Iako je nedelja, neradni dan, u Domu omladine u Novom Pazaru jutros od 9h otvoren je dežurni punk za vakcinaciju. Gradjani Novog Pazara i danas mogu da iskoriste priliku da bez prethodnog zakazivanja odu i vakcinišu se.
Prema podacima koje smo dobili od koordinatora za vakcinaciju, Albina Škrijelja, do zaključenja ovog teksta, vakcinisala su se samo 52 gradjanina, što je, kako ističe veoma mali broj. “Znam da je nedelja, da su možda građani iskoristili ovo lepo vreme da negde prošetaju, i da je zbog toga ovako mali broj danas vakcinisan. Ja ipak pozivam moje sugrađane da iskoriste ovu priliku, izdvoje petnaestak minuta i dođu da prime vakcine jer nije čak potrebno ni zakazivanje”, dodao je Škrijelj.
Građanima je danas na ovom vakcinalnom punktu dostupna kineska Sinofarm vakcina.
U protekla 24 sata u Hrvatskoj je zabilježen 1.321 novi slučaj zaraze korona virusom, pa je broj aktivnih slučajeva 28. marta ukupno 10.092.
Među njima je 1.201 pacijent na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 121 pacijent.
Preminula je 21 osoba, izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite.
Udio zaraženih među testiranima unazad 24 sata je 17,4 posto.
Od 25. veljače 2020, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 267.222 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 5.893 preminulo.
Ukupno se oporavilo 251.237 osoba od toga 998 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 30.327 osoba.
Infografika:
Dnevna statistika pandemije – svet i Zapadni Balkan
Prema podacima iz 14 od 20 županija koje su dostavile najnovije podatke, najviše je novozaraženih iznova u Primorsko-goranskoj županiji, njih 351.
Tri županije imaju manje od 10 novozaraženih, a najmanje ih je u Koprivničko-križevačkoj županiji – tri.
Ukupno je do danas u Hrvatskoj cijepljeno 348.648 osoba, od kojih je 266.900 cijepljeno s jednom dozom, dok je 81.748 osoba cijepljeno s dvije doze.
Direktor Kancelarije za eUpravu Mihailo Jovanović pozvao je državljane susednih zemalja, koji nemaju zakazan termin za vakcinaciju, da ne dolaze u Srbiju, jer neće biti vakcinisani.
Vakcinacija stranih državljana protiv korona virusa u Srbiji nastavljena je i u nedelju, ali su gužve i redovi na punktovima nešto manji nego dan ranije.
Iako su nadležni iz Kancelarije za eUpravu saopštili da će biti vakcinisani samo oni sa zakazanim terminom, sa terena stižu drugačije informacije.
Pripadnici obezbeđenja na beogradskom Sajmu rekli su za televiziju N1 da u jednom redu stoje oni koji su zakazali vakcinaciju, a u drugom oni koji nisu.
Dan ranije, direktor Kancelarije za eUpravu Mihailo Jovanović tvrdio je da to neće biti dozvoljeno.
„Svi drugi treba da znaju da, ukoliko nemaju zakazen termin, neće biti u prilici da se vakcinišu”, rekao je Jovanović, a prenosi Radio-televizija Srbije (RTS).
Čekanje na granici
Kolone vozila u subotu ujutru bile su formirane na prelazima Rača, Šepak i Karakaj, objavilo je sarajevsko Oslobođenje koje donosi i fotografije sa kamera Auto-moto saveza Bosne i Hercegovine.
Na graničnom prelazu Tabanovce iz Severne Makedonije u Srbiju gužva je bila i u subotu i u nedelju, a prosečno se čekalo oko 40 minuta, navodi skopski list Kurir.
U subotu je, prema podacima Auto-moto saveza Srbije, saobraćaj bio pojačan i na autoputu Beograd-Nis.
„Jako smo zahvalni”
Ispred Hale 3 na beogradskom sajmu i petak su polako pristizali putnici sa celog Balkana koji bi da prime Astrazeneka vakcinu, o čemu svedoče i mnogi automobili sa bosanskim i makedonskim tablicama parkirani ispred.
