Čestitku povodom Dana grada uputio je zamenik gradonačelnika Igor Novović.
“Poštovani sugrađani i sugrađanke, dragi moji Novopazarci, neka nam svima bude srećan 560. rođendan našem voljenom gradu!
U dosadašnjem radu je uloženo mnogo truda i ljubavi da bi se grad što bolje pozicionirao na industrijskoj, turističkoj i privrednoj mapi Srbije. I nećemo stati tu. Odlučno i požrtvovano idemo dalje.
U narednom periodu ćemo se još bolje, još jače i još više zalagati da Novi Pazar bude privlačan za ulaganje i stranim i domaćim investitorima, da turistička ponuda privuče što veći broj posetilaca, da deca imaju zdravije mesto za odrastanje i srećnije detinjstvo i da međusobnim poštovanjem budemo primer kako se brišu različitosti kada je cilj kojem stremimo plemenit i opštekoristan.”
Znatno skromnije nego prethodnih godina, zbog pandemije, organizovana je i svečana akademija, na kojoj su dodeljena najveća priznanja Grada Novog Pazara.
Uručene su povelje i plakete institucijama i pojedincima.
„Ove godine Dan grada obeležavamo u drugačijim okolnostima zbog pandemije koronavirusa, koja je promenila celi svet. Prethodna godina je bila veoma teška. Jedna od najtežih u novijoj istoriji našeg grada. Ali, je pokazana jedna neviđena solidarnost, iznedrila je nove junake, pre svega zdravstvene radnike, njihovo pomoćno osoblje, koji su bili pravi heroji. Kao i svake, i ove godine smo dodelili povelje i plakete insitucijama i pojedincima, koji su se istakli u protekloj godini“, kazao je gradonačelnik Nihat Biševac.
On je podsetio da je Grad Novi Pazar sa simboličnih 10 hiljada dinara nagradio sve zdravstvene radnike, koji su bili u crvenim zonama.
Zahvalio se svima koji su dali doprinos da Novi Pazara izađe iz teške situacije počev od Vlade Srbije, preko republika iz okruženja, Turske… ali posebno se zahvalio dijaspori i podsetio da će jedan od trgova u centru grada nositi ime Trg sandžačke dijaspore, u znak zahvalnosti za sve što iseljenici iz ovog kraja čine za Novi Pazar.
Povelje Grada Novog Pazara dodeljene su za izuzetan doprinos u borbi protiv korone Vojnomedicinskoj akademiji i kliničkim centrima u Kragujevcu, Tuzli i Sarajevu.
“Združenim snagama je naša bolnica počela da radi 6. jula ujutru, kada smo o tome obavestili našeg vrhovnog komandanta, sa sto posteljnih mesta za najteže pacijente u poljskim uslovima. Ono što sam od februara do jula mogao da vidim… koliki su to samo napori naših lekara bili. Ovde smo doživeli jedno ogromno gostoprimstvo, po čemu su Novi Pazar i Sandžak prepoznatljivi”, prisetio se pukovnik prof. dr Miljojko Janošević, sa Vojnomedicinske akademije.
Zbog veoma teške epidemiološke situacije u Bosni i Hercegovini priznanja će predstavnicima kliničkih centara iz Tuzle i Sarajevo biti naknadno uručena. Čestitke Novom Pazaru uputili su video porukama lekari koji su bili u prvim borbenim redovima, i kojima nije bilo teško da ovom gradu priteknu u pomoć.
“I u vreme korone i nakon nje imate punu podršku Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu”, kazao je dr Slobodan Milisavljević, koji je tokom pandemije u Novom Pazaru proveo značajno vreme sa svojim kolegama.
Osim povelja dodeljene su i plakete pojedincima. Doktorki Tatjani Tanji Petrović iz Kraljeva za iskazanu humanost u borbi protiv korone. Ona je Novom Pazaru pritekla u pomoć kada je bilo najteže, ali i nedavno kada je veliki broj anesteziologa ispao iz redova zbog zaraze. Zbog njenog požrtvovanja u više zdravstvenih ustanova u Srbiji zovu je kovid kraljicom, a ona kaže da joj je Novi Pazar ostao najdraži grad.
