NOVI PAZAR – Usled posledica izazvanih infekcijom korona virusa u Opštoj bolnici Novi Pazar preminuo je jedan pacijent iz tog grada, dok se na lečenju nalazi još 141 pacijent.
Proteklog dana hospitalizovano je 10 osoba iz Novog Pazara, četiri iz Raške i tri iz Tutina, a otpušteno je 18 pacijenata.
Na respiratorima se nalaze tri, a na kiseoničkoj potpori dva pacijenta
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 158, od kojih se njih 55 javilo prvi put.
U Domu zdravlja urađeno je 55 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je osam pozitivno.
Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korone najavljena za ovu sredu, prema poslednjim informacijama neće biti danas održana.
To je potvrdio i doktor Branislav Tidorović, rekavši za “Novosti” da članovi štaba nisu dobili poziv za sednicu.
Naime, premijerka Srbije Ana Brnabić ranije je izjavila da će se sednica Kriznog štaba za borbu protiv korone verovatno održati u sredu, navodeći da je stalna “borba” sa stučnim delom da se nađe “balans kako bi ekonomija mogla da ide kako treba”.
Podsetimo, epidemiolog Predrag Kon juče je govoreći o mogućnosti popuštanja mera, izjavio da smo još daleko od toga da se potpuno opušteno slave predstojeći praznici. On smatra da na narednoj sednici Kriznog štaba mere koje se odnose na rad ugostiteljskih objekata u zatvorenom neće biti popuštene.
Kako je Kon kazao, ne smatra da treba uvoditi nove mere, već da je potrebno poštovati one koje su na snazi.
KOLUMBUS – Policija u Kolumbusu, glavnom gradu američke države Ohajo, ubila je 16-godišnju Afroamerikanku nakon intervencije po prijavi da je nožem nasrnula na dve devojke, prenosi Rojters.
Članovi porodice identifikovali su ubijenu devojku kao Makiju Brajant, staru 16 godina.
Hejzel Brajant, žena koju je “Kolumbus Dispeč” identifikovao kao devojčicinu tetku, rekla je za taj list da je tinejdžerka živela u hraniteljskom domu i da je tragičnom događaju prethodila njena svađa sa nekim u ovoj ustanovi.
Policijski snimak pokazuje haotičnu scenu na travnjaku ispred kuće, jednu devojku kako zamahuje nožem na drugu, koja je pala na leđa, da bi zatim krenula na drugu devojku, koja se srušila na parkirana kola. Policajac je tada otvorio vatru.
Hejzel Brajant tvrdi da je njena nećaka bacila nož koji imala u ruci pre nego što ju je policajac više puta ustrelio.
Lokalni mediji su izvestili da se grupa demonstranata okupila u blizini kuće u jugoistočnom predgrađu Kolumbusa gde se dogodila pucnjava.
Gradonačelnik Kolumbusa Endrju Ginter potvrdio je pucnjavu i saopštio na Tviteru da je jedna mlada žena tragično izgubila život.
On je rekao da su policajci na telu imali kamere koje su snimile incident i zamolio za strpljenje pošto je Biro za kriminalističku istragu iz Ohaja (BCI) otvorio istragu, nakon čega će se znati više detalja o slučaju.
KOTOR – Slobodan Kašćelan, koji je u policijskoj evidenciji označen kao vođa tzv. kavačkog kriminalnog klana, uhapšen je u Kotoru, prenose danas podgorički mediji.
Uprava policije nije potvrdila ovo hapšenje.
Pozivajući se na svoja saznanja, Vijesti pišu da je Kašćelan uhapšen sinoć zbog sumnje da je organizovao kriminalnu grupu, koja je počinila i planirala više teških krivičnih dela, za koje je zaprećena kazna i do 40 godina zatvora,
Uhapšene su, dodaje se, još najmanje četiri osobe, od kojih je jedan priveden u Pljevljima.
Kašćelan je navodno jedan od vođa kavačkog kriminalnog klana kao i Rodoje Zvicer.
Kašćelan se inače, sa slobode brani od optužbi da je izvršio krivično delo – zelenašenje.
Takva odluka doneta je krajem 2019. godine, nakon što je sud prihvatio jemstvo u iznosu nešto više od 500.000 evra u protiv vrednosti nekretnina.
Kašćelan je optužen za zelenaštvo izvršeno na organizovan način, iako mu Specijalno državno tužilaštvo na teret stavljalo i teža krivična dela.
Kašćelan je krajem juna 2016. godine bio ranjen u Novom Sadu, a nedavo je, kako je ranije saopšteno, policija sprečila njegovo ubistvo.
Njegova likvidacija je navodno planirana za 22. januar, kada je blindiranim automobilom dolazio na suđenje u Viši sud u Podgorici.
Kašćelan je tog dana trebalo da bude napadnut na jednom od semafora u Podgorici dok se nalazio u automobilu – plan kriminalne grupe bio je da aktiviraju improvizovanu eksplozivnu napravu, koju bi postavili tako što bi motociklom prišli njegovom vozilu i magnetom je prikačili.
