom završetku 1925.g. otišao u Kairo. Na Al-Azharu je studirao islamske nauke. Diplomirao je 1931.g. i potom se vraća u domovinu. Iste godine dobio je mjesto nastavnika na Šerijatsko – sudačkoj školi u Sarajevu gdje je predavao arapski jezik, stilistiku, akaid, historiju islama, te šerijatsko pravo.

Kada je u junu 1937.g. ova škola prestala sa radom, Korkut je dobio posao vjeroučitelja u Državnoj realnoj gimnaziji u Mostaru. Predavao je i na Višoj islamskoj šerijatsko-teološkoj školi i Državnoj ženskoj gimnaziji u Sarajevu, radio je u republičkom Ministarstvu prosvjete, te u Komitetu za visoko školstvo i naučne ustanove u Sarajevu. Po osnivanju Orijentalnog instituta 1950., Korkut prelazi na rad na Institutu i tu ostaje sve do 1. marta 1969. kada je penzionisan. Allahovom voljom, preselio je na bolji svijet 2. novembra 1975. godine.

Bio je omiljen predavač

Besim Korkut je bio dobar predavač i izuzetan pedagog. Na lahak i pristupačan način je tumačio predmete koje je predavao, tako da su njegovi učenici, kojima je ostao u jako lijepom sjećanju, uvijek sa zanimanjem pratili njegova predavanja. Nije mu bilo teško da neku lekciju objašnjava učenicima i po nekoliko puta, jer cilj mu je bio da ga dobro razumiju i da ne bude nikakve dileme ili pogrešnog shvatanja kod njih.

Korkut je još kao student Al-Azhara objavio interesantan članak o ovom Islamskom univerzitetu. Nakon povratka u BiH pisao je u mnogim našim listovima i časopisima, kao što je Novi behar, Gajret, Glasnik VIS-a, a svoje radove je potpisivao punim imenom i prezimenom. Kada je 1937. godine Šerijatsko – sudačka škola prestala sa radom, on je napisao članak pod naslovom “Pedesetogodišnjica i likvidacija Šerijatske sudačke škole u Sarajevu” (Kalendar Gajret za 1938. godinu). Godine 1952. Izdavačko preduzeće “Svjetlost” štampalo je “Gramatiku arapskog jezika za I i II razred klasičnih gimnazija” koju je napisao Korkut. Ovaj udžbenik se pokazao vrlo praktičnim. Međutim, nikada nije odštampan i drugi dio, priređen za III i IV razred gimnazija. Napisao je također udžbenik za VII razred iz područja historije – „Istorija islama“, zatim iz istog područja „Kratak pregled povijesti islama“.

Ono u čemu se Korkut posebno istakao bila je prevodilačka djelatnost. Mnogo je prevodio sa arapskog jezika, naročito iz arapske lijepe književnosti gdje se pokazao kao odličan poznavalac kako arapskog, tako i bosanskog jezika. Naime, odlično je poznavao maternji jezik, posebno narodni govor i njegovu frazeologiju što mu je uveliko olakšavalo prevođenje. Po dolasku u Orijentalni institut Korkutu se pružila prava prava prilika za naučni i prevodilački rad. Rezultat njegovog naučnog rada su tri knjige dokumenata iz Državnog arhiva u Dubrovniku, koje je Besim-ef. preveo i za štampu pripremio, a Orijentalni institut izdao pod naslovom: “Arapski dokumenti u Državnom arhivu u Dubrovniku”. Izdavačka kuća Dječija knjiga iz Beograda i Svjetlost iz Sarajeva su izdale najviše njegovih prijevoda, a tu su kuće Novo pokoljenje, Veselin Masleša, te Džepna knjiga. Neki od tih prijevoda su: “Arapske šaljive pripovijetke i basne”, “Indijske basne”, zatim majstorski prijevod indijskih basni “Kelila i Dimna”.