Plakete su uručene i Ramizu Etemoviću za izuzetan doprinos razvoju novinarstva u Novom Pazaru, Ivanu Milojeviću za iskazanu humanost i hrabrost, Šabanu Šarekenpiću za izuzetan doprinos umetničkom stvaralaštvu, Asimu Nikšiću za izuzetan doprinos očuvanju tradicije Novog Pazar, Emiri Dubarić za izuzetan doprinos u obrazovanju , porodicama Dragice Premović Aleksić, koja je posthumno nagrađena za izuzetan doprinos očuvanju kulturno – istorijskog nasleđa Novog Pazara i Ešrefa Džanefendića koji je posthumno nagrađen za izuzetan doprinos umetnosti i kulturi Novog Pazara.
“U ime svih dobitnika ovih plaketa želim da se zahvalim građanima Novog Pazara, pre svega, na izuzetnoj ljubavi i podršci kroz sve ove teške dane koje smo mi svi zajedno prošli. Posebno mislim na prošlu godinu. I moram da kažem da ste vi deo naših srca, kao što ćemo i mi nadam se ostati deo vaših”, kazala je anasteziolog dr Tanja Petrović, koja se zahvalila u ime dobitnika plaketa.
Novi Pazar je danas povodom Dana grada 13. put bio domaćin takmičenja “Brzinom do zvezda”, koje je okupilo više od 150 učenika osnovnih škola iz Novog Pazara, Raške i Sjenice.
U organizaciji Srpskog atletskog saveza, Grada Novog Pazara, gradskog Sportskog saveza i ovdašnjeg atletskog kluba, na novopazarskom Atletskom stadionu trčali su učenici i učenice trećih i četvrtih razreda osnovnih škola.
Oni su prošli put od kvalifikacije do finala, a nadmetali su se na deonici od 60 metara.
Najbrža među devojčicama bila je Belma Kolašinac iz škole “Rifat Burdžović Tršo”, dok je kod dečaka trijumfovao Ali Hasanović, koji je učenik škole “Ćamil Sijarić”.
Ekipno, najbolja u obe konkurencije bila je škola “Rifat Burdžović Tršo”.
Atletska priredba “Brzinom do zvezda” pokrenuta je 2007. godine na teritoriji više gradova i opština u Srbiji, a Novi Pazar je kao rekorder po broju održanih takmičenja među onima koji su na najbolji način očuvali tu manifestaciju.
NOVI PAZAR – Predsednica Skupštine grada Novog Pazara, Anela Halilović Šemsović, čestitalajr Dan grada Novog Pazara svim svojim sugrađanima.
“Ovo je čaršija koja ima dušu, grad koji ima lepu tradiciju, ali je pre svega grad dobrih, vrednih I čestitih ljudi. Nada svih nas su mladi u koje mnogo ulažemo, da smo živi i zdravi”, rekla je predsednica Skupštine Anela Šemsović Halilović na svečanoj sednici Skupštine Novog Pazara.
Humanitarna organizacija Hasene organizovala je likovni konkurs pod nazivom “Kako izgleda tvoj ramazan” na kojem su učešće uzela deca uzrasta od 6 do 12 godina. Najbolja tri rada nagrađena su novčano a ostala deca dobila su prigodne poklone.
Dženana Redžić iz kreativne radionice “Mravko” kaže da je zadovoljna kako je ovo likovno takmičenje proteklo i zahvalila je žiriju koji nije imao nimalo lak zadatak jer su deca zaista bila kreativna, a ispred humanitarne organizacije “Hasene” , Dženana Ibrahimović zahvalila je svim učesnicima kao i njihovim roditeljima koji su podržali ovu manifestaciju i najavila da će ona postati tradicija.
Prvu nagradu, i to zasluženu, osvojila je jedanaestogodišnja Sibel Ateš koja kaže da je zadovoljna svojim učešćem i kako je uspela da na papir prenese svoje viđenje meseca ramazana.
