Zima je teška na selu, kada poljoprivrednici imaju malo više slobodnog vremena. Snega još uvek ima, a u podgolijskom području meštanima pravi problem I vetar, koji stvara velike smetove. Ekipa RTV –a Novi Pazar posetila je selo Ljutaje, gde je zabeležila priču dugogodišnjeg stočara Nazima Ljajića.
Na obroncima Golije i delom na Pešteri prostire se selo Ljutaje, prekriveno brdima. S obzirom da nam je mart i početak proleća doneo velike količine snega zima na selu još uvek nije završena. Selo Ljutaje poznato je po stočarskoj proizvodnji, a ovom poljoprivrednom granom bavi se i Nazim Ljajić, koji kaže da za poljoprivrednike ni tokom zimskih meseci nema vremena za predah.
Stočarska proizvodnja u domaćinstvu Nazima Ljajića je tradicija, nekada je na njegovom imanju imalo više stoke. Sada Nazim radi u skladu sa svojim godinama, ali ipak dovoljno za njegove potrebe.
Selo Ljutaje udaljeno je 28 km istočno od Sjenice, a deo je katastarske opštine Duga Poljana.
S prvim sunčanim danima, stočari treba da se pripreme za ispašu stoke, koja se obavlja postepeno I u skladu sa preporukama. Pravo je vreme da se očiste prostorije za smeštaj stoke, koje prema preporukama treba da budu sa više svetla I vazduha.
Novi Pazar – Beograd –Odgovarajući na optužbe Muamera Zukorlića da u Novom Pazaru kriminal izlazi iz šahti za kanalizaciju, narodni poslanik SDP Muamer Bačevac, kazao je, da su Pazarci čestiti, radni i pošteni ljudi i da je ružno o svom narodu govoriti tako, ali da je to ustaljena matrica kada je u pitanju Zukorlić.
Zukorlić je gradnoačelnika Biševca okarakterisao kao vlasnika RTV Novi Pazari i kazao da je on zapravo vlasnik te televizije. Bačevac mu je žestoko odgovorio ustvrdivši da ko je na istini rekli su građani prije par meseci, kada je taj isti gradonačelnik dobio apsolutnu podršku i osvojio više glasova nego obe opozicione grupe.
Bačevac je kazao da je skoro izglasan zakon o poreklu imovine, zatraživši da se pregledaju sve imovinske karte “tada će javnosti postati jasno, ko su multimilioneri među političarima a ko su skromni građani”.
“Zameram da se o gradu priča najgore, da je to jezgro kriminala. Zamislite rečnik, kriminal je izašao iz šahti i preplavio ceo grad. To je rečnik koji smo mi ovde čuli i to je nešto na šta nikada neću pristati jer znam da su moji pazarci dobri ljudi, pošteni ljudi, česiti ljudi i da kriminala ima manje nego u bilo kojem drugom gradu” rekao je Bačevac.
Loša epidemiološka situacija izazvana koronavirusom sve nas zabrinjava jer nam je zdravlje na udaru. Svi gledamo da se zaštitimo kako znamo pre nego nas “zakači” ovaj nikako bezazleni virus. Kako bi pojačali svoj imuni sistem, često odlazimo u apoteke i snabdevamo se vitaminskom terapijom.
Od marta prošle godine, kada je nastala ova teška situacija ,pa do danas, apoteke beleže povećan broj prodatih vitaminskih medikamenata poput vitamina C, vitamina D kao i selena i cinka. Traženi su i još neki preparati za podizanje imunog sistema a apotekari kažu, da često u želji da se zaštite, građani preteravaju u snabdevanju pomenutih lekova.
“Mi tada često reagujemo i upoznamo ih sa činjenicom da ni vitamine ne mogu unositi preterano u organizam van dozvoljenih doza i na svoju ruku pa im preporučimo koje mogu kupiti i kako da ih piju”, kazala je Sanela Prenča iz gradske apoteke. Naglasila je da stariji više brinu o zdravlju od mlađe populacije i da su oni glavni potrošači vitaminske terapije.
Prenča kaže da je kupci često pitaju šta misli za vakcinaciju pa im odgovori tako što im odmah kaže da je ona vakcinu primila kao i njeni nabliži, da je u vakcini spas i posavetuje ih da se obavezno odazovu imunizaciji.
Kao što je najavljeno protekle nedelje, u ordinaciji mladog novopazarskog doktora Jasmina Nurkovića počela je podela besplatnih uredjaja za oporavak pluća od korone. Već prvog dana podeljeno je više od polovine, a zbog velikog interesovanja i potrebe građana Novog Pazara za ovom vrstom rehabilitacije, u ovu ordinaciju, koja je poznata i po humanosti, stići će još ovakvih aparata.
