Naslovna Blog Stranica 2173

Udes na auto-putu kod Niša, jedna osoba stradala

0
udes-na-auto-putu-kod-nisa,-jedna-osoba-stradala

BEOGRAD – Jedna 62-ogodišnji muškarac je poginuo, dok je njegov brat teško povređen u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas oko 14 časova na auto-putu Beograd-Niš, nedaleko od Malčanske petlje.

Stradao je D. K. iz Smedereva, a teško je povređen njegov brat I. K. (58), sa prebivalištem u Beogradu, javlja Telegraf.rs.

Do udesa je došlo kada je D. K. koji je upravljao “pežoom 206”, smederevskih tablica iz još neutvrđenih razloga izgubio kontrolu nad vozilom usled čega je automobil udario u zaštitnu ogradu, zarotirao se, a zatim se još jednom zabio u metalni odbojnik.

Od siline udarca, vozilo je bilo potpuno smrskano, pa su Hitnoj pomoći asistirali vatrogasci, koji su iz gomile zgužvanog metala izvukli D.K, ali on nije davao znake života.

Njegov brat je prebačen u Urgentni centar niškog Univerzitetskog kliničkog centra na dijagnostiku i, prema prvim informacijama, ima teže povrede, ali nije životno ugrožen.

Policija je obavila uviđaj, uzrok nesreće se utvrđuje, a o događaju je obavešteno nadležno tužilaštvo.

Telegraf piše, pozivajući se na nezvanične informacije, da su se braća vraćala kući sa parastosa ocu.

indeksonline.rs/Tanjug

Još 39 umrlo u Srbiji od infekcije korona virusom

0
jos-39-umrlo-u-srbiji-od-infekcije-korona-virusom

U prethodna 24 časa u Srbiji je 39 osoba umrlo od posledica infekcije virusom korona, objavljeno je danas na portalu Ministarstva zdravlja covid19.rs.

Od juče do danas su testirana 11.442 uzroka, od kojih je 3.889 bilo pozitivno na kovid-19.

Na bolničkom lečenju je 6.967 osoba, od čega je 269 na respiratoru.

Stopa smrtnosti u Srbiji od bolesti kovid-19 danas iznosi 0,89 procenata.

Od zvaničnog proglašenja epidemije od virusa korona u Srbiji je umrlo ukupno 5.190 ljudi. Ukupno je testirano 3.374,035 uzoraka i registrovano 585.506 zaraženih.

Na Kosovu rekordnih 914 novozaraženih u poslednja 24 sata

Nacionalni institut javnog zdravstva Kosova je saopštio da je u poslednja 24 sata zabeleženo 914 slučajeva infekcije korona virusom , što je najveći broj zaraženih  za jedan dan.

U istom periodu je umrlo desetoro, čime je ukupan broj umrlih tokom epidemije porastao na 1.840.

Testirana su 4.733 uzorka.

Tokom poslednja 24 sata izlečenim su proglašena 602 pacijenta, pa je ukupan broj izlečenih do danas 72.415, dok je broj aktivnih slučajeva danas 13.726.

Ukupan broj pozitivnih slučajeva je 87.981, od 414.902 testiranih uzoraka.

Nastavljen blagi rast broja inficiranih u ustanovama socijalne zaštite Srbije

U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih u Srbiji, virusom korona inficirano je 212 korisnika i 307 zaposlenih, saopšteno je danas.

U poredjenju sa juče objavljenim podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, inficiranih korisnika više je za sedmoro a zaposlenih za dvoje.

Od početka epidemije u Srbiji, izlečeno je 5.429 korisnika i 2.507 zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite.

Autor: AP

Izvor: Beta

Foto: Beta /AP

“Stigao je umor od pandemije – stanje veoma zabrinjavajuće”

0
“stigao-je-umor-od-pandemije-–-stanje-veoma-zabrinjavajuce”

Situacija sa pandemijom u svetu ponovo se pogoršava i u većini zemalja Evrope stanje veoma zabrinjavajuće, kaže šef Kancelarije SZO u Srbiji  Marijan Ivanuša.