„AstraZeneka, prva doza, izvolite svi!”, na svakih par minuta čuje se glas jednog od mladića zaposlenog u obezbeđenju punkta na Sajmu.
Gordanu Stojoviću iz Sarajeva nije bilo teško da sedne u automobil u toku noći, kako bi stigao u petak da se vakciniše čim otvore vrata hale.
„Za vakcinaciju se nismo prijavili, čuli smo da može i bez prijave”, kaže Stojović za BBC na srpskom koji je zajedno sa suprugom u jutarnjim satima primio prvu dozu AstraZeneka vakcine besplatno.
„Jako smo zahvalni”, dodaje ovaj Sarajlija.
Stojović nije jedini strani državljanin koji je došao u Beograd da se vakciniše.
Dan kasnije, Danijela Dragić iz Beča, koja je rođena u Austriji, kazala je za agenciju Beta da se njen suprug već vakcinisao u Srbiji, a da sada i ona na to čeka na Beogradskom sajmu.
„Informisali smo se o vakcinaciji putem interneta, prijavili smo se i dobili termin”, rekla je ona.
Zaposleni u obezbeđenju Hale 3 rekli su petak da je do sada najviše na vakcinaciju došlo ljudi iz Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije, ali i da ima Nemaca, Holanđana i Slovaka.
Mihajlo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu, rekao je početkom februara da „strani državljani čine tek oko 0,8 odsto ukupno vakcinisanih” u Srbiji.
BBC na srpskom je poslao mejlove s upitima na temu vakcinacije stranih državljana Ministarstvu zdravlja i e-Upravi.
Do objavljivanja teksta odgovori nisu stigli.
Šta kažu nadležni u Beogradu?Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević izjavio je da je u subotu vakcinisano više od 9.600 ljudi iz regiona, a u nedelju se očekuje oko 8.500 ljudi, prenosi agencija Fonet.
On je istakao da je rečeno da na vakcinaciju dođu samo građani koji imaju zakazan termin, ali su neki od njih došli sa roditeljima, supružnicima, braćom, sestrama i niko od njih neće biti vraćen.
„Stvaraju se gužve jer to nije planiran broj ljudi, ali sigurno je da ti ljudi neće biti vraćeni.
To je dokaz koliko ljudi žele da izađu iz pandemije i kolika je nestašica vakcina u drugim zemljama”, naveo je Nikodijević.
Knjiga utisaka
Državljani BiH koji su putovali u Beograd na vakcinaciju bili su oduševljeni organizacijom procesa vakcinacije, činjenicom da je sve bilo potpuno besplatno i da nije trebala nikakava prethodna najava , piše sarajevsko Oslobođenje.
Međutim, nisu krili ni razočaranje zbog političke neodgovornosti i nesposobnost vlasti u BiH po pitanju nabavke vakcina.
Posle obavljenog procesa vakcinacije na izlazu iz hale na Beogradskom sajmu postavljena je i knjiga utisaka u koju su imunizovani ljudi upisivali iskustva.
Kako je u Nišu?
Više od 500 građana Severne Makedonije primilo je tokom prepodneva vakcinu protiv korona virusa na punktu niškog Doma zdravlja u hali Čair, prenele su Južne vesti.
Tokom današnjeg i sutrašnjeg dana vakcinu kompanije AstraZeneka primiće ukupno 2.000 makedonskih građana, uglavnom privrednika ili radnika velikih kompanija.
Biljana Vitošević iz Skoplja rekla je za agenciju Beta da se odlučila da primi vakcinu u Nišu zbog straha od opasnosti koji korona virus predstavlja „za život i zdravlje”.
„U Makedoniji se svakog momenta očekuju vakcine, ali ih još nema, tako da smo požurili da se što pre vakcinišemo.
Postoji mali neki strah od vakcine, ali smatram da je bolje da se primi nego da se ne primi. Hvala državi Srbiji što nam je omogućila da se vakcinišemo”, izjavila je Vitošević.
Zašto stranci mogu da se vakcinišu u Srbiji
Početkom februara Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, rekao je da su „priče o masovnoj vakcinaciji stranaca u Srbiji- dezinformacije” .
Đerlek je tada rekao da podržava izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da „ukoliko bude mogućnosti treba pomoći i komšijama”.
