Sat za našu planetu najveća je svetska globalna akcija u kojoj milioni ljudi, kao i nebrojene institucije, kompanije i mnoge organizacije, gase svetla na sat vremena. Pored velikog broja gradova i opština Srbije i Novi Pazar se našao na svetskoj mapi lokalnih samouprava koje će se gašenjem dekorativne rasvete na svojim najvažnijim javnim zgradama pridružiti ovoj akciji koju organizuje Svetska organizacija za prirodu a ove godine uz podršku Vlade Švedske u okviru projekta “Da nam klima štima”.
Novi Pazar će sutra u vremenu od 20:30 do 21:30 pogasiti sva osvetljenja na jedan sat i tako dati doprinos ovoj akciji. “Ja pozivam i sve naše sugrađane da se i oni pridruže akciji i da , ukoliko mogu, u svojim domaćinstvima pogase svetla na taj jedan sat”, kazao je načelnik Odeljenja za zaštitu životne sredine Grada Novog Pazara, Ivan Milović.
Nevladine organizacije i mediji najoštrije osuđuju pretnje i otvoren poziv na ”nemilosrdno ubijanje”, ”likvidiranje” i ”klanje” u komentarima na tekst “Nova hajka botova na Arap džamiju”, na portalu sandzakpress.net.
”Podižemo glas i protiv crtanja meta kroz objavljivanje fotografija onih koji imaju drugačije mišljenje o rezultatima „renoviranja” Arap džamije. Naglašavamo da korišćenje Ustavom zagarantovanih prava na iznošenje ličnih stavova i mišljenja, ne može i ne sme biti povod za pretnje, progon ili medijski linč bilo koga. Jer, pravo na slobodu izražavanja se odnosi na sve, pod uslovom da ne ugrožava pravo na slobodu drugih, ne poziva na linč i ne vređa dostojanstvo drugih. Nedopustivo je da se tužilaštvo i policija do sada nisu oglasili povodom ovih pretnji.
Nevladine organizacije i mediji podsećaju da ovo nije prvi slučaj pretnji i poziva na ugrožavanje života novinara, a učestalošću ovakvih napada široj javnosti se šalje vrlo opasna poruka da su novinari, i drugi koji imaju različito mišljenje, nezaštićeni i usamljeni u svojoj borbi za istinu i slobodu informisanja, da državi nije stalo do poštovanja zakona, demokratskih principa i osnovnih načela Evropske konvencije o ljudskim pravima
Pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo kulture i informisanja, nadležno tužilaštvo, Vladu Republike Srbije, da hitno reaguju i da, shodno obavezama koje su Ustavom i zakonima Republike Srbije precizirana, preduzmu sve neophodne mere radi zaštite bezbednosti neistomisljenika, novinara i slobode medija. Takođe zahtevamo od nadležnih institucija da u najkraćem roku otkriju identitet osobe koja je uputila pretnje i poziv na ubijanje i da je adekvatno sankcionišu”, navodi se u saopštenju za javnost koje potpisuju: Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Kulturni centar “Damad”, Urban-In, Akademska inicijativa “Forum 10”, Organizacija civilinog društva MONITOR, nevladina organizacija Reper, Amela Bajrović, FreeMedia, Nikola Kočović, novinar, Katarina Radović, novinarka, Portal A1, Radio sto plus, Slađana Novosel, novinarka “Danasa”, Eldin Ćorović, novinar SNEWS-a.
BERLIN – Treći talas korona virusa u Nemačkoj mogao bi se pretvoriti u najgori do sada sa potencijalnih 100.000 novih slučajeva dnevno, izjavio je danas direktor nemačkog Instituta Robert Koh (RKI) Lotar Viler.
Broj novih potvrđenih infekcija korona virusom u Nemačkoj skočio je poslednjih nedelja, izazvan zaraznijom varijantom virusa poznatom kao B117 i prvim koracima za ublažavanje nekih ograničenja zaključavanja, navodi Rojters.
“Postoje jasni signali da će ovaj talas biti gori od prva dva talasa”, rekao je Viler, dok je pozivao ljude da ostanu kod kuće tokom Uskrsa i dodao: “Pred nama su veoma teške nedelje”.
Ministar zdravlja Jens Špan rekao je na istoj konferenciji za novinare da je Nemačka u završnoj fazi “pandemijskog maratona”, ali je upozorio da bi zdravstveni sistem u zemlji mogao da dostigne svoju granicu u aprilu.
Broj novih slučajeva koronavirusa u Nemačkoj porastao je danas za 21.573, dok je broj umrlih porastao za 183.
Špan je rekao da će u ponedeljak stupiti na snagu zahtev da svi putnici aviokompanija koji ulaze u Nemačku moraju da obezbede negativan test na korona virus.
Takođe je pozvao lokalne vlasti da zauzmu fleksibilniji pristup vakcinaciji tako što će, na primer, nuditi neiskorišćene doze vakcine sarijima od 70 godina tokom vikenda ili bržim smanjenjem zaliha.
Oko 10 odsto Nemaca je sada primilo bar prvu dozu, ali to je daleko manje nego u zemljama poput Sjedinjenih Država, Britanije ili Izraela, piše Rojters.