On je rekao da se u ovom trenutku virus najbrže širi u Estoniji, Češkoj, Mađarskoj i Srbiji.

Razlog za pojačano širenje epidemije Ivanuša prvenstveno vidi u novom soju virusa nazvanom “britanski”, ali i u zamoru ljudi od dugog trajanja epidemije.

On je najavio da bi početkom aprila u Srbiju mogle da stignu prve doze vakcina iz Kovaks programa i ukazao da je, bez obzira na lekovi protiv korone koji su dobrodošli, ključ borbe protiv kovida 19 i dalje vakcinacija i poštovanje mera zaštite.

Osim “umora od epidemije“, Ivanuša razlog za opuštanje ljudi vidi i u činjenici da je stigla dugoočekivana vakcina.

“Vakcina je donela novu nadu pa smo se dodatno psihički opustili, ali ne može biti bolje preko noći. Potrebno je vreme da se vakciniše dovoljan broj ljudi i da vakcina počne da deluje i pruži potrebnu zaštitu onome ko je primio”, kazao je Ivanuša.

Vakcine u Srbiji efikasne protiv novog soja

On je istakao da sve vakcine koje su na raspolaganju u našoj zemlji pružaju dobru zaštitu od novog soja virusa i SZO prepuručuje vakcinaciju bilo kojom od njih, ali je ukazao da nijedna vakcina nema stopostotnu učinkovitost.

“Velike studije koje su rađenje kao treća faza kliničkog testiranja potvrdile su da vakcine sprečavaju ozbiljniji tok bolesti, ali njihova efikasnost je oko 90 odsto, što znači da 10 odsto ljudi koji su primili vakcinu i dalje nisu zaštićeni i mogu razviti kovid 19, neki od njih čak i teži oblik bolesti”, rekao je Ivanuša.

Na pitanje kako komentariše to što mnogi ljudi odbijaju da se vakcinišu i da li je toj skepsi doprinela činjenica da nove vrste vakcina dosta brzo dobijaju dozvole za upotrebu, Ivanuša je odgovorio da su vakcine apsolutno bezbedne.

On je objasnio da su novi lekovi proti kovida još u fazi ispitivanja i da je reč o skupim i komplikovanim lekovima koji bi prvenstveno bili namenjeni onima kod kojih bi mogao da se očekuje teži oblik bolesti zbog raznih razloga, ali smatra da je i dalje najbolja zaštita vakcina.

“Pod hitno”

Ivanuša je kazao da je stav SZO prema kovid pasošima da oni za sada nisu dobrodošli iz više razloga.

“U situaciji kad nema dovoljno vakcina teško je tražiti da ljudi imaju vakcinacioni pasoš, to bi otežalo život mnogima”, upozorio je Ivanuša i dodao da tek treba da se dokaže da vakcina, osim što pruža individualnu zaštitu od težeg oblika bolesti, smanjuje rizik od širenja virusa.

“Mi očekujemo da i to bude jedan od rezultata vakcinacije, ali bismo za takav stav morali dobiti više dokaza. Zbog toga smatramo da je uvođenje kovid pasoša preuranjeno”, kazao je Ivanuša.

Direktor Kancelarije SZO u Srbiji očekuje da će se u mnogim zemljama, naročito u Evropi, sa vakcinacijom epidemiološka slika znatno popraviti krajem ove godine ali da će, nažalost, na globalnom nivou epidemija još potrajati.

IZVOR: FONET NEDELJA

FOTO TANJUG/TARA RADOVANOVIC/ bs

Gram ide i do 100 evra: Unosan biznis mogao bi da zaživi u Srbiji, posao nije lak, ali mušterije iz celog sveta već stoje u redu

0
gram-ide-i-do-100-evra:-unosan-biznis-mogao-bi-da-zazivi-u-srbiji,-posao-nije-lak,-ali-musterije-iz-celog-sveta-vec-stoje-u-redu

Hit na svetskom tržištu je pčelinji otrov koji se već uveliko koristi za proizvodnju lekova i farmaceutskih proizvoda.