Aparati za oporavak pluća nakon korone jednostavno se koriste a rezultat je, kako kaže portparolka Ordinacije dr Nurković Katarina Drmanić, povećanje kapaciteta pluća i vraćanje funkcije kao pre oboljevanja od korona virusa. Svi koji su zainteresovani da dobiju ovaj aparat treba da se jave Ordinaciji dr Nurković i sa sobom ponesu dokaz da su preležali korona virus.
Osim besplatnih aparata za oporavak pluća od korone, Ordinacija dr Nurković preko svog Fonda solidarnosti deli i više od 200 besplatnih rentgenskih snimaka pluća.
NOVI PAZAR – Ministarstvo unutrašnjih poslova je 24.marta 2021. godine, raspisalo Konkurs za upis 1.400 polaznika u Centar za osnovnu policijsku obuku za stručno osposobljavanje za obavljanje poslova i zadataka uniformisanog policijskog službenika.
Konkursom su predviđena radna mesta – policajac (480 polaznika), saobraćajni policajac (250 polaznika), granični policajac (270 polaznika) i policajac za rad u zajednici (400 polaznika), na području Policijske uprave za grad Beograd i 26 područnih policijskih uprava, na koji se kandidati mogu prijaviti do 08.4.2021. godine.
Pravo učešća na konkursu ima kandidat koji ispunjava sledeće uslove:
1) da je državljanin Republike Srbije;
2) da ima prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije, najmanje jednu godinu neprekidno pre dana podnošenja prijave na konkurs;
3) da ima prijavljeno prebivalište na teritoriji organizacione jedinice za koju se raspisuje konkurs;
4) da nema manje od 18, a više od 24 godine starosti do dana zaključenja konkursa;
5) da nema više od 27 godina starosti do dana zaključenja konkursa (za kandidate koji su svršeni studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta);
6) da ima završeno srednje obrazovanje i vaspitanje, u četvorogodišnjem trajanju, ili da ima završene osnovne strukovne odnosno osnovne akademske studije Kriminalističko- policijskog univerziteta;
7) da ne postoje bezbednosne smetnje u skladu sa Zakonom o policiji;
8) da poseduje važeću nacionalnu vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom “B” kategorije;
9) da ispunjava kriterijume zdravstvene, psihološke i fizičke sposobnosti, za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova na radnom mestu u statusu ovlašćenih službenih lica.
Pravo učešća na konkursu ima i lice koje pohađa završnu godinu srednje škole u četvorogodišnjem trajanju, ukoliko uz konkursnu dokumentaciju dostavi potvrdu škole da pohađa završnu godinu srednjeg obrazovanja i vaspitanja, uz obavezu da najkasnije do 15.07.2021. godine, Centru za osnovnu policijsku obuku dostavi overenu fotokopiju diplome o završenom srednjem obrazovanju i vaspitanju i overenu fotokopiju svedočanstva za četvrti razred srednjeg obrazovanja i vaspitanja.
Pravo učešća na konkursu ima i lice koje ne poseduje važeću nacionalnu vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom „B“ kategorije, ukoliko uz konkursnu dokumentaciju dostavi potvrdu da je do dana zaključenja konkursa započelo obuku za upravljanje motornim vozilom „B“ kategorije, uz obavezu da do okončanja procesa selekcije, Centru za osnovnu policijsku obuku dostavi overenu fotokopiju vozačke dozvole „B“ kategorije.
Prilikom prijave na konkurs kandidati imaju mogućnost izjašnjenja za koje će seradno mesto osposobljavati – policajac, sobraćajni policajac, granični policajac, policajac za rad u zajednici.
Detalji o konkursu se mogu naći na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova http://www.mup.gov.rs i sajtu Centra za osnovnu policijsku obuku http://www.copo.edu.rs.
NOVI PAZAR – Novopazarski teniser Hamad Međedović plasirao se danas u osminu finala ITF turnira u Antaliji, pošto je u dva seta (6:4, 6:0) savladao Rumuna Vlada Dankua.
Sedamnaestogidišnji najbolji junior Srbije i 1.096. teniser sveta dobio je u prvom kolu pet godina starijeg kvalifikanta iz Rumunije i 878. sa ATP liste posle jednog časa i 16 minuta igre.
On će u osmini finala igrati protiv sedmog nosioca i 509. igrača planete Fabijana Marošana iz Mađarske, koji je na startu takmičenja za jedan čas i 31 minut pobedio kvalifikanta iz Nemačke Paula Vernera sa 2:0 u setovima (6:1, 6:4).