Mesec dana kasnije čini se da se priča promenila i da vakcina ima i za komšiluk, čak je i Privredna komora Srbije objavila da je obezbeđeno 10.000 vakcina za privrednike i zaposlene iz regiona.
Srpske vlasti do sada su određene kontigente doza vakcina poklonile susednim zemljama – Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
U Srbiji su u upotrebi vakcine kineskog Sinofarma, ruskog Sputnjika i britansko-švedske kompanije AstraZeneka.
Dimitar Trajkovski koji živi i radi u Beogradu prijavio je majku koja živi u Severnoj Makedoniji za vakcinaciju početkom februara.
Poruku o terminu i mestu vakcinacije, Trajkovski je dobio posle nešto više od mesec dana.
„Poziv je stigao u sredu u kome je pisalo da majka vakcinu treba da primi u četvrtak na Sajmu”,
„Odmah je krenula na put, sve smo brzo završili”, kaže Trajkovski za BBC na srpskom.
Dodaje da njegova sedamdesetogodišnja majka uopšte nije imala reakciju na Astrazeneka vakcinu.
Istu vakcinu primio je i Holanđanin Džonatan Kopert, koji ima prijavljen boravak u Srbiji.Za vakcinu se prijavljivao tri puta tokom četiri meseca.
Poziv je dobio u četvrtak.
„Tu smo vakcinu želeli, kako bismo putovali u Evropsku uniju”, kaže za BBC na srpskom Ana Marija Kopert, njegova supruga.
Džonatan KoppertBBC
Džonatan Koppert je Holanđanin koji je u Srbiji primio Astrazeneku
Bosanski portal Kliks prenosi da je jedan od razloga zašto je Srbija odjednom, odlučila da bez uslova vakciniše i strane državljane to što određenoj količini vakcine Astrazeneka ističe rok trajanja 29. marta i da je preporučeno da se do tada iskoristi.
Ovaj bosanski medij piše i da je u Srbiji „značajan deo populacije vakcinisan, kao i da se interes za vakcinaciju usporio”.
„Kako bi se iskoristile kupljene vakcine, otvorena su vrata za sve”, navodi se u tekstu.
BBC je pokušao da proveri ovu informaciju kod nadležnih u Srbiji, ali do objavljivalja teksta nije uspeo da dobije odgovor.
„Treba da delimo, ako imamo za nas”
Mišljenja oko toga da li vakcina treba da se deli onima koji nisu srpski državljani su podeljena, posebno na društvenim mrežama.
Milica Rokvić iz Sopota došla je na vakcinaciju na Sajam, misleći da će dobiti rusku vakcinu Sputnjik V, koju je odabrala prilikom prijave.
Na vratima Hale 3 dočekala ju je informacija da je vakcinacija ovim cepivom odložena za 31. mart i da trenutno može da primi samo Astrazeneku.
„Ako još jednom budem čula da je vakcinacija dobro organizovana…”, kaže Rokvić rezignirano.
Na pitanje kakvo ima mišljenje o tome što strani državljani mogu da se vakcinišu u Srbji, Milica kaže da i treba da delimo vakcine, ako imamo dovoljno za nas.
„Čula sam da u Bosni uopšte nema vakcina, jadni ljudi”, rekla je ona.
Pojedini korisnici Tvitera pišu o tome da vakcine treba dati i onima koji nisu državljani Srbije.
Ali ima i onih koji se pitaju – ko plaća te vakcine.
Šta kaže zvanična statistika?
U Srbiji je, prema podacima Vlade Srbije, do 25. marta obavljeno ukupno 2.267.450 vakcinacija.
Dve doze vakcine primilo je 912.555 ljudi.
Vakcinacija je u Srbiji počela 24. decembra, a dostupne su vakcine četiri proizvođača – Fajzer, Sputnjik, Sinofarm i AstraZeneka.
Kako se prijaviti za vakcinaciju ako ste strani državljanin
Strani državljani mogu da se prijave za vakcinaciju u Srbiji preko portala eUprava.