Cena u svetu se kreće od 60.000 do 100.000 evra po kilogramu dok je u Srbiji čak tri puta niža. Razlog za to je pre svega nedostatak zakonske regulative koji onemogućava organizovanu prodaju.

– Mnogi pčelari znaju za vrednost pčelinjeg otrova i dosta ljudi ulazi u taj posao i ulaže, ali na kraju izgubi novac. Tržišnu cenu određuju ponuda i potražnja. U Srbiji još ne postoji laboratorija niti zakonska pravila kojom se reguliše ova oblast, a to rezultira manjom potražnjom i nižom cenom. Problem je što ova oblast nije zakonski regulisana i otrov se kupuje na crnom tržištu – kaže predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Tek kad to zakoni dozvole proizvodnja na legalan način će biti omogućena.

– Ipak se radi o otrovu i tako mora i da se tretira. Potrebno je da se propišu uslovi za proizvodnju od prostorija i higijene do svih ostalih standarda. Mi smo taj zahtev podneli još 2008. godine, ali ništa se nije rešilo. Svako i dalje radi kako misli da treba, na svoju ruku. Ludi koji imaju pčele sami se bave proizvodnjom i to je uvek rizik, jer nemate propisane standarde, a kupci ga pazare na svoju odgovornost – kaže Rodoljub.

Prema evropskim pravilima, pčelinji otrov, baš kao i zmijski, više nisu resor ministarstva poljoprivrede.

– Ministarstvo zdravlja bi trebalo da reguliše način pravljenja, obrade, prodaje i disitribucije, ali to se još nije desilo. U svetu se koristi u farmaceutskoj industriji gde se od pčelinjeg otrova proizvode preparati za koštana oboljenja. Uveliko se rade istraživanja sa pčelinjim otrovom i ispituje se da li može da posluži kao lek za određene bolesti. Ako bi se registrovao u tu svrhu proizvodnja bi eksplodirala – kaže predsednik pčelarskih organizacija.

Podseća da to nije nimalo lak posao i da se pčelari radije okreću proizvodnji meda, matičnog mleča i propolisa kad već od otrova ne mogu da profitiraju.

– Sakuplja se tako što se na košnicu postavi ploča koja se uključi u elektro-aparat. Struja određene frekvencije pobuđuje pčele koje počinju ubadanje i lučenje otrova. Sa ploča se skidaju kristali apitoksina i čuvaju u staklenoj teglici na tamnom mestu – kaže Živadinović.

Za jedan gram otrova treba odraditi 15 pčelinjih zajednica jer jedan gram otrova izluči 100.000 pčela stražarica starosti od 18 do 21 dan.

(Kurir.rs/Mondo)

Foto: Profimedia

Do 17h na punktu u Domu omladine vakcinisano 76 novopazaraca

0
do-17h-na-punktu-u-domu-omladine-vakcinisano-76-novopazaraca

 Danas je dežurni punkt za vakcinaciju bio Dom omladine koji je jutros o9h do 17h vršio imunizaciju građana. Na raspolaganju je bila kineska Sinofarm vakcina i građani koji su želeli da se vakcinišu mogli su to da urade do 17h. A do tog vremena 76 građana je primilo vakcinu.

“Odziv danas i nije bio baš zadovoljavajući ali kako je nedelja, neradni dan a i bilo je lepo vreme pa su svi verovatno negde otišli u šetnju , i ovo je dobro”, kazao je direktor Doma zdravlja dr Ervin Ćorović.