Štampanje prijevoda Časnog Kur’ana nije doživio

Međutim, ono na što nas najviše asocira ime Besima Korkuta jeste njegov prijevod Časnog Kur’ana. To je kruna njegovog prevodilačkog rada. Najčitaniji je prijevod u BiH i rijetke su muslimanske porodice koje u svom domu ne posjeduju ovaj prijevod. Na prevođenju Časnog Kur’ana radio je više od decenije, međutim nije dočekao njegovo štampanje kojem se posebno radovao i sa nestrpljenjem ga očekivao. Prijevod je štampan dvije godine nakon njegove smrti, 1977. godine, prvo u izdanju Orijentalnog instituta u Sarajevu, a potom i u izdanju Stariješinstva Islamske zajednice BiH, Hrvatske i Slovenije u Sarajevu. Za ovaj poduhvat Besima ef. Korkuta, trebala je iskrena vjera, sabur, izuzetno poznavanje vjere, kao i znanje arapskog i bosanskog jezika. On je to sve posjedovao. Njegov prijevod veliki je doprinos našoj islamistici kao i nauci uopće. Prijevod je doživio mnoga izdanja. Neka od njih su i džepnog izdanja.

Rahmetli Besima ef. Korkuta krasile su lijepe osobine, bio je iskren, otvoren i dobronamjeran čovjek. Nije žalio vrijeme, niti je sebe žalio ukoliko je trebalo nekome pomoći ili nešto protumačiti. Njegov rad se osjetio i u Vakufsko-mearifskom povjerenstvu u Sarajevu, kada je bio izabran u ovo predstavničko tijelo 1945. godine. Uvijek je bio rado viđen u društvu.

Njegovom smrću otišao je i posljednji iz plejade Korkuta – teologa. Njegova smrt bila je veliki gubitak za BiH i Bošnjake.

Piše: Ajla Keserović
Glasnik BH studenata u Egiptu br. 10.

Izvor: Preporod

U Srbiji zaraženo još 2.864 ljudi, preminulo 37

0
u-srbiji-zarazeno-jos-2.864-ljudi,-preminulo-37

BEOGRAD – U Srbiji su u poslednja 24 sata korona virusom zaraženo još 2.864 osobe, od 15.047 testiranih, a preminulo je 37 pacijenata.

Širom Srbije hospitalizovano je 6.388 osoba, od kojih je 228 na respiratoru, objavljeno je na sajtu covid19.rs.

Od početka pandemije u Srbiji je testirano 3.726.602 ljudi, a ukupan broj registrovanih slučajeva je 670.801.

Do sada je preminulo 6.095 pacijenata, a procenat smrtnosti je 0,91.

indeksonline.rs

Krajem maja nedelja popusta u Novom Pazaru

0
krajem-maja-nedelja-popusta-u-novom-pazaru

NOVI PAZAR – Novopazarski privrednici, predstavnici turističkih organizacija i lokalne samouprave dogovorili su se danas da poslednja nedelja u maju bude “nedelja popusta”.

Visinu popusta će individualno odredjivati svaki privrednik za svoj objekat, a cilj je da u akciji učestvuje kompletna privreda tog grada, od ugostitelja do prodavnica, butika i trafika.

Predsednik Udruženja ugostitelja Sandžaka Senad Koničanin očekuje da će se na taj način povećati broj gostiju i kupaca i tako povećati turistički potencijal tog dela Srbije.

“Nekada je nedeljom i utorkom ovde dolazilo više od 100 autobusa kupaca, a sada zaluta jedan ili dva. Ovom nedeljom popusta očekujemo da sve krene na bolje”, rekao je Koničanin.

Direktor Turističke organizacije Novog Pazara Dejan Belojica rekao je novinarima da je cilj njihove inicijative da što više gostiju i turista iz Srbije i regije poseti taj grad.

“Promovisaćemo ovu nedelju popusta van Novog Pazara narednih dana, a sama aktivnost je poslednja nedelja u maju. Ako sve bude kako treba, ova nedelja popusta će biti svake poslednje u mesecu”, rekao je on.

Belojica očekuje da će nakon smirivanja pandemije korona virusa doći do “privrednog buma” i da Novi Pazar treba da zauzme poziciju.