To mogu da učine i oni koji nemaj mesto boravka u našoj zemlji, potrebno je samo da se prijave sa srpskom adresom i brojem telefona na koji će im stići poziv za vakcinaciju.
Među traženim podacima potrebno je da označite da niste državljanin Srbije sa i bez boravka u ovoj zemlji da napišete broj pasoša, ime, prezime, imejl adresu, broj mobilnog i fiksnog telefona, kao i i da označite na kom punktu bi da dobijete vakcinu.
Za državljane Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Crne Gore, Mađarske, Bugarske i Albanije za ulazak u Srbiju nije potreban PCR test, piše na sajtu Ministarstva spoljnih poslova.
Oni koji dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država umesto negativnog RT-PCR testa priznaje se, pod istim uslovima, negativan Antigen FIA Rapid test, dodaje se u istom obaveštenju Ministarstva.
U Srbiji je od početka epidemije koronavirus potvrđen kod 581.617 ljudi, a od posledica zaraze preminulo je 5.151 osoba. Hospitalizovano je 6.844 ljudi, a na respiratorima su 254 pacijenata, navodi se na sajtu covid19.rs.
12:10
Ivanuša: Ključ borbe protiv kovida i dalje vakcinacija i poštovanje mera
U ovom trenutku virus se najbrže širi u Estoniji, Češkoj, Mađarskoj i Srbiji, kaže za Radio Beograd 1 direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji dr Marijan Ivanuša.
Razlog za pojačano širenje epidemije Ivanuša prvenstveno vidi u novom soju virusa nazvanom “britanski” ali i u zamoru ljudi od dugog trajanja epidemije. Najavljuje da bi uskoro, već početkom aprila, u Srbiju mogle da stignu prve doze vakcina iz Kovaks programa.
Lekovi protiv korone su dobrodošli, naročito za ljude koji imaju probleme sa imunskim sistemom ali je ključ borbe protiv kovida 19 i dalje vakcinacija i poštovanje mera zaštite: nošenje maski, fizička distanca, higijena ruku i izolacija zaraženih, poručio je dr Ivanuša.
12:07
Policija intervenisala u Studentskom gradu zbog kršenja mera
Pripadnici MUP-a u Beogradu, u saradnji sa komunalnom milicijom intervenisali su u Studentskom gradu u Novom Beogradu, gde je veliki broj ljudi glasnom muzikom, vikom i galamom narušavao javni red i mir i kršio propisane epidemiološke mere.
Po dolasku policijskih službenika, veći broj okupljenih osoba se mirno razišao, dok je manji broj, vidno alkoholisanih, odbijao da se raziđe, navodi se u saopštenju.
Policija je sa njima obavila razgovor, nakon čega su se i oni udaljili.
Prilikom intervencije policijskih službenika nije bilo pružanja otpora okupljenih, niti je bilo upotrebe sredstava prinude od strane policije.
11:20
U Čačku 165 pacijenata je hospitalizovano
Na svim odeljenjima u okviru Opšte bolnice Čačak, koja su pretvorena u kovid odeljenja, hospitalizovano je 165 pacijenata. U respiratornom centru smešteno je 14 pacijenata, dva pacijenta su na respiratoru, saopšteno je u izveštaju Radnog tima za praćenje širenja koronavirusa na teritoriji Čačka
U protekla 24 časa bio je prijem 16 pacijenata i otpust sedam pacijenata. Na žalost, tri osobe su umrle.
Od 170 uzoraka iz Čačka pozitivnih je 41, iz Gornjeg Milanovca od 55 uzoraka pozitivnih je 36, iz Lučana od 32 uzorka pozitivno je 11 i iz Ivanjice od 11 uzoraka pozitivno je tri. Ukupno 91 pozitivan od 268 uzoraka.
Za poslednja 24 časa u prijemno – trijažnoj ambulanti Opšte bolnice Čačak, sa simptomima i znacima kovid infekcije bilo je 107 pregleda, od čega je 61 prvi pregled.
10:34
U Beogradu vakcinisano oko 32 odsto punoletnih građana
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je za K1 da je do sinoć u Beogradu vakcinisano 438.977 punoletnih građanki i građana, što je 31,18 odsto.