Međedović će u paru sa zemljakom Markom Miladinovićem kasnije danas u prvom kolu dubla ponovo odmeriti snage sa Dankuom, čiji je partner Bugarin Gabrijel Donev.
Turnir u Antaliji igra se na šljaci za nagradni fond od 15 hiljada dolara.
NOVI PAZAR – Dva pacijenta iz Raške preminula su u Regionalnom Covid centru Novi Pazar usled posledica infekcije korona virusom, a na lečenju se nalazi još 180 pacijenata.
Proteklog dana hospitalizovano je 17 osoba sa teškom kliničkom slikom i to, 11 iz Novog Pazara, četiri iz Sjenice i dve iz Raške, a kući je otpušteno 12 pacijenata.
Na respiratorima je zbrinuto sedam pacijenata, dok je pet na kiseoničkoj potpori.
Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 248, od čega je 105 prvih i 143 kontrolna pregleda.
U Domu zdravlja urađeno je 155 laboratorijskih analiza, 129 RTG pluća i 91 brzi antigenski test iz brisa nosa, od čega je pet pozitivnih.
Danas je dvanaesta godišnjica od smrti turskog političara i osnivača turske “Stranke velikog jedinstva (Büyük Birlik Partisi)” Muhsina Yazıcıoğlua koji se je svom snagom borio za Tursku i turski narod. On je stradao kada se helikopter u kojem se on nalazio srušio prilikom sletanja u turskoj provinciji Sivas, koju je on tada predstavljao u turskom parlamentu.
O kakvom je čovjeku i muslimanu riječ najbolje nam svjedoči jedan dijalog između njega i njegovog vozača neposredno pred jedne izbore koji su se tada trebali održati, javlja Tacka.net. Dijalog prenosimo u cjelosti:
Vozač: “Gospodine! Približilo se vrijeme za sabah namaz. Šta kažete da svratimo u Šarkišla džamiju i u njoj klanjamo sabah namaz?”
Muhsin Yazıcıoğlu: ”Ne može! Izbori su se primakli! Ljudi će nas pogrešno shvatiti! Klanjat ćemo kod kuće! Naš cilj nije preći cenzus na izborima već preći Sirat ćupriju na Sudnjem danu!”
Molimo Allaha dž.š., da mu podari najljepše mjesto u Džennetu!
BRISEL – Evropa treba da upumpa 300 milijardi evra (355 milijardi dolara) u telekomunikacionu infrastrukturu do 2025. godine ako želi da uvede super brzu 5G mrežu u 27-člani blok, kako bi podstakla ekonomski rast i iskoristila potencijal te tehnologije, prema danas objavljenoj studiji konsultantske kuće BCG.
Studija, koju je naručila grupa za lobiranje u telekomunikacijama ETNO, stiže u vreme kad Evropska unija polaže nade da će je 5G izvući iz recesije izazvane pandemijom kovida-19 i da će joj omogućiti da preuzme vodeću ulogu u oblasti „interneta stvari”, odnosno uređaja povezanih na mrežu, prenosi Rojters.
Međutim, telekomunikacioni operateri u EU nisu voljni da ulažu u 5G mreže, koje bi mogle da podrže pametne fabrike i autonomne automobile, zbog velikih izdataka, i navode da ih stroga antimonopolska pravila EU sprečavaju da udruživanjem snaga uđu u ove skupe projekte.
„Potrebno je 150 milijardi evra da se u Evropi ostvari potpun 5G scenario, dok je dodatnih 150 milijardi evra potrebno da bi se završila nadogradnja fiksne infrastrukture za gigabitne brzine”, navodi se u izveštaju, prenosi Tanjug.
Telekomunikacioni operateri su razočarani i zbog kašnjenja tendera za 5G spektar, odnosno za dodelu frekvencija, zbog preusmeravanja fokusa država članica na pandemiju.
U studiji se predlaže nekoliko mera koje bi vlade i regulatori mogli da primene za jačanje telekomunikacione industrije.
„Jedan od tih koraka je prihvatanje novih modela vlasništva, uključujući svojevoljno deljenje infrastrukture, što može da ubrza uvođenje mreže, da smanji ukupan uticaj na životnu sredinu i poveća transfer znanja među partnerima”, navodi se u izveštaju.
Ublažavanje pravila kako bi se omogućilo pružaocima telekomunikacionih usluga da sarađuju i koinvestiraju, ili odvajanje izgradnje infrastrukture od delatnosti pružanja telekomunikacionih usluga preduzeća, takođe su neki od predloga iznetih u studiji.
Na kraju, predlaže se da se evropskim operaterima dozvoli da monetizuju promet podataka na svojim mrežama kako bi sustigli rivale kao što su Gugl, Fejsbuk, Majkrosoft i drugi tehnološki giganti.