On je pozvao građane, kao i mnogo puta do sada, da obave vakcinaciju. Naglasio je da je punkt u sali Medicinske škole sutra otvoren od 9-17h gde je dostupna takođe kineska Sinofarm vakcina kao i Sputnik V. U Domu omladine pre podne pa do 13h vršiće se revakcinacija a od 13-17h obavljaće se vakcinacija zakazanih građana kao i onih koji nisu zakazani. Vakcine su Sinofarm i Sputnik.

B.V.

Preti nam crna kovid zona Profesor Kočović upozorio šta će se dogoditi ako narednih dana budemo imali više od 4.600 novozaraženih

0
preti-nam-crna-kovid-zona-profesor-kocovic-upozorio-sta-ce-se-dogoditi-ako-narednih-dana-budemo-imali-vise-od-4.600-novozarazenih

Broj novozaraženih u Srbiji je već neko vreme iznad 4.000 pa čak i iznad pet hiljada na dnevnom nivou.

Srbija je sada prema podacima Evropskog centara za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) u tamno sivoj zoni sa 500 do 1.000 novozaraženih na 100.000 stanovnika u periodu od 14 dana.

Jedina lošija zona od ove jeste crna zona, gde je broj novozaraženih veći od 1.000 u periodu od dve nedelje, a na 100.000 stanovnika.

Koliko smo blizu crnoj zoni?

– Sporo raste broj zaraženih i sporo će da pada. Ako danas budemo ispod 4.600 zaraženih onda postoji indicija da ćemo da budemo na ivici crne zone, možda nećemo da uđemo i imamo šanse da se izvučemo. Ako u narednih par dana bude više od 4.600 u proseku onda ćemo biti u crnoj zoni, tačnije malo iznad 1.000 novozaraženih na 100.000 stanovnika u periodu od 14 dana – objašnjava za “Kurir” prof. Petar Kočović.

Profesor informacionih tehnologija Petar Kočović koji sa svojim timom uz pomoć matematičkih modela i formula prati kretanje pandemije korone u celom svetu, ističe da i ako uđemo u crnu zonu to ća maksimalno trajati 12 dana.

On dodaje i da “kada je sporiji rast, onda je i pad spor, a mi smo na samoj granici zona.”

– Mi smo već dva dana u padu, ali da sačekamo još danas i sutra, jer je vikend. Ako se trend nastavi onda smo u trendu pada – rekao je profesor.

Praznici i novi rast?

Naši državljani koji žive u inostranstvu se tradicionalno za vreme praznika vraćaju svojim domovima, a ono što sve zabrinjava jeste da li će to ostaviti posledice i na broj novozaraženih.

– Evidentno je toliko kršenje mera da praznici neće imati poseban uticaj na broj zaraženih. Mere se ne poštuju svakako, pa je pitanje koliko će zaraze da donesu praznici. Mi smo jako zaraženi, te će i uticaj praznika zbog toga biti manji – ističe profesor Kočović.

Dodaje i da epidemija bukti u celoj Evropi, a da je pad primetan u Rusiji, Češkoj, Portugaliji, Albaniji, Severnoj Irskoj kao i Slovačkoj, dok u svim ostalim zemljama broj novozaraženih raste na dnevnom nivou.

Podsetimo, u Srbiji je juče na korona virus testirano 14.395 građana od kojih je 4.497 novozaraženih.

Preminulo je 37 pacijenata, a na respiratorima u bolnicama širom Srbije trenutno se nalaze 254 obolela.

Svaki treći pozitivan; Ne pada broj smrtnih slučajeva

0
svaki-treci-pozitivan;-ne-pada-broj-smrtnih-slucajeva

Prema poslednjim podacima u Srbiji je zabeleženo 3.889 novih slučajeva koronavirusa, od 11.442 testiranih.

Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja i Instituta “Batut”, na respiratorima je 269 pacijenata.