“To je veći prosek nego u Srbiji gde iznosi oko 25 procenata. Revakcinisano je 278.602 osoba, odnosno 19,78 odsto, a tokom dana očekujemo da taj procenat pređe dvadeset odsto, što će značiti da je svaki peti žitelj Beograda dobio i drugu dozu vakcine”, kaže Vesić.
I dodaje da su posebno zadovoljni rezultatima u populaciji između 65 i 74 godina starosti, koja je i najranjivija i koji iznose 60,46 odsto. “To je veliki uspeh i pobeda”, precizirao je Vesić.
10:19
Đerlek: Uvesti strože kontrole, mere kršene na svakom koraku
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek ocenio je da u Srbiji pod hitno mora da se menja kontrola sprovođenja mera za suzbijanje koronavirusa.
Đerlek je ukazao na to da su juče kršene epidemiološke mere na svakom koraku i u svakom gradu – u parkovima, na šetalištima…
“Možemo mi donositi kakve god hoćemo mere, ali ako nema dobre kontrole, onda nam to ništa ne vredi. Puna šetališta su isto kao da na Marakanu pustite 50.000 navijača. To smo juče imali na Adi Ciganliji”, rekao je Đerlek za TV Pink.Naglasio je da “ovu bitku možemo da dobijemo samo zajednički i uz poštovanje epidemioloških mera” i dodao da Krizni štab može donositi još strože mere, ali je mnogo važnije to koliko se one poštuju.
09:44
Nastavljena vakcinacija privrednika iz regiona na Beogradskom sajmu
Na Beogardskom sajmu nastavljena je vakcinacija ljudi iz regiona koji su zakazani preko Privredne komore Srbije, kao i građana Srbije koji imaju zakazan termin.
Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, obilazeći ovaj punkt, rekao da je juče na tri punkta, dva na Sajmu i jedan u Belekspo centru, vakcinisano oko 9.600 ljudi, a danas se očekuje oko 8.500.
Zahvalio je zdravstvenim radnicima na angažovanju, kao i volonterima, i istakao da ih i danas, s obzirom na situaciju ispred Sajma gde je jutros u redovima bilo veoma mnogo ljudi, očekuje veliki posao.
Naveo je da osim privrednika iz regiona i građana Srbije, na red za vakcinu čekaju i ljudi iz regiona koji su se prijavili preko e-Uprave, a vakcinišu se Astra-Zenekom.
“U Beogradu je bar jednu vakcinu primilo 439.000 ljudi, što je 31,18 odsto punoletnih i imamo oko 240.000 ljudi koji su revakcinisani, pa u sledećoj nedelji očekujemo da dođemo do magične brojke od pola miliona koji će primiti bar prvu dozu”, rekao je Nikodijević.
Naglasio je da posebno raduje to što se vakcinisalo više od 60 odsto. starijih, između 65 i 74 godine.
“Sledeće nedelje nastavljamo u nekoliko pravaca, od stalnih punktova, do vakcinisanja u kućama ljudi koji su nepokretni. U saradnji sa Privrednom komorom nastavljamo vakcinaciju zaposlenih u njihovim radnim kolektivima, a takođe nastavljamo i vakcinaciju na mobilnim punktovima”, najavio je Nikodijević.
08:15
Prvu dozu vakcine u Loznici primilo oko 14.000 građana
Na punktovima širom zemlje nastavlja se masovna imunizacija. Ovog vikenda bez prethodno zakazanog termina vakcinu su mogli da prime i meštani nekoliko sela u okolini Loznice.
Juče na četiri punkta van grada “Astra-Zeneka” vakcinu primilo je više od 100 ljudi. Proces imunizacije bez zakazivanja na tim punktovima biće nastavljen i danas od 9 do 13 sati.
Prošle nedelje bez zakazivanja mogli su to da urade građani stariji od 65 godina. Do sada je prvu dozu primilo oko 14.000 ljudi, a neželjene reakcije bile su na nivou statističke greške i blage. U proces imunizacije uključeni su i volonteri.
Za one koji iz nekog razloga ne mogu da se prijave preko eUprave, mogu da podnesu pisani zahtev u svom Domu zdravlja.