Zamenik gradonačelnika Igor Novović veruje da će ta akcija imati dvostruki efekat i da će se pozitivno odraziti na privredu i turizam Novog Pazara.

“Ovaj grad je godinama unazad bio poznat kao trgovački centar. Situacija sa pandemijom je smanjila taj potencijal i ovim pokušavamo to da vratimo i da naša privreda stane na noge”, rekao je Novović.

indeksonline.rs/Beta

Novi Pazar raspisao konkurs za izbor kandidata za komunalnu miliciju

0
novi-pazar-raspisao-konkurs-za-izbor-kandidata-za-komunalnu-miliciju

NOVI PAZAR – Gradska uprava Novog Pazara raspisala je danas konkurs za izbor 15 kandidata za stručno osposobljavanje za obavljanje poslova komunalnog milicionara, objavio je radio Sto plus.

Pravo prijave na konkurs imaju nezaposleni, punoletni državljani Srbije, sa minimum srednjim obrazovanjem i bar godinu dana rada u struci, koji nisu pravosnažno osudjivani na kaznu zatvora od najmanje šest meseci i ranije nisu dobijali otkaz zbog teže povrede dužnosti.

Kandidati za komunalnu miliciju moraju biti psihofizički sposobni i ne smeju imati bezbednosne smetnje za obavljanje tog posla.

Rok za podnošenje prijava je 15 dana, a nakon konkursa posebno obrazovana komisija pregledaće pristigle prijave i izvršiti selekciju kandidata koji će biti upućeni na lekarski pregled.

Oni koji uspešno prodju lekarski pregled i imaju kompletne prijave, pred komisijom će usmeno polagati test poznavanja zakona o komunalnoj miliciji i veština komunikacije, posle čega će biti izabrano 15 kandidata koji će biti upućeni na obuku, o trošku lokalne samouprave.

Kanidati koji uspešno prodju obuku u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici i dobiju sertifikat za obavljanje poslova komunalnog milicionara imaće pravo da učestvuju na javnom konkursu lokalne samouprave za popunjavanje tih radnih mesta.

Komunalna milicija će imati zadatak da održava komunalni red, sprečava bespravno zauzeće javnih površina, nepropisno parkiranje, kontroliše održavanje čistoće, suzbija nelegalno obavljanje delatnosti, nadzire javni prevoz, štiti životnu sredinu i kulturna dobra, ali i obavlja druge poslove u skladu sa zakonom.

Komunalni milicajci imaće ovlašćenja da gradjane koji krše zakon ili propise upozore, legitimišu, zaustave i pretresu, privremeno oduzmu predmete, ali i da vrše audio i video snimanje, upotrebljavaju sredstva prinude i fizičke snage pomoću palice, sredstava za vezivanje ili raspršivača sa nadražujućim dejstvom.

indeksonline.rs/Beta

Mali: Komunalne investicije u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu

0
mali:-komunalne-investicije-u-novom-pazaru,-sjenici-i-tutinu

BEOGRAD – Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da ova vlast gradi ono što generacije iza nisu uspele da završe, ukazujući da je reč o kanalizacionim mrežam i fabrikama za prečišćavanje otpadnih voda.

Mali je precizirao da će se u Novom Pazaru iz kineskog kredita finansirati izgradnja kanalizacionih mreža i fabrika za prečišćavanje otpadnih voda, ukupne vrednosti 92,3 miliona evra.

“Imate 110 kilometara kanalizacionih cevi vrednosti 45 miliona evra i postrojenje za preradu otpadnih voda u iznosu od 47,3 miliona evra”, rekao je Mali u parlamentu.

Ukupna ulaganja u Sjenici za kanaliozacionu mrežu i postrojenja za preradu otpadnih voda su oko 19 miliona evra, a kada je reč o Tutinu, vrednost 74 kilometra kanalizacionih cevi je 30,3 miliona evra, dok oko 38 miliona evra košta izgradnja četiri postrojenja za preradu otpadnih voda.