Podsetimo, Turistička inspekcija Sekretarijata za inspekcijske poslove Beograda, sinocj je u kontroli poštovanja radnog vremena konstatovala da je u jednom lokalu u Kneza Višeslava okupljeno više od 100 ljudi, iako je na snazi mera o zabrani rada ugostiteljskih objekata. Uz asistenciju interventne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova, inspektori su ušli u lokal, napisali prekršajni naloge i naložili pražnjenje lokala,.

Pored toga, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, u saradnji sa komunalnom milicijom, brzo i pravovremeno, postupili su po prijavi građana i izašli na lice mesta u Studentskom gradu u Novom Beogradu, gde je veliki broj ljudi glasnom muzikom, vikom i galamom narušavao javni red i mir i kršio propisane epidemiološke mere.

IZVOR: B92

FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/ bg

U Srbiji raste broj preminulih od korone, novoinficirano još 3.889 osoba

0
u-srbiji-raste-broj-preminulih-od-korone,-novoinficirano-jos-3.889-osoba

BEOGRAD – U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 11.442 osobe, od kojih je pozitivno 3.889, dok je, 39 osoba preminulo.

Širom Srbije hospitalizovano je 6.967 pacijenata, od kojih je na respiratorima 269, pokazuju podaci objavljeni na sajtu covid19.rs.

U našoj zemlji do sada je testirano 3.374.035 ljudi, registrovano je 585.506 slučajeva korona virusa, a od posledica bolesti preminulo je 5.190 pacijenata.

indeksonline.rs

Falsifikovao potvrde o vakcinaciji? Određen kućni pritvor i drugom volonteru sa Sajma

0
falsifikovao-potvrde-o-vakcinaciji?-odredjen-kucni-pritvor-i-drugom-volonteru-sa-sajma

Nakon što je M.P. volonter sa beogradskog sajma, zadužen za podataka u sistem o vakcinaciji i revakcinaciji priznao krivicu i na osnovu sporazuma sa Prvim tužilaštvom osuđen na šest meseci kućnog zatvora, ovo tužilaštvo je odredilo zadržavanje za još jednog volontera.

Njemu se, kako “Novosti” saznaju, na teret stavlja da je uneo podatke za četiri osobe i sačinio potvrde, a da vakcine protiv Kovida 19 nisu ni primili.

On je na saslušanju negirao krivično delo za koje se sumnjiči, navodeći da te osobe on i ne poznaje i da nje sačinio nikakve falsifikovane potvrde.

Tužilaštvo je nadležnom sudu predložilo da mu se odredi pritvor, ali je sud doneo odluku da on bude u kućnom pritvoru, smatrajući da i na taj način neće moći da utiče na svedoke.

U daljem toku  istrage tužilaštvo će pribaviti dodatnu dokumentaciju, ispitaće sve svedoke, kao i predstavnike “Batuta” i onda odlučiti da li ima elemenata navedenih krivičnih dela, nekih drugih ili ne.

N.B.

Nemačka: Ministar Braun upozorava na super-soj korone

0
nemacka:-ministar-braun-upozorava-na-super-soj-korone

BERLIN – Nemački ministar bez portfelja Helger Braun upozorava na opasnost “super soja”, koji bi mogao biti imun na vakcine protiv korona virusa.

Braun, koji je lekar po struci, u intervjuu “Bildu” ocenio je da se Nemačka trenutno nalazi u najopasnijoj fazi pandemije.

“Sve strepnje su se, nažalost, ostvarile. Treći talas ima potencijal da bude gori od prvog, zato što je izazvan infektivnijom mutacijom. Sledeće nedelje odlučuju da li ćemo uskoro moći staviti pandemiju pod kontrolu. Ako sada, paralelno uz vakcinisanje, bude rastao broj zaraze, raste opasnost da će sledeća mutacija biti imuna protiv cepiva”, objasnio je on.

Ranim popuštanjem mera mogle bi se, kaže, ugroziti šanse na normalno leto.

Braun očekuje da će situacija da se poboljša u maju, napretkom u vakcinaciji i početkom toplijeg godišnjeg doba.

indeksonline.rs