Trenutno je u Loznici više od 400 ljudi zaraženo. U trijažnom centru Doma zdravlja se pregleda oko 300 ljudi dnevno.
Počelo se i sa imunizacijom društveno osetljivih grupa. Prvu dozu vakcine primilo je 20 migranata koji su izrazili želju da se vakcinišu.
“Do sada smo obuhvatili oko 14.000 građana, a drugu dozu vakcine je oko 9.000 građana primilo. Velika je zainteresovanost posebno u seoskom području. Mi smo organizovali preko gradskog štaba volontere koji evidentiraju sve one građane koji ne mogu da se prijave, a žele da prime vackinu, tako da ćemo ih mi naknadno prijavljivati”, ističe Ljiljana Ranković, koordinator imunizacije.
U ovom momentu na graničnim prelazima kod Loznice sa BiH nema gužve, ali se očekuju zbog povratka privrednika iz BiH.
06:20
Raste pritisak na kovid ambulante u Prokuplju
Ovih dana se komplikuje epidemiološka situacija u Prokuplju. Raste pritisak na kovid ambulante u topličkim opštinama, i u gradu Prokuplju, kao i na bolnicu gde se leči oko šezdesetak pacijenata.
Taj broj je za trećinu manji u odnosu na prethodni talas tokom decembra, ali zabrinjava što broj pacijenata raste.
U nedelji za nama vakcinacija se odvijala u Domu zdravlja i seoskim sredinama. Po pojednostavljenoj proceduri bez prethodne prijave, naročito su iskoristili stanovnici planinskih sela kako bi primili prvu dozu vakcine.
U Srbiji je prema poslednjem preseku registrovano 4.497 slučajeva koronavirusa, od kojih je najveći broj u Beogradu – 1.270.
Gradovi sa trocifrenim brojem novozaraženih su Novi Sad sa 256 slučajeva, Niš sa 232 slučaja, Kragujevac sa 107 slučajeva i Kraljevo sa 103 slučaja.
Od posledica kovida 19 preminulo je 37 osoba.
Raste i broj hospitalizovanih – trenutno se na bolničkom lečenju nalazi 6.844 pacijenata, a na respiratorima su 254 pacijenata. Lekari upozoravaju da su kliničke slike sve teže, i da samo kombinacija vakcinacije i zaštite mogu da zaustave epidemiju.
Profesor Nebojša Lalić, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže za RTS da vakcine mogu imati pojedinačne neželjene efekte i da je to karakteristično za svaki lek koji postoji, kao i da je vakcina civilizacijsko dostignuće i da tu nema dileme.
Uporedio je oklevanje kada je reč o vakcinaciji protiv koronavirusa sa uvođenjem insulina kod pacijenata sa dijabetesom i istakao da pristup sačekaćemo šta će da bude vrlo često može da bude poguban.
“Ta neodlučnost je verovatno posledica nečega što nije od juče, to je počelo sa onom epidemijom svinjskog gripa, možda i pre toga, a to je neka vrsta kampanje protiv vakcinacije koja je nama medicinskim radnicima potpuno strana”, rekao je Lalić.
Ističe da nema razloga da studenti ne budu vakcinisani sada i odmah.
“Zaista ne vidim nikakav razlog da studenti ne budu vakcinisani sada i odmah, jer je to vrlo značajna populacija”, poručio je Lalić.
Upozorava da samo kombinacija vakcinacije i zaštite mogu da zaustave epidemiju.
U Srbiji je počela vakcinacija privrednika iz regiona, za koje je Privredna komora Srbije obezbedila 10.000 vakcina.
Direktor Kancelarije za e-Upravu Mihailo Jovanović pozvao je državljane susednih zemalja, koji nemaju zakazan termin za vakcinaciju, da ne dolaze u Srbiju, jer neće biti vakcinisani.
Svi zainteresovani građani mogu da iskažu interesovanje za vakcinisanje protiv kovida 19 pozivanjem broja 0800 222 334, ali i preko portala e-Uprave na kojem su od juče dostupne nove usluge vezane za vakcinisanje – “propušten termin za vakcinaciju” i “potvrda o vakcinaciji”.
Ukoliko je neko bio sprečen da dođe na vakcinaciju i propustio je svoj termin, jednostavnim popunjavanjem upitnika može podneti zahtev za dobijanje novog termina.
NOVI PAZAR – Usled komplikacija izazvanih korona virusom u novopazarskim Covid bolnicama proteklog dana preminula su dva pacijenta iz Novog Pazara i jedan iz Raške.
Juče je na lečenju zadržano 11 osoba iz Novog Pazara, četiri iz Raške i tri iz Sjenice, a kući je otpušteno 17 pacijenata.
Od ukupno 172 hospitalizovana šest je na respiratorima, a četiri na kiseoničkoj potpori.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 204, od čega je 90 prvih i 114 kontrolnih pregleda.
U Domu zdravlja urađen je 81 brzi antigenski test iz brisa nosa, od čega je 18 pozitivno.
BEOGRAD – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu sinoć su pronašli i priveli 28.godišnjeg državljanina Avganistana, koji se tereti da je oštetio spomenik Stefanu Nemanji na Savskom trgu u Beogradu.
Kako se sumnja on je, juče u popodnevnim časovima na Savskom trgu, odlomio deo spomenika, a zatim pobegao, saopštio je MUP.
Policija ga je ubrzo pronašla, a pregledom lica pronađene i zaplenjene su i manje količine marihuane i materije za koju se sumnja da je opojna droga hašiš.
Policija je utvrdila i da je on prekršio i obavezu napuštanja Republike Srbije u roku koji mu je određen.
Njemu je određeno zadržavanje u službenim prostorijama policije i on će, uz zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, biti predat sudiji za prekršaje.
BERLIN – Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je da se mora smanjiti broj zaražavanja u Nemačkoj u narednih nekoliko nedelja, jer postoji rizik od novih, mutiranih sojeva korona virusa koji će biti otporni na vakcine.
Merkelova je najavila da se mora uvesti noćni policijski čas u svim delovima Nemačke sa visokim brojem novih slučajeva kovida.
“Ušli smo u najopasniju fazu pandemije. U narednih nekoliko nedelja će se razjasniti da li možemo predvidivo držati pandemiju pod kontrolom”, poručila je Merkelova, prenosi Rojters.
Načelnica osoblja nemačke kancelarke, Helga Braun, potvrdila je za nemačke medije da zemlja ulazi u najopasniju fazu pandemije.
“Ukoliko ponovo budemo imali brz porast broja novoinficiranih, postoji velika opasnost da će virus mutirati i da će postati otporan na vakcine. Onda će nam biti potrebna nova vakcina i vakcinacija će morati da krene iz početka”, upozorila je Braunova.
Članovi Kluba borilačkih sportova Novi Pazar osvojili su četiri srebrne medalje na Prvenstvu Centralne Srbije u disciplini K1 u Kruševcu.
U uzrastu kadeta do srebra su stigli Mirela Kašović u kategoriji do 46 kilograma, Emra Lukač u kategoriji do 55 kilograma i Hamza Muratović kod boraca lakših od 57 kilograma.
Srebrno odličje pripalo je i Hajru Kačaporu, koji se takmičio u konkurenciji juniora težih od 91 kilogram.
Rukometaši Proletera pobedili su večeras u Zrenjaninu ekipu Novog Pazara sa 42:33 (20:13), u utakmici četvrtog kola plej-auta za opstanak u Arkus ligi.
Odlučila je serija domaćina od 8:0 između 17. i 23. minuta, kada je Proleter stekao vođstvo od 17:9.
Zrenjanince je predvodio Predrag Krivošija sa 10 golova, a sledili su ga Saša Terzić sa osam, Aleksa Gaćinović i Miloš Pavlović sa po šest i David Pešić sa pet golova.
Najzapaženiji kod Pazaraca bili su Danijel Radisavljević i Sead Međedović sa po sedam, Nemanja Dimitrijević sa pet i Zlatko Rakić sa četiri pogotka.
Novi Pazar ima 12 bodova i drugi je među osam timova koji se bore za opstanak, dok je Proleter peti sa devet golova.
Pazar u narednom kolu gostuje Crvenki, a Proleter igra protiv Šamota 65 u Aranđelovcu.