Predsednik Srbije Aleksandar Vučcić izjavio je da će mere protiv pandemije biti ublažene prvog dana kada se za to steknu uslovi i kada epidemiolozi budu saglasni sa tim.
“Pustite Krizni štab da radi svoj posao”, poručio je Vučić odgovarajući na pitanja novinara i dodao da su za njega “najvažniji ljudski životi, a ne da se kao neki političari neodgovorno dodvoravaju narodu zbog jeftinih političkih poena”.
Vučić je kazao da ima utisak da lagano padaju brojevi zaraženih u Beogradu i napomenuo da je teško izboriti se sa novim sojevima virusa, koji su infektivniji i smrtnosniji.
“Ja sam za to da slušamo struku, a ne da li će neko da se svidi narodu”, naglasio je Vučić tokom obilaska gradilišta Moravskog koridora i dodao da je za njega najvažnije da se spase makar i jedan ljudski život.
Dodao je da Srbija ima najblaže mere, pošto je svuda, od Austrije, Nemačke i Italije sve zatvoreno.
Predsednik je istakao da je najvažnije da prvo počnu da padaju brojevi i da će onda mere biti popuštene, kao i da to nije politička odluka.
Građani Srbije će ove godine moći na letovanje u Grčkoj uz potvrdu da su vakcinisani bilo kojom vakcinom ili uz negativan PCR ili brzi test, a grčke granice će za naše turiste biti otvorene najverovatnije već sredinom aprila, iako sezona zvanično počinje 14. maja, rekli su danas u Beogradu ministri turizma Srbije i Grčke, Tatjana Matić i Haris Teoharis.
Za tri dana, u četvrtak, subotu i nedelju, vakcinisano je više od 22.000 stranaca, koji su došli ili na poziv Privredne komore Srbije ili su se sami prijavili preko portala elektronske uprave, izjavio je direktor Kancelarije za IT i e upravu Mihailo Jovanović.
On je na RTS-u rekao da je time Srbija održala čas humanosti i solidarnosti.
Naveo je da su se stranci vakcinisali Astra Zenekinom vakcinom.
Jovanović kaže da su se u subotu stvorili redovi za vakcinaciju zbog dolaska stranaca, jer su stranci koji su pozvani došli svi zajedno u istom trenutku ujutro.
„Zato se napravila gužva, da su poštovali poziv i vreme koje smo im dali, sigurno ne bi bilo gužve. Juče je bilo mnogo bolje u Beogradu”, rekao je Jovanović, preneo je Tanjug.
Naveo je da je odmah u subotu upućena poruka regionu da svi stranci koji nisu pozvani, ne dolaze i da se prethodno prijave preko portala e uprave i da će biti pozvani.
„Vakcinacija stranaca ni u kojoj meri nije omela vakcinaciju naših državljana, jer je u istom ovom periodu vakcinisano više od 28.000 naših građana, vakcinom Sputnjik, Sinofarm i Fajzer”, rekao je Jovanović.
Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 585.506 osoba, a zabeleženo je 5.190 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs.
10:35
Još 98 pozitivnih u Pčinjskom okrugu
Prema najnovijim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije u Vranju, od 241 uzorka iz Pčinjskog okruga, koliko je testirano prethodnog dana, 98 je pozitivno na koronavirus.
Od ovog broja 57 je iz Vranja, po 10 iz Surdulice i Bosilegrada, 9 iz Vladičinog Hana, 8 iz Preševa i 4 iz Bujanovca.
U kovid ambulanti u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljeno je 206 pregleda, od kojih je 104 broj prvih pregleda. Uzorkovana je krv kod 113 pacijenata i sačinjeno 75 RTG pluća. Dijagnostikovana je bronhopneumonija kod 25 pacijenata.
U kovid bolnicama Zdravstvenog centra Vranje hospitalizovano je 168 pacijenata. Od tog broja 158 je pozitivno na koronavirus i isto toliko ima bronhopneumoniju.
Na kiseoniku je 86 pacijenata. Na bolničko lečenje primljeno je 13 pacijenata, a otpušteno sedam. Trenutno su u kovid bolnicama u Vranju četiri slobodne postelje.