Klub malog fudbala Novi Pazar dočekuje ekipu kragujevačkog Ekonomca, u utakmici 16. kola Prve futsal lige Srbije.
“Meč je od ogromne važnosti za oba tima. Rival pokušava da ostane u ligi, a nama su svaki bod i gol bitni u borbi za drugo mesto. Ulažemo ogroman napor na treninzima. Verujem da će nam se to vratiti, za početak pobedom nad Ekonomcem”, rekao je trener Pazara Marko Gavrilović.
Novi Pazar zauzima drugo mesto na tabeli sa 32 boda, a Ekonomac je na poslednjoj, 10. poziciji sa pet osvojenih bodova.
Utakmica u dvorani Pendik na programu je u subotu od 18 časova, kada počinje i direktan prenos na Radio-televiziji Novi Pazar.
Prvi pacijenti u Kliničkom centru Vojvodine (KCV) primili su novi lek protiv kovid-19 Bamlanivimab, koji sprečava dalje širenje infekcije, odnosno progresije bolesti iz blage u tešku kličku sliku, rekla je za Tanjug direktorka KCV-a Edita Stokić.
Na taj način se smanjuje broj hospitalizacija zbog komplikacija kovid- 19 virusne infekcije i sprečava se razvoj scenarija teškog oblika bolesti. Ovu terapiju mogu da prime pacijenti stariji od 65 godina ili oni stariji od 55 godina, a imaju pridružene bolesti poput kardio-vaskularnih, arterijske hipertenzije ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća – navela je Stokićeva.
Pacijenti koji su primili terapiju kažu da su sigurni u lek i očekuju sve najbolje. Terapija se daje jednokratno, u vidu infuzije, nakon čega se pacijent vraća na kućno lečenje.
Novopazarski teniser Hamad Međedović nije uspeo da se plasira u četvrtfinale ITF turnira u Antaliji, pošto je danas poražen od Mađara Fabijana Marošana sa 1:2 u setovima (2:6, 6:1, 6(7):7).
Najbolji junior Srbije i 1.096. teniser planete ispustio je rani brejk u trećem setu, u kojem je poveo sa 2:0, a potom je u 12. gemu oduzeo servis rivalu, koji je u pri vođstvu od 6:5 servirao za meč.
Sedmi nosilac Marošan, koji je 509. na ATP listi, u taj-brejku odlučujućeg seta propustio je četiri vezane meč lopte pri rezultatu 6:2, pa onda još jednu kod 7:6, ali je posle dva časa i 18 minuta igre prošao među osam najboljih.
Marošan će se za polufinale boriti sa srpskim teniserom Miljanom Zekićem, koji je treći favorit turnira i 441. teniser sveta.
Zekić je u osmini finala za jedan čas i 28 minuta savladao u dva seta (6:2, 6:3) kvalifikanta iz Ukrajine Aleksandra Brajnjina.
Turnir u Antaliji igra se na šljaci za nagradni fond od 15 hiljada dolara.
BEOGRAD – U Kliničko-bolničkom centru “Bežanijska kosa”, koji je od ponedeljka ponovo u kovid sistemu, na lečenju je oko 250 pacijenata, a kapaciteti te ustanove su skoro popunjeni.
Pomoćnik direktora KBC ”Bežanijska kosa” Bogdan Crnokrak je rekao da je intenzivna jedinica u toj bolnici puna i da je od 20 mesta samo jedno slobodno, što, kako kaže, pokazuje da veliki broj pacijenata zahteva intenzivniju terapiju.
On je za TV Pink rekao su kliničke slike sada teže i da su mlađi pacijenti.
”Drugačiji su biohemijski nalazi u odnosu na prethodni talas. Još uvek sagledavamo kliničke slike, tek smo pet dana u novom kovid sistemu i za nekoliko dana ćemo imati preciznije analize”, naveo je Crnokrak.
Dodao je da najmlađi pacijent ima 28, a najstariji 88 godina.
Crnokrak je rekao da je posle samo pet dana od vraćanja u kovid sistem popunjenost kapaciteta te bolnice skoro 95 odsto.
”Ono što je dobro jeste to što ćemo za nekoliko dana određeni broj pacijenata pustiti na kućno lečenje i oslobodićemo deo kapaciteta. Očekivali smo da će, kada izađemo iz kovid sistema, to ići nekim drugim putem, da će i druge bolnice postepeno izlaziti iz sistema, ali dogodilo se suprotno”, rekao je Crnokrak.
Letnje računanje vremena počinje u nedelju, 28. marta, pomeranjem časovnika za jedan sat unapred, odnosno sa dva na tri sata ujutru, sapštila je Direkcija za mere i dragocene metale.
Letnje računanje vremena počinje u Srbiji poslednje nedelje u martu u dva sata ujutru, a završava se poslednje nedelje u oktobru.
U Sandžaku prepodne hladno sa slabim mrazom, ponegde i kratkotrajnom maglom. Tokom dana sunčano i toplije, jutarnja temperatura od -5 do 2, najviša dnevna od 9 do 16 stepeni.
U Novom Pazaru sunčano. Jutarnja temperatura -4, najviša dnevna oko 10 stepeni.