Čestitku povodom Dana grada uputio je prvi čovjek Novog Pazara, Nihat Biševac.
“Srećan 560. rođendan našeg voljenog grada. Želim da nastavimo da ga gradimo i stvaramo bolju budućnost za generacije koje dolaze. Svim građanima Novog Pazara i Pazarcima u dijaspori želim srećan Dan grada”, naveo je Biševac.
PRIJEPOLJE – Dve osobe uhapšene su, a protiv jedne će biti podneta krivična prijava, zbog sumnje da su malverzacijama oštetili „EPS distribuciju“ za 1,5 miliona dinara.
Uhapšeni su S. R. (35) i Dž. S. (52), zaposleni u “EPS distribucija” Pogon u Prijepolju, zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj, saopšteno je iz MUP-a.
Sumnja se da S. R. i Dž. S. u oktobru 2017. prilikom kontrole potrošnje struje jednog privrednog društva nisu sačinili zapisnik o neovlašćenoj potrošnji čime su postupili suprotno zakonu.
Takođe, Dž.S. se tereti da tada nije izdao nalog da se navedeno privredno društvo isključi sa distributivnog sistema, niti da im se uruči obračun neovlašćene potrošnje.
Osumnjičeni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.
BEOGRAD – Najnoviji podaci Vlade Srbije pokazuju da se nastavlja pad u broju novoobolelih u Srbiji, pošto ih je procentualno u poslednja 24 sata zabeleženo 11 odsto manje u odnosu na utorak pre skoro mesec dana.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji je u poslednja 24 sata potvrđeno 2.965 novih slučajeva korona virusa, na osnovu 15.562 testiranih uzoraka, a preminule su 32 osobe.
To znači da je procentualno, na osnovu broja testiranih, registrovano 19 odsto pozitivnih slučajeva, dok je taj broj pre skoro mesec dana, tačnije 23. marta, iznosio 30,1 odsto, tačnije tada je zabeleženo 5.475 slučajeva, na osnovu 18.158 testiranih.
Broj novoobolelih opao je i u odnosu na protekli utorak, 13. aprila, kada je zabeleženo 3.572 novih slučajeva, na osnovu 16.116 testiranih, odnosno 22,1 odsto.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, na respiratoru se nalazi 219 osoba, a ukupno je na bolničkom lečenju 6.512 pacijent.
Od početka pandemije, u Srbiji su registrovana 667.937 slučajeva korona virusa, a od posledica infekcije preminulo je 6.058 osoba.
NOVI PAZAR – Predsednik Mešihata IZ Sandžaka i muftija sandžački Senad ef. Halitović uputio je čestitku povodom 20. aprila – Dana grada Novog Pazara.
“Poštovani gradonačelniče Biševac, primite moje iskrene čestitke povodom 20. aprila – Dana grada Novog Pazara. Grad Novi Pazar danas obeležava 560 godina svog postojanja i moje su iskrene želje i dove da Allah Milostivi učiniti ovaj grad prosperitetnim i sigurnim od bilo kakvih nevolja. Novi Pazar je kao ekonomski, politički i kulturni centar Sandžaka dugo vremena i simbol suživota više vera koje stotinama godina žive zajedno u slozi i miru. Verujem da će naš grad ostati takav i u godinama i decenijama koje dolaze. Posebna je radost što ovaj dan obeležavamo tokom mubarek meseca Ramazana i što naš grad živi posebnim životom ovih mesec dana. Svim građanima Novog Pazara želim još puno godina uspeha, berićeta i Božijih blagodati” – poručio je Halitović.
I predsednica Skupštine grada Anela Halilović Šemsović je čestitala Dan grada.
“Ovo je čaršija koja ima dušu, grad koji ima lepu tradiciju, ali je pre svega grad dobrih, vrednih I čestitih ljudi. Nada svih nas su mladi u koje mnogo ulažemo, da smo živi i zdravi”, rekla je predsednica Skupštine Anela Šemsović Halilović na svečanoj sednici Skupštine Novog Pazara.