U Prijepolju vrednost 60 kilometra kanalizacoinih cevi je 26 miliona evra, dok se 13,3 miliona evra ulaže za dva postrojenja za preradu otpadnih voda.

“Govorim o preliminarnim vrednostima koje su vezane za projekte čija izrada je već u toku. Kako je predsednok obećao, radovi neće stati dok se sve ovo ne potroši i dok se sve ne izgradi”, poručio je Mali u Skupštini Srbije.

Mali je naveo i da će se u trećem ili četvrtom kvartalu graditi regionalni sistem upravljanja otpadom Nova Varoš koji, kako kaže, podrazumeva I Prijepolje i Sjenicu.

“Regionalni sistem pokriva 107.222 stanovnika koji generišu godišnje 26.000 tona komunalnog otpada”, rekao je Mali.

indeksonline.rs

Patronažna služba u vreme pandemije radi bez prekida

0
patronazna-sluzba-u-vreme-pandemije-radi-bez-prekida

Iako  još uvek traje nepovoljna epidemiološka situacija izazvana koronavirusom, Patronažna služba Doma zdravlja radi bez prekida ali pod strogim poštovanjem svih propisanih mera zaštite.

Odlasci patronažnih sestara u porodice gde je novorođenče se ne odlažu ali su organizovani tako da pre odlaska sestra bude testirana a obavlja se i razgovor sa ukućanima kakvo je stanje kod njih da bi svi bili sigurni da je poseta bezbedna za obe strane.

U okviru radnih aktivnosti ove službe spadaju i aktivnosti vezane za školu roditeljstva gde  se predavanja trudnicama održavaju  dva puta nedeljno i tokom pandemije ali pod merama zaštite pa tako u jednoj grupi može biti najviše pet trudnica.

“Mi ćemo i dalje nastaviti da sve naše aktivnosti realizujemo kao da nismo u ovakvoj epidemiološkoj situaciji i trudićemo se da svaki posao odradimo bez odlaganja”, kazala je glavna sestra ove službe, Selma Tutkić.

Inače, patronažna služba vodi računa i o starijim osobama, onim koji imaju više od 65 godina, pa tako idu i njima u kućnu posetu gde obave osnovne preglede u smislu merenja glikemije i krvnog pritiska i na taj način imaju uvid u zdravstveno stanje i ove populacije građana.

B.V.

Biciklistička trka Beograd – Banjaluka: Nermin Ćatović u najjačoj selekciji Srbije

0
biciklisticka-trka-beograd-–-banjaluka:-nermin-catovic-u-najjacoj-selekciji-srbije

Novopazarski biciklista Nermin Ćatović biće u sastavu najjače selekcije Srbije, koju od 22. do 25. aprila očekuje nastup na četvoroetapnoj Međunarodnoj trci Beograd – Banjaluka.

Osim 18-godišnjeg Ćatovića, koji je najmlađi član ekipe, za reprezentaciju Srbije voziće i Dušan Rajović, Marko Danilović, Ognjen Ilić, Stevan Klisurić, Dušan Veselinović i Jovan Divnić.

Prva etapa od Beograda do Šapca na programu je sutra i duga je 96 kilometara.

Trka Beograd – Banjaluka, 15. po redu, ima 2,1 koeficijent Svetske biciklističke unije, a prijavljeno je oko 170 biciklista iz 24 tima.

M. Minić

Vakcinacjia svim vrstama vakcina na svakom punktu i bez prijave

0
vakcinacjia-svim-vrstama-vakcina-na-svakom-punktu-i-bez-prijave

BEOGRAD – Svaki građanin Srbije može da dođe na bilo koji punkt za vakcinaciju i da se vakciniše i to bez zakazivanja – od danas Fajzerovom, a od stura Sputnjik V vakcinom, izjavio je direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović.

Građani od danas, pored prijavljivanja preko portala i kontakt centra, vakcinu mogu da prime na svm punktovima u opštinama i gradovima i bez prijavljivanja, rekao je Jovanović za Tanjug.