09:45
Čadež za RTS: Vakcinisano 8.500 privrednika iz regiona
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je tokom proteklog vikenda vakcinisano 8.500 privrednika iz regiona.
Dodao je da će se danas i sutra u Srbiji vakcinisati još privrednika iz regiona.
“Razgovaramo o budućim akcijama sa Vladom, polazimo od zajedničkog interesa, jedni bez drugih ne možemo da radimo”, napomenuo je predsednik PKS.
09:03
Nenad Lakić iz Komunalne milicije u Beogradu kaže da je tokom vikend kontrolisano više od 900 ugostiteljskih i privrednih subjekata, od kojih je pet zatvoreno jer su radili suprotno zakonu.
“U jednom slučaju izrekli smo kaznu od 300.000 dinara, plus 50.000 za pravno lice, u drugom slučaju 150.000 za preduzetnika, a u tri slučaja objekti su imali probleme sa dokumentacijom”, naveo je Lakić za RTS.
Kada milicajci izađu na teren, oni koji krše zakon odmah se kažnjavaju, nema opomene pošto je reč o prekršanoj radnji koja je učinjena.
Dodaje da je na Čukarici, po prijavi građana, razbijena korona žurka sa 100 ljudi.
“Na osnovu naloga dežurnog tužioca ušao je MUP u lokal i obezbedio da možemo da radimo, preko 80 naloga napisano za goste objekta”, napomenuo je Lakić.
09:02
Brnabić: Sednica Kriznog štaba nikad nije ni bila zakazana za danas
Premijerka Srbija Ana Brnabić izjavila je da danas neće biti sednice Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa, jer “nikad nije bila ni zakazana”.
To su spekulacije u medijima, rekla je Brnabićeva u gostovanju na televiziji Hepi.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je u subotu da će Kriznom štabu u ponedeljak predložiti otvaranje ugostiteljskih objekata.
08:17
Ašanin: Popunjeni kapaciteti Infektivne klinike, u Batajnici 900 pacijenata
I dalje je ozbiljna situacija kada je reč o prijemu kovid pacijenata u bolnicama Kliničkog centra Srbije.
“Imamo veliki broj pregleda, oko 250 za 24 sata u trijažnom centru Infektivne klinike. U kovid bolnici u Batajnici dnevno imamo i po 83 prijema a u toj bolnici se na lečenju nalazi 900 pacijenata. Od toga su 102 pacijenta na intezibnoj nezi dok je 58 intuburano. Bolnički kapaciteti Infektivne klinike su takođe popunjeni i tamo imamo 100 hospitalizovanih”, rekao je za RTS direktor KCS Milika Ašanin.
Prema njegovim rečima u ovom talasu ima više pacijenata sa težom kliničkom slikom koji ostaju na bolničkom lečenju duže.
Istovremeno i dalje traju radovi na renoviranju zgrade poliklinike i izgradnji nove zgrade KCS ali ni kovid ni radovi nisu smanjili rad sa ne-kovid pacijentima.
“Od marta do marta 2020-2021. godine smo u Poliklinici imali oko 350.000 ambulantnih ili dijagnostičkih procedura a 26.000 pacijenata je primilo terapiju preko dnevnih bolnica”, rekao je Ašanin.
Od 1.aprila zatvara se poliklinički rad u KCS ali, kako kaže Ašanin, biće zadržan isti obim rada i sve organizacione jedinice biće razmešteni po drugim objektima u okviru KCS. Biće izmešteno sve osim labaratorije “Vatreno oko”, pet skener centra, interventne radiologije, angio-sala i centralne biohemije i labaratorije za mikrobiologiju.
08:11
U Kosovskoj Mitrovici 109 pacijenata na bolničkom lečenju
Žitelji srpskih sredina na Kosovu i Metohiji se vakcinišu cepivima koje je obezbedila Vlada Srbije. Prvu dozu dobilo je oko 13.000 ljudi, a drugu dozu vakcine primilo 11.000 osoba.
Upravnik bolnice u Kosovskoj Mitrovici Danica Radomirović rekla je za RTS da se poslednjih dana beleži porast broja pozitivnih slučajeva, kako u toj bolnici, tako i u celoj Srbiji.