Tada je saopšteno da je policija sprečila ubistvo Kašćelana tokom pokušaja izvršenja tog krivičnog dela.
NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru zaplenili su 7.500 paklica cigareta čija se vrednost procenjuje na oko dva miliona dinara.
Po nalogu nadležnog tužilaštva, protiv dvadesetpetogodišnjeg muškarca podneće krivičnu prijavu, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen promet akciznih proizvoda.
Policija je cigarete bez akciznih markica i potrebne dokumentacije pronašla u garaži osumnjičenog u okolini Novog Pazara.
Cigarete koje su, kako se sumnja, bile namenjene daljoj prodaji, biće predate Poreskoj policiji.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je sednicu Kriznog štaba, koja treba da se održi danas, a na kojoj će biti reči o epidemiološkoj situaciji u zemlji.
Na pitanje da li će govoriti o potencijalnom ublažavanju mera, Lončar je zamolio medije da ne insistiraju unapred na tome da se priča šta će se dogoditi.
– Nemojte insistirati, dovodite ljude iz Kriznog štaba u nezgodnu situaciju, onda oni daju neku izjavu i zbunjuju se građani. Nemojte unapred da pričamo šta će biti.
Zlatibor Lončar
Na osnovu analize situacije popuštaće se mere. Ništa ne može da se predvidi, to nas je uostalom korona i naučila – naglasio je ministar.
Takođe, Lončar je naveo da se na sednicama Kriznog štaba razgovara o svim relevntnim činjenicama i brojevima kako bi se procenila situacija, ali i zaštitio zdravstveni sistem, zdravlje ljudi, funkcionisanje privrede i ekonomije.
NOVI PAZAR – Direktorka Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Sebija Izetbegović zahvalila se na Povelji koja je danas povodom Dana Grada zbog pomoći Novom Pazaru u borbi sa pandemijom koronavirusa dodijeljena ovoj zdravstvenoj ustanovi.
– Bila nam je čast pomoći građanima u Novom Pazaru. Pomoći kolegama iz Srbije takođe. Hvala za Povelju dragi naši iz Sandžaka. Uvek smo tu za vas – poručila je direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović.
Podsećamo, Novi Pazar je danas obeležio 560. godišnjicu otkad je Isa-beg Isaković 1461. godine postavio temelje grada na obalama reka Raške i Jošanice i tim povodom su uručena najveća priznanja Grada, ustanovama i pojedincima iz zemlje i regiona.
Među ovogodišnjim laureatima su klinički centri u Sarajevu i Tuzli, zbog, kako je obrazložio prvi čovjek Novog Pazara Nihat Biševac, izuzetnog doprinosa u borbi protiv koronavirusa tokom leta protekle godine u Novom Pazaru.
Čestitku povodom Dana grada uputili su predsjednik Opštine Prijepolje, Vladimir Babić i predsjednik SO Prijepolje, Izudin Šantić.
”Poštovani gradonačelniče, Novi Pazar grad širokog srca, divne energije i dobrih ljudi, prepoznat je kao sredina velikih potencijala i otvorenih mogućnosti. Uz srdačne želje za budućnost i nastavak razvoja Vašeg grada, upućujemo Vam srdačne čestitke povodom 20. aprila Dana grada Novog Pazara. Vjerujemo da će prijateljstvo Prijepolja i Novog Pazara biti još snažnije i istrajnije u godinama koje dolaze” navodi se u čestitki predsjednika Opštine Prijepolje, Vladimira Babića i predsednika SO Prijepolje, Izudina Šantića.
NOVI PAZAR – Odlukom Skupštine grada, a na predlog gradonačelnika Nihata Biševca povelje grada dodeljene su Vojnomedicinskoj akademiji – za izuzetan doprinos borbi protiv korone, Kliničkom centru Kragujevac – za izuzetan doprinos borbi protiv korone, Kliničkom centru Tuzla – za izuzetan doprinos borbi protiv korone, Kliničkom centru Sarajevo – za izuzetan doprinos borbi protiv korone.
Osim povelja biće dodeljene i plakete pojedincima i to Tatjani Petrović – za iskazanu humanost u borbi protiv korone, Ramizu Etemoviću – za izuzetan doprinos razvoju novinarstva u Novom Pazaru, Ivanu Milojeviću – za iskazanu humanost i hrabrost, Šabanu Šarekenpiću – za izuzetan doprinos umetničkom stvaralaštvu, Asimu Nikšiću – za izuzetan doprinos očuvanju tradicije Novog Pazara, Emiri Dubarić – za izuzetan doprinos u obrazovanju.
Posthumno nagrade će dobiti i Dragica Premović Aleksić – za izuzetan doprinos očuvanju kulturno – istorijskog nasleđa Novog Pazara i Ešref Džanefendić – za izuzetan doprinos umetnosti i kulturi Novog Pazara.