Jovanović je pozvao sve građane da dođu da se vakcinišu.

“Nema potrebe da se bilo ko prijavljuje. Svako može da dođe na bilo koji punkt u Srbiji. Naravno, oni koji su se prijavili biće pozvani u narednih nekoliko dana, oni će imati poseban prioritet, imaće svoje termine”, rekao je direktor Kancelarije.

Naglasio je da je to ujedno i poziv za sve lokalne samuprave.

To je, dodaje, poziv gradonačelnicima i predsednicima opština da organizuju dodatne timove za vakcinaciju i mimo punktova.

“Imamo dovoljno vakcina, zadatak za svaku lokalnu samoupravu je da se ode u svako manje mesto, svako selo i zaseok i da se nastavi sa masovnom imunizacijom”, rekao je Jovanović.

indeksonline.rs

Otvorena izložba fotografija “Novi Pazar nekad i sad” autora Asima i Enesa Nikšića

0
otvorena-izlozba-fotografija-“novi-pazar-nekad-i-sad”-autora-asima-i-enesa-niksica

 U okviru obeležavanja Dana grada, na platou ispred zgrade opštine, danas je svečano otvorena izložba fotografija pod nazivom “Novi Pazar nekad i sad” autora Asima i Enesa Nikšića. Izložene su 24 fotografije koje će surađani biti u prilici da vide narednih desetak dana. Podršku organizaciji dala je i novopazarska biblioteka “Dositej Obradović”.

“Ideja za organizovanje ove izložbe proistekla je u sklopu izrade fotomonografije koja govori o Novom Pazaru čiji je autor moj otac Asim Nikšić,  koji je pravio fotografije različitih delova grada i to u periodu ispred i pole 1980.godine a ja sam te iste delove grada fotografisao ali sa tom vremenskom distancom od 40 godina”, kazao je autor izložbe Enes Nikšić. On je zahvalio na srdačnoj podršci i pomoći pri izradi fotografija novopazarskoj biblioteci “Dositej Obradović” a ukupno ih je 24 izloženo.

Kako je pre 40 godina Novi Pazar izgledao prolaznici mogu da vide na fotografijama Asima Nikšića, starijeg autora izložbe koji kaže da mu je fotografisanje grada hobi kojim će nastaviti da se bavi. “Ja posedujem mnogo više fotografija ali moj sin Enes i ja smo odabrali ove 24 koje na neki način najbolje pokazuju kako je naš grad izgledao tada a kako sada i koliko se promenio na bolje”, kazao je Asim Nikšić. On je dodao da mu je drago što će mlađi sugrađani biti u prilici da vide ove fotografije, naročito one koje u to vreme kada su nastale nisu ni bili rođeni.

Fotografije Novog Pazara nekad i sad na platou ispreg Gradske uprave biće izložene narednih desetak dana.

B.V.

Konkurs za bespovratna sredstva

0
konkurs-za-bespovratna-sredstva

NOVI PAZAR – U cilju podsticanja domaćeg preduzetništva i ekonomije zasnovane na znanju i inovacijama, NALED je uz finansijsku podršku kompanije Philip Morris International i u saradnji sa Vladom Srbije kao institucionalnim partnerom, objavio prvi godišnji konkurs u okviru programa StarTech, kroz koji će biti dodeljeno oko milion dolara bespovratnih sredstava za inovacije u poslovanju

Start-up timovi, preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća kroz program mogu od 31. marta do 4. juna 2021. da konkurišu za podršku za razvoj inovacija ili digitalnu transformaciju poslovanja u iznosu od 15.000 do 100.000 dolara.

Sve informacije o uslovima konkursa, načinu prijave i prijavnoj dokumentaciji dostupne su na stranici www.startech.org.rs/konkurs2021

Zainteresovani kandidati mogu se prijaviti i za stručnu podršku u formulisanju biznis plana kao uslova konkursa, do 30. aprila 2021. putem stranice

www.startech.org.rs/prijava-za-strucnu-podrsku.

indeksonline.rs