“Međutim, za vikend se broj pacijenata ovde kod nas malo smanjio. Bilo bi lepo da bude to tako i u daljem periodu, međutim, nije to obećavajuće, jer znamo da se za vikend manji broj ljudi i testira, tako da ćemo videti kako će biti u narednom periodu”, istakla je Danica Radomirović.
Dodala je da se u kovid bolnici u Kosovskoj Mitrovici nalazi 109 pacijenata, od čega je 45 pacijenata na kiseoničnoj potpori.
“Na respiratoru imamo jednog pacijenta, tako da je manji broj u odnosu na prethodni period koji smo imali. Nešto manji. Videćemo kako će biti u narednom periodu”, naglasila je Radomirovićeva.
Ocenila je da je uzrok smanjenju broja zaraženih to što se ljudi malo bolje ponašaju, ali i zbog vakcinacije.
Danica Radomirović je istakla da su za građane dostupne sve četiri vakcine.
“Zahvaljujući Vladi Republike Srbije i Ministarstvu zdravlja raspolažemo potpuno svim raspoloživim sredstvima, što se tiče lekova, što se tiče opreme i svega. Sve ono što je dostupno i u ostalim centrima”, kazala je Radomirovićeva.
07:32
U leskovačkoj bolnici 175 pacijenata
Dr Nebojša Dimitrijević, direktor Opšte bolnice Leskovac, kaže za RTS da je na lečenju trenutno 175 pacijenata, a 85 odsto njih zahteva kiseonik.
“Jako težak vikend za nama, imali smo preko 70 prijema i toliko otpusta, u jednom trenutku pretilo je da nećemo imati više mesta, pa smo slali i za Kruševac”, navodi Dimitrijević.
Urologija je sada prazna, pa ima još mesta za prijem, naveo je direktor bolnice u Leskovcu.
“Teška je slika, virus se brzo širi, imamo cele porodice ovde, apel da se poštuju mere jer smo na ivici izdržljivosti, vakcinacija i ništa drugo”, naglasio je dr Nebojša Dimitrijević.
U Leskovcu je do sada tako više od 40.000 doza vakcina, a drugu dozu primilo je 17.000 građana.
06:00
U Srbiji 6.967 hospitalizovanih pacijenata
U zemlji je zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 6.967 hospitalizovanih pacijenata, dok se 269 osoba nalazi na respiratorima.
Prema poslednjem preseku, još 39 pacijenata preminula su od kovida 19. Koronavirus je registrovan kod još 3.889 osoba, od 11.442 testirana.
Na bolničkom lečenju skoro 7.000 ljudi
Na bolničkom lečenju skoro 7.000 ljudi
U ovom trenutku koronavirus se najbrže širi u Estoniji, Češkoj, Mađarskoj i Srbiji, rekao je za Radio Beograd 1 direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji dr Marijan Ivanuša.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek ocenio je da u Srbiji pod hitno mora da se menja kontrola sprovođenja mera za suzbijanje koronavirusa.
“Možemo mi donositi kakve god hoćemo mere, ali ako nema dobre kontrole, onda nam to ništa ne vredi”, ukazao je Đerlek.
Preko 1.540.000 građana Srbije se do sada prijavilo preko portala E-uprave za vakcinaciju, rekao je za RTS direktor Kancelarije za E-Upravu Mihajlo Jovanović.
Imunolog Miloš Marković objasnio je za RTS da posle preležanog kovida 19 ima smisla meriti nivo antitela samo u dva slučaja, a da nakon vakcinacije to nema nikakvog smisla.
Rekao je da se, što se tiče vakcinacije, mora dostići kritična masa kako bi se to osetilo na broju zaraženih, i očekuje da će se to desiti u sledećim mesecima.
Sve vakcine će biti prihvaćene za ulazak u Grčku i oni koji su imunizovani biće usmereni u zelenu traku na granici, čime bi se gužve smanjile. Onima koji ne budu imali potvrdu o vakcinaciji, biće potreban negativan PCR test ili antigenski test. Ministar turizma Grčke Haris Teoharis, koji je u poseti Beogradu, i srpska ministarka Tatjana Matić naveli su da kada se kaže da će biti prihvaćene sve vakcine, misli se i na kinesku i rusku, pored onih koje su već prihvaćene u Evropskoj Uniji. Turistička sezona kreće 14. maja, odnosno tada se otvaraju granice”, rekao je Teoharis.
Postoji mogućnost da zemlje koje imaju uspeh u imunizaciji, kao što je Srbija, budu uključene u naš pilot projekat gde ćemo možda pustiti njihove turiste i u aprilu. Ali to zavisi od zdravstvene situacije, dodao je Teoharis.
Za decu stariju od 10 godina biće obavezan PCR test, dok za mlađe nije potreban.
Ministarka trgovine turizma i telekomunikacija Tatjana Matić i Teoharis potpisali su u Beogradu Zajedničku izjavu o saradnji dva ministarstva tokom i posle pandemije.
Prema rečima ministarke turizma Srbije cilj je da se građanima Srbije omogući ulazak u Grčku i da se međusobno priznaju digitalni sertifikati i naglasila je da se nada će to uskoro I da se dogodi, odnosno da će turisti iz Srbije uskoro moći da uđu u Grčku.
Ministar turizma Grčke istakao je da se Srbija i Grčka zajedno bore da se turistička industrija što pre povrati i ovaj potpis, prema njegovim rečima, potpis je prijateljstva.
Dogovor koji je najavljen, u dogovoru sa premijerom Grčke, jeste da ćemo uspeti da dođemo do jedinstvenog uverenja koje će moći da potvrdi da li je neko vakcinisan i negativan na virus.
„Naše zemlje uspele su da ostvare uspehe u pogledu imunizacije, ali moram da istaknem da je Srbija imala više uspeha od nas“, istakao je ministar Teoharis.
U Grčkoj će turistički radnici biti vakcinisani nakon prioritetnih grupa, u maju, pre otvaranja granica.
Na poziv ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije, Tatjane Matić, predstavnike Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije HORES, direktora, dr Georgi Genova i predsednika Upravnog odbora, Aleksandra Vasilijevića primila je danas u sedištu ministarstva.
Kao su iz Horesa rekli za Kurir, na sastanku je usaglašeno da je izuzetno važno da se zaposlenima u sektoru ugostiteljstva i turizma prioritetno omogući imunizacija.
Konstatovano je da je, na zahtev domaćih, stranih turista i ostalih korisnika ugostiteljskih usluga, važno da pružaoci usluga, odnosno zaposleni u hotelima i restoranima budu vakcinisani, čime ce biti potencijalni gosti sigurni da ce im uslugu pružiti, ne samo u čistom i sigurnom objektu, već i da ce to činiti zaposleni, koji su prošli kroz proces imunizacije.
– HORES smatra da postoji znacajno interesovanje za imunizaciju, dok jedan broj zaposlenih, koji se još uvek nije odlucio za imunizaciju, spreman je da se konsultuje sa zdravestvenim radnicima. HORES planira da, u okviru projekta „EU za tebe – za kulturno naslede i turizam”, kroz obuke „Cisto i sigurno” omoguci zaposlenima da se neposredno informišu o imunizaciji od strane zdravstvenih radnika. HORES ce nastaviti kampanju za vakcinaciju zaposlenih u ugostiteljstvu, kako bi, što pre, otpocela normalizacija rada ugostiteljskog sektora – istako je dr Georgi Genov, direktor HORES-a za Kurir.
HORES je još jednom pozvao nadležne da omoguće prioritetnu vakcinaciju zaposlenih u ugostiteljstvu, što bi omogućilo izglede da se ovog leta uživaju, u preko potrebnom odmoru.
Mere uvedene u cilju suzbijanja pandemije virusa korona ostaju na snazi do daljnjeg, imajući u vidu da danas neće biti održana sednica Kriznog štaba.
Kako je jutros izjavila predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, sednica nije bila ni planirana.
– Nemamo danas sednicu Kriznog štaba, nije ni bila zakazana, niti je trebalo da bude danas – rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić na televiziji Hepi.
Dodala je i da je situacija je teška, a ono što nas je spasilo i spašava nas su vakcine.
– U ovom trenutku je oko 25 odsto punoletnog stanovništva primilo prvu dozu vakcine, nisu zaštićeni ali su na tom putu. Revakcinisanih imamo 16 odsto. Da nismo išli ovako dobro sa vakcinacijom ovi brojevi zaraženih bi išli i na više od 10.000 zaraženih – Brnabić.
U Sandžaku tokom dana promenljivo oblačno sa sunčanim periodima. Jutarnja temperatura od jedan do šest stepeni, najviša dnevna od 14 do 18.
U Novom Pazaru umereno oblačno vreme uz povremene sunčane intervale. Minimalna temperature kretaće se oko 3, maksimalna dnevna oko 14 stepeni celzijusa.
PARIZ – Lekari na odeljenjima intenizivne nege u Parizu upozorili su da bi porast broja novozaraženih korona virusom uskoro mogao da dovede u pitanje njihove kapacitete da se brinu o pacijentima u bolnicama, što bi moglo da ih dovede u situaciju da biraju kojeg će pacijenta da spasavaju.
Sumorna upozorenja objavljena su danas u novinama ””Žurnal di dimanš””, a potpisalo ih je nekoliko desetina lekara iz Pariza, prenosi AP.
Doktori iz 41 pariske bolnice su u tekstu naveli da nikada nisu bili u takvoj situaciji, čak ni tokom terorističkih napada u francuskoj prestonici, od kojih se najgori dogodio 2015. kodine kada su islamski ekstremisti ubili 130 ljudi i preplavili odeljenja intenzivne nege ranjenima.
Lekari predviđaju da mekša nova ograničenja uvedena ovog meseca u Parizu i nekim drugim delovima Francuske neće brzo staviti epidemiju pod kontrolu.
Upozorili su da bolnički resursi neće moći da idu u korak sa potrebama, prisiljavajući ih da praktikuju “medicinu za slučajeve katastrofe” u narednim nedeljama dok broj slučajeva dostiže vrhunac, prenosi američka agencija.
Još jedna grupa od devet lekara sa odeljanja intenzivne nege u Parizu za list ””Mond”” takođe je upozorila da će jedinice intenzivne nege možda morati da odbiju neke pacijente.
“Trenutna situacija ide ka prioritizaciji, koja se takođe naziva ‘trijažom’. Kada je na raspolaganju samo jedan krevet, ali dva pacijenta mogu imati koristi od lečenja na intenzivnoj nezi, odlučujemo ko će od njih biti primljen (i možda preživeti), a ko neće biti primljen (i verovatno će umreti). Idemo ka tome”, navodi se u pismu lekara.
Predsednik Francuske Emanuel Makron ostaje pri svojoj odluci da ne zaključava Francusku ponovo, kao što je bio slučaj prošle godine. Od januara, Makronova vlada je umesto toga uvela noćni policijski čas i druga ograničenja, podseća AP.
Košarkaši Metalca pobedili su večeras u Valjevu ekipu Novog Pazara sa 78:72 (16:21, 19:23, 19:16, 24:12), u zaostalom meču 26. kola Košarkaške lige Srbije.
Metalac je tokom utakmice imao zaostatak i od 13 poena, s obzirom da je u 22. minutu Pazar vodio sa 48:35, a domaćin je prvi put došao do prednosti u 37. minutu, kada je rezultat glasio 69:68.
Najbolji u timu iz Valjeva bili su Zoran Paunović sa 22 i Slobodan Jovanović sa 15 poena.
U poraženom sastavu istakli su se Marko Ilić sa 16, Simion Karter sa 14, Asmir Numanović sa 12, Altin Islamović sa 11 i Patrik Rembert sa 10 poena.
Novi Pazar, koji ima 16 trijumfa i 11 poraza, zadržao je četvrto mesto na tabeli, dok je Metalac na 13. poziciji sa skorom 10/16.
Pazar u sredu igra protiv Vojvodine u Novom Sadu u okviru 28. kola, a Metalac istog dana gostuje Vršcu u zaostalom susretu